Tek parça 8GB RAM'e Tek parça 16GB Ram ekleme.

Hacker Yusuf

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
PC Toplamak için ürün araştırıyorum ancak RAM'i nasıl kullanmam konusunda kararsız kaldım.. İlk seferde Tek Parça 8GB 3000MHz DDR4 ya da Tek parça 16GB 3000MHz DDR4 almayı düşünüyorum . Şu an için fiyatı kısıp sonrasında para biriktirip geliştirmeyi düşünüyorum . Anakartın 2Slotu var . Tek parça 8Gb ile kullandıktan sonra diğer slota aynı frekans voltaj vs. 16gb tek parça taksam yani 8+16GB Yapsam gözle görülür seviyede performans sorunu ya da olası bir uyuşmazlık yaşar mıyım . Eğer böyle olucaksa tek parça 16GB Almayı düşünüyorum...

Toplayacağım Sistem :
MB : GByte B450M S2H
CPU : Ryzen5 3500X
PSU : EVERESE 600W 80+
SSD : 240 ya da 480 2.5 inç sata
GPU : Şu an kararsızım ama bunlardan birini düşünüyorum..
RX580 8GB
RX590 8GB
RX5500XT 4veya8GB
GTX1660S .....

ankalvina

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
performans problemlerin sadece ram ile alakalı değildir. makinan fena değil. 8 gb ram ekleyerek performans arttıramazsın. 16 gb gayet yeterli. yada tek başına 8 bile yeterli. kesinlikle ssd den başka disk alma.

HalukSonmez

Profesör
Reaksiyon puanı
747
Öncelikle everest psu almayın kesinlikle, bana kalırsa 8+8 alın alacaksanız.

LifeStyle

Profesör
Reaksiyon puanı
802
paran varsa 16 al. yoksa 8 alabilirsin. sistemin iyi. çok tercih edilen anakartlardan bitanesi. 8+16 da kullanırsın bence ileride sorun yaşamazsın. 16 yı ilk slota takarsın, 8 i diğer slota. bence olur yani.

ekran kartı olarak da 1650s ddr6 lı yeni çıkan kartı önerebilirim. 1500 civarında bir kart.

everest konusunda arkadaşa katılıyorum. başka marka bakarsanız iyi olur. amd ekran kartları yüksek watt isteyen kartlar. psu nun watt ını da düşünün o konuda. listenizdeki RX590 8GB 250 watt kullanıyormuş mesela..

yine de karar senin.

psu yu değiştir, 8gb ram ile başla bakalım. ilerleyen zamanda para biriktirir alırsın 16lık tek slotu.

The Judge

.bmbozbey
Emektar
Reaksiyon puanı
5,194
8 GM Ram'i tercih edebilirsin.
Duruma göre ilerleyen günlerde bir 8 GB Ram ile upgrade edebilirsin.
Ram'in boyutu doğrudan performansı etkilemez. Ram de ki gecikme süresi ve frekans değerleri en önemli faktördür. Ciddi anlamda Ram tüketen programlar kullanıyorsan eğer bir takım faydalarını görürsün.

Hacker Yusuf

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
EVERESE PSU'yu önermemenizin sebebi nedir . İyi soğutmalı bir kasa alıcam ve kasanın içinde gelicekti . Ve GTX1660S Taraftarı aslında değilim çünkü NVidia kartların desteklerini çok erken kesiyor lakin AMD Yeni yazılımlar ile hem performans geliştiriyor hem de uzun ömürlü destek sağlıyor. Ve RX5500XT ile arasında 400TL bir fark var 1660S'in...
Mesaj otomatik birleştirildi:

paran varsa 16 al. yoksa 8 alabilirsin. sistemin iyi. çok tercih edilen anakartlardan bitanesi. 8+16 da kullanırsın bence ileride sorun yaşamazsın. 16 yı ilk slota takarsın, 8 i diğer slota. bence olur yani.

ekran kartı olarak da 1650s ddr6 lı yeni çıkan kartı önerebilirim. 1500 civarında bir kart.

everest konusunda arkadaşa katılıyorum. başka marka bakarsanız iyi olur. amd ekran kartları yüksek watt isteyen kartlar. psu nun watt ını da düşünün o konuda. listenizdeki RX590 8GB 250 watt kullanıyormuş mesela..

yine de karar senin.

psu yu değiştir, 8gb ram ile başla bakalım. ilerleyen zamanda para biriktirir alırsın 16lık tek slotu.
EVERESE PSU'yu önermemenizin sebebi nedir . İyi soğutmalı bir kasa alıcam ve kasanın içinde gelicekti . Ve GTX1660S Taraftarı aslında değilim çünkü NVidia kartların desteklerini çok erken kesiyor lakin AMD Yeni yazılımlar ile hem performans geliştiriyor hem de uzun ömürlü destek sağlıyor. Ve RX5500XT ile arasında 400TL bir fark var 1660S'in...
Mesaj otomatik birleştirildi:

Arkadaşlar kusura bakmayın PSU markasını yanlış hatırlayormuşum . Kasa RAMPAGE Sailor PSU RAMPAGE Rainbow

Son düzenleme:

Hacker Yusuf

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11

yine de karar senin.

Benim sormak istediğim şuydu hani oyun oynarken tek parça 16 ile tek parça 8'in beraber olması RAM'lerde herhangi bir performans etkiler mi...

LifeStyle

Profesör
Reaksiyon puanı
802
gözle görülecek şekilde etkilemez. paran yetiyorsa 16lık tek slot al, paran yetmiyorsa şu durumda 8 yeter.. sonra 16lık alırsın..