Telefonumun Imeı Numarasını Değiştirip Gönderdiler!

dgkn89

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13
2 Kasım 2020 tarihinde anneme Hepsiburada dan Xiaomi Redmi Note 8 (ithalatçı garantili) telefon satın aldık. 13.04.2021 tarihinde annemin telefonuna "... IMEI numaralı cihaz klon olarak tespit edildiği için 13.05.2021 tarihinde kullanım dışı kalacaktır" şeklinde bir SMS geldi, ilginç olan ise aynı SMS aynı gün babamın telefonuna da gelmişti, hem annemin hem babamın telefonunda ki IMEI numarası aynıydı.

Annemin telefonunu alıp *# olayı ile IMEI numarasına baktım, evet anneme gelen SMS de ki IMEI numarası annemin telefonuna aitti, daha sonra klon olayından emin olmak için annemin IMEI numarasını e-devlette sorgulattım ve karşıma çıkan yazı "bu IMEI numarasının başka cihazlara kopyalandığı tespit edilmiştir" daha sonra babamın telefonunu aldım ve onun IMEI numarasını da *# olayı ile kontrol ettim farklı bir IMEI cıktı yani babamın telefonunda sıkıntı yoktu, ancak bu SMS neden babama da geldi anlamadım.

Daha sonra Hepsiburada'yı aradım durumu anlattım, telefonu bize gönderin telefon bize teslim edildikten 1-2 gün sonra size dönüş yapacağız dediler, 1 gün sonra telefonu kargoya teslim ettim, kargo firmasının bana verdiği teslim alma belgesinde alıcı olarak rmd mobile görünce canım sıkıldı, çünkü ben rmd mobile firmasının başka bir telefonun IMEI numarasını benim telefonuma kopyalayacağını düşünüyordum, büyük ihtimalle böyle olacak böyle yapacaklar diyordum ki öyle de oldu.

Telefon bugün kargo firması tarafından teslim edildi, ilk işim hemen IMEI numarasını kontrol etmek oldu ve karşıma çıkan IMEI numarası benim telefonumun IMEI numarası değildi, klonlanan IMEI numarası değildi. IMEI numarasını kopyaladıkları telefon başka birisine ait olmasa bile, rmd mobile ın kendisine ait hurda, kullanılmayan, kullanılamaz durumda bir telefon olsa bile böyle bir şeyi benden izinsiz yapamazlar, kaldı ki ben elbette böyle bir şeyi zaten kabul etmezdim etmiyorum da.

Şikayetvar da bu konuyu dile getirdim, 10 dk sonra hepsiburada konu ile ilgileneceğiz yazdı ve 10 dakika önce aradılar, benden değiştirilmiş ımeı numarasını istediler, ımeı numaranız kaydettirilmiş cihaz modeli Mİ olarak gözüküyor yani sıkıntı gözükmüyor bir daha ımeı klonlama mesajı gelirse o zaman tekrar ararsınız dedi, bende şimdi e-devlette ımeı numarasını sorgulattım İthalat yoluyla kaydedilen IMEI yazıyor, Marka: MI Model Bilgileri: MCE16-MI6-C1 yazıyor, nette arattım MCE16-MI6-C1 bu model numarası Mİ 6 ya ait, benim telefonum ise redmi note 8.

Arkadaşlar ben hala durumu çözemedim, bunların yani rmd mobile ın yaptığı normal mi ? yasal mı ? sorun olur mu ileride ? şimdi bu satıcı sıfır, 2.el, hurda bi mi 6 telefonun imei numarasını btk ya mı kaydettirdi para verip, yada yazılım ile mi 6 bi telefonun imei numarasını benm telefonun imei numarası ile mi değiştirdi.

beec53e47d654a0ddd53100d973ff4ce.png

60465d7def828fd90a4f05273315256b.jpeg

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,406
Yapılan yasal bir durum değil. Firma hakkında resmi kurumlara şikayet oluşturunuz. Ayrıca hepsiburadadan bu ürünün düzgün şekilde imei kaydı yapılması için firmaya geri göndermek istediğinizi de belirtebilirsiniz.

dgkn89

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13
Yapılan yasal bir durum değil. Firma hakkında resmi kurumlara şikayet oluşturunuz. Ayrıca hepsiburadadan bu ürünün düzgün şekilde imei kaydı yapılması için firmaya geri göndermek istediğinizi de belirtebilirsiniz.
teşekkkürler tüketici hakem heyetine başvurağım

efemurato

Profesör
Reaksiyon puanı
2,044

hocam böyle bir konu buldum.

LifeStyle

Profesör
Reaksiyon puanı
802
ithalatçı garantili telefon almamanızı gösteren bir konu daha.. geçmiş olsun.

herkesin başına gelebilir bir olay, fakat yetkili servis olsa böyle yapmazdı.
hakkınızı arayın.

®Shift®

Profesör
Reaksiyon puanı
1,805
Geçmiş olsun.

dgkn89

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13

hakkınızı arayın.

2000 2200 civarı bütçe vardı ve bu fiyata alınabilecek en iyi telefon redmi note 8 di
ben telefonu hb den 2087 liraya aldım, xiaomi garantili olanlar 2350 2400 lira falandı
şükür bütçe var ancak babam biraz sinir bozucudur :) durumu olduğu halde 2300 2400 2500 2600 liralık telefona gerek var, annenin yapacağı şey whatsapp,facebook,arama yapma,
aramayı cevaplama deyip durdu

bende telefonun fiyatını takip ediyordum baktım 2130 dan 2087 tl ye düştü,
alayım mı bak bu fiyata düştü 1500-1600-1700 liraya alacağın telefon çöp
bu telefon onlardan çok daha iyi dedim tamam tamam al dedi aldık işte

bundan önceki 2 telefonum ithalatçı garantiliydi böyle birsey yasamadım
telefonumu değiştirmeyi düşünüyorum ancak kendime distributor garantili alcam

Reaksiyon puanı
8,023

hakkınızı arayın.
2 tane ithalatçı garantili telefon kullandım hiçbir sorun yaşamadım tamamen şans işi.

KaTaRaN

Profesör
Reaksiyon puanı
2,517
Geçmiş olsun. Ben olsam imei patlamadığı sürece problem yapmazdım. Sürekli patlarsa da thh nd giderdim. İthalat garantili de sizden bunun için ücret istememeleri de şaşırtıcı her şeye kullanıcı hatası diyorlar da.

Reaksiyon puanı
8,023
Geçmiş olsun. Ben olsam imei patlamadığı sürece problem yapmazdım. Sürekli patlarsa da thh nd giderdim. İthalat garantili de sizden bunun için ücret istememeleri de şaşırtıcı her şeye kullanıcı hatası diyorlar da.
1 kişi üstte ithalatçı garanti kötü dedi ya papağan gibi her konuya gelen tekrarlar şimdi.

Ek olarak yaşadığı sorun gayette büyük. Telefonu alırken kayıt ücretini dahil ederek fiyat biçiyor satıcı. Şu an dolandırmış resmen arkadaşı ve siz sesini çıkarmayın diyorsunuz.

KaTaRaN

Profesör
Reaksiyon puanı
2,517
1 kişi üstte ithalatçı garanti kötü dedi ya papağan gibi her konuya gelen tekrarlar şimdi.

Ek olarak yaşadığı sorun gayette büyük. Telefonu alırken kayıt ücretini dahil ederek fiyat biçiyor satıcı. Şu an dolandırmış resmen arkadaşı ve siz sesini çıkarmayın diyorsunuz.
Kusura bakma da ithalatçı garantili cihazla kaçak cihaz arasında fark göremiyorum. Birisi yasadışı yollarla satış diğeri kanun açıklarından faydalanarak satış. İthalatçı garantili alacağıma 300 500 tl peşine düşmem veririm. İlla sıfır olacak takıntım yoksa da daha ucuza ikinci el marka garantili alırım. Yazın Google a ithalatçı garantili bir sürü şikayet var. Hepsi de servis kaynaklı. 300 500 den kaçmasaymış o zaman. Üstteki yorumları da okumadım ayrıca. İthalatçı garantili cihazların garantisi de satış yapılasıya kadardır. Garanti vs yok yani
Mesaj otomatik birleştirildi:

Çok isteniyorsa hepsiburada ile irtibata geçip yasadışı yollarla kayıt edilmiş imei gösterilip ürün iadesi istenebilir. Fakat kabul edeceklerini sanmıyorum

Reaksiyon puanı
8,023
Kusura bakma da ithalatçı garantili cihazla kaçak cihaz arasında fark göremiyorum. Birisi yasadışı yollarla satış diğeri kanun açıklarından faydalanarak satış. İthalatçı garantili alacağıma 300 500 tl peşine düşmem veririm. İlla sıfır olacak takıntım yoksa da daha ucuza ikinci el marka garantili alırım. Yazın Google a ithalatçı garantili bir sürü şikayet var. Hepsi de servis kaynaklı. 300 500 den kaçmasaymış o zaman. Üstteki yorumları da okumadım ayrıca. İthalatçı garantili cihazların garantisi de satış yapılasıya kadardır. Garanti vs yok yani
Mesaj otomatik birleştirildi:

Çok isteniyorsa hepsiburada ile irtibata geçip yasadışı yollarla kayıt edilmiş imei gösterilip ürün iadesi istenebilir. Fakat kabul edeceklerini sanmıyorum
Tahmin ettiğim gibi kullanmadan şikayetvar yorumlarına bakmışsınız. Aynı siteden resmi garantiler hakkında şikayette okuyabilirsiniz. Gidip piyasanın 1000TL altında alırsanız servis hizmeti tabi ki kötü olur. İşini iyi yapan güzel İthalatçı firma garantileri de mevcut.

Mercan Resifi

Asistan
Reaksiyon puanı
103
Doğru düzgün işi hallederler isteseler ama kaçak yollardan işleri halletmeye çalışmışlar tüketici hakem heyeti seni haklı bulacaktır.

dgkn89

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13
Doğru düzgün işi hallederler isteseler ama kaçak yollardan işleri halletmeye çalışmışlar tüketici hakem heyeti seni haklı bulacaktır.
şikayetvar da RMD mobile isimli satıcı hakkında aynı bu son 2 ay içinde 20ye yakın şikayet var ve ilginç olan benim yaşadığım sorunun birebir aynısı, herkesin IMEI numarası klonlanmıs, resimdekiler sadece ufak bir kısmı, zaten rmd mobile hb mağazasını da kapatmıs

Screenshot_1.jpg