Türkler Android Uygulamayı Paralı Koyamıyor mu?

Bu konuyu okuyanlar

AhmetYasir

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Konu eski diye ilgilenmemezlik etmeyin açtığım günden beri takipteyim hala kesin bilgi çıkmadı gibi herkes birbirinin dediğini inkar ediyo

Asil_

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Satılmıyor işte...
Satıcı hesabı açtırtmıyor..
Sanırım bununda bir çözümü yok :crying:
vybrw.png

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Arkadaşlar lütfen yanlış bilgilendirmeyin google dan ücretli uygulama artık Türkyedede satılabiliyor Google listeye Türkiyeyide ekledi ve ben uygulamamı yaptım satışa cıkardım ne kazanırsanız hesap numarasın a atılıyor paralar

Hocam hesabın varsa bir bak satılıyor mu diye. Yoksa konuşma satılmıyor işte..
Ne yapmamızı istiyor google amca uygulamanın her yerine reklam mı koyamamızı ?!?!?

tatar59

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Konu zaten tartışılmış :) Yok arkadaşlar türkiyede kanunlarda öyler bi madde bile yok bunu inat edip bi arkadaşım tek tek anayasa maddelerinde arama yapmıştı. :) Koy apk nı bi eticaret sitesine sat ordan :D Android Market içinde bi uygulama yaz eticaret sitenmle entegre et ordan insanlar görsün satın alsın indirsin ::) İsteyene yapabilirim ücreti karşılığında :)

Asil_

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Konu zaten tartışılmış :) Yok arkadaşlar türkiyede kanunlarda öyler bi madde bile yok bunu inat edip bi arkadaşım tek tek anayasa maddelerinde arama yapmıştı. :) Koy apk nı bi eticaret sitesine sat ordan :D Android Market içinde bi uygulama yaz eticaret sitenmle entegre et ordan insanlar görsün satın alsın indirsin ::) İsteyene yapabilirim ücreti karşılığında :)

Bizde yaparık gardaş :D hazır bir çoğunluğun kullandığı pazar yeri varken boşar uğraş olur

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Kesin bilgi için çok teşekkürler, peki desteklenen bir ülkede hesap açamazmıyız?

Evet yurtdışına bağlı gsm ve yurt dışında banka hesabınız varsa olur hocam

pumperking

Profesör
Reaksiyon puanı
3
gençler zaten Türkler para ile uygulama almaz ki google'dan :D
apple kullanıcılarına yönelin.

AhmetYasir

Asistan
Reaksiyon puanı
1
gençler zaten Türkler para ile uygulama almaz ki google'dan :D
apple kullanıcılarına yönelin.

iOS uygulamaları satmak kesinlikle daha iyi bir kere jail break yapmak zor (değilse bile kullanıcılarının en az yarısı bilmiyor) ikincisi o telefonu tableti alan uygulamada satın alır

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Google'ın türkiye de ki bankalarla anlaşmalarından değil bankların Devletle ödediği vergilerle anlaşamıyorlar o yüzden yok böyle birşey

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Şimdi banka demişsiniz anlaşma yok demişsiniz ama google admob ödeme yapıyor?

iOS diyenler bolca uygulama var ve yapmak için mac lazım. Adam gidecek 6000tl verecek mac alacak sonra uygulaması tutmayacak, parası ve emeği boşa gidecek...

Ayrıca hepinizi windows ve windows phone'a davet ediyorum. Ben WP için yazıyorum ve satış yapmak bir kredi kartı onaylamak, hesap no girmek ve vergi hesabı kurmak kadar kolay... Mağazada gerçekten sadece 200.000 uygulama olduğundan iyi bir uygulamamanın kaybolması zor... Ben bir firmaya çeviri de yaptım [pocket file manager uygulamasına] sordum adamlar paraya para demiyorlarmış, adamlar 2 kişilermiş ve krallar gibi yaşıyorlarmış...

Ayrıca Windows phone developer unlock o kadar zor ki iOS jailbreak veya android root kızılayda yapıyorlar ama bunu yapanı Türkiye'de zor bulursunuz (ben yapıyorum :) )... (yapmak için Önce 2gb indiriyorsunuz, kuruyorsunuz, bir programla aktifleştiriyorsunuz, onunla kurabiliyorsunuz ama zaten 10 adet için kim o kadar uğraşır ki? Zaten 20$ developer almazsanız garanti de gidiyor... [evet, sadece 10 adet dışarıdan kurulabiliyor - Ayrıca kurmak için bilgisayara bağlı olması gerek çünkü cepten sadece mağaza uygulamaları kurulabiliyor...])

S

SDN Okuru

SDN Okuru
WP konusu ayrı bir konu. Şu an WP Dünya çapındaki uygulamalar için azımsanmayacak pazar halinde. Yerel uygulamalar için hala küçük rakamlarla gelir var. Evet, Türkiye için uygulama koymak kolay ama emin ol dünya çapında uygulama koymak dediğin kadar kolay değil. Yok şu ülkeye şu isimleri koyamazsın yok şu fiyatın üstünde satamazsın gibi gibi. Özellikle oyun geliştiriciler için WP içinde uygulama çıkartmalarını tavsiye ederim. Yerel uygulamalar için daha vakti var. Tabi erken kalkan erken yol alır, WP uygulama geliştirmeyi öğrenmek isteyen ya da deneme uygulaması yapmak isteyenlere ileri de artısı olur. Microsoft sonuçta bir şekilde pazar payı artacak.

Geleyim Android konusuna, Admob ayrı Play Store gelirleri ayrı. Eğer Google her ülkeye tüm hizmetleri getirse, özellikle bizim ülkemizde elini verirken, kolunu alırlar :) Google Türkiye'nin, Play Store ya da Checkout (yeni adıyla Wallet) operasyonları yoktur. Ülkemizde 3 Mobil OS'lar arasında en gelişmişi Microsoft'tur. Apple bile geçen seneden itibaren Türkiye'de operasyonlarını yerelleştirdi.

Play Store demek çok doğru değil aslında. Uygulama satışı ya da uygulama içi satışı tamamen Wallet Merchant hesabı üzerinden yapılıyor. 2012 de üst düzey Google yetkilisi Türkiye'ye gelmişti ve 2012 sonuna kadar hizmeti açacaklarını söylemişti. 2013 bitti hala yok :)

Ancak benim hala umudum var. Şöyle ki; Bu hafta 4 yeni ülke eklendi ve 25 ülkede yerel para birimi ile satış desteklendi. Türkiye'de de artık $ yerine TL ile satışa geçildi. Sanırım 2014 bitmeden Türkiye'den de Wallet Merchant hesabı açabileceğiz :)

Desteklenen ülkeleri Google Play Developer Support sayfasından kontrol edebilirsiniz.

Yurtdışı hesabı olan Türk vatandaşları genellikle vergiden de muaf oluyor. Sadece vergi beyanı paraflıyorsunuz ki genellikle %0 olarak yapıyorsunuz. Dolayısıyla Yurtdışında hesabı olanlar rahatça satış yapabilirler. Tek düşünmeleri gereken şudur: Yurtdışındaki parayı Türkiye'ye transfer edecek yetkinliklerinin olup, olmadığı :)

ByEGT

Profesör
Reaksiyon puanı
15
Marketteki ücretli uygulamaların TL olarak gösterilmesi bu yolda atılan bir adım sayılır mı?

AhmetYasir

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Destek gelsin bakalım son zamanlarda çok mutluyum bi program yüzünden buda olursa mükemmel olcak

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Youtube-Hükümet gerginliğinden dolayı, Türkiye'de Play Store'u daha çok bekleriz... Beyin Göçü tersine döndü derken, tekrar tersine dönüp, yani 360 derece dönerek eski günlere dönüyoruz resmen ona yanıyorum. Ülkemizde niye daha çok üretemiyoruzun cevabı, üretmenin zorluğundan çok, siyasi zorluğun ön planda olmasıdır... Genç işsizliğin en az olduğu bilişim sektörünün kısır döngüye girmesini, ülke olarak hakediyor muyuz diye soruyorum kendi kendime... Hele ki üretenlerin tavan yaptığı zaman diliminde bunu yaşamamız gerçekten acınası bir durum...

ByEGT

Profesör
Reaksiyon puanı
15
Youtube-Hükümet gerginliğinden dolayı, Türkiye'de Play Store'u daha çok bekleriz... Beyin Göçü tersine döndü derken, tekrar tersine dönüp, yani 360 derece dönerek eski günlere dönüyoruz resmen ona yanıyorum. Ülkemizde niye daha çok üretemiyoruzun cevabı, üretmenin zorluğundan çok, siyasi zorluğun ön planda olmasıdır... Genç işsizliğin en az olduğu bilişim sektörünün kısır döngüye girmesini, ülke olarak hakediyor muyuz diye soruyorum kendi kendime... Hele ki üretenlerin tavan yaptığı zaman diliminde bunu yaşamamız gerçekten acınası bir durum...

180 derece olmasın o?

Türkiye'den ücretli uygulama satın alımı istenilen düzeye çıkmadıkça paralı uygulama yükleyebilmemiz pek mümkün görünmüyor. Sonuçta Google vergi ödeyecek bu durumda. Geçenlerde gördünüz, daha çok para kazanmak için nasıl özgürlük savunucuları olduklarını.

llBerkayll

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kardeşim ekleyebilirsin. play.google.com/apps/publish adresinden uygulamanızı ekleyebilirsin. Kayıt olduğunuzda Google Checkout adresinden 25$’lık bir ücret ödemeniz yeterli olacak.Checkout hesabın aktif olduktan sonra Android Developer konsolundan Uygulama Yükle bölümünden ilk uygulamanıı ekleyebilirsin ama Türkler fazla para harcamaz :D

nano6824

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Kusura bakmayın arkadaşlar da gerçekten bunlar politikasal işler.Ben siyasi görüşüm şu anki hükümet değil ama kimse kusura bakmasın diğer devletler gerçekten gelişmemizi istemiyor.Neden acaba ilk 10.000 de ki ünilkerden mezun olanları türkiyede verilen paradan 3-4 kat daha fazlasını veriyorlar.Eğer adam gibi bakarsanız ABD'de üst mevkilerde çok fazla türk var.Bizim hocanın bir akrabası da orda ordularında bilmem kaç türk komutan vb varmış.Bu milletde zeka var bu yüzden bastırılmak isteniyor.Ha play bu konuda yapılmamış olabilir.Mesela şu açıkakademi falan sırf beyin göçü olması için yapılmıştır.Aynı olay Hindistan ve Pakistanda da var ve o şirketlere pakarsanız hint pakistanlı dolu.Sırf böyle yerlerde böyle şeyler yok gibi düşündüyorlar.ABD'de bir müslümanım diyin de sizi ne yapıyorlar.Arkadaşlar lütfen aldanmayın böyle şeylere.Biz çok büyük bir ırkız dostlarımız olmaları imkansız.Kızıl derililerin türk olduğunu ve ABD'nin 30-70 milyon kızılderiliyi öldürdüğünü ermeni soykırımını kabul eden fransayı.Türkleri kovmak için herşeyi yapan İngiltere hükümetini.Almanyada türkleri nasıl kovarız diye düşünen Angela Merkel'i.Türkleri nasıl asimile edip dinini ve milliyetini unutturuz diyen Rusyayı.
Bunları ne çabuk unuttuk...

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Her şeyin korsanını kullanan bir millet olarak ne çok meraklıymışız paralı uygulama satmaya. :) Başkasına gelince apk var, bize gelince "paralı" uygulama satmamız lazım. Ben eminim ki Türkiye'den satıcı hesabının açılamıyor olmasının "eğitim"le çok büyük alakası vardır. Gerçi bazı arkadaşlar "eğitim her şey değildir" diyorlar da.. Alakası da şu; bizim kanı hızlı akan kafası da az çok çalışan gençlerimizin tamamına yakını, internette bir çeşit kodlarla oynayarak "hacker" olduklarını zannediyor. Bunu bir örnekle açıklayayım, ne demek istediğimi daha iyi anlatmış olurum;

Zamanında SMF forum yazılımının Türkiye sorumluluğunu üstlendiğimde yazılım birden bire atağa geçti, 3 bin olan üye sayısı 50 bini buldu; herkes "neden Türkiye için ayrı bir site açmıyorsun" diye sürekli üzerime geliyordu. Ben de zamanı değil, kalite düşer diyordum. Ama tabii ki bu boşluğu gören, fırsatı fark eden, üç satır bir şey yazınca dünyayı kurtardım zanneden gençlerimiz "bu işte iyi para var" diyerek patır patır "SMF Türkiye" şeklinde gayrı resmi siteler açtılar ve tam bir karmaşa oldu. Her yerde birbirinin kopyası kodlar başka başka isimler altında yayınlanır oldu. Başkalarının kodlarını alıp iki kelime değiştirerek kendi koduymuş gibi yükleyenlerde patlama yaşandı. Sonra ne oldu biliyor musunuz? Bu şekilde üç satırlık kodları satmaya çalışanlarla doldu taştı piyasa. Dahası, "benim emeğimi çalmışsın, o kodlar bana ait sen nasıl bunu satmaya kalkışıyorsun" diyerek emeğine sahip çıkmaya çalışanları sitelerden banladılar, "sen bu işi bilmiyorsun" diye alay ettiler vs.. O dönemde "abi biz de bi site açalım para kazanalım" diye gelen gençlerin haddi hesabı yok. Hatta bir nükte de aktarayım size:

- Abi bir site açsak bize ne kadara patlar?
+ Ne yapacaksın site açıp, yani ne için açacaksın?
- Para kazanmak için? Sen bize bi site yapsana abi?
+ İyi de nasıl para kazanacaksın, yani ne yapacaksın?
- Ne bileyim abi, site açınca para kazanılıyor diyorlar.
+ Yani bir siten olunca kendiliğinden banka hesabına para yatırıldığını mı zannediyorsun?
- Öyle olmuyor mu abi?

Bu diyalog tamamen gerçektir ve tarafımdan yaşanmıştır. Bu diyaloğu yaşadığım iki arkadaş, 17-18 yaşlarında "internet aleminin delikanlıları"ydı. Bu gençler yüz yüze yaşadıklarımdan sadece bir örnek. Hele sanalda karşılaştığımın haddi hesabı yok. Üstelik bunlar daha bir tek kod bile bilmiyorlar. Artık iki satır yazabilenlerin halini siz düşünün..

Şimdi konuya dönersek, Google veya benzeri bir yerde Türkiye'den satıcı hesabı açılmasına izin verildiği anda, yığınla absürd uygulama satmaya çalışacak binlerce internet delikanlısı var. "Farenin şurasıyla tıklıyorsun otomatik açılıyor, 5 TL". Gibi saçma sapan uygulamalar türeyecek ve bir de bunu satmaya çalışacaklar. (Keşke öyle olmasaydı) fakat maalesef çok fazla örneğini yaşadık ve yaşamaya da devam ediyoruz. Çünkü "bu işte iyi para var". Tabii ki bir de bunun satın alma ayağı var. Adam gibi doğru dürüst ciddi uygulamaları bile kimse satın almıyor, "ilacı var" çünkü. Kaldı ki patlama yapacak absürd uygulamaları kim alsın? Zaten absürd bir uygulamalayla "paranın belini kırmaya" çalışan bir zeka, diğer uygulamalara para verir mi? Bunun da şahsım olarak çok fazla örneğini yaşadım. 3 Yıl yabancılarla hiç zorlanmadan ticaret yaptım, fakat ne zaman aynı işleri Türkiye'de yapacak olsam, her seferinde pişman oldum. Elin gavurunun "yaptığın işten çok memnun oldum, 100 $ yerine 150 $ ödemek istiyorum" dediği işe bizimkiler, "abi naptın ya 50 TL nedir ya, öldürdün bizi" şeklinde az tepkiler almadık.

O yüzden bu işler maalesef ülkemizde çok zor.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Arkadaşlar arcade oyun geliştirdim. flappy bird gibi basit mantığa oturtulmuş bir oyun, sabit hızla hareket eden toplardan kaçmaya çalışıyorsun zamanla sayıları artıyor. Tek ekranlı bir oyun.
Benim sorum şu: Ücretsiz yaparsam +10.000 indireleceğini düşünüyorum ama reklamlar pek gelir getirmiyor, yaklaşık 1000 indirmeye 2-3 dolar... Paralı yaparsam gelir durumu nasıl olur? Türkiyede olmasa bile uluslararası indirilir mi? 0.99 euro düşünüyorum ne dersiniz

AhmetYasir

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar arcade oyun geliştirdim. flappy bird gibi basit mantığa oturtulmuş bir oyun, sabit hızla hareket eden toplardan kaçmaya çalışıyorsun zamanla sayıları artıyor. Tek ekranlı bir oyun.
Benim sorum şu: Ücretsiz yaparsam +10.000 indireleceğini düşünüyorum ama reklamlar pek gelir getirmiyor, yaklaşık 1000 indirmeye 2-3 dolar... Paralı yaparsam gelir durumu nasıl olur? Türkiyede olmasa bile uluslararası indirilir mi? 0.99 euro düşünüyorum ne dersiniz

Direk parayı düşünürseniz işiniz zor. Güzel uygulamalar yapıp hepsini ücretsiz koyacaksınız öncelikle sonra yeni koyduğunuz uygulamalar önceki uygulamalar sayesinde çok daha fazla kullanıcı bulacak en sonunda paralı koyabilirsiniz birilerinin satın alması için. Yani ben böyle düşünüyorum. Üstelik reklamlarda 1000 indirme değil görüntülenme diye biliyorum yani o kadar az değil.

Son mesajlar