Türkçe karakter sorunu - Wordpress Türkçeleştirme

by efsane

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Arkadaşlar selam

Bir projem için, tema türkçeleştiriyorum. Ancak, ilk temada bi sorunla karşılaştım. Temaya yazdığım türkçe karakterler, büyük veya küçük olarak çıkıyor. Örneğin

U7sod.jpg

Fontlarını kurcaladığımda gördüm ki, içerikteki fontlar türkçe karakter desteklemiyor. (3 Çeşit font kullanılmış.)

Fontlara türkçe karakter nasıl eklenir? Sanırım eklenemez :D.

Peki, temadaki fontlar nasıl değişir? Yardımcı olur musunuz? :)

keyloger

Rektör
Reaksiyon puanı
235
Furkan css dosyasının içerisinde fontların tanımlandığı satırı bulup, fontlarını değiştirebilirsin... :)

by efsane

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Furkan css dosyasının içerisinde fontların tanımlandığı satırı bulup, fontlarını değiştirebilirsin... :)

Onu sayende öğrendim de abi, biraz araştırdım. Bilgisayarda font varsa, yoksa diye ayırıyor. Şöyle bişey yapmaya çalışıyorum. Program ile fontları türkçeleştirebilirim belki. Mümkün müdür bu? :)

keyloger

Rektör
Reaksiyon puanı
235
Onu sayende öğrendim de abi, biraz araştırdım. Bilgisayarda font varsa, yoksa diye ayırıyor. Şöyle bişey yapmaya çalışıyorum. Program ile fontları türkçeleştirebilirim belki. Mümkün müdür bu? :)
İlla mümkündür ama font yapacak bilgi tecrübe var mı? Grafiker olmak lazım. :) Hem olay senin fontu Türkçeleştirmenle bitmiyor... Çünkü o font büyük ihtimal diğer işletim sistemlerinde veya direk olarak diğer bilgisayarlarda bulunmuyor olacak. Bu sebeple font kullanacağın zaman genel-geçer web fontlarını kullanman lazım. O şekilli fontları illa kullanırsan, en iyi yolu direk resmin üzerinde kullanmaktır...

Reaksiyon puanı
188
makinada o font olmasa bile sunucu içerisini atılıp fontface ile import edilen font browser tarafından sorunsuz render edilir...

by efsane

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Ya ben tema yapmıyorum ki. Tema da değiştirmiyorum. Ama, türkçeleştirince karakterleri tanımıyor. http://fc00.deviantart.net/fs70/f/2010/190/2/7/fontlab5_by_zskullcrusher.swf Burdaki şekilde yapmayı deneyeceğim. Adamların fontlarını değiştirsem, beni dava ederler mi? :D. Hem temada nasıl durur bilemiyorum. :)

---------- Post added at 22:51 ---------- Previous post was at 22:50 ----------

makinada o font olmasa bile sunucu içerisini atılıp fontface ile import edilen font browser tarafından sorunsuz render edilir...

Kullandığım temada sanırım öyle yapılmış. Font diye klasör var. Ve 3 font hali de mevcut. TrueType, WOFF, EOT :)

Reaksiyon puanı
188
Zaten doğrusu da odur furkanım öyle olması gerekir :) öbür türlüsü gösterip (aslında gösteremeyip) de vermemek olur :lol:

IE yemiyordu en son, şimdi ne durumda?

vallahi son denediğimde sorun yoktu ama eski sürümleri bilmiyorum. ben 9 ile denemiştim...

by efsane

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Peki bi soru, css'de karışmasam, attığım fontların adını değişsem wordpress anlar mı? :D

Reaksiyon puanı
188
Anlamaz tabi :) Bak işte kendi çözümlerimi kendin gayet güzel buluyosun :)

sdmh

Profesör
Reaksiyon puanı
14
FontCreator (http://www.high-logic.com/fontcreator.html) programıyla yıllar önce yapmıştım. Fontu açıp Türkçe karakterin önce unicode karşılığını bulup diğer karakterlerden kopyalama yaparak ve biraz değiştirerek yapılıyor. Biraz zor ve zahmetli iş. Uğraşırsan olur. Kullandığın fontun türkçeleştirilmişinide internette arayabilirsin.