Twitter davayı kazandı

Bu konuyu okuyanlar

fthtsdmr

Profesör
Reaksiyon puanı
44
23837257.jpg

Twitter iddiaya göre, Eski Ulaştırma Bakanı ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı Binali Yıldırım’ın yayından kaldırttığı hesabın, tekrar açılması davasını kazandı.

Dün akşam, CNN TÜRK’te yayınlanan Ahmet Hakan’ın sunduğu Tarafsız Bölge programına bağlanan CNN TÜRK Ankara muhabiri Gülşen Coşkun, canlı yayında şunları söyledi: “Twitter, Binali Yıldırım’a karşı açtığı ifade özgürlüğü davasını kazandı. Karar İstanbul 18. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından alındı. Binali Yıldırım, Twitter’daki bir hesabın kapatılmasıyla ilgili mahkemeye başvurmuştu. Alınan karar üzerine hesap kapatılmıştı. Bunun üzerine Twitter, ‘Bu ifade özgürlüğüne aykırıdır’ gerekçesiyle kapatılan hesabın tekrar açılması için mahkemeye başvurdu. Mahkeme de Twitter’ı haklı buldu ve hesabı tekrar açtı. Mahkeme gerekçesinde ‘Devlet organları kişilerin düşünce ve kanaat özgürlüğünü sınırlandıracak iş ve işlemlerden kaçınmak zorundadır. Aynı zamanda kamu yararına dikkat çekti ve kamu yararının üstünün tutulması gereklidir’ dedi. Böylece Twitter ifade özgürlüğü davasını kazanmış oldu.”

Kaynak

Broon

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Yasakların çaresini sandıkta bulun

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,321
Seçimlerden sonra açılır!

MasterFather

Profesör
Reaksiyon puanı
59
bu kararı veren hakimin görev yeri değiştirilir kesin.

bizim mahkemeler twitter haklı buluyor..bir de uluslararası mahkemeleri düşünün.

fthtsdmr

Profesör
Reaksiyon puanı
44
Bakalım twitter bizim yargı kararlarımızı takmıyor kapatılsın hö hö hö diyenler ne diyecek?Mahkeme karalarına ne kadar saygılı olduğunuzu göreceğiz.

Tükenir Kalem

Doçent
Reaksiyon puanı
2
O değil de altının ne çamurun ne olduğunu görüyoruz,o bize yetiyor :)

efka_vasi

Asistan
Reaksiyon puanı
0
İnsanlarımız bunca senedir esir yaşıyorlarmışda haberimiz yokmuş. İyi ki varsın twitter insanlarımızı 140 karakterlikte olsa üzgürlüğüne kavuşturdun. vay be ne twittermış..

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Mahkeme önemli değil, demokrasilerde yargılamayı sandık yapıyor. Mahkeme henüz AKP'li değilse böyle şeyler olabilir, referandum yapalım, bak o zaman gerçek demokrasi olacak. Ya da daha iyi bir fikrim var, o mahkemenin başındaki "vatan haini" hakimi indirelim, yerine başbakanımız atama yapsın, işte gerçek demokrasi böyle olacak. Bir gün "bırakalım bağımsız yargı karar versin" diyen adam, ertesi gün "mahkemenin bu kararı doğru değil, kararı sandıkta millet verecek". Denize itmişler bizi, sarılacak yılan bile bırakmamışlar. Bu kadar samimiyetsiz, bu kadar haysiyetsiz bir durumu biz henüz görmemiştik, Allah beterinden korusun.

Reaksiyon puanı
10,325
iddia ediyorum, o mahkeme heyetinin derdi insan hakkı, özgürlük falan değil. verdikleri karar tamamen siyasi ve sırf hükümete muhalefet olsun, onların ayarını bozalım hesabıdır. pensilvanya 40 yılda iyi döşemiş bu ülkeye.

daha dün haberi vardı, twitter ingiltere hükümetine twitter'e erişim izni hakkı tanımış. genel itibariyle batı ülkelerinin hemen hepsinde mahkeme kararlarını anında uyguluyor adamlar, devlete vergisini ödüyor, normal bir ticari işletme gibi faaliyetini sürdürüyor.

ne ki, ekmeğini yediği kendi öz vatanının menfaatini umur etmeyen, bir tanzanya devleti kadar saygı duymayan gezi neferleri takımının çıkardığı gürültülerden cesaret bularak bu ülkeye patagonya muamelesi çekiyor adamlar ya, kahrediyor beni. ve buna çanak tutan sözümona hukuk mümessilleri... sizin bu ülkede yediğiniz her lokma ekmek zehir zıkkım olsun. bu milletin ödediği vergilerden maaşlarınızı alırsınız ama kararlarınızı devlet düşmanı mahut merciler adına verirsiniz.

bu dünyada hiçbir güç, hiçbir söz, hiçbir kişi... benim vicdanımı bunun aksine teskin edemez.

bu arada turab garip abimiz, bu ülkede yaşamasına rağmen çok sevdiği ve aşık olduğu başka bir ülke vardır... ki orada devlet ve rejim aleyhinde yaprak kıpırdatanı vinçlerde sallandırırlar, yeri gelir interneti kökten yasaklar, bazen damdaki tv antenlerini kaldırtır ama bu arkadaşımız için her zaman cici bir ülke olur, aleyhinde tek bir söz söylemez, eleştiri yapanların üzerine gökten ateş yağdırır gibi salvolarını döker buraya ama bu memleketin nokta kadar hatasını, kusurunu gökyüzü büyüklüğünde bir çamur gibi gösterir.

vurun efendiler vurun, unutmayın bu mazlum ve sahipsiz ülkenin de sahibi Allahtır, ve bu yerin üstü varsa muhakkak bir gün hepiniz için altı da olacaktır. ve orada hesap çok çetindir. yediğin ve hakkını ödemediğin her lokma ekmeğin hakkı hukuku sorulur elbet.

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
@|SeYYaH| abim, dikkat ediyorum ne zaman bir şey sorsam, ona cevap vermek yerine benim şahsım hakkında konuşuyorsunuz. Ne zaman bir konuda yorum yapsam o konuda bir şey demeyip benim düşünceme sataşıyorsunuz. Size yakıştıramıyorum. Diğer konularda sorduğum sorularıma da bir şey yazmadın henüz.

Daha önce de defaatle söyledim, hiçbir ülke siyasi anlamda ideal ülke değildir, çok yanlış argümanlara sarılıyorsunuz. Eğer bir Yahudi'ye de haksız yere zulmetseydiniz o zaman da karşınızda olurdum, benim için hakkın bizatihi kendisi önemli, kimin yanında durduğu değil. Çünkü hak bir ölçüdür, bir zümreye göre hareket etmez, tam tersine zümreler hakka göre hareket etmelidir. Daha önce de yine çok defa hatırlatmıştım Hz. Ali'nin sözünü; sen mi haklısın yoksa Muaviye mi haklı sorusuna verdiği cevap:

"Hakkı tanı, haklıyı bilirsin".

Siz ise önce "bu haklıdır" diyorsunuz, sonra ona göre hakkı tayin ediyorsunuz. Geçmişte bu forumda muhalefetin Erdoğan'a dini kimliğinden dolayı yaptığı haksız eleştiriler yaptıklarında neler dediğimi hatırlamıyor musun? Hepsi bu forumda duruyor, eski konuları aç oku abicim. Yani zulüm Erdoğan'ın şahsına da yapılsa, onun şahsı üzerinden başkalarına da yapılsa, onun yanında olurum. En azından ilkem budur. Fakat sizler öyle değil; ölümüne siyaset. Sizin taraftarlığınız haklıdır, hak da size göredir. Twitter da o yüzden kapatılmalıdır, gerekçe hiç önemli değil, çünkü Erdoğan böyle istiyor. İşte Suriye düşmanlığınız, Lübnan, İran düşmanlığınız da bundan ötürüdür; size göre bunlar batıldır, melaike bilse olsalar kakadır, kötüdür. Aynı şekilde benim de onları dünyanın en kötüleri bile olsalar aklayacağımı zannediyorsunuz. Gerçekte ise siz onların şahsında başka bir şeyleri yıkmak istiyorsunuz, sadece kiminiz söyleme cesareti gösteriyor, kiminiz gösteremiyor. O cesareti gösteremeyenler "Esad kıydı, Esad yaktı" gibi zalimane iftiralarla bunu yapmaya çalışıyorlar. Halbuki düşmanlıkları gerçekte Esad'ın şahsına değil, ama bunu açıklamaya cesaret edemiyorlar; bunu ikimiz de biliyoruz. O yüzden birbirimizi kandırmayalım.

burakbardakci34

Asistan
Reaksiyon puanı
37
Umarım Twitter ofis açar artık. Yoksa bu kesintiler ara ara tekrar yapılır bence.

TosunPasaa

Doçent
Reaksiyon puanı
3
iddia ediyorum, o mahkeme heyetinin derdi insan hakkı, özgürlük falan değil. verdikleri karar tamamen siyasi ve sırf hükümete muhalefet olsun, onların ayarını bozalım hesabıdır. pensilvanya 40 yılda iyi döşemiş bu ülkeye.

daha dün haberi vardı, twitter ingiltere hükümetine twitter'e erişim izni hakkı tanımış. genel itibariyle batı ülkelerinin hemen hepsinde mahkeme kararlarını anında uyguluyor adamlar, devlete vergisini ödüyor, normal bir ticari işletme gibi faaliyetini sürdürüyor.

ne ki, ekmeğini yediği kendi öz vatanının menfaatini umur etmeyen, bir tanzanya devleti kadar saygı duymayan gezi neferleri takımının çıkardığı gürültülerden cesaret bularak bu ülkeye patagonya muamelesi çekiyor adamlar ya, kahrediyor beni. ve buna çanak tutan sözümona hukuk mümessilleri... sizin bu ülkede yediğiniz her lokma ekmek zehir zıkkım olsun. bu milletin ödediği vergilerden maaşlarınızı alırsınız ama kararlarınızı devlet düşmanı mahut merciler adına verirsiniz.

bu dünyada hiçbir güç, hiçbir söz, hiçbir kişi... benim vicdanımı bunun aksine teskin edemez.

bu arada turab garip abimiz, bu ülkede yaşamasına rağmen çok sevdiği ve aşık olduğu başka bir ülke vardır... ki orada devlet ve rejim aleyhinde yaprak kıpırdatanı vinçlerde sallandırırlar, yeri gelir interneti kökten yasaklar, bazen damdaki tv antenlerini kaldırtır ama bu arkadaşımız için her zaman cici bir ülke olur, aleyhinde tek bir söz söylemez, eleştiri yapanların üzerine gökten ateş yağdırır gibi salvolarını döker buraya ama bu memleketin nokta kadar hatasını, kusurunu gökyüzü büyüklüğünde bir çamur gibi gösterir.

vurun efendiler vurun, unutmayın bu mazlum ve sahipsiz ülkenin de sahibi Allahtır, ve bu yerin üstü varsa muhakkak bir gün hepiniz için altı da olacaktır. ve orada hesap çok çetindir. yediğin ve hakkını ödemediğin her lokma ekmeğin hakkı hukuku sorulur elbet.

Her cümleye noktasına kadar katılıyorum.

cengaver51

Dekan
Reaksiyon puanı
169
Twitter Yasağı Kalktı (!)
Az önce gördüğüm bir başlıktı ” Twitter yasağı kalktı!” aklıma nedense TIB ve AKPli kurmayların yaptığı açıklama geldi. ” Twitter, Mahkeme kararlarını uygulamazsa yasağı kaldırmayacağız.”. Peki ne değişmişti? Twitter hala mahkeme kararlarını uygulamıyordu. Hemen bildiğim bir kaç bilgisayar komutuyla olayı araştırmaya başladım.

İlk olarak twitter sitesine bir ping atayım dedim.
tumblr_inline_n37vtncfdT1r5ue17.jpg

Sonuçlar biraz tuhaftı. Tuhaflığın nedenini açıklayacağım. Sonra google a da ping attım.
tumblr_inline_n37vtyV1B01r5ue17.jpg

Farkı anlayabildiniz mi?

Anlayamadıysanız şöyle açıklayayım.

Veri alışverişindeki zaman farklılıkları. Tabi bu zaman farklılıklarına bir çok etken sebep olabilir. Lakin Twitter ın kullandığı trafik ağı google a neredeyse aynı. Çünkü hız kavramı günümüz büyük internet sitelerinde çok önemli bir kavramdır. Twitter ın sürelerine bakarsanız eğer 220 ile 250 ms arasında zamanlarda veri alışverişi yaptığını görürsünüz oysa google.com 25 ile 40 saniye arasında bu işlemi yapıyor. bu süreler saniyenin milyonda birine denk gelse de internet kullanıcıları için çok önemsiz görünse de bizlere çok bilgi veriyor.

Bununla yetinmedim tor kullanan arkadaşın bilgisayarından bir ping attım.
Arkadaşımın bilgisayarında twitter.com için çıkan Süre değerleri 45 ile 60 saniye arasında sürelerdi.

Tabi bu açıklama ile yetinmeyeceğim başka bir kaç işlemden daha geçirdim twitter.com u sonuçları mı? hadi beraber görelim.

Önce bir nslookup komutu ile siteye baktım. ( NSLOOKUP = Domain adları ve IP adresleri ile ilgili çeşitli sorgular yapmamıza yardımcı olan bir Dos komutudur ve TCP/IP ile beraber gelir. )
tumblr_inline_n37w97SRGG1r5ue17.jpg

Gözlerime inanamadım. Açıkçası içimden ” Vayy Köy Kurnazlarına bak Sen ” dedim. Hala verilerimiz 195.175.254.2 duvarından geçiyordu. Bu ip adresi önceki yazılarda belirttiğim gibi TELEKOM’un yasaklanan siteler için kullandığı bir IP adresiydi.
Sonra bir de Tracert komutuna baktım. ( Tracert komutu ile gönderilen üç paketin hangi ağ geçitlerinden geçtiği takip edilir ve bu yolla bir paketin uç noktaya hangi yolları izleyerek gittiği görülür ) hadi hep beraber görelim aslında twittera girerken bilgilerimiz nerelere kaydoluyor. Şaşırmaya hazır mısınız?

tumblr_inline_n37wogdq2P1r5ue17.jpg

vayy Gezintimiz kendi yerel hostlarımızdan başlıyor
sonra Ulus Incesu Türk Telekom’a gidiyor verilerimiz. Orada çay ikram ediyorlar. Sonra onların bir yedeği alınıyor.
Ordan hoop Frankurta biraz orda geziniyoruz.
Sonra Twitterın sunucularına yönlenebiliyor verilerimiz.

Eee bunun ne zararı var diyeceksiniz? Twittera yaptırıma gücü yetmeyen AKP hükümeti bu şekilde bir DNS Hijacking olayı ile IPlerimizi öğrenme fırsatını bu şekilde elde etmeye çalışıyor.

Kişisel güvenliğiniz her şeyden önemlidir…

Yazar:@Krototip

http://uaksun.tumblr.com/post/81114076693/twitter-yasag-kalkt

- - - Mesaj Güncellendi - - -

About Me

Bir aşka ortak olduk sonunda kendimi kutuda buldum

[h=1][/h]

DNS Hijacking ve Telekom’un yaptığı illegal kısıtlama
Bildiğiniz gibi 5651 sayılı yasa üzerinden yapılan değişikliklerden sonra ISS’ler üzerinden her türlü önlem alma yetkisini eline alan hükümet, Türk Telekom üzerinden bu uygulumayı dün akşam itibariyle hayata geçirmiş durumda.

Bu sabah Türkiye çoğu internet kullanıcısının ilk defa karşılaştığı ve anlam veremediği DNS Spoofing ve DNS hijacking terimlerini duymaya başladılar. Peki nedir bu DNS hijacking ve DNS Spoofing ?

DNS Spoofing

Genelde Hacker (Sanal Korsanların) veri çalmak için kullandığı bir yöntemdir. Kullandığınız ağdaki herhangi bir bilgisayarın gireceği bir siteyi kendi oluşturduğunuz başka bir IP adresine yönlendirip oradan, şahısları bilgisayarına casus yazımlarla bilgilerini çekmek için kullandıkları bir yöntemdir.

Bilal’e anlatır gibi meali;

Diyelim ki; siz google.com a gireceksiniz fakat kullandığınız ağda Bilal spoofing yapmış. Siz tarayıcınıza google.com yazdığında bilgisayar DNS çözümleme işlemine başlarken direk ağdaki IP numarası ile eşleşir ve sizi Bilal’in girmesini istediğiniz siteye gönderir.

Twitterda dönen aşağıdaki foto daha bi açıklayıcı
tumblr_inline_n37lw8NDOy1r5ue17.jpg

DNS HIJACKING

yukarı da anlattığım DNS olayının hani yerelde değil de dünya çapındaki serverlarda olabilenini düşünün. Daha kapsamlı bir hacking türü olup tamami ile illegaldir.

Yani; Evrensel olarak kullanıdığımız internete bağlanırken bağlanmaya çalıştığımız sitenin,
- Gerek merkez dns ler üzerinde , gerek kök dns sunucularda , gerek name serverı yönettiğiniz domain paneli üzerinde , gerekse host üzerinde name serverlarin tanımlı olduğu alanda yapılabilen bir hacking türüdür.

Geziden sonra Hükümet, Sosyal Medya üzerinde bilgi alışverişinin önüne geçebilmek için internetle ilgili bazı değişiklikler yapma yoluna gitti. Özellikle Cemaatçi tayfa olarak bildiğimiz Fuat Avni ve onlar gibi gizli kimlikle AKP hükümeti aleyhinde propaganda yapanların bilgilerini Twitterdan alamayan AKP hükümeti, TELEKOM üzerinden böyle bir illegal işe girişerek kendi belirledikleri ağlarda bilgileri toplayıp bu şahısları yakalama girişiminde bulundu, Lakin bu girişim hepimizin Kişisel Bilgilerinin ve özel hayatımızın Hükümet tarafından açıkça bir depoya kaydedilmesi tehlikesini yanında getirdi. Kullandığımız Google, Open DNS, Yandex DNS gibi ülke dışı DNSlere yapılan bu müdahale ile yasaklı olarak bilinen sitelere girdiğimizde bizi TELEKOM un o sitelere girenleri yönlendirdiği bir IP adresine yolluyor.

• C:Usersxxx>nslookup

• Default Server: UnKnown

• Address: 192.168.2.1

• Server: UnKnown

• Address: 195.175.254.2 ——> DNS adresleri için TELEKOM un kulllandığı ve yasaklı sitelerin yönlendirildiği IP adresi.
Yukardaki örnek TTNET’in kendi yerel DNS adresi olan 192.168.2.1 üzerinden yönlendirilmelerde kullandığı hileydi. İlk aşamada hani DNS adresi değişmeden önce bağlanamadığımız fakat değiştirdikten sonra girebildiğimiz Twitter, Youtube gibi düşünün. Bu yasaklama türünü aşabilmek Google DNS, OpenDNS tarzı yurt dışı bazlı DNSleri kullanarak sitelere girebiliyorduk

Bu durumu gören hükümet ikinci bir aşamaya geçti yani illegal dediğimiz aşama. Dün akşam TELEKOM yurt dışındaki DNSleri bir şekilde “Hijack” ederek Türkiye’den bahsi geçen DNSlerle bağlanmaya çalışanları kendi belirlediği yurt içindeki SAHTE IPlere yönlendirmeye başladı. Başka bir deyişle IP adresleri TÜRKİYE içinde çalınarak, TELEKOM DNSlerine aktarıldı. Bu şekilde yasaklanmayan sitelere girdiğimizde sorun yokmuş gibi görünür ama yasaklanan sitelere girdiğimizde bizi bilmediğimiz bir yere postalıyordu TELEKOM.

Bu sabah YOUTUBE ve Twitter a yaptığımız bazı işlemlerin sonucu aşağıdaki gibi görünüyordu.

• C:Usersxxx>nslookup

• Default Server: UnKnown

• > server 8.8.8.8

• Default Server: google-public-dns-a.google.com

• Address: 8.8.8.8

• Server: google-public-dns-a.google.com

• Address: 8.8.8.8

• Non-authoritative answer:

• Address: 195.175.254.2 ——> DNS yasaklamaları için kullanılan bilgi ekranı sayfası IP adresi

• 8.8.8.8’e doğru olan trace şu şekilde,

• C:Usersxxx>tracert -d 8.8.8.8

• C:Usersxxx>tracert -d 8.8.8.8

• Tracing route to 8.8.8.8 over a maximum of 30 hops

• 1 87 ms 1 ms 1 ms 192.168.2.1

• 2 11 ms 8 ms 9 ms xxx.xxx.xxx.xx

• 3 11 ms 9 ms 9 ms xxx.xxx.xxx.xx

• 4 * 12 ms 10 ms xxx.xxx.xxx.1xx

• 5 12 ms 10 ms 10 ms 81.212.25.72

• 6 20 ms 19 ms 20 ms 81.212.204.205

• 7 26 ms 21 ms 22 ms 81.212.219.209

• 8 20 ms 18 ms 18 ms 8.8.8.8

• Trace complete.
Gördüğünüz gibi youtube.com a girmeye çalıştığımızda bizi tekrar TELEKOM’un belirlediği “195.175.254.2” yönlendiriyor, oysa youtube.com’un bulunduğu asıl IP adresi yani site dosyalarının bulunduğu GERÇEK adres bu “208.117.236.70”. TELEKOM bu adrese gitmemizi engellemek için “HIJACK” yöntemini devreye sokmuş.

PEKİ HIJACKING OLAYI BILGILERIMIZI ALIR MI?

Maalesef TIB ve TELEKOM un yaptığı bu yöntemle veri akışını kendi üzerinden sağladığından bütün yazışma ve kişisel bilgilerimize rahatlıkla ulaşabiliyor. Diyelim ki yarın bilgisayardan yaptığınız herhangi bir işlemden dolayı yakalandınız. İnkar etseniz dahi TIB arşivden o anki hatta sizin bilgisayarınızdaki her şeyi önünüze koyabilecek.

VPN kullananların durumu;

Güvenlik Sertifikası olan VPN programları için hala rahat olabilirsiniz. Lakin DNSlere yaptıkları gibi VPN programlarının da sahtesini önünüze koyabilirler. Bu yüzden güvenmediğiniz ve bilmediğiniz VPN programlarını kullanmamanızı tavsiye ediyorum.

Gel Gelelim YSK olayına

Her ne kadar YSK veri alışverişlerinde INTRANET dediğimiz ( Intranet, bir kuruluşun ya da şirketin bilgi veya ağının bir bölümünü organize bir şekilde güvenli olarak paylaştığı internet teknolojisi kullanan özel bir Bilgisayar ağı ) ağ kullanılıyor olsa da DNS Spoofing olayı ağı kullanan biri tarafından yapılabilir. Yüksek Seçim Kurulu’nun hükümetin seçtiği kişiler tarafından yönetildiğini düşünürsek bu olay biraz daha kolay bir hal alıyor çünkü adamlar zaten daha önce bu işlemi yapıyorlardı. Yani eğer isterlerse Sandık başkanlarına YSK ya girmiş gibi gösterip başka bir yere de verileri yollatabilirler.

BU DURUMU NASIL AŞARIZ

Seçim güvenliği açısından partilerin sandıklara yolladığı Müşahitlerin oyların sayımından sonra tutulan tutanak belgelerinin bir nüshasını alma hakları var. Sayım yapıldıktan sonra sandık başkanlarından tutanakların ASLINI üzerinde ISLAK İMZA ve MÜHÜRLÜ halini alın. Fotokopi olan ve Islak imza taşımayan Tutanaklar herhangi bir itiraz durumunda geçersiz sayılıyor.

http://uaksun.tumblr.com/post/81096252126/dns-hijacking-ve-telekomun-yapt-g-illegal-k-s-tlama

teknohocam

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Abi açılmasın tabi ya yada açılsada artık Türk firmalarıda kendi internet sitelerini duyurmalı hem dışa bağlı kalmamalıyız.

Reaksiyon puanı
10,325
@|SeYYaH| abim, dikkat ediyorum ne zaman bir şey sorsam, ona cevap vermek yerine benim şahsım hakkında konuşuyorsunuz. Ne zaman bir konuda yorum yapsam o konuda bir şey demeyip benim düşünceme sataşıyorsunuz. Size yakıştıramıyorum. Diğer konularda sorduğum sorularıma da bir şey yazmadın henüz.

Daha önce de defaatle söyledim, hiçbir ülke siyasi anlamda ideal ülke değildir, çok yanlış argümanlara sarılıyorsunuz. Eğer bir Yahudi'ye de haksız yere zulmetseydiniz o zaman da karşınızda olurdum, benim için hakkın bizatihi kendisi önemli, kimin yanında durduğu değil. Çünkü hak bir ölçüdür, bir zümreye göre hareket etmez, tam tersine zümreler hakka göre hareket etmelidir. Daha önce de yine çok defa hatırlatmıştım Hz. Ali'nin sözünü; sen mi haklısın yoksa Muaviye mi haklı sorusuna verdiği cevap:

"Hakkı tanı, haklıyı bilirsin".

Siz ise önce "bu haklıdır" diyorsunuz, sonra ona göre hakkı tayin ediyorsunuz. Geçmişte bu forumda muhalefetin Erdoğan'a dini kimliğinden dolayı yaptığı haksız eleştiriler yaptıklarında neler dediğimi hatırlamıyor musun? Hepsi bu forumda duruyor, eski konuları aç oku abicim. Yani zulüm Erdoğan'ın şahsına da yapılsa, onun şahsı üzerinden başkalarına da yapılsa, onun yanında olurum. En azından ilkem budur. Fakat sizler öyle değil; ölümüne siyaset. Sizin taraftarlığınız haklıdır, hak da size göredir. Twitter da o yüzden kapatılmalıdır, gerekçe hiç önemli değil, çünkü Erdoğan böyle istiyor. İşte Suriye düşmanlığınız, Lübnan, İran düşmanlığınız da bundan ötürüdür; size göre bunlar batıldır, melaike bilse olsalar kakadır, kötüdür. Aynı şekilde benim de onları dünyanın en kötüleri bile olsalar aklayacağımı zannediyorsunuz. Gerçekte ise siz onların şahsında başka bir şeyleri yıkmak istiyorsunuz, sadece kiminiz söyleme cesareti gösteriyor, kiminiz gösteremiyor. O cesareti gösteremeyenler "Esad kıydı, Esad yaktı" gibi zalimane iftiralarla bunu yapmaya çalışıyorlar. Halbuki düşmanlıkları gerçekte Esad'ın şahsına değil, ama bunu açıklamaya cesaret edemiyorlar; bunu ikimiz de biliyoruz. O yüzden birbirimizi kandırmayalım.

Sevgili [MENTION=18256]Turab Garip[/MENTION], evvela size cevap yazamama özrüm, gerek vakit, gerek bazı sağlık sorunlarım sebebiyle her daim buraya cevap yetiştirebilme güçlüğü nedeniyledir. keza bu sade size özgü bir meselede değil, cevap yetiştiremediğim daha niceleri vardır. bu mesajınızdaki cevap isteme vurgusu çok net olduğu için yer imlerine aldım sayfayı, ancak fırsat bulabildiğim için yazabiliyorum.

bakın ne güzel söylemişsiniz, "hiçbir ülke ideal değildir" diye... amenna!
ne ki bu kural hep tek taraflı işliyor sizin için, Türkiye için, Tayyip Erdoğan için.
Siz de geçmişte benim mesajlarımı okumuşsunuzdur umarım, şu 17 aralık sendromuna kadar bu sitede onu en çok eleştirenlerden biriydim. ülkeyi gökdelenlerde betonlaştırma politikası, üç çocuk genellemesi, asgari ücret, emekli maaşları vb. bir çok konuda en amansız eleştirilerimi sıralamışımdır. ne ki bunları yazdığımda da siz yoktunuz buralarda.

Hz. Ali efendimizin sözünü hayatım boyunca sertaç etmişimdir kendime, bundan kuşkunuz olmasın. Kendi öz babama bile sonsuz bir sevgi ve bağlılığım, hürmet ve saygım olduğu halde birçok kez dikilmişimdir karşısına, haksız olduğunu düşündüğüm her anında... o yüzden ki hayatım boyunca hiç kimseye "ne diyorsa doğrudur" at gözlüğü mantığıyla bakmadım.

Twitter konusunda ona olan desteğim onun kapatılmasını istemesi sebebiyle değil, adamların Türkiyeyi 3. sınıf bir müstemleke ülkesi gibi görme kabalığı yüzündendir. ileri gelen batılı ülke hükümetlerine karşı her türlü kolaylığı gösterip vergi ödedikleri, erişim imkanı sağladıkları halde burada burnundan kıl aldırmaz hodgamlığı sergilemesi kanıma dokundu, hepsi bu.

sizi suçlama konusuna gelince, evet doğrudur, çünkü sürekli olarak inanç birlikteliği içinde olduğunuz mahut ülkeye her ne yaparsa yapsın asla toz kondurmazken, vatandaşı olduğunuz kendi ülkenize karşı gösterdiğiniz amansız muhalif profili bende çifte standart uyguladığınız inancı uyandırmıştır.

Esat konusuna gelince, Tayyip Erdoğan'ın onunla evvelde iyi olması, sonra aralarının bozulması, yahut amerika öyle istediği için onlara karşı durması vs. Esad'ın yaptığı katliamları mazur mu gösteriyor size? Başbakan bu konuda yüzbin kez haksız olabilir, amerikan emriyle düşman kesilmiş de olabilir, öyle inanıyorsanız öyle olsun, ama bu sebeple bu güne kadar katledilen onbinlerce masum insanın dökülen kanını haklı buluyorsanız artık sizinle konuşacak birşeyimiz de kalmamış demektir. burada sizinle bir türlü anlaşamadığımız en başat konu da bu işte... adamı İran destekliyor ya mesele bitmiştir, gerisi teferruat sizin için. bulur uydurursun onlarca teknik ayrıntı, üzerine bir şal örter, onun kapkara yüzünü perdelersin olur biter. onun için lütfen bana bir daha Esat denen Nemrut'tan bahsetmeyin... ki, sizinle olan buradaki az bir hukukumuz da yara almasın.

mesela sizin çok sevdiğiniz ülkenin hindistan gibi kast sistemine benzer yapısından, sünni kesimin nasıl 5. sınıf bir mahlukat muamelesi gördüğü gibi konularda da derin fikir ve görüşlerinizi beklemiş olsak çok şey mi istemiş oluruz üstadım?

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
[MENTION=129454]|SeYYaH|[/MENTION],

Önceki konuları takip ettin mi bilmiyorum? Twitter'ın kapatılması konusu tamamen samimiyetsiz sebeplere dayanıyor. Daha önce de söyledim; taraftarlar bile neden kapatıldığını bilmiyor, herkes kendi inanmak istediği sebebi seçiyor. Örneğin sen de "ülkemize üçüncü sınıf muamelesi yaptığı için" şeklinde bir sebep seçmişsin kendine. Peki bu sebebe binaen kapatıldığını hangi kurum söyledi, kim açıkladı? Hiç kimse. Bu sadece senin yaptığın bir çıkarım ve inanmak istediğin şey.

Şimdi anayasa mahkemesinin kararına yapılan yorumlarla bu daha iyi çıktı ortaya. Şöyle ki; meydanlarda "kökünü kazıyacağız, kapatacağız" denildiği zaman bunun bir tek kişinin emriyle yapıldığı, hiçbir prosedür uygulanmadığı belliydi. O zaman ne denildi? "Kökünü kazıyacağız demiş olsa da o kapattırmadı canım sonuçta mahkeme kapattırdı" denildi. Madem ki o kapattırmadı, mahkeme kapattırdı, şimdi de mahkeme geri açtırıyor sorun ne?! Daha önce de çok defa söyledim; yargı bağımsızdır, mahkeme iyidir, adalet güvenilirdir.. Taa ki bizim istediğimizden başka karar verene kadar. Bu müthiş bir samimiyetsizlik örneğidir. Twitter'ın kapatılmasına herkes başka başka gerekçeler uydurdu; eğer sebebi ortada olsaydı kimse olasılıklarla hareket etmezdi.

Twitter'ın bize yaptığını söylediğin muamele de bütün ülkeler için geçerli. Burada hemen cephe yaratıp "sen Twitter'ı savunuyorsun"a getirilmesi de çok acayip. Twitter'ın kendisi değil konu, ortadaki yalan ve samimiyetizlik. Kaldı ki daha önce de söyledim, diğer ülkelerde bizim hoşumuza giden(!) karışıklıklar çıkarırken Twitter şahane bir şeydi, ama şimdi sıra bize gelince kaka oldu.. Facebook için de aynısını söyledim, yaptığımız başvuruların yarısından çoğunu reddetmiş. Eğer tek gerekçe buysa Facebook neden kapatılmıyor? Onun daha önce kapanması lazım değil mi? Uydurulan bütün bahanelere bu şekilde diğer siteleri örnek göstererek cevap vermiştim, okuduğunu zannediyorum.

Diğer konuya gelince, Suriye'ye ölümüne düşman olan kosasker gibi bir arkadaşımız; bir haber getirdi koydu buraya, Milliyet gazetesinden. Ne yazıyordu haberde? ÖSO askeri, 2012 yılında Esad'ın yaptığını iddia ettiği saldırı yüzünden Esad'ın ordusundan kaçmış ve ÖSO'ya katılmıştı.

Şimdi bu kendi eliyle koyduğu haberin verdiği tarihe dikkatli bakalım; Esad 2000 yılından beri Suriye'nin başında. Peki hain ÖSO'cu ne zaman saldırı olduğunu iddia etmiş? 2012 yılında.. Yani karışıklar çıktıktan aylar sonra. Yani 12 yıldır bir katliam bir saldırı bir zulüm olmadığını kendi ağzıyla söylemiş. Hatta karışıklıklar çıktıktan sonra bile 1 yıl Esad'ın ordusunda kalmaya devam etmiş. Zaten sorun da burada; ortada bir katliam var da ben bunu doğru buluyormuşum gibi anlatman ya çok saf olmandan, ya da inanmak istemediğim şekilde kötü niyetten kaynaklanıyor. Tam tersine ortada bir katliam olmadığını muhalif haberler bile istemeden de olsa itiraf ediyor. Sırf orayı karıştırmak için eski savaş görüntülerini yeni oluyormuş gibi yayınladığını yine muhalif medya duyurdu; ülkemizdeki muhalif yanlısı medya bile "CNN stüdyodan savaş efektleri ve bomba sesleriyle savaş meydanındaymış gibi yalan yayın yaptı" dediler; yalan haber yapıldığı için terör televizyonu El Cezire'nin bile muhabiri istifa etti. Allah daha nasıl göstersin bu pislik oyunları? Kendi elleriyle, kendi dilleriyle itiraf ediyorlar, daha ne yapsınlar gerçeği görmeniz için?

Fakat işte aslında senin söylediğin şey senin hakkında geçerli olduğu için; yani sırf senin beğenmediğin bir mezhep ya da ne dersen, o olduğu için bir düşmanlık besliyorsun. Yalanlara bilerek inanmak istiyorsun. Zaten bütün bu tezgah da sen inanasın, müslüman kardeşine destek değil düşman olasın diye yapılıyor. İşte BOP'un saman altına inmiş hali bu; İslam'ı yozlaştırmak. Bir tarafta kardeş kavgaları, bir tarafta mezhep kavgaları, bir tarafta dinin içini boşaltan cemaatler.. Sonuç? Amerika İslam'ı. Sonuç, "Allah İsrail'den razı olsun Suriye'yi vurduğu için". Sonuç, "Allah rızası için İsrail'i göreve çağırıyoruz". Ne kadar ütopik değil mi? Ama maalesef bu cümlelerin hepsi kuruldu, televizyonlarda canlı yayınlarda söylendi. Kimlerle beraber olduğunuzu bilmiyorsunuz. Suriye'nin Türkiye doğumlu sünni din alimi savaşa karşı olduğu için cami içinde öldürülürken, Şam'ın "bunlar İsrail'in planı" diyen sünni müftüsünün oğlu öldürülürken o yüzden sustunuz.

madmex

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Sandık sandık dediniz , Recep ivediğin o sandık varya sandık mevzusuna döndü.