Taksitsiz Dönem Başladı! İşte Yeni Fiyatlar!

Bu konuyu okuyanlar

falcon291

Profesör
Reaksiyon puanı
45
Hewal palavrayı atan ben değilim. Türkiye'yi dünyanın en büyük devletlerinden biri sayan ben değilim. Gerçekçi olmak gerekirse 1800'li yılların başındaki Osmanlı İmparatorluğu şu anki Türkiye'den çok daha büyük bir devletti. Kanuni devrinde süper güçtük. Ama bunu kaybettik. Neden kaybettik, çünkü üretmedik... Üretmeyen devletler hep kaybetti. Almanya, Japonya savaş ve yıkım gördükten 50 yıl sonra ne hale geldi. Bilmem anlatabildim mi? Teknoloji - Arge ve üretim, bundan ötesi yok.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

ConfickerBelasi, dünya LCD'ye geçmişken Vestel'in fabrikaları tüplü TV üretmeye devam ediyordu. LCD'den OLED'e geçiliyor, 4K'ya geçiliyor, şimdi Vestel LED Panel üretiyor. Bu birşey midir? Tabi ki birşeydir, ama marifet bu teknolojiyi geliştirmektir. Yoksa birşeylerin lisansını alıp, Türkiye'de üretmek olmamalı amaç. Onu Çin herkesten ucuza yapıyor zaten. Marifet teknolojiyi araştırmak ve bulmak olmalı. ABD yoksa artık bilgisayar bile üretmiyor, arge'sini yapıyor planlarını çiziyor, Çin'den üretmesini istiyor. Mainboard yapmak birşeydir, ama marifet chipset yapmak olmalıdır, ya da Iphone üretmek birşeydir, ama esas marifet onu ürettirmektir. Demek istediğimi sanırım anlatabildim.

watchers

Doçent
Reaksiyon puanı
9
Şimdi siz apple samsung veya lg ile Vesteli birmi tutunuz :) o zaman benim diyecek bir şeyim yok arkadaşlar size evet o markalarda bütün parçaları kendileri üretmiyorlar ama adamlar arkadaşında dediği gibi teknolojiyi geliştirip sunuyorlar. samsung'dan ekranı alıp direkt alıp montaj yapmıyorlar.

Reaksiyon puanı
16,118
vestel dünyaya bedel siz türk malı düşmanlığı yaparsanız nasıl gelişicek?

MrFantastic

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Cokta iyi oldu yani gercekten millet yeni telefon alacagim diye kiyafet bile almayip taksitle telefon aliyordu bundan sonrasi daha iyi olur taksitsuz parasi olan alir parasi az olansa butcesine gore alir.

Reaksiyon puanı
16,118
nereye iyi oldu? daha kötü oldu esnaf kan ağlıyor satışlar düştü batanişyerleri artıcak.

MrFantastic

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Bence cok iyi oldu esnaf taksit diye millete fazladan fazladan satiyordu peki bu cok mu iyi oluyordu. Simdi akkoyun kara koyun belli olacak

KlpRnS

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ya taksit kalkınca herkes nasıl fakirleşiyor ben buna akıl sır erdiremiyorum. Kardeşim ödediğin taksit sana banka tarafından hibe mi ediliyordu? Gökten zembille mi iniyordu o para? Yoksa taksit yapınca bedava mı alıyordun? O ürünü alacak yeterli kazancın yoksa ne halt yemeye alıyorsun? Daha sonra kim ödeyecek o parayı madem kazanamıyorsun? Haa nasıl olsa taksit bu, bir şekilde öderiz, her ay asgari yatır ödemediğin üstüne faiz binsin, sonra banka kapına dayansın, evine haciz koysun, kalk borcundan dolayı kafana meydanda silah daya vs vs.. Evet biraz abarttım ancak bunlar da olan şeyler.. Madem taksitle alma imkanın varsa önce her ay taksit öder gibi paranı biriktir. Sonra parayı denkleştir gidip al.. Geç alınca bir yerin mi eksiliyor? Hayatın mı kararıyor? Ayranı yok içmeye, atla gider s..maya demişler de boşa mı demişler? Aza kanaat etmezsen, rızkını Allah'tan bilmezsen, istemezsen, böyle faizli, haramlı yollara başvurursan belini asla doğrultamazsın bu da işin diğer boyutu.. Klavuzu karga olanın da burnu b..tan kurtulmaz. Bu sözü de ne tarafa yorarsanız yorun artık..
Peki öğrenciler ne yapsın? Devletin sonradan fazlasıyla alacağı aylık 300tllik parayla telefonsuz mu kalalım? Telefon bir bakıma zevkten çok ihtiyaçtırda. Sen şimdi diyeceksin ki git 200tyle sadece konuşmaya yarayanbir telefon al. Ama benim ödevler için yahut daha farklı şeyler için internetide kullanmam gerek. En ucuzundan 300tlye bir telefon aldım diyelim. Ona o parayı verdiğim zaman 1 ay kaldım demek bu. Biriktir diyeceksin. Ama acil olarak ihtiyacım var telefona? biriktirmeyi beklemektense taksitle alıyorum. Bazı dangalaklar gidip varını yoğunu telefona veriyor diye bizim taksit hakkımız niye elimizden alınıyor?

MrFantastic

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Adi üstünde öğrenci yani sonucta öğrenci 2000 tl lik telefon kullanip aç gezebiliyor bu mantiklimi internet demişsin netbok var vinn var internete girmek cok kolay yani bu bemce bi bahane degil yanlis anlasilmasin sahsi görüşüm bu benim taksit lafini duyunca bizim millet bedava gibi aliyor hibe degil sonucta kat kat farkini seve seve oduyoruz sonucta yani taksit kalkmasi iyi oldu.

Bloother

Rektör
Reaksiyon puanı
2,327
Peki öğrenciler ne yapsın? Devletin sonradan fazlasıyla alacağı aylık 300tllik parayla telefonsuz mu kalalım? Telefon bir bakıma zevkten çok ihtiyaçtırda. Sen şimdi diyeceksin ki git 200tyle sadece konuşmaya yarayanbir telefon al. Ama benim ödevler için yahut daha farklı şeyler için internetide kullanmam gerek. En ucuzundan 300tlye bir telefon aldım diyelim. Ona o parayı verdiğim zaman 1 ay kaldım demek bu. Biriktir diyeceksin. Ama acil olarak ihtiyacım var telefona? biriktirmeyi beklemektense taksitle alıyorum. Bazı dangalaklar gidip varını yoğunu telefona veriyor diye bizim taksit hakkımız niye elimizden alınıyor?

Devletin sonradan fazlasıyla(!) alacağı 300liralık aylıkla, kaç taksit yapmayı düşünüyorsun? Ne yiyip ne içeceksin üniversitede eline kalan parayla? Okula nasıl gideceksin?
Onu geç benim sınıf arkadaşlarımın çoğunda akıllı telefon yoktu. Hepsi inşaat mühendisliğini bitirdi. Hatta birisi 6300 ile başladı okula ve yine 6300 ile bitirdi. Demekki akıllı telefon olmadan da okul bitiyormuş.. Gereksiz isteklerinizi hayati meseleler zannedip buraya yazmayın boşuna..

mahony

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Çok da başarılı bir uygulamadır. Taksitle -özellikle elektronik şeyler- almayı sevmem. Ülkemiz için hayırlı olur inşallah. Akıllı telefonlar çıkalı bilmem kaç yıl oldu. Ben ilkini daha 2 ay önce aldım, en akıllısını. Gücün yetiyorsa adam gibi biriktir paranı, al en kralını. Ondan sonra İstanbul un göbeğinde açız, geçinemiyoruz dersin tabi.

mendocino

Rektör
Reaksiyon puanı
81
Çok da başarılı bir uygulamadır. Taksitle -özellikle elektronik şeyler- almayı sevmem. Ülkemiz için hayırlı olur inşallah. Akıllı telefonlar çıkalı bilmem kaç yıl oldu. Ben ilkini daha 2 ay önce aldım, en akıllısını. Gücün yetiyorsa adam gibi biriktir paranı, al en kralını. Ondan sonra İstanbul un göbeğinde açız, geçinemiyoruz dersin tabi.

8 yıldır bu günümü bekledin muhterem :)

kehfest

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Üstteki olay da komik

Gerekli olan şey her sene gereksiz yere telefon değiştirilmesinin önüne geçip zamanı gelince de insanların yeni cihaz almasına engel olmamak.

En doğru olanı 3 taksittir aslında. Açlık durduktan sonra taksit sayısı yeniden belirlenir elbette

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Şimdi şöyle bir sorun var. Amaç madem cari açığı engellemek o zaman neden Operatörlerin kontratlı cihaz satmalarına engel olunmuyor? Kusura bakmayın ama bu kararın amacı tüketiciyi operatörlerin kucağına oturtmaktan başka bişey değil...
Birde zenginde olsan bi telefona şak diye 2000 TL vermezsin. Çünkü 12 ay boyunca ödemek sana daha cazip gelir 2000 TL'yi bir anda vermekten

Da Vinci's

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Baştan ayağa saçma uygulamadır.
Mesela wifili tablete 9 taksit yapılabiliyor ama 3g li tablete taksit yok.
Amaç cari açıığı azaltmaksa yukarıdaki gibi bir ayrım niye olsun.
Çünkü amaç bir şekilde birilerinin rant elde etmesini sağlamak.

MrFantastic

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Nedem bu kadar kastiniz ki kendinizi arkadaslar madem operatorler kazanacak almazsiniz olur biter kimse sizi operatorlere yoneltmiyor ve ek olarak illa telefon almak zorunda degilsiniz ve operatorlere yem olmak zorunda degilsiniz ben 2 yil parami biriktirdim ve telefonumu taksitsiz aldim millet taksitle alinca sanki bedavaya aliyor gibi aliyorlar cari acik soyle olur boyle olur diyenler madem bu kadar bilgilisiniz gidin o zaman bu islerden sorumlu devlet dairelerine girip siz duzeltin durumu paran varsa alirsin paran yoksada elindekiyle yetinmeniz lazim 1 1 daha 2 biriktir parani al taksit gunu yaklasiyor nasil odeyecegim diyede taksit oldugunda kivraniyorsunuz

Da Vinci's

Doçent
Reaksiyon puanı
5
MrFantastic terbiyesiz terbiyesiz konuşacağına önce yukarıda yazdığıma mantıklı bir gerekçe göster.

Ama gösteremezsin çünkü yok.

Bloother

Rektör
Reaksiyon puanı
2,327
Nedem bu kadar kastiniz ki kendinizi arkadaslar madem operatorler kazanacak almazsiniz olur biter kimse sizi operatorlere yoneltmiyor ve ek olarak illa telefon almak zorunda degilsiniz ve operatorlere yem olmak zorunda degilsiniz ben 2 yil parami biriktirdim ve telefonumu taksitsiz aldim millet taksitle alinca sanki bedavaya aliyor gibi aliyorlar cari acik soyle olur boyle olur diyenler madem bu kadar bilgilisiniz gidin o zaman bu islerden sorumlu devlet dairelerine girip siz duzeltin durumu paran varsa alirsin paran yoksada elindekiyle yetinmeniz lazim 1 1 daha 2 biriktir parani al taksit gunu yaklasiyor nasil odeyecegim diyede taksit oldugunda kivraniyorsunuz afedersinizde ne yemeye nede soymaya gelebiliyorsunuz taksitsiz alisveris iyiki basladi .

Onu geçtim sanki taksit varken kimse operatörlerle anlaşmalı telefon almıyormuş gibi konuşuyorlar. Almayan yine almasın. Dert ettiklere şeye bak ya hu. İşte bu hastalığın önüne geçmek için kaldırıldı bu taksitler. Millet resmen telefon hastalığına yakalandı. Yeni çıkan modeli alamayanın eli ayağı titriyor..

MrFantastic

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Onu geçtim sanki taksit varken kimse operatörlerle anlaşmalı telefon almıyormuş gibi konuşuyorlar. Almayan yine almasın. Dert ettiklere şeye bak ya hu. İşte bu hastalığın önüne geçmek için kaldırıldı bu taksitler. Millet resmen telefon hastalığına yakalandı. Yeni çıkan modeli alamayanın eli ayağı titriyor..

Aynen oyle kardesim honami arkadasimiz lafi yedirememis galiba dogru soyleyeni dokuz koyden kovarlarmis paran kadar harcama yapacaksin ve bu hastaliktan kurtulacaksin yine soyluyorum kimse seni operatorlere muhtac etmiyor siz kendi kendinizi ediyorsunuz silah zoruyla kimse kimseye telefonu taahhütle aldirmiyor.

Da Vinci's

Doçent
Reaksiyon puanı
5
sayın mrfalanfilan. Ben operatorle ilgili birşey dedim mi hiç nerenden uyduruyon.
Benim itirazım uygulamadaki çelişkiler için. Cep tele taksit yasağı var pc ye yok . 3g li tablete var wifiliye yok.
Madem sayın bakan dünyada kredi kartıyla taksitli alışveriş yok diyor. İğneden ipliğe ,yiyecekten giyime,elektronik eşyaya, kozmetiğe,..vs tüm ürünlerde kredi kartıyla taksitli alışverişi yasaklasın bende destekleyim.
Ayrıca şunuda belirtiyim. Ben kredi kartını 4 ay önce iptal ettim.

Dolayısıyla birşeyin zoruma gittiği yok. Senin gibi neydiğü belirsiz tiplerde umrumda değil. Benim umrumda olan devletin adaletsiz tutarsız ve işbilmez olması.

Bu uygulamayla ilgili olarak yakın zamanda yürütmeyi durdura kararı gelecektir. Çünkü uygulama hakka hukuğa aykırı.
Yakın zamanda sizde anlarsınız belki.
Belki diyorum çünkü birileri yine çıkar mağdurumda mağdurum edebiyatı yapar sizinde buna inanma ihtimaliniz daha yüksek.

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Millet kendi yediğine içtiğine bakmıyor da başkasının elindeki telefona kızıyor. Hem de buram buram "o telefonu mu alsam yoksa bu telefonu mu" diye sorularla dolu olan bir teknoloji forumunda! :) Arkadaşlar kusura bakmayın ama uygulamayı savunmak adına aşırı ama çok aşırı samimiyetsiz ifadeler yazılıyor. Hele "operatörler kazancaksa almazsın olur biter" demiş birisi. Fransa'ya benzeyeceğiz yakında, "fırıncılar kazanacaksa ekmek almazsın olur biter" diyecekler böyle giderse. :) (Esasta doğru sözler yanlış maksatlarda dolaşıyor.)

Teknolojide ilerliyoruz, kendi uçağımızı yapacağız güya, kendi otomobilimizi üretcekmişiz de muşuz.. Amaaaa... "almazsın olur biter" :D

mila12

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
255
Vatan Bilgisayar şubelerine odebank kuruluyor. Bazılarına kurulmuş. Oradan kredi çekip 12 taksit yapabiliyorlar.

9taksitDevam.jpg

odeabank-hizmet-magaza.jpg

Ahbârî

Dekan
Reaksiyon puanı
345
en son teknloji urunu kulanmak herkesin hakki
haktan çok paraya bakar bu iş. bu son teknoloji derdi zaten milleti sıkıntıya sokuyor. adam asgari ücretle çalışıyor 5s alma derdinde. mantıklı mı? biraz kanaatkar olmak ve ihtiyaca göre almak lazım.

kehfest

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Ulan görende 5s le dünyayı kurtarıp 5 le kurtaramıyorsunuz sanacak

ayeda

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Öyle mi dersin?

Bazen insana hangi takımı tuttuğunu sormaya gerek kalmıyor, yüzüne bakıyorsun rengini belli ediyor. :)
sızın gıbıler sıyaset yapmıyorum diyerek sıyasetın kralını yapar elestırı gelıncede kufure baslar bende sana cevap yazıyorum
kolaya kacıp küfüre baslama sakın

bu yazı yazdıgımda kur artmamıstı neyse sorun taksıtsız donem bu arada ben taksıt kullanmam
dırek ıhtıyacım olan bır urunu para bırıktırerek alırım
onun ıcın benı etkılemıyor

taksıtsız donem denılen sey sadece

kuyumculuk ve cep telefonları ıcın gecerlı

yasa neden cıktı neden sorgulamıyorsun
her an hukumete saldırmayı bırakın

kart lımıtı yusek ınsanlar ınternetten altın alıp kuyumculara hemen nakıte bozduruyorlardı

ceptelefonculara yuzde 5 ıle nakıt para
kısaca tefecılık yapıyorlardı

senelerdır bu sekılde bankalar cok batık verdıler

bu yuzdende yasa cıkmıs guzelde olmus

parası olan harcasın

yakın cevremde kredı alıp kendılerını bankaya harcayan ınsnalar var gercekten yazık oluyordu bu yasa cok ıyı oldu ...

bazı arkadaslar ne guzel demıs
taksıt olmazsa telefonuda degıstırmem para harcamam

taksıt doneme karsı olman dogal zaten yazdıklarından fıkrı rengın ortaya cıkıyor sız muhalefet etmeden gerı duramazsınız

10 tane yenı gemıye bıle laf atarsınız
3. kopruyude ıstemezsınız zaten ıstanbullu bıle degıldır onlar
marmarayıda ıstemezler cunku onlar yapmamıstır
opera bınası olmayan turkıyeye
ımam hatıplı basbakan opera bınası yapmak ıster onlar karsı cıkar
hatırlatayım dedım sıyaset yok canım

Bloother

Rektör
Reaksiyon puanı
2,327
Madem sayın bakan dünyada kredi kartıyla taksitli alışveriş yok diyor. İğneden ipliğe ,yiyecekten giyime,elektronik eşyaya, kozmetiğe,..vs tüm ürünlerde kredi kartıyla taksitli alışverişi yasaklasın bende destekleyim.

Şu dediğine kendin inanıyor musun?

DumDumaq

Dekan
Reaksiyon puanı
9
yanlis karar gercekten isteyen 30 ay taksitle alir isteyen 2 ne karisiyosunuz

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
[MENTION=324239]ayeda[/MENTION] kardeşim, forumda çok yenisin, baştan ayağa siyasi mesajlar yazmışsın, cevap yazacak olsak hepsini konuşurz tartışırız. Fakat aşırı derecede ön yargılı olduğun şuradan belli ki, ben yıllardır bu forumda binlerce mesaj atmış birisi olarak senin söylediğin tavrı hiç göstermedim, fakat seninle beraber olanlar o dediğin tavrı bana gösterdiler. O yüzden sendeki aslında önyargıdan da öte taraftarlık; ve böylece alıntı yaptığın bir üstteki mesajımda ne kadar haklı olduğumu da ispat etmiş oldun. Eğer yazdığın konularla ilgili özelde tartışmak istersen kapım açıktır, eğer "küfür" etmeyeceksen gel konuşalım. Zira ben çok alışkınım "diğer taraf"ın zoruna gitmeye başlayınca küfür işitmeye.