TSH yüksekliğinde ne yapılması gerekir?

TheJovenshire

Öğrenci
Reaksiyon puanı
17
TSH yüksekliğim oldugu ortaya cıktı ne yapmam gerekir? Ayrıca D vitamini eksikliği ve B12 çıktı vücudumda belirli yerlerde ağrılar oluyor ve kramplar giriyor. Bazen sırta ve üst gögüse de giriyor iki saniyelik. Bunlardan kaynaklı olabilir mi?

* Doktora gözüktüm 1 ay sonra tiroid ultrrasonu çektireceğim hipotiroidi olabillir dedi doktor ona göre ilaç tedavisi dedi, bunun yanında d vitamini ve b12 de de biraz eksiklik oldugunu söyledi

Screenshot.png

44.png

Skellige

Profesör
Reaksiyon puanı
3,774
@TheJovenshire Hipotiroid ileri seviye değil düzelir. D vitamini eksikliğin hiç olmasın yüksek tut. Euthyrox 25 mg verir bir süre kullanırsın sonra tekrar tahlil ister.

TheJovenshire

Öğrenci
Reaksiyon puanı
17
Panik yapma bence, benim eşim doğduğundan beri troid hastası, 6 ayda bir dahiliyeye gidip ilaç ayarlaması yapılıyor miligram olarak ve hayatına devam ediyor her gece yatarken küçük bir hap alarak.

Bence 1 ay bekleme, dahiliyeye direk randevu alıp git eğer bunu sana diyen doktor dahiliyeci değilse. Vİtaminler zaten önemli değil, vitamin hapı yazıyorlar sadece.
Hocam tiroid ultrasonu çektireceğim doktor 1 ay sonrasına verdi 3 martta çektireceğim ona göre hipotiroid olabileceğinden emin olmak için doktor öyle dedi gözüktüm endokronolojiye onun dışında biraz b12 eksikliği ve d vitamini eksikliği de var dedigim gibi bazen vücudumda bazı yerlere ağrılar giriyor bunun dışında geçmeyen bir kabızlık var ve şişkinlik var hayat kalitemi düşürdü oldukça

TheJovenshire

Öğrenci
Reaksiyon puanı
17
@TheJovenshire Hipotiroid ileri seviye değil düzelir. D vitamini eksikliğin hiç olmasın yüksek tut. Euthyrox 25 mg verir bir süre kullanırsın sonra tekrar tahlil ister.
Aslında gaz sancısı ve vücudda bazı yerlerde noktasal ağrılar dolayısıyla dahiliyeye gitmiştim bazen ağrılardan öyle şüpheleniyordum ki kalp krizi geçiriyorum sanıyordum kan aldılar falan D vitamini eksikliği çıktı acaba ibs mi var diyorum o noktada d vitamini için bundan verdi hocam b12 eksikliği ve tiroid için ilac tedavisine ultrasondan sonra karar vereceğim dedi

Ekli dosyalar

• Screenshot.png
    Screenshot.png
    34 KB · Görüntüleme: 34

TheJovenshire

Öğrenci
Reaksiyon puanı
17
Kardiyolojiye bile göründüm bir şey çıkmadı ağrılar oluyordu hani acaba vitamin eksikliğinden veya bu tiroidden mi kaynaklı diye düşünüyorum

TheJovenshire

Öğrenci
Reaksiyon puanı
17
Midede şişkinlik, sürekli geğirme isteği ve gaz var fena sekilde zorlanıyorum yani ama bir türlü tanı koyamadılar gastroentolojiye de görünecektim ama randevu yok bekliyorum
Mesaj otomatik birleştirildi:

Dahiliye IBS olabilir dedi ama vitamin eksikliğinden de olabileceğini düşünüyorum açıkcası ben ya da tiroid yüzünden

Troid'in tüm vücuda etkisi vardır. Tüm vucuda hangi hormonun ne kadar salgılanacağını söyleyen orkestra şefidir. Troidiniz normale dönunce mutlaka farkı hissedeceğinizi düşünüyorum. Çok geçmiş olsun.
Teşekkür ederim hocam sagolun

Skellige

Profesör
Reaksiyon puanı
3,774
Aslında gaz sancısı ve vücudda bazı yerlerde noktasal ağrılar dolayısıyla dahiliyeye gitmiştim bazen ağrılardan öyle şüpheleniyordum ki kalp krizi geçiriyorum sanıyordum kan aldılar falan D vitamini eksikliği çıktı acaba ibs mi var diyorum o noktada d vitamini için bundan verdi hocam b12 eksikliği ve tiroid için ilac tedavisine ultrasondan sonra karar vereceğim dedi
Merdiven çıkarken çarpıntı oluyormu? D vitamini eksikliği böyle sıkıntılar yapabiliyor. Sıkıntı yapma değerlerin normale döner verdiklerini kullandıktan sonra. ?

TheJovenshire

Öğrenci
Reaksiyon puanı
17
Merdiven çıkarken çarpıntı oluyormu? D vitamini eksikliği böyle sıkıntılar yapabiliyor. Sıkıntı yapma değerlerin normale döner verdiklerini kullandıktan sonra. ?
Hayır merdiven çıkarken sorun yaşamadım zaten kardiyolojiye göründüm hocam öncesinde temiz dedi ekg, efor testi, ultrason ile baktılar

Skellige

Profesör
Reaksiyon puanı
3,774
Hayır merdiven çıkarken sorun yaşamadım zaten kardiyolojiye göründüm hocam öncesinde temiz dedi ekg, efor testi, ultrason ile baktılar
B12 değerlerin çok iyi eksiklik yok. b12 değeri 100 olup aptal aptal gezenler var. :tearsofjoy:

TheJovenshire

Öğrenci
Reaksiyon puanı
17
B12 değerlerin çok iyi eksiklik yok. b12 değeri 100 olup aptal aptal gezenler var. :tearsofjoy:
:DO zaman d vitamini veya tiroidden kaynaklı diyebilir miyiz hocam sizce bu belirtiler için?

Birde IBS(İrritabıl bağırsak sendromu) da olabileceğini okudum o konuda yorumunuz var mı Gastroentolojiye randevu alamıyorum gözükmüyor maalesef sistemde

B12 için endokronoloji doktoruna gözüktüğümde biraz eksiklik var dedi ama öncesinde dahiliye doktoru öyle bir şey demedi sadece d vitamini eksikliği ve tsh yüksekliği var iki bölüme yönlendiriyorum dedi işte endokronolojiye yönlendirdi birde gastroentolojiye görün dedi gastroentolojide randevu yok maalesef

Birde bazen nefes darlıgı sanki oksijen az gidiyor gibi hissediyorum ara ara çarpıntı oluyor gibi oluyor şişkinlikle birlikte hocam onu da demiş olayım

Skellige

Profesör
Reaksiyon puanı
3,774
:DO zaman d vitamini veya tiroidden kaynaklı diyebilir miyiz hocam sizce bu belirtiler için?

Birde IBS(İrritabıl bağırsak sendromu) da olabileceğini okudum o konuda yorumunuz var mı Gastroentolojiye randevu alamıyorum gözükmüyor maalesef sistemde

B12 için endokronoloji doktoruna gözüktüğümde biraz eksiklik var dedi ama öncesinde dahiliye doktoru öyle bir şey demedi sadece d vitamini eksikliği ve tsh yüksekliği var iki bölüme yönlendiriyorum dedi işte endokronolojiye yönlendirdi birde gastroentolojiye görün dedi gastroentolojide randevu yok maalesef

Birde bazen nefes darlıgı sanki oksijen az gidiyor gibi hissediyorum ara ara çarpıntı oluyor gibi oluyor şişkinlikle birlikte hocam onu da demiş olayım
Gaz birikince rahatsızlık ağrı verebiliyor. Muhtemelen düzelirsin. İnşallah dediğim gibi tsh değerlerin normale döner. Sürekli ilaç kullanmak sıkıntı.

TheJovenshire

Öğrenci
Reaksiyon puanı
17
Gaz birikince rahatsızlık ağrı verebiliyor. Muhtemelen düzelirsin. İnşallah dediğim gibi tsh değerlerin normale döner. Sürekli ilaç kullanmak sıkıntı.
Sagolun hocam insallah tez zamanda gecer vakit ayırdıgınız icin tesekkür ederim

Gelismeleri paylaşabilirim konuda

TheJovenshire

Öğrenci
Reaksiyon puanı
17
Güncel değerlerim bugün kan aldılar. Endokronoloji doktoru düzeldi dedi daha kontrole gerek yok dedi bir sorun yok diyor. D vitamini ve B12 kullanıyorum şuan

332445207_1825043914543859_5159509108187170463_n.png

Screenshot.png

D vitamini 6 kapsül kaldı birde d colefor verdi bugün ayrıca b12 devam ediyorum bakalım