Tüik İşsizlik Oranını Açıkladı

sifirbakiye

Profesör
Reaksiyon puanı
437
İşgücü İstatistikleri, Haziran 2016

İşsizlik oranı %10,2 seviyesinde gerçekleşti

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2016 yılı Haziran döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 247 bin kişi artarak 3 milyon 127 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise 0,6 puanlık artış ile %10,2 seviyesinde gerçekleşti. Aynı dönemde; tarım dışı işsizlik oranı 0,5 puanlık artış ile %12,2 olarak tahmin edildi. Genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik oranı 1,7 puanlık artış ile %19,4 olurken,15-64 yaş grubunda bu oran 0,7 puanlık artış ile %10,4 olarak gerçekleşti.

İstihdam oranı %47,1 oldu

İstihdam edilenlerin sayısı 2016 yılı Haziran döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 390 bin kişi artarak 27 milyon 651 bin kişi, istihdam oranı ise değişim göstermeyerek %47,1 oldu.

Bu dönemde, tarım sektöründe çalışan sayısı 421 bin kişi azalırken, tarım dışı sektörlerde çalışan sayısı 811 bin kişi arttı. İstihdam edilenlerin %20,2’si tarım, %19,3’ü sanayi, %7,5’i inşaat, %53,1’i ise hizmetler sektöründe yer aldı. Önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında hizmet sektörünün istihdam edilenler içindeki payı 2,1 puan, inşaat sektörünün payı 0,2 puan artarken, tarım sektörünün payı 1,8 puan, sanayi sektörünün payı ise 0,4 puan azaldı.

İşgücüne katılma oranı %52,4 olarak gerçekleşti

İşgücü 2016 yılı Haziran döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre 637 bin kişi artarak 30 milyon 778 bin kişi, işgücüne katılma oranı ise 0,3 puan artarak %52,4 olarak gerçekleşti. Aynı dönemler için yapılan kıyaslamalara göre; erkeklerde işgücüne katılma oranı 0,1 puanlık azalışla %72,3, kadınlarda ise 0,7 puanlık artışla %33 olarak gerçekleşti.

20160920_011422.png

MuhammedGMS

Asistan
Reaksiyon puanı
88
Eskiden ne güzeldi iş çoktu çalışcak adam yoktu şimdi iş bulmaya çalışıyorlar lakin çalışcak adam çok nasıl bir zamana geldik bende anlamadımo_O

BrknEs

Dekan
Reaksiyon puanı
166
onca iş ilanı varken bunca insan neden işsiz ???

EsBer

Doçent
Reaksiyon puanı
272
Benimde anlamadığım bir sürü iş ilanı var ama kimse iş beğenmiyor

Stilex Jel

Asistan
Reaksiyon puanı
18
İş beğenmiyordan ziyade insanlara işverenler doğru şartları sağlamıyor. Ve kapıda bekleyen bunca işsizden birinin gelip kötü çalışma koşulları altında çalışmasını bekliyor işverenler. Kapitalizm her zaman bir miktar işsiz olmasını ister. Bu sayede şartlar iyileştirilmeden zor durumdaki insanlar kötü koşullara rağmen çalışır. Aynı zamanda işsizlik patron sınıfının güvencesidir. Bu sayede yeni işçiler bulmak kolaylaşacak ve işten çıkarmalar tekele bağlanacaktır. Sorun yine de işçinin değil, işverenin ve günümüz finans sisteminin sorunudur...

sifirbakiye

Profesör
Reaksiyon puanı
437
İşveren yükü çok fazla çalışanın sigorta maliyeti, iş karşılığı alacağı ücret bunların hepsi ağır yük. Dolayısı ile işveren eleman alımında daha dikkatli.

İşe girişler azaldı. İşten çıkarmalar arttı. Devlet müdahale etmek ekonomiyi canlandırmak için vergi affı yaptı, taksit sayısını arttırmak istiyor.

Şu durumda işveren çalışan ilişkileri düzelecek gibi değil, tazminat sorunu bir türlü çözülemedi.

Daha çok çalışmak gerek.

EsBer

Doçent
Reaksiyon puanı
272
İşveren yükü çok fazla çalışanın sigorta maliyeti, iş karşılığı alacağı ücret bunların hepsi ağır yük. Dolayısı ile işveren eleman alımında daha dikkatli.
İşe girişler azaldı. İşten çıkarmalar arttı. Devlet buna müdahale etmek ekonomiyi canlandırmak için vergi affı yaptı, taksit sayısını arttırmak istiyor.
Şu durumda işveren çalışan ilişkileri düzelecek gibi değil, tazminat sorunu bir türlü çözülemedi.
Daha çok çalışmak gerek.
Ne kadar çok seneleri bulur artık:smirk:

sifirbakiye

Profesör
Reaksiyon puanı
437
Şuan en büyük sorun TL nin aşırı değersiz olması, gıda ürünleri dahil her şey pahalı, geçim şartları zor. Enflasyon dengesiz.

İnşaat sektörü çok hızlı büyüdü fakat emlak değerleri aşırı pahalı. Bu gidişat iyidegil.

Elusive

Dekan
Reaksiyon puanı
260
Ehonomi eyiye gediyi...yordu en son? Demek ki gitmiyormuş. Ayrıca o kadar iş ilanı var diyorsunuz da acaba gerçekten işte çalışacak eleman mı aranıyor yoksa köle mi, ona da artık vicdanlarınız karar versin.

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
255
ticaretle ilgilenenler bunu daha iyi yorumlayacaktır. 2015 haziranındaki seçimlerden sonra oluşan belirsizlik ortamında satışlar üçde bire kadar düştü.
kasım seçimlerine kadar böyle gitti. birçok esnaf battı birçoğu makinalarını sattı. çıkarılan işçinin hatti hesabı yoktu.
kasım seçimlerinde istiklar sağlandıktan sonra 2 hafta içinde işler eskisinden de daha iyi hale geldi.

ardından ankara gar saldırısı ile başlayan terör furyasına kapıldık. işler yine dibe vurdu. o günden beri terör durmadı.
şimdi de üstüne darbe teşebbüsü geldi normalleşme ihitmalleri yine düştü.

türkiyenin 3 temel sorunu var. terör, enerji ve eğitim.
terör istikrarı bozuyor yerli yabancı yatırımı kaçırıyor vatandaşın harcamasını engelliyor.
enerji üretemiyoruz bu yüzden cari açık sorunumuz var. cari açığın %75 i petrol doğalgaz gibi enerji kaynaklarından
eğitim yetersiz olduğu için genç nüfusumuzun gücünden yeterince faydalanamıyoruz.
her bilgisayar meslek lisesi mezunu adam akıllı programlama öğrense yazılımda dünya liderliğine oynarız.
aynısı diğer meslek lisesi bölümleri ile ilgili. fakat ülkemizde meslek liselerine verilen değer ortada.
son 2-3 yıldır meslek lisesi sayısı artsada kalitesi artmadı çünkü öğretmen diye atanan tipler denetlenmiyor

_FAUST_

Dekan
Reaksiyon puanı
1,612
İş beğenmiyordan ziyade insanlara işverenler doğru şartları sağlamıyor. Ve kapıda bekleyen bunca işsizden birinin gelip kötü çalışma koşulları altında çalışmasını bekliyor işverenler. Kapitalizm her zaman bir miktar işsiz olmasını ister. Bu sayede şartlar iyileştirilmeden zor durumdaki insanlar kötü koşullara rağmen çalışır. Aynı zamanda işsizlik patron sınıfının güvencesidir. Bu sayede yeni işçiler bulmak kolaylaşacak ve işten çıkarmalar tekele bağlanacaktır. Sorun yine de işçinin değil, işverenin ve günümüz finans sisteminin sorunudur...
Marx ve Lenin'ci diyalektik.Engles'ide unutmayalım.;)Bir kısmı bırakacak ki mecbur kalsın.:(

MuhammedGMS

Asistan
Reaksiyon puanı
88
ticaretle ilgilenenler bunu daha iyi yorumlayacaktır. 2015 haziranındaki seçimlerden sonra oluşan belirsizlik ortamında satışlar üçde bire kadar düştü.
kasım seçimlerine kadar böyle gitti. birçok esnaf battı birçoğu makinalarını sattı. çıkarılan işçinin hatti hesabı yoktu.
kasım seçimlerinde istiklar sağlandıktan sonra 2 hafta içinde işler eskisinden de daha iyi hale geldi.

ardından ankara gar saldırısı ile başlayan terör furyasına kapıldık. işler yine dibe vurdu. o günden beri terör durmadı.
şimdi de üstüne darbe teşebbüsü geldi normalleşme ihitmalleri yine düştü.

türkiyenin 3 temel sorunu var. terör, enerji ve eğitim.
terör istikrarı bozuyor yerli yabancı yatırımı kaçırıyor vatandaşın harcamasını engelliyor.
enerji üretemiyoruz bu yüzden cari açık sorunumuz var. cari açığın %75 i petrol doğalgaz gibi enerji kaynaklarından
eğitim yetersiz olduğu için genç nüfusumuzun gücünden yeterince faydalanamıyoruz.
her bilgisayar meslek lisesi mezunu adam akıllı programlama öğrense yazılımda dünya liderliğine oynarız.
aynısı diğer meslek lisesi bölümleri ile ilgili. fakat ülkemizde meslek liselerine verilen değer ortada.
son 2-3 yıldır meslek lisesi sayısı artsada kalitesi artmadı çünkü öğretmen diye atanan tipler denetlenmiyor
ben motorlu araçlar teknolojisi mezunuyum sınav sorularını çalıyoduk:D

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
255
ben motorlu araçlar teknolojisi mezunuyum sınav sorularını çalıyoduk:D
bende bilgisayar mezunuyum meslek lisesinden. bizde çaldık soruları.
hatta bilgisayar labaratuarında yapılıyordu sınavlar. pc ekranını tek tuşla karartıp açan bir uygulama yazmıştım.
kopyaları pc ye önceden yüklüyordum hoca yaklaşınca ekranı kapatıyordum tek tuşla.

uygulama sınavı olduğunda network kablosunu çaktırmadan geri takıp ağ üzerinden kopya dağıtıyordum.

nasıl olursa olsun meslek lisesi mezunu bir öğrenci stajını da tam yaparsa normal lise mezununa göre hayata daha hazır haldedir.

MuhammedGMS

Asistan
Reaksiyon puanı
88
bende bilgisayar mezunuyum meslek lisesinden. bizde çaldık soruları.
hatta bilgisayar labaratuarında yapılıyordu sınavlar. pc ekranını tek tuşla karartıp açan bir uygulama yazmıştım.
kopyaları pc ye önceden yüklüyordum hoca yaklaşınca ekranı kapatıyordum tek tuşla.

uygulama sınavı olduğunda network kablosunu çaktırmadan geri takıp ağ üzerinden kopya dağıtıyordum.

nasıl olursa olsun meslek lisesi mezunu bir öğrenci stajını da tam yaparsa normal lise mezununa göre hayata daha hazır haldedir.
aynen öyle stajı bahsetme ya ne günlerdi audilere atlayıp geziyorduk:D

SwateR

Rektör
Reaksiyon puanı
662
İşveren dışarıda o kadar adam var illa ki birini bulurum diyor.

İşçi ise dışarıda bir sürü iş var illa ki birine başlarım diyor.

Böylelikle ne yapılan işe karşı bir saygı kaldı ne de işçiye. İnsanlar azıcık zor gördümü kaçıyor hemen.

Bende fabrikada çalışıyorum. Tespitim ise işçi biraz daha ağır basıyor gibi. Adam bulmak kolay ama işin başına getirip yetiştirmesi, eğitimi, ssk' sı derken baya masraflı oluyor. Artık seçecekleri personelin bilgisine değilde acaba burda sürekli çalışır mı önceliğine bakıyorlar. Çok büyük hatası olmadıkça çıkartmıyorlar. Eskiden kırk takla atarlardı bir fabrikaya girsem diye şimdi iş beğenen yok.

_FAUST_

Dekan
Reaksiyon puanı
1,612
İşveren dışarıda o kadar adam var illa ki birini bulurum diyor.

İşçi ise dışarıda bir sürü iş var illa ki birine başlarım diyor.

Böylelikle ne yapılan işe karşı bir saygı kaldı ne de işçiye. İnsanlar azıcık zor gördümü kaçıyor hemen.

Bende fabrikada çalışıyorum. Tespitim ise işçi biraz daha ağır basıyor gibi. Adam bulmak kolay ama işin başına getirip yetiştirmesi, eğitimi, ssk' sı derken baya masraflı oluyor. Artık seçecekleri personelin bilgisine değilde acaba burda sürekli çalışır mı önceliğine bakıyorlar. Çok büyük hatası olmadıkça çıkartmıyorlar. Eskiden kırk takla atarlardı bir fabrikaya girsem diye şimdi iş beğenen yok.
O yüzden herkes nano fabrikaları tercih ediyor.:(