Soru Türk Telekom 75mbps'lik pakette, kablosuzda 30 mbps alıyorum.

mhmmdsys47

Asistan
Reaksiyon puanı
32
Arkadaşlar, kablolu da hızın büyük kısmını alıyorum ama kablosuzda büyük bir düşüş yaşıyorum, modeme gelen 68-75mbps arası ama kablosuz 30'u geçtiği nadir oluyor, ne yapabilirim?

Kablosuz ağ için güncelleme yapıldı,
Modem kapalı bir yerde değil, dibimde,
Modemin 2.4 GHz ve 5 GHz ayarı otomatik,

Yani Türk Telekom'u arıyorum, bir sorun yok diyorlar ne yapabilirim?

Son düzenleyen moderatör:

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,443
Modem arayüzünde kanal ayarını 11 yaptınız mı? Ek olarak kablolu bağlantıda aldığınız hız ile kablosuz bağlantıda aldığınız hız hiçbir zaman aynı olmayacaktır.

EFI Shell

Super Moderator
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
19,074
Modem arayüzünde kanal ayarını 11 yaptınız mı? Ek olarak kablolu bağlantıda aldığınız hız ile kablosuz bağlantıda aldığınız hız hiçbir zaman aynı olmayacaktır.
O değişir routera, Wi-Fi kartına göre. Mesela Intel AX210/AX211 ile 1 GBSN alınıyor.

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,443
O değişir routera, Wi-Fi kartına göre. Mesela Intel AX210/AX211 ile 1 GBSN alınıyor.
Bu tür donanımlar kullanıcıların genelinde bulunmuyor. Bunu bildiğim için sıradan bir kullanıcıyı baz alarak genel konuştum.

EFI Shell

Super Moderator
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
19,074
Bu tür donanımlar kullanıcıların genelinde bulunmuyor. Bunu bildiğim için sıradan bir kullanıcıyı baz alarak genel konuştum.
Öyle ama bolca oyuncu dizüstüsü vs. satılıyor. Yaygınlaştı denilebilir. Modem/router ve router için ve bağlatılan hızlar için aynı şeyi yazamam tabii.

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,443
Öyle ama bolca oyuncu dizüstüsü vs. satılıyor. Yaygınlaştı denilebilir. Modem/router ve router için ve bağlatılan hızlar için aynı şeyi yazamam tabii.
Evet dediğin gibi hem dizüstü hem masaüstü olarak oyuncu bilgisayarları yaygınlaştı. Ama modem konusunda bilgisayara ayrılan bütçe kadar para ayrılmıyor. Genele bakarsak nasıl olsa altı üstü bir modem, o kadar parayı verince ne olacak, ISS'in verdiği maksimum hız belli diyip standart bir modem alınıyor. Bunun sonucunda bu konudaki gibi neden hızlar eşit değil sorusunu ortaya çıkarıyor. Keşke internet altyapısındaki yüksek hız genele, tüm kullanıcılara ulaşabilse.