Türk F-16'lar Suriye uçağını düşürdü

Bu konuyu okuyanlar

fthtsdmr

Profesör
Reaksiyon puanı
44
Hatay sınırında Türkiye hava sahasını ihlal eden Suriye uçağını, Türk F-16'lar düşürdü.
140323_suriyeucak.hmedium.jpg
HATAY - Hatay’ın Yayladığı ilçesinde sınırın Suriye tarafında öğle saatlerinde Suriye'ye ait bir savaş uçağı düştü.

Alınan bilgiye göre iki Suriye uçağı Türkiye'nin hava sahasını ihlal etti.

Türk Silahlı Kuvvetleri bu iki uçağın ihlali üzerine "Geri dön" çağrısı yaptı.

Uyarının ardından uçaklardan biri geri döndü ancak diğeri rotasına devam etti.

Bunun üzerine sınırda devriye görevi yapan F-16'lar havadan hava füzelerle uçağı vurdu. Uçak Suriye tarafına düştü.

ANGAJMAN 2012'DE DEĞİŞMİŞTİ
Türkiye 2012 yılında Türk keşif uçağı RF-4'ün düşürülmesinin ardından angajman kurallarını değiştirmişti. Bu değişiklikle sınır ihlali olduğunda tüm Suriye unsurlarının vurulacağı duyurulmuştu.

Türk yetkililer, uçağın hava sahasını ihlal ettiği için Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından düşürüldüğünü açıkladı.
Başbakan Erdoğan ise Türk Hava Kuvvetleri'ni ve pilotları tebrik etti ve konuyla ilgili şöyle konuştu: "Eğer sen benim hava sahamı ihlal edecek olursan, bundan sonra bizim tokadımız ağır olacak. Onun için ben başta Genelkurmay Başkanım olmak üzere, silahlı kuvvetlerimizi, o şerefli pilotlarımızı huzurlarınızda tebrik ediyorum, Hava Kuvvetlerimizi tebrik ediyorum. Mesele bu."

Genelkurmay Başkanlığı’ndan bir süre önce yapılan açıklamada, Suriye füze sisteminin bir Türk jetine tacizde bulunduğu duyurulmuştu.
Açıklamada, şu ifadelere yer verilmişti: "Hava Kuvvetleri Komutanlığı, 6 adet F-16 ile Türkiye-Suriye hudut hattı boyunca devriye uçuşu icra etmiştir. Hava Muharebe Devriye Görevi" icra etmekte olan bir adet F-16 uçağımıza, Suriye'de konuşlu SA-5 füze sistemi tarafından, Hatay üzerinde, toplam 20 saniye süre ile radar kilidini muhafaza etmek suretiyle tacizde bulunulmuştur."
Kaynak

fthtsdmr

Profesör
Reaksiyon puanı
44
GENELKURMAY Başkanlığı, dün F-16 uçağı Hatay üzerinde iken, Suriye’de konuşlu SA-5 füze sistemi tarafından, 4 dakika 30 saniye süre ile radar kilidini muhafaza etmek suretiyle tacizde bulunulduğunu açıkladı.

Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklama şöyle; "Türkiye-Suriye hudut hattı boyunca icra edilen devriye görevi esnasında, bir adet F-16 uçağımıza Hatay üzerinde iken, Suriye’de konuşlu SA-5 füze sistemi tarafından, dört dakika 30 saniye süre ile radar kilidini muhafaza etmek suretiyle tacizde bulunulmuştur."

Kaynak

isveçli

Profesör
Reaksiyon puanı
9
3 tane rus savaş gemisi akdenize doğru yola çıktı

neskalii

Profesör
Reaksiyon puanı
23
İhlal ederse düşürülür TSK yapması gerekeni yapmış... :)

basbeLası

Dekan
Reaksiyon puanı
47
Angajman kurallarının gereği yerine getirilmiştir. Pilotlarımızı tebrik ediyorum..

Nemre

Profesör
Reaksiyon puanı
29
Ben bir tane düşürülen Yunan uçağı görmedim siz gördünüz mü?

Yunanistan NATO üyesi, yani dost kısmına giriyor resmi olarak, ne onlar bizi ne de biz onları vuramayız, kaldıki Yunanistan uçağı hava sahasını ihlal bile etse Angajman kuralları nato ülkeleri arasında daha bir esnek.
O yüzden pat diye uçak vurulmaz.

enable

Profesör
Reaksiyon puanı
9
Ben bir tane düşürülen Yunan uçağı görmedim siz gördünüz mü?

Yunan tarafında sürdürülmek istenen bir gerilim ortamı vardı, Ancak dikkat edersen sureye de bir savaş var ve oradan gelen tehditlerin kayıp potansiyeli daha fazla. Nitekim bu yüzden bi kaç vatandaşımızı kaybettik.
Bence devlet bu anlamda azami hassasiyet gösteriyor zaten.

fthtsdmr

Profesör
Reaksiyon puanı
44
Yunanistan NATO üyesi, yani dost kısmına giriyor resmi olarak, ne onlar bizi ne de biz onları vuramayız, kaldıki Yunanistan uçağı hava sahasını ihlal bile etse Angajman kuralları nato ülkeleri arasında daha bir esnek.
O yüzden pat diye uçak vurulmaz.
Sınır ihlali yapan savaş uçağı mig 23 müş.Maksimum hızı 2445 km/s (saniyede 680 metre) deniz seviyesinde hızı ise 1350 km/s (saniyede 375 metre).Kaynak

Şimdi elimizde bir sayısal bilgi var.Ve uçakların manevralarını bir kenara bırakırsak toplamda 2.5 km kadar sınır ihlali olmuş.Eğe mesafe buysa ki genel kurmayın açıklamasına göre öyle, uçak bizim hava sahamız içerisinde 3.6, 6.6 saniye arasında kalmış.Yanlışım varsa düzeltiniz.Bende siyasi rant için, dünyada durum fazlasıyla karışık iken pat diye uçak düşürülmesine karşıyım.Saygılar.

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Bazıları cidden garip...
Suriye Türk uçağını düşürür Türkiye suçlu, sınırı ihlal etmeseydi...
Türkiye Suriye uçağını düşürür yine Türkiye suçlu, sınırı azıcık geçmiş niye vurup gerilim oluşturuyorsun...

Bloother

Rektör
Reaksiyon puanı
2,327
Bazıları cidden garip...
Türkiye Suriye uçağını düşürür yine Türkiye suçlu, sınırı azıcık geçmiş niye vurup gerilim oluşturuyorsun...

Biz onlara kısaca Vatan haini diyoruz.

Pilotlarımıza helal olsun..

metinali

Doçent
Reaksiyon puanı
49
Sınır ihlali yapan savaş uçağı mig 23 müş.Maksimum hızı 2445 km/s (saniyede 680 metre) deniz seviyesinde hızı ise 1350 km/s (saniyede 375 metre).Kaynak

Şimdi elimizde bir sayısal bilgi var.Ve uçakların manevralarını bir kenara bırakırsak toplamda 2.5 km kadar sınır ihlali olmuş.Eğe mesafe buysa ki genel kurmayın açıklamasına göre öyle, uçak bizim hava sahamız içerisinde 3.6, 6.6 saniye arasında kalmış.Yanlışım varsa düzeltiniz.Bende siyasi rant için, dünyada durum fazlasıyla karışık iken pat diye uçak düşürülmesine karşıyım.Saygılar.

Bu uçak ihlalden önce sınırda sürekli uçarak Türkiye tarafını taciz etmiş. Genelkurmay gerekli ikazları defalarca yapmasına rağmen haddini dahada aşarak sınırımızı ihlal etmiş. Şimdi bu noktadan sonra ne kadar ihlal ettiğinin önemi yok. Kurallar belli biz riayet ediyorsak onlarda edecek. Kaldı ki uçakların hızı belli. Bizleri çok iyi bilgilendirmişsin, size teşekkür ediyorum. Bu hızlarda saniyeler içerisinde yerleşim birimlerine saldırı düzenleyebilirler. Böyle bir durumu düşünmek bile istemiyorum. Genelkurmay'ın yaptığını doğru buluyorum. İşin siyasi boyutuna gelince keşke Suriye konusunda tarafsız kalabilseydik diyorum.

pcwolf

Dekan
Reaksiyon puanı
33
Şu uçağın vuruluşu nasıl siyasi rant olabilir, adamlar ihlal yaptığı anda indirilir bu kadar basit. Biz oraya savaş uçağıyla girmediğimiz halde pilotlarımız şehit edilmedi mi?
Ayrıca Yunan uçakları nato üyesiyse onlara sadece kilitlenebilir, sadece birbirine üstünlük sağlarlar. Youtube it dalaşıyla dolu.

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Elbette "ihlal" yapınca müdahale edilir, bunun tartışılacak bir tarafı yoktur. Tartışacaksak başka şeyler tartışalım; mesela biz oradaki teröristlere silah gönderirken iyi, bunu TRT gibi devlet kanalından "gururla" söylerken diğer ülkenin güvenliğini "ihlal" etmiyoruz, orada savaşan teröristleri Türkiye üzerinden gönderirken güzel, yaralılarını Türkiye hastanelerinde tedavi edip "cihad"a gönderirken "ihlal" yok... Hepsini siliyoruz, görmezden geliyoruz; ama bir uçak sınıra yaklaşsa vuruyoruz, adı "ihlal" olduğu için. (Ki ne kadar doğru olduğu tartışılır, haberler hep tek taraflı.) Yukarıda söyledim, ihlalse ihlaldir gereği yapılır; lakin onlar da bizim yaptığımız ihlallere nasıl cevap vermelidir size göre?

İkinci olarak, terimsel konuşmayı bir yana bırakırsak, bugüne kadar sayısız ihlal yapan kaç tane Yunan uçağını vurduk? Sıfır. Irak-ABD savaşında meclisten onay çıkmadığı halde İncirlik hava üssümüzden Irak'a bombardıman yapan kaç tane Amerikan jetine engel olduk? Ya da "olabildik"? Sıfır. Şimdi bu "ihlale işte böyle cevap veririz" palavrasına inanalım mı?

Sonuç olarak tartışmanın tek boyutuna kilitlenmişsiniz; o uçağın vurulması doğru bile olsa, yapılma sebebi "samimi" değil. Allah için böyle şeyler de hep "seçim" zamanlarına denk geliyor. Ankara Ulus çarşısının seçimden önce patlatılması gibi. Adamsanız, erkekseniz, delikanlıysanız, meydanlarda koftiden bağıracağınıza Yunan uçaklarını vurun; bizim topraklarımızdan izinsiz kalkış yapan bomba yüklü ABD jetlerini vurun. "Kontrolü bizim elimizde olacak" dediğiniz ama "yemediği için" kontrolünü alamadığımız NATO üslerini, füze savunma sistemlerini vurun. Yani "ihlal" yapmayı bırak, bildiğin direkt toprağımız işgal altında, milli irademiz yok sayılmış; bu toprağa bu üssü yaparım, sana da hesap vermem denilmiş; sizse meydanlarda beylik sözler söyleyedurun.

En son gördüğümde Twitter dış işleri bakanlığına da meydanlardan beylik sözlerle nota vermiştik, ama sonuç ortada.

metinali

Doçent
Reaksiyon puanı
49
Elbette "ihlal" yapınca müdahale edilir, bunun tartışılacak bir tarafı yoktur. Tartışacaksak başka şeyler tartışalım; mesela biz oradaki teröristlere silah gönderirken iyi, bunu TRT gibi devlet kanalından "gururla" söylerken diğer ülkenin güvenliğini "ihlal" etmiyoruz, orada savaşan teröristleri Türkiye üzerinden gönderirken güzel, yaralılarını Türkiye hastanelerinde tedavi edip "cihad"a gönderirken "ihlal" yok... Hepsini siliyoruz, görmezden geliyoruz; ama bir uçak sınıra yaklaşsa vuruyoruz, adı "ihlal" olduğu için. (Ki ne kadar doğru olduğu tartışılır, haberler hep tek taraflı.) Yukarıda söyledim, ihlalse ihlaldir gereği yapılır; lakin onlar da bizim yaptığımız ihlallere nasıl cevap vermelidir size göre?

İkinci olarak, terimsel konuşmayı bir yana bırakırsak, bugüne kadar sayısız ihlal yapan kaç tane Yunan uçağını vurduk? Sıfır. Irak-ABD savaşında meclisten onay çıkmadığı halde İncirlik hava üssümüzden Irak'a bombardıman yapan kaç tane Amerikan jetine engel olduk? Ya da "olabildik"? Sıfır. Şimdi bu "ihlale işte böyle cevap veririz" palavrasına inanalım mı?

Sonuç olarak tartışmanın tek boyutuna kilitlenmişsiniz; o uçağın vurulması doğru bile olsa, yapılma sebebi "samimi" değil. Allah için böyle şeyler de hep "seçim" zamanlarına denk geliyor. Ankara Ulus çarşısının seçimden önce patlatılması gibi. Adamsanız, erkekseniz, delikanlıysanız, meydanlarda koftiden bağıracağınıza Yunan uçaklarını vurun; bizim topraklarımızdan izinsiz kalkış yapan bomba yüklü ABD jetlerini vurun. "Kontrolü bizim elimizde olacak" dediğiniz ama "yemediği için" kontrolünü alamadığımız NATO üslerini, füze savunma sistemlerini vurun. Yani "ihlal" yapmayı bırak, bildiğin direkt toprağımız işgal altında, milli irademiz yok sayılmış; bu toprağa bu üssü yaparım, sana da hesap vermem denilmiş; sizse meydanlarda beylik sözler söyleyedurun.

En son gördüğümde Twitter dış işleri bakanlığına da meydanlardan beylik sözlerle nota vermiştik, ama sonuç ortada.

Yukarıda da belirttiğim gibi Suriye konusunda maalesef tarafsız değiliz. Artık taraf olduğumuza göre müttefikimize yardım etmek, düşmanımıza da dikkat etmek durumundayız. Bu noktada hükümetin taraf tutması kadar muhalefetinde tarafsız olalım demek yerine karşı tarafın müttefiki olma çabası çok yanlıştı. Türkiye burada tarafsız kalıp arabuluculuk yapsaydım, tüm dünyada itibarımız attığı gibi bu olaydan alnımızın akıyla çıkardık.
İkincisi de biz Yunanistan ile NATO üyesiyiz. Onlara savaş açamaz ve uçaklarını vuramayız.
Üçüncüsü: NATO ya üye olmanın da bedelleri vardır. NATO istediği yere üst veya savunma sistemi kurar. Çünkü burada sadece Turkiye ' nin değil tüm NATO üyesi ülkelerin güvenliği sözkonusudur.

Bloother

Rektör
Reaksiyon puanı
2,327
Suriye'deki terörist(!)ler......
Kimin terörist olduğu açıkça ortada. Allah da görüyor, millet de....

fthtsdmr

Profesör
Reaksiyon puanı
44
Habertürk canlı yayınla Suriye sınırına bağlanıyor.Daha sonra muhabirin heyecanla etrafı izlediği görülüyor.Kamera anlamsız bir şekilde gökyüzüne dönüyor.Peşinden uçak düşüyor.Ne oluyor demeye kalmadan, muhabir gelen bilgilere göre şu an bir uçak düştü diyor.

Uçağın dumanını bundan sonra görüyoruz.

Habertürk nasıl bir hikmetse canlı yayına girmesinin hemen ardından uçak düşüyor.Tam olarak canlı yayının yapıldığı yerden uçak düşüyor.Birde üstüne üstlük uçağı dumanı tütmeden uçak düştü diyor muhabir.Ne büyük habercilik başarısı değilmi?

Daha sonra sabah gazetesi iki şehidimiz huzura erdi manşet atıyor.Hala siyasi rant mı arıyorsunuz?

Sonra biz savaş çıkmasın, savaş çığırtkanlığı yapmayalım dediğimizde vatan haini olalım.Ne güzel iş bee.Herkesle her şeyi tartışırımda paralı trollerle vatan sevgimi tartışmam.Saygılar.

burakbardakci34

Asistan
Reaksiyon puanı
37
Bazıları cidden garip...

Hocam çok çok katılıyorum. Her seferinde biz suçlu oluyoruz. Herşeyi geçtim Ülkemizde yaşayan insanlar da neden vuruyorsun vs.vs. gibi şeyler yazıyorlar ya çıldırıyorum.

Tükenir Kalem

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Şimdi konuyla alakasız olmasın diye önce şöyle yazayım.Tebrik ediyorum,gerçekten gerekeni yapmışlar...
Sonrasında gerçek fikrimi söylüyorum
Ağzınla kuş da tutsan yaranamazsın,zira sen "zavallı kuşu öldürdün"!! Mesele sadece bu :)

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
[MENTION=52264]metinali[/MENTION], "düşman" olduğumuz iddiası Erdoğan'ın kişisel görüşüdür. Düne kadar da "kardeşim" diyordu. Onun parmağında mı dolaşıyor bizim ülkemiz? Bir gün kardeşimiz kardese kardeşimiz oluyor, ertesi gün hoşuna gitmeyip düşmanımız derse düşmanımız oluyor.

İkinci olarak, biz çok daha fazla ihlal ettik Suriye'nin güvenliğini. Bangır bangır bağıra bağıra terörist ve mühimmat gönderdik oraya hala da yapıyoruz. Bunu da TRT'de gururla yayınladık. Yani ilk ihlalleri biz yaptık. Öyleyse madem konu güvenlik, onların yaptığı bir "misilleme" yapması doğal değil midir?

Üçüncü olarak, "onlara savaş açamayız" da ne demek her türlü şeyi yapmaları serbest mi? Elimiz kolumuz bağlı mı? Ayrıca madem müttefikiz, adam olsunlar, ne diye sınırımızı tehdit edip durdular yıllarca? Demek ki pek de "müttefik" değilmişiz.

Dördüncü olarak, NATO'ya üyeliğimiz bile tartışmalıyken, istediği yerde at koşturma yetkisini nasıl iki dakikada verdiniz? "İstediği yere" hem de. Bu hangi kanunda yazıyor? Benim hatırladığım en son başbakan "yönetimi elimizde olmazsa izin vermeyiz" demişti, ama üs yapılınca da "kontrol NATO'da olacak" demişti.

Beşinci olarak, Türkiye meclisi izin vermediği halde ABD'nin Irak'a giden sayısız jeti de müttefikimiz olduğu için mi durdurulmadı? İyi öyleyse herhangi bir NATO üyesi ülke geldin dileiği yerde üs yapıp dilediği ülkeyi bombalasın bizim topraklarımızdan?

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Suriye'deki terörist(!)ler......
Kimin terörist olduğu açıkça ortada. Allah da görüyor, millet de....

Elbette Allah da görüyor millet de. Ajan olmaya gerek yok; teröristler kendileri yayınlıyor zaten kendi videolarını. Kafa kesmeleri, ciğer yemeleri, sahabe kabrini talan etmeleri peygamber kızının kabrini bombalamalarını kendileri iftiharla gururla anlatıyorlar. Kimileri Hz. Hamza'nın yanında, kimileri de ciğer yiyenlerin yanında. Sokak ortasında hayvan boğazlar gibi insan kesenlerle beraber haşrolmanızı ümit ediyorum Allah'tan.

Rüstembey

Doçent
Reaksiyon puanı
1
büyük balonu iğneliyen çok oldu..balon söndü..bu potansiyeli biryere kanalize etmek gerekiyor tamda seçim arifesinde....

Bloother

Rektör
Reaksiyon puanı
2,327
Her oltaya sazan gibi atlayanlar, suriye'de mücahid görünümlü gavurlara da inanmışlar.. Şaşırdık mı? Tabi ki hayır.. :)

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
[MENTION=374275]Bloother[/MENTION], inanmak mı? Ben Adana'dayım, sadece buradan Suriye'ye giden yüzlercesini kendim görüyorum. Hatta elini kolunu sallaya sallaya Adana sokaklarında gezen teröristler bizzat bulunduğum yerdeki esnaftan binlerce dolar para sayıp telsiz vb teçhizat alıp gidiyorlar. Aylardır Suriye'den bizim iş yerine kaç telefon geldi haddi hesabı yok. Hepsi de teçhizat için. Düşün adam oradan telefon ediyor, arabaya atlıyor geliyor, tıkır tıkır dolarları sayıp arabasına atlayıp geri gidiyor Suriye'ye. Yani senin gibi televizyondan izlemiyoruz be arkadaşım, bizzat yerinde görüyoruz. Allah için o kadar rahat da gelip gidiyor ki, kimse bunlara sınırda bile sormuyor nereden geliyorsun, yanındaki bu teçhizatlar ne vs? Bakıyorsun +963 telefon arıyor, 2 saat sonra şıp damlıyor adam. Maşallah sanki mahalleden işe geliyor.

Artı, El Kadie değil mi orada savaşan? El Nusra değil mi orada savaşan? IŞİD değil mi orada savaşan? Bunlar kendileri video çekip internete koymuyor mu? Kendi kendilerine de mi "montaj" yapıyorlar? Yapılan katilyamları bizzat kendileri yayınlamıyorlar mı? Hatta başkaları yayınlasa sahiplenmiyorlar mı? Benim yakın arkadaşlarımdan birinin 4 yeğeni öldürüldü orada; senin gibi başbakan ne derse ağzına bakmıyoruz be arkadaşım.

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Zamanlama manidar!

Niye seçimde önce vurdular?

onlar sınırı ihlal etsin biz seçimleri bekleyelim, seçimden sonra vururuz, sonra açıklama yaparız falanca tarihte sınırımızı geçmiştiniz, bizde seçim vardı o yüzden bu vurma işini ertelemiştik diye...

execute

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bebeklerin, çocukların üzerine varil bombaları yağdıran bir devlet olamaz. Tabi ki herzaman olduğu gibi mazlumların yanında olucaz.esedi ve bu ölümleri hak gibi görenleri ben hiç bir kalıba sığdıramıyorum.

vaio

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Suriye tarafından keşif uçağımızın düşmanca bir tavırla düşürülmesinden sonra değiştirilen angajman kuralları gereğince önce ikaz edilen, ikaza riayet etmeyip Türk hava sahasına girince de düşürülen Suriye uçağı birilerine fena dert olmuş.

Ellerine sağlık Kahraman Ordumuzun.

metinali

Doçent
Reaksiyon puanı
49
@metinali, "düşman" olduğumuz iddiası Erdoğan'ın kişisel görüşüdür. Düne kadar da "kardeşim" diyordu. Onun parmağında mı dolaşıyor bizim ülkemiz? Bir gün kardeşimiz kardese kardeşimiz oluyor, ertesi gün hoşuna gitmeyip düşmanımız derse düşmanımız oluyor.

İkinci olarak, biz çok daha fazla ihlal ettik Suriye'nin güvenliğini. Bangır bangır bağıra bağıra terörist ve mühimmat gönderdik oraya hala da yapıyoruz. Bunu da TRT'de gururla yayınladık. Yani ilk ihlalleri biz yaptık. Öyleyse madem konu güvenlik, onların yaptığı bir "misilleme" yapması doğal değil midir?

Üçüncü olarak, "onlara savaş açamayız" da ne demek her türlü şeyi yapmaları serbest mi? Elimiz kolumuz bağlı mı? Ayrıca madem müttefikiz, adam olsunlar, ne diye sınırımızı tehdit edip durdular yıllarca? Demek ki pek de "müttefik" değilmişiz.

Dördüncü olarak, NATO'ya üyeliğimiz bile tartışmalıyken, istediği yerde at koşturma yetkisini nasıl iki dakikada verdiniz? "İstediği yere" hem de. Bu hangi kanunda yazıyor? Benim hatırladığım en son başbakan "yönetimi elimizde olmazsa izin vermeyiz" demişti, ama üs yapılınca da "kontrol NATO'da olacak" demişti.

Beşinci olarak, Türkiye meclisi izin vermediği halde ABD'nin Irak'a giden sayısız jeti de müttefikimiz olduğu için mi durdurulmadı? İyi öyleyse herhangi bir NATO üyesi ülke geldin dileiği yerde üs yapıp dilediği ülkeyi bombalasın bizim topraklarımızdan?

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Elbette Allah da görüyor millet de. Ajan olmaya gerek yok; teröristler kendileri yayınlıyor zaten kendi videolarını. Kafa kesmeleri, ciğer yemeleri, sahabe kabrini talan etmeleri peygamber kızının kabrini bombalamalarını kendileri iftiharla gururla anlatıyorlar. Kimileri Hz. Hamza'nın yanında, kimileri de ciğer yiyenlerin yanında. Sokak ortasında hayvan boğazlar gibi insan kesenlerle beraber haşrolmanızı ümit ediyorum Allah'tan.
Şimdi bizi tehdit eden,sınırmızı ihlal eden, vatandaşalarımızı ve pilotalarımızı şehit eden, ülkesinde kadın, çocuk, yaşlı demeden katliyam yapan Esed ve Suriye için başbakan dostumuzdur dese dostumuz mu olacak?Suriye kunusunda gürüşelerimi yukarıda belirttim. Tarafsız olup iki taraf arasında barışın mimarı olmalıyız.
Nato kunusuna gelince. Nato üyesi bir ülkeye savaş açamayacağımız gibi Nato üyesi bir ülke bize savaş açamaz. Yunanistan ile düşman olduğumuz ise tam bir saçmalık. Aramızdaki sınır çok keskin ve sorun uçakların it dalaşından ibaret, o da Yunanistan'ın ekonomisi deneniyle bayadır olmuyor.Ayrıca Nato hem bizim hem diğer üye ülkelerin güvenliği için bizim ülkemizde yada diğer üye ülkelerde üst kurabilir. Bşbakan'ın izin vermeyiz demesi de gereksiz çünkü bizden izin alan yok. Nato'da olmanın avantajları olduğu gibi dezavantajları da mevcut.