Telefon almak için en uygun dönem hangisi ?

Bu konuyu okuyanlar

Webhead

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
4,547
Sizce telefon almak için en uygun dönem hangisi ve neden telefon almak için en kötü dönemi geçiriyoruz ?
biliyorsunuz ki dolar 5,90 tl bu da 289 dolarlık mi9t modelinin 3000 tl ve üzeri olacağı anlamına geliyor 289 dolar gibi komik bir rakama neden fazla vergi alıyorlar anlamıyorum demek istediğim şey şu neden 1700 tl'ye mi9t alamıyoruz ve olması gereken fiyattan fazla ücret ödüyoruz ?

Brt.17

Doçent
Reaksiyon puanı
266
Sizce telefon almak için en uygun dönem hangisi ve neden telefon almak için en kötü dönemi geçiriyoruz ?
biliyorsunuz ki dolar 5,90 tl bu da 289 dolarlık mi9t modelinin 3000 tl ve üzeri olacağı anlamına geliyor 289 dolar gibi komik bir rakama neden fazla vergi alıyorlar anlamıyorum demek istediğim şey şu neden 1700 tl'ye mi9t alamıyoruz ve olması gereken fiyattan fazla ücret ödüyoruz ?
Bende hala anlamış değilim ?

Leand

Dekan
Reaksiyon puanı
4,375
Karacuma dönemi şimdi buraya uber abiler gelir şahane cuma, mutlu cuma, harikulade cuma falan yazar... dini kurtardık diye sevinir. Neyse ben fazla şey yapmayayım. Kara cuma dönemi diyorum adamlar özellikle indirim yapmış olmak için özellikle fiyatı şişme olan xiaomi tarzı markalarda indirim yapıyorlar ama o kadar beklemekte tabi biraz eziyet. :)

DKN NZY

Rektör
Reaksiyon puanı
10,146
Bence bekleme bekledikçe artıyor fiyat fiyatın düşmesi için 2 3 sene geçmesi lazım mesela v30 2600tl ye indi bence bu fiyat pahalı ama 2000tl altına düşerse alırım

Webhead

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
4,547
Bence bekleme bekledikçe artıyor fiyat fiyatın düşmesi için 2 3 sene geçmesi lazım mesela v30 2600tl ye indi bence bu fiyat pahalı ama 2000tl altına düşerse alırım
ben k20'nin fiyatının düşmesini bekleyecektim de ama artık yeter 5 sene İPhone 5s kullanmış biri olarak telefonumun değişmesi şart k20'nin düşmesini beklemeyecem gidip note 7 alacam ki günümüz koşullarındaki en adam akıllı f/p telefonu Redmi Note 7'dir ve bütün ihtiyaçlarımı karşılayacaktır önümüzdeki 1 ayı iple çekiyorum

TheTruthHurts

Profesör
Reaksiyon puanı
3,139
Türkiye’ye hoşgeldin. Burada maalesef böyleler. Umarım gelecekte telefon almak daha kolay olur.

Obenfuhrer

Asistan
Reaksiyon puanı
286
289 dolarlık cihazın 3.000 ₺ ve üzerinde satışa çıkmasını devlete sormak lazım. Burada bu konuyu açacağına bence cimere yazmalı insanlar. En azından tepkiler foruma değilde devlete direk iletilmeli.

• Beğen
Reactions: POH

Leand

Dekan
Reaksiyon puanı
4,375
Bunu çok isterdim ama beni şeyine takacaklarını zannetmiyorum tabi sen de haklısın elimizden bir şey gelmiyor
Mesaj otomatik birleştirildi:

bizim ülke ne zaman bu hale geldi hocam ?

Açıkçası 99/2000 dönemi depremlerden bu yana böyle yani malum partidende önce hatta daha önceside var adnan menderes'e kadar giden bir süreç her gelen daha kötü ufak istisnalar dışında olunca haliyle böyle oldu. Sorunun kaynağı bir parti değil ülke geri kalmış halk olarak. Sene olmuş 2019 dünya düzdür, yuvarlaktır muhabbeti yapılıyor...(cık cık cık :D ) sen salla telefonu ilerde ev, araba alamayacaksın, kız isteyemeyeceksin ona yan. ;)

Leand

Dekan
Reaksiyon puanı
4,375
çünkü beni anlamanı istiyorum 5 sene aynı telefonu kullanmak nedir bilir misin ?
Mesaj otomatik birleştirildi:

bir de onlar var doğru ya hangi birine koşacağımı şaşırdım yemin ediyorum
Sırf yaz tatilin boş geçirmeyim okul harçlığımı çıkarayım diye iş aradım ve malesef yaz tatilinde bile işe girmek bile zorlaştı reis başvurmadığım yer kalmadı ve çoğu yerden red yedim bir cafe bana 25 yaşının altında almam dedi aktarlardan biri askerliğin var mı dedi dönerci okulumu bahane etti devamlı çalışan eleman arıyormuş bir tane simit cafede garson olarak başvurdum (orayı da şans eseri buldum tabi) kendimi çay ocağında buldum hem garsonluk yapıyorum hem de çay ocağındayım

Ne güzel işte bulmuşsun boş ver daha iyisini zaten ilerde sana hayat tecrübesi olur böyle yerlerden başlanıyor. :)

Webhead

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
4,547
Ne güzel işte bulmuşsun boş ver daha iyisini zaten ilerde sana hayat tecrübesi olur böyle yerlerden başlanıyor. :)
buldum da hiç kolay olmadı tatilde çalışmak için iş bulmak bile zorlaştı babam da bana hep piyasa kötü diyip duruyor o da haklı tabi Türkiye'de işsizlik çok fazla atanamayan öğretmenler de buna dahil

Harnapazade

Profesör
Reaksiyon puanı
1,442
Zamana göre çok değişti bu kavram malesef. Paramız daha değerliyken bir amiral gemisi çıktığında en geç 1-2 ay bekler ve alırdık. Geçtiğimiz 3-4 sene öncesi için konuşursak en az 1 yıl beklemen gerekiyor. Şu an için konuş dersen artık 2 yıl bekleyeceksin ki iyice alınabilecek fiyatlara düşmesi lazım. Diğer bir sorun ise yenisini almak istediğinde eskisinin üzerine koyacağın para miktarının da her geçen gün artması. Bugün 2 sene bekleyip 2500-3000 TL'lere düşen bir telefonu alabilirken ekonomi böyle devam ederse beklemen gereken zaman da doğru orantılı olarak artacak.

Orta segment bir telefon bir amirale göre kullanılabilirlik ve iş görme açısından daha kısa gideceği için çok fazla beklenilmemesi gerektiğini düşünüyorum. En fazla 6 ay olabilir taş çatlasa.

astegon

Profesör
Reaksiyon puanı
1,361
Hiç bir şekilde beklemeyin. Fiyatı uygun, tipi düzgün ve 2-3 sene kullanabileceğiniz bir cihaz bulduğunuz an alın geçin gitsin.

Türkiye'de anormal bir vergi sistemi var.

73124

Yani dolar/euro kurunu 10-12-14 gibi alabilirsiniz.

Berbat ötesi bir sistem.

Telefon değişim süresi 3.5 yıla çıkıp 4. yılına dayanmış olsa bile devlet bu tatlı geliri çok sevdi.

Webhead

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
4,547
Zamana göre çok değişti bu kavram malesef. Paramız daha değerliyken bir amiral gemisi çıktığında en geç 1-2 ay bekler ve alırdık. Geçtiğimiz 3-4 sene öncesi için konuşursak en az 1 yıl beklemen gerekiyor. Şu an için konuş dersen artık 2 yıl bekleyeceksin ki iyice alınabilecek fiyatlara düşmesi lazım. Diğer bir sorun ise yenisini almak istediğinde eskisinin üzerine koyacağın para miktarının da her geçen gün artması. Bugün 2 sene bekleyip 2500-3000 TL'lere düşen bir telefonu alabilirken ekonomi böyle devam ederse beklemen gereken zaman da doğru orantılı olarak artacak.

Orta segment bir telefon bir amirale göre kullanılabilirlik ve iş görme açısından daha kısa gideceği için çok fazla beklenilmemesi gerektiğini düşünüyorum. En fazla 6 ay olabilir taş çatlasa.
amiral gemisi almak imkansız hale geldi ben de Xiaomi Mİ9T Pro almak istiyordum ama malesef fiyatı çok tuzlu (İPhone'lardan bahsetmiyorum bile) bütçemi zorlayamadığım için orta seviye bir cihaz alacam sizce Redmi Note 7 beni kaç sene götürür (5 yıllık İPhone 5s kullanıcısı olarak)
sizce ne zaman redmi note 7'den yeni modele geçmeliyim ?
3 senede 1 cihaz değiştirmek mantıklı mı benim soruma göre değerlendirirsek ?

Son mesajlar