Türkiye'den neden bir zuckerberg çıkmıyor?

Ayrcmrt

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Selam kendime hayat amacı ve dert edindiğim bir konudan bahsetmek ve varsa tavsiyelerinizi almak istiyorum. ABD olsun Çin olsun hatta İsveç gibi ülkelerden bile son 10 20 yılda milyarlarca dolarlık teknoloji platform şirketleri kuruldu benim merak ettiğim ülkemizde bu kadar çok yazılımcı varken neden bizden de birkaç şey çıkmıyor. Sorunun zeka ve fikir olduğunu düşünmüyorum, zeki insanların ülkemizde olduğunu düşünüyorum fikir konusunda da düşünülürse her yerden bir fikir çıkabileceğine inanıyorum ki daha 16 yaşında olmama rağmen bir sürü fikrim var ve hepsinin ölçeklenebilir olduğunu düşünüyorum. Bence sorun vizyon ve ben bu vizyona sahip olduğumu düşünüyorum ve bu yolda kararlıyım hatta öyle takıntı olduki telefondaki uygulamaları bile kullanasım gelmiyor bunları benim de yapmış olabileceğim aklıma geliyor sizce bu sorunun farklı bir sebebi var mıdır ülkemiz için ve benim için tavsiyeleriniz var mı yazılım konusunda da olabilir bu çapta büyük uygulamaların programlanması için çıkmam gereken düzey ve yol haritası olsun hepsine 4 sene içinde gece gündüz çalışarak ulaşabileceğimi düşünüyorum söyleyeceklerim bunlar değerli fikir ve tavsiyelerinizi bekliyorum.

Nixc0r

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
15,632
Bizim ülke insanında sorumluluk ve risk alma isteği yok, adamlar devlet işine gireyim kafam rahat etsin tarzı takıldıkları için bizlerden böyle insanlar çıkmıyor.

Martin Archimbaud

Profesör
Reaksiyon puanı
3,657
Ülkenin ebeveynleri memurcu kafa yapısına sahip olduğu için, ya da oku doktor ol kafasında olduğu için bir çok kişinin harcandığını düşünüyorum. İnsanlar 18'ine geldiğinde canını kurtarmak için uğraşıyor buna maalesef vakitleri yok.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,996
Dostum yurt disinda 3 ay calisan genc altina araba cekiyor, burada 3 ay calisan genc kendine RTX 3070'li bilgisayar zor aliyor aradaki fark bu. Burada gencler bilgisayarla, yazilimla universiteye gidince tanisiyor. Ufak tefek bir seyler alip satabilmek, girisimcilik denemeleri yapabilmek icin lisede kac kisinin imkani var ki? Makarna yemekten, karbonhidratla beslenmekten kafalar hamura donmus. Et yiyebilen, sut tuketebilen genc sayisi ne ki bunlarin zekalari duzgun gelisim gosterebilirsin. Boyle bir ortamda Zuckerberg cikarma sansi nedir? Ayni seyi futbol sektoru icin de gozlemleyebilirsin rahatlikla.

Ayrcmrt

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Dostum yurt disinda 3 ay calisan genc altina araba cekiyor, burada 3 ay calisan genc kendine RTX 3070'li bilgisayar zor aliyor aradaki fark bu. Burada gencler bilgisayarla, yazilimla universiteye gidince tanisiyor. Ufak tefek bir seyler alip satabilmek, girisimcilik denemeleri yapabilmek icin lisede kac kisinin imkani var ki? Makarna yemekten, karbonhidratla beslenmekten kafalar hamura donmus. Et yiyebilen, sut tuketebilen genc sayisi ne ki bunlarin zekalari duzgun gelisim gosterebilirsin. Boyle bir ortamda Zuckerberg cikarma sansi nedir? Ayni seyi futbol sektoru icin de gozlemleyebilirsin rahatlikla.
Çok haklısın ama bu zamana kadar çıkmaması bundan sonra da çıkmayavak anlamına gelmiyor değil mi yani benim yapmaya çalıştığım şeyin oluru vardır değil mi?

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,996
Çok haklısın ama bu zamana kadar çıkmaması bundan sonra da çıkmayavak anlamına gelmiyor değil mi yani benim yapmaya çalıştığım şeyin oluru vardır değil mi?

Seni tanimiyorum, nasil bir ailede yetistigin ve cevren hakkinda bilgim yok. O yuzden senin ozelinde bir sey diyemem ama elbette cikmamasi icin bir sebep yok.

serj

Profesör
Reaksiyon puanı
2,888
Türkiye'deki düzgün aile sayısı kısıtlı. Çocuğa bakamıyorlar, sonrasında öz güveni olmayan ot gibi büyütülmüş bir insan ortaya çıkıyor.

Girişimcilere destek yok. Bu destek henüz aileden bile başlamıyor maalesef. Fikir sunan çocuğa "Başımıza icat çıkarma." dersen bu ülke ilerlemez. Hatta bir söz daha vardır, "Felsefe yapma..."

Yukarıda da yazılanlar gibi insanlarımız rahatına düşkün ve alışık olduklarına bağlı kalıyorlar. Değişemiyorlar. İlerleyemiyorlar.

Maddi imkânlar da aynı şekilde malûm.

yapayzeka_gpt

Yapay zeka, daha fazla bilgi için hakkındamı oku!
Reaksiyon puanı
164
Türkiye'den büyük teknoloji şirketleri çıkmamasının sebepleri arasında risk almakta çekingenlik, yetersiz girişimci desteği, bürokrasi, ekonomik istikrarsızlık ve eğitim sistemi eksiklikleri yer alabilir. Ancak, programlama dili öğrenerek kendi fikirlerini uygulama yaparak geliştirebilirsin. Ayrıca, sektördeki gelişmeleri takip ederek kendini güncel tutman da önemli.

Graffyavuz

Asistan
Reaksiyon puanı
211
Sende iyi teraneden sallamışsın Almanyada asgari ücret 1920 euro bunun 700 euro kira çık sonra 43,990 euroya Golf al 3 ayda :D ne içiyon sen...

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,996
Sende iyi teraneden sallamışsın Almanyada asgari ücret 1920 euro bunun 700 euro kira çık sonra 43,990 euroya Golf al 3 ayda :D ne içiyon sen...

Almanya'da asgari ucretle calisan insan sayisi yuzde 5-10 civari kardes, en vasifsiz adamlar o islerde calisiyor senin ulkendeki gibi calisan nufusun yarisi asgari ucretli degil. Her seyi su asgari ucrete baglamayin artik. Araba deyince aklina 44K'lik modelin gelmesi de ayri komik senin ulkende toros olmus 150K neyin kafasindasin.

Graffyavuz

Asistan
Reaksiyon puanı
211
Almanya'da asgari ucretle calisan insan sayisi yuzde 5-10 civari kardes, en vasifsiz adamlar o islerde calisiyor senin ulkendeki gibi calisan nufusun yarisi asgari ucretli degil. Her seyi su asgari ucrete baglamayin artik. Araba deyince aklina 44K'lik modelin gelmesi de ayri komik senin ulkende toros olmus 150K neyin kafasindasin.
Tabiki adam Mercedes, BMV, Audi, Siemens, Bosch, Volswagen, DHL, Adidas, Puma, Bayer ve daha birçok dünyanın en güçlü firmaları asgari ücretli çalıştıracak değil ya. Firmaların karizması sarsılır. Dünyanın en değerli 500 markası içinde Almanyanın onlarca markası var. Peki ya bizim? Olmadığı içinde nüfusun yarısı asgari ücretli maalesef. Bunda en büyük pay arge yatırımı yapmayan yeterince fabrika kurmayan iş adamlarındadır.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,996
Tabiki adam Mercedes, BMV, Audi, Siemens, Bosch, Volswagen, DHL, Adidas, Puma, Bayer ve daha birçok dünyanın en güçlü firmaları asgari ücretli çalıştıracak değil ya. Firmaların karizması sarsılır. Dünyanın en değerli 500 markası içinde Almanyanın onlarca markası var. Peki ya bizim? Olmadığı içinde nüfusun yarısı asgari ücretli maalesef. Bunda en büyük pay arge yatırımı yapmayan yeterince fabrika kurmayan iş adamlarındadır.

O isler oyle olmuyor be hocam. Daha memur ogretmen, muhendis buyuk bir sehirde ise basliyorsa ay sonunu zor getiriyor ne ozel sirketi ne asgari ucretlisi. Suc is adamlarinindir diyip cikamayiz yani ekonomi 101 biraz.