Türk Futbolunda Tarihi Karar

mazruf

Emektar
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117
Bu bir milat mı?!
Anayasa Mahkemesi maç yayınlarını düzenleyen maddeyi 1 yıl sonra geçerli olmak kaydıyla iptal etti. Yüksek Mahkeme, Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu kararlarına da yargı yolunu açtı.

tff_binasi_600_AORV1.jpg

Anayasa Mahkemesi, 5894 sayılı Türkiye Futbol Federasyonu Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanunun bazı hükümlerini iptal etti.

MAÇ YAYINLARINI DÜZENLEYEN MADDEDE İPTAL
Ankara 2. ve İzmir 1. Fikri ve Sınai Haklar Ceza Mahkemesi, 5894 sayılı Kanun'un 13. maddesinin (4) numaralı fıkrasının iptali istemiyle Anayasa Mahkemesine ayrı ayrı başvurdu.

İki davayı birleştiren Yüksek Mahkeme, ''Futbol müsabakası yayınlarının, TFF tarafından belirlenen usul ve esaslar dışında haksız ve yetkisiz olarak radyo, televizyon, internet veya herhangi bir yayın veya iletişim aracıyla canlı veya banttan yayınlanması, çoğaltılması, dağıtılması, satılması, izlenmesi veya izletilmesi halinde, TFF'nin veya yayıncı kuruluşun şikayeti üzerine 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 71. maddesindeki cezai hükümler uygulanır'' şeklindeki 13. maddesinin (4) numaralı fıkrasını oy birliğiyle iptal etti. Heyet, iptal hükmünün bir yıl sonra yürürlüğe girmesine karar verdi.

TAHKİM KARARLARINA YARGI YOLU
Anayasa Mahkemesi ayrıca, Ankara 4. Asliye Hukuk Mahkemesinin açtığı davada da 5894 sayılı Kanun'un, ''Tahkim Kurulu kendisine yapılan başvuruları kesin ve nihai olarak karara bağlar ve bu kararlar aleyhine yargı yoluna başvurulamaz'' ibaresinin, ''... ve bu kararlar aleyhine yargı yoluna başvurulamaz'' bölümünü 2'ye karşı 13 üyenin oyuyla, oy çokluğuyla iptal etti.

TÜRKER ARSLAN'IN YORUMU
Kulüplerin, TFF Tahkim Kurulu kararlarını yargıya taşıyabilecek olmasıyla ilgili olarak NTVSPOR'a bağlanan Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu Eski Başkanı Türker Arslan, "Son sözü tahkim söylemeli" dedi.

"FUTBOL BÜYÜK YARA ALIR"
"Bu çok yeni bir karar olabilir. Ancak daha önce GSGM Tahkim Kurulu ile ilgili bir karar alınmıştı. O kararın gerekçeli kararı için 1 yıl süre verilmişti ve Mart'ta dolacaktı. GSGM o konuda ne hazırlıklar yaptı bilemiyorum. Ancak bu 2 farklı konu. Birisi TFF Tahkim Kurulu'nu ilgilendiriyor, diğeri de GSGM Tahkim Kurulu'nu. TFF Tahkim Kurulu kararlarının yargıya taşınması hakkında alınmış bir karar var mı bilmiyorum" diyen Arslan, "Futbolda olayları fazla uzatmazsınız. Konuların bir an önce sonuçlandırılması lazım. Bence disiplinle ilgili olaylarda sanıyorum tahkimin kararı kesin olacaktır. Ancak parasal ve sportif ihtilaf durumlarına yargı yolu açılır. Ancak diğer şeklide Türk futboluna büyük sıkıntı getirecek bir olay olur. Bence bazı adli kararlar dışında uygulanması tehlikeli olur. Türk futbolu büyük bir yara alır, sıkıntıya girer" şeklinde konuştu.
http://www.ntvspor.net/haber/futbol/31252/turk-futbolunda-tarihi-karar

Konunun uzmanları NTV SPOR’a konuştu

Maç yayınlarını düzenleyen maddenin 1 yıl sonra geçerli olmak kaydıyla iptal edilmesi ve Tahkim Kurulu kararlarına yargı yolu açılmasıyla ilgili alınan kararların ardından Kemal Kapulluoğlu ve Levent Bıçakçı, NTV SPOR yayınına bağlanarak görüşlerini iletti.

Eski Türkiye Futbol Federasyonu Başkanvekili Kemal Kapulluoğlu, NTV SPOR canlı yayınına bağlanarak, mahkemeden çıkan kararları değerlendirdi. Kapulluoğlu’nun hemen ardından Türkiye Futbol Federasyonu eski başkanı ve UEFA Tahkim Kurulu Üyesi Levent Bıçakçı da değerlendirmelerde bulundu.

KEMAL KAPULLUOĞLU: “ANAYASA MAHKEMESİ VAROLANI BELİRTMİŞTİR”
Kapulluoğlu: Anayasa mahkemesi şahısların itirazına bakmaz

Yargının müdehalesi olarak değerlendirilemez. FIFA her zaman ülkelerin yargılarına saygılı olduğunu söylemiştir. Şu anda böyle bir müdahale örneği yok. Ülke mahkemelerinin verdiği kararlar FIFA için geçerlidir. Uluslararası nihai kararları CAS verir, İsviçre Federal Mahkemesi takip eder. Anayasa Mahkemesi varolanı belirtmiştir.

KEMAL KAPULLUOĞLU: “ANAYASA MAHKEMESİ ŞAHISLARIN İTİRAZINA BAKMAZ”
Anayasa Mahkemesi, TFF ve yayıncı kuruluşun itirazıyla hareket eder. Şahısların itirazına bakmaz. Futbol müsabakaları kimsenin fikir ve sanat eseri değildir. Kamuda haber değeri taşıyan müsabakalardır. Geçmişte, yayıncı 3 dakikayla da sınırlı olsa diğer yayıncı kuruluşlara görüntü sağlıyordu. Bu konuyla ilgili bir düzenleme yapılmış olabilir.

KEMAL KAPULLUOĞLU: “KAMUOYUNA BAKMAMIZ LAZIM”
Ankaraspor’un lige dönebilecek olup olmadığı konusunda kamuoyunun değerlendirmesine bakmamız lazım.

Kemal Kapulluoğlu’nun ardından Levent Bıçakçı da NTV SPOR yayınına bağlanarak değerlendirmelerde bulundu.

LEVENT BIÇAKÇI: “TAHKİM KARARLARI KESİNDİR”
Sayın Kapulluoğlu’nun konuşmasını dinleyemedim. Ama şu anda elimizde kısa karar var, gerekçeli karar yok. Ama gündem olduğu için de yorumlarımızı bildirmemiz lazım. Tahkim kararlarının kesin karar bağlanacağı hükmüne Anayasa Mahkemesi’nin dokunmadığını görüyorum. Kesin ve nihai kararı Tahkim Kurulu verir. Futbolcu ya da kulüp yargıya gidemez. Ancak taraflar isterse yabancı futbolcular ya da takımlar federasyon yoluyla CAS’a gidebilir. Uluslararası bir konu olduğunda CAS’a gidilebilir.

Mahkeme kararı, yayın hakkının dağıtımını TFF yönetim kurulundan almıyor. Federasyon bu hakları nasıl dağıtacağına karar vermeye devam ediyor. Sadece yayın haklarını ihlal edenlere verilen cezaların düzenlemesiyle ilgili bir düzenleme yapılıyor.

LEVENT BIÇAKÇI: “MELİH GÖKÇEK’İN İDDİALARI BİTMEZ”
Ortada Ankaraspor’u ilgilendiren hiçbir konu yok. Melih Gökçek’in iddiaları bitmez.

"Ankaraspor derhal liglere dönmeli"
Ankaraspor A.Ş Ynetim Kurulu Başkanı Ruhi Kurnaz, TFF'nin Ankaraspor'u bir an önce liglere döndürmesi gerektiğini belirtti.

TFF Yönetim Kurulu tarafından önce Süper Lig'den Bank Asya 1. Lig'e düşürülen ve ardından Tahkim Kurulu kararıyla profesyonel ve amatör liglerden ihraç edilen Ankaraspor A.Ş'nin yönetim kurulu Başkanı Ruhi Kurnaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Anayasa Mahkemesi'nin 5894 sayılı TFF Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanunun bazı hükümlerini iptal etmesinin bütün futbol ve spor camiasının önünü açacağını söyledi.

''Neden lisansımız iptal edildi, Tahkim Kurulu kararını mahkemeye taşıdığımız için'' diyen Kurnaz, ''TFF, Tahkim Kurulu ile birlikte hem savcı hem hakimdi. Bizim mücadelemiz şimdi başlıyor. Şirket ortaklarıyla bir araya gelip değerlendireceğiz. Ortaklarımızın burada maddi kayıpları oldu. Federasyon derhal Ankaraspor'u liglere döndürmeli. Biz Süper Lig'e dönmek ve zararımızın karşılanması için mücadelemizi vereceğiz. Biz zamanında federasyonun zarar görmesini istemediğimizi söylemiştik. Ama ortada şirket ortaklarımızın bir zararı var. Anayasa Mahkemesi'nin verdiği bu karar, Türkiye'nin bir hukuk devleti olduğunu ortaya koymuştur.''

Anayasa Mahkemesi, Ankara 4. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin açtığı davada, 5894 sayılı Kanun'un, ''Tahkim Kurulu kendisine yapılan başvuruları kesin ve nihai olarak karara bağlar ve bu kararlar aleyhine yargı yoluna başvurulamaz'' ibaresinin, ''... ve bu kararlar aleyhine yargı yoluna başvurulamaz'' bölümünü 2'ye karşı 13 üyenin oyuyla, oy çokluğuyla iptal etmişti.