Taksitsiz Dönem Başladı! İşte Yeni Fiyatlar!

Bu konuyu okuyanlar

ozakin70

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bankalarin bu taksitler sayesindeki haksiz kazanci iyice ucmustu iyi oldu bu yontem hem ayagini yorganina gore uzat hemserim kimseyle si*ik yaristirmaya gerek yok varsa paran al yoksa biriktir hepsi bu sanki banka sana belese veriyor bu hizmeti vergi diyor kgit parasi diyor alacagini aliyor neyse fazla sinirliyim bankalara iyi oldu bu olay iyi

Reaksiyon puanı
16,118
bankaların buna tepki vermesi gerekirdi ne oldu bu bankalara demokrasiye aykırı insanların alış veriş hakkını ellerinden alıyorlar.

Reaksiyon puanı
16,118
nesi guzel? sacmalik sana ne? milletin borcundan vatandas oduyor banka kredi karti vermis sana ne oluyor da karisiyon?

ByEGT

Profesör
Reaksiyon puanı
15
Hangi konuya el atılsa: "Önce şunu düzeltin!" çıkışları oluyor. Bir liste hazırlayın öyleyse :D

MerveOzgur

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Cep telefonu ve altın alanlar için tek çekim olcak deniyordu, diğer eşyalardaki taksit içinde belirli sınır konuyordu iyi oldumu bence harika oldu.

Kredi kartım var ve artık zart zurt telefon değiştiremicem ohh :D

CieM

Asistan
Reaksiyon puanı
4

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
bankalar taksıt sayısını 12den 9 a bazılarıda 6 taksıte dusurdu zam yapmadılarkı zam yapılmıssa satısı yapan dukkan sahıbı yapmıstır

Öyle mi dersin? Fırlayan dolar ve 5 baz puan arttırılan faiz oranları hiçbir şey değiştirmedi yani? Maalesef öyle değil kardeşim, şu anda bir bilgisayar dışarıdan 1000 TL'ye geliyorduysa otomatik olarak buraya geliş fiyatı 1200 TL'yi geçmiş durumda. Ayrıca artan faiz oranı nedeniyle bankalar da taksitlendirme, kredilendirme ve benzeri faizleri arttırmış durumdalar. Bu da ürünün üzerine bir 50-100 ekler. Satıcının eline geçen ürün 1000 TL iken bunu 1100 TL'ye satıyordu. Şimdi ise satıcı, eline 1300 TL'den geçen ürünü yine 1100 TL'ye mi satacak?

Bazen insana hangi takımı tuttuğunu sormaya gerek kalmıyor, yüzüne bakıyorsun rengini belli ediyor. :)

ozakin70

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar tüm yorumları tek tek okudum. Önce şu alttaki videoyu izleyin lütfen

https://www.facebook.com/photo.php?v=666554263402867&set=vb.129300950461537&type=2&theater

Sonra da bu şarkı benden Seven sevilen bu dünya da yaşayan herkese gelsin ;)

https://www.youtube.com/watch?v=egliWLh4L9s

Bir söz de söylemek istiyorum Feministlik kocayı , kapitalistlik parayı bulana kadar derler :)

Not : Almanlar bu işi çözmüş .. :clap:

Video cok mantikli gercekten bankaya savas acilmali yararai var gibi gozuksede uzerimizden haksizc apara kazanan bi yapi olusuyor ve calismaktan kimse bu sistemi yapiyi sorgulamiyor ama particilik yaparak atip tutuyor bence videoyu izleyin ve tekrar dusunun arkadaslar

MasterFather

Profesör
Reaksiyon puanı
59
takmayın kafanızı böyle şeylere.

sEPh6Lq.jpg

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Bizim toplum olarak en büyük sorunumuz bireysel düşünüp geniş çerçeveden olaylara bakamıyor oluşumuz.

Sen 1 telefon aldığında senin için 1 telefon.
Ben 1 telefon aldığımda benim için 1 telefon.

Ama ülke bazında düşündüğümüzde bu rakamlar nerelere çıkıyor biliyor muyuz?

Türkiye'de her ay 1.000.000 yeni telefon satılıyor.

Yılda 12.000.000...

Bu telefonlara verilen tüm paralar yurt dışına gidiyor.

Her telefon sadece 1 tl olsa yılda 12.000.000 tl.

piyasada satılan telefonların en ucuzu 3 haneli...

1500-2000 liralık fiyatları bir kenara at...

Her cihaz 100 tl olsa...

12.000.000 X 100 tl = 1.200.000.000 tl...

Her sene yurt dışına giden paranın belki de 5'te 1'i bu kadar.

Ve bu sadece telefon.

Bu ülkenin 1.200.000.000 tl'lik telefon alabilmesi için her yıl en az bu kadar ürün ihraç etmesi gerek.

Devlet tüketimi frenlemek için öncelikle vergi silahını çekti. Yüksek vergiler ile ürünlerin fiyatlarını şişirerek tüketiciyi bu ürünleri alma noktasında caydırma yoluna gitti.

Ancak tüketici fiyat ne kadar yüksek olursa olsun ben yine almaya devam edeceğim dediği için şimdi de taksit imkanını ortadan kaldırarak tüketiciyi bu ürünlerden uzak tutmaya çalışacak.

Görünen o ki tüketici ve satıcılar kanunların sağından solundan dolanarak bu tedbirleri de aşmaya çalışacaklar.

Ayağını yorganına göre uzat, tüketimden çok tasarrufa yönel diyen devlet kötü...

Al koçum al, bir şekilde borç harç ödersin, diyen dış sermaye iyi...

Piyasanın İLAHLARI halka takmış at gözlüğünü, olayları geniş açıyla görmesini engelliyor. Birey olarak sadece kendi cebini ve çıkarını düşünen zavallı da kendisine iyilik yapana sırt çevirip şeytanın pırıltılı dünyasına sonunu düşünmeden koşa koşa gidiyor.

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
@Elbruz46 vay canına, ne iyimser ne iyiliksever harika düşünen büyüklerimiz varmış. Bizi üretmeye teşvik etmiyor da, tüketmekten alıkoymaya çalışıyor sağolsunlar. Kardeşim, o senin söylediğin şey tüketimi "frenlemek" ile olmaz, bilinçlenmek, üretmeye teşvik etmek ile olur. Sen hiçbir üretim yapma, yaptırma, ülke olarak her şeyi dışarıdan al, tarımı yasakla (zeytin üretiminin yasaklanması, tohum üretiminin yasaklanması vb gibi), sonra da tüketimi engellemeye çalış! Yahu birader, tohum üretemezsen neyle kendine yeteceksin? Şu anda üreticinin boynuna bindirilmiş vergilerden ve prosedür zorluklarından ve de önlerine çıkarılan prosedürel engellerden neden bahsetmiyoruz? Pardon, "günümüzün gerçeği" olan faiz devreye girdi. :) Neredesin ey faiz lobisi huu!

Üretim sıfır.. Biz tüketime laf edelim. O iş öyle olmuyor be güzel kardeşim. Daha fazlasını da konuşuruz da, maazallah siyaset yasak. :)

obmann

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Bizim toplum olarak en büyük sorunumuz bireysel düşünüp geniş çerçeveden olaylara bakamıyor oluşumuz.

Sen 1 telefon aldığında senin için 1 telefon.
Ben 1 telefon aldığımda benim için 1 telefon.

Ama ülke bazında düşündüğümüzde bu rakamlar nerelere çıkıyor biliyor muyuz?

Türkiye'de her ay 1.000.000 yeni telefon satılıyor.

Yılda 12.000.000...

Bu telefonlara verilen tüm paralar yurt dışına gidiyor.

Her telefon sadece 1 tl olsa yılda 12.000.000 tl.

piyasada satılan telefonların en ucuzu 3 haneli...

1500-2000 liralık fiyatları bir kenara at...

Her cihaz 100 tl olsa...

12.000.000 X 100 tl = 1.200.000.000 tl...

Her sene yurt dışına giden paranın belki de 5'te 1'i bu kadar.

Ve bu sadece telefon.

Bu ülkenin 1.200.000.000 tl'lik telefon alabilmesi için her yıl en az bu kadar ürün ihraç etmesi gerek.

Devlet tüketimi frenlemek için öncelikle vergi silahını çekti. Yüksek vergiler ile ürünlerin fiyatlarını şişirerek tüketiciyi bu ürünleri alma noktasında caydırma yoluna gitti.

Ancak tüketici fiyat ne kadar yüksek olursa olsun ben yine almaya devam edeceğim dediği için şimdi de taksit imkanını ortadan kaldırarak tüketiciyi bu ürünlerden uzak tutmaya çalışacak.

Görünen o ki tüketici ve satıcılar kanunların sağından solundan dolanarak bu tedbirleri de aşmaya çalışacaklar.

Ayağını yorganına göre uzat, tüketimden çok tasarrufa yönel diyen devlet kötü...

Al koçum al, bir şekilde borç harç ödersin, diyen dış sermaye iyi...

Piyasanın İLAHLARI halka takmış at gözlüğünü, olayları geniş açıyla görmesini engelliyor. Birey olarak sadece kendi cebini ve çıkarını düşünen zavallı da kendisine iyilik yapana sırt çevirip şeytanın pırıltılı dünyasına sonunu düşünmeden koşa koşa gidiyor.

Avrupada ekonomik krize giren ülkeler bu tedbirleri hep krize girdikten sonra aldılar ve krizden kurtulamadılar.Keşkede daha önce böyle tedbirler alsaydık diye hayıflandılar.Böyle giderse ülkede de böyle bir kriz olabilir satılan her telefon sonucu dolar aldı başını gitti.Buna krize girmeden önce bir tedbirle son verilmesi lazımdı tedbir alındı.İnşallah alınan tedbir fayda verir.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

@Elbruz46 vay canına, ne iyimser ne iyiliksever harika düşünen büyüklerimiz varmış. Bizi üretmeye teşvik etmiyor da, tüketmekten alıkoymaya çalışıyor sağolsunlar. Kardeşim, o senin söylediğin şey tüketimi "frenlemek" ile olmaz, bilinçlenmek, üretmeye teşvik etmek ile olur. Sen hiçbir üretim yapma, yaptırma, ülke olarak her şeyi dışarıdan al, tarımı yasakla (zeytin üretiminin yasaklanması, tohum üretiminin yasaklanması vb gibi), sonra da tüketimi engellemeye çalış! Yahu birader, tohum üretemezsen neyle kendine yeteceksin? Şu anda üreticinin boynuna bindirilmiş vergilerden ve prosedür zorluklarından ve de önlerine çıkarılan prosedürel engellerden neden bahsetmiyoruz? Pardon, "günümüzün gerçeği" olan faiz devreye girdi. :) Neredesin ey faiz lobisi huu!

Üretim sıfır.. Biz tüketime laf edelim. O iş öyle olmuyor be güzel kardeşim. Daha fazlasını da konuşuruz da, maazallah siyaset yasak. :)

Üretim ihtiyaçtan doğar.Biz dışardan ürün aldıkça ihtiyacımızı karşılamış oluyoruz.Tabi haliyle bunu yaparak dışa bağımlı bi üllke halıne geldik bu işe bi son verilmesi lazımdı.Asıl senin dediğin gibi olursa üretim olmaz olmadıda zaten hepimiz gördük.

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
[MENTION=18256]Turab Garip[/MENTION] insana sevmediğinin her adımı ters gelir, bu noktada doğru yanlış tartışmasına girmek beyhude bir uğraş olmaktan öteye geçemeyecektir çünkü yiğidi öldür hakkını yeme olarak özetlenen eski kültürümüzdeki duruşu kaybedeli çok oldu. En akıllı, en bilgili, en efendi görünen ya da kendisine o şekilde imaj çizenler bile artık yiğidi öldür, karısına tecavüz et, hakkını çatır çatır ye anlayışına geldiler. Sonuçta kibirle beslenen egoyu tatmin etmek varsa dünyanın tüm doğrularına yanlış demek işten bile değildir.

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
@obmann, verelim kırbacı kardeşim. Eksik olan budur. Aslında doğru söylersin, ABD o ambargolarda İran'ın iyiliğini istiyormuş mesela. Bu sayede adamlar neler yaptılar, Türkiye'nin yapamadığı. Mesela Aselsan mühendislerinin "intihar etmesi", işte ne bileyim yerli tohum üretiminin satmanın ve kullanmanın yasak olması, zeytin dikiminin yaskalanması, bunlar hep güzel, üretimi teşvik eden şeyler.

Yani adam dışarıdan almak zorundasın diyor, bunun için kanun çıkarıyor, senin üretmeni kanunla engelliyor, sen ise "üretim ihtiyaçtan doğar, yasaklayalım üretim artsın" düşüncesindesin. Nereye koysam bu düşünceyi bilemedim, ne birbiriyle bağdaşıyor, ne de akılla.

obmann

Asistan
Reaksiyon puanı
2
@obmann, verelim kırbacı kardeşim. Eksik olan budur. Aslında doğru söylersin, ABD o ambargolarda İran'ın iyiliğini istiyormuş mesela. Bu sayede adamlar neler yaptılar, Türkiye'nin yapamadığı. Mesela Aselsan mühendislerinin "intihar etmesi", işte ne bileyim yerli tohum üretiminin satmanın ve kullanmanın yasak olması, zeytin dikiminin yaskalanması, bunlar hep güzel, üretimi teşvik eden şeyler.

Yani adam dışarıdan almak zorundasın diyor, bunun için kanun çıkarıyor, senin üretmeni kanunla engelliyor, sen ise "üretim ihtiyaçtan doğar, yasaklayalım üretim artsın" düşüncesindesin. Nereye koysam bu düşünceyi bilemedim, ne birbiriyle bağdaşıyor, ne de akılla.
Bir kere zeytin üretiminin yasaklanamasını sebebini bilmeden konuşuyosun.Zeytin üretimi dünyada belli bir izinle gerçekleşen üretimdir bu üretimin yasaklanmasını da zeytinciler istedi çünkü zeytin şuanda ihtiyacımızı fazlasıyla karşılayacak durumda ve daha da üretildiğinde piyasada zeytinin değeri düşecekti.Şuanda senin zeytin vs. şeyler almana engel olan bi durum var mı yok.yani yasaklanmasının sebebi yetrince üretilmiş olmasıdır.Dediğim gibi üretim ihityaçtan doğar ve ihtiyacımız fazlasıyla giderildiği için üretim durdu görmüş olduğun gibi.:thumbup:

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
boşuna kendini yorma.ne anlatsan boş.adamlar Biatsa Biat, İtaatsa İtaat diyorlar.

bizim konuşmalarımız ters geliyor.onlar alışmışlar.padişahım çok yaşa demeye.

Bizim için yaptığın bu değerli sosyolojik tespitler için teşekkürler. Ama adam önce kendini bilecek. Kendini bilmeden başkalarına roller biçip, kalıplar çizmeyecek.

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
[MENTION=387957]obmann[/MENTION], tohuma da bir şeyler bulmanı bekliyordum, o yüzden 100 üzerinden 50 verdim. Yüzde 50. :) [MENTION=28192]Elbruz46[/MENTION] kardeşim, bak, demek senin söylediğin işte tam da bu noktada işliyor. "Biatsa biat, itaatse itaat", gördüğün gibi "yiğidi öldür gebert gıkı çıkmasın" prensibi.

Ha yine de cevap istersen [MENTION=387957]obmann[/MENTION] kardeşim, zeytin üretimi dünyada belirli yerlerde yapılıyor, burada üretimin fazla olması, onu değersizleştirmez, bilakis dünya pazarında Türkiye'nin payını arttırır. Örneğin Türkiye'de turunçgil üretimi de çok fazla ve önemli bir kısmı ihraç ediliyor. Senin mantığına göre ihraç etmeyelim, onun yerine ağaçları sökelim. Bu mantıkla fındık üretimini de azaltalım? Nitekim dünya fındık ihtiyacının %70'i Türkiye'den karşılanıyor, üretim çok fazla, hadi durduralım! Bu mantıkla bor madenlerinin yabancılara verilmesi de gayet normal. Tüm dünyaya zeytin dağıtan üç beş tane ülke var. Fakat Türkiye bunlardan biri olmasın ne gerek var ;)

Tohumlarla ilgili bir şey söylemeye cesaret edememişsin, gerçi itaat mantığıyla ona da bir bahane bulunur fakat artık o kadar klişeleşti ki bu konu, değerini yitirdi zaten çoktan. Tohumsuz meyve/sebze ithal ediyoruz, neredeyse tamamı İsrail'den. Yerli tohum üretmek ve kullanmak yasak, yetiştiği zaman içinde tohum vermeyen, yani istesen de tohumunu üretemeyeceğin genetiğiyle oynanmış tohumları dış ülkelerden almak ise mecburi! Hadi bakalım, "üretim ihtiyaçtan doğar" mantığın bu konuyu nasıl açıklıyor?

obmann

Asistan
Reaksiyon puanı
2
[MENTION=958]turab[/MENTION] Garib ben gercekleri soyledim tohumunda gercegini anlatırım sana ama o zaman biraz siyasete girer O yüzden kendin araştır bak derim...

bölge34

Doçent
Reaksiyon puanı
12
Bilinçsiz tüketicinin cezasını hepimiz çekiyoruz, yine saçma bir uygulama

falcon291

Profesör
Reaksiyon puanı
45
Elbruz güzel yazmış.

Hükümetin icraatlarının iyisine iyi, kötüsüne kötü diyecek konumdayım. Son zamanlarda yaptıklarının kesinlikle arkasında değilim. Hatta twitter'da beni takip eden bilir (sahi eden var mı?) 180 derece karşısındayım. Neyin doğru neyin yanlış olduğunu analiz edebilecek bilgiye sahibim. Şimdi;

1. Hükümet bu cep telefonuna taksit olayını neden kaldırdı? Ana neden tek: cari açığı azaltmak. Aynı nedenle taksitleri de 9 taksitle sınırladı, yasanının ilk halinde neredeyse bilgisayarlar da bu kapsama sokulacaktı. Hükümet cari açığı ihracatı arttığı halde frenleyemediği için bu karara mecburdu. İktidarda B, C, D partisi olsaydı da bu kararı almak zorundaydı ve alırdı. Bu aynı zamanda -ne yazık ki- kimilerinin sattığı gibi ekonomimizin çok da iyi olmadığı anlamına geliyor. Doların artışı bu yüzden herşeye rağmen belki de ülkenin o kadar aleyhine değil... Zaman gösterecek. (Gazete olan Zaman değil. :)

2. Taksit olayının ikinci yan faydası herkesin ayağını yorganına göre uzatması olacak. Ben villamı yaparken (öyle çok zengin değilim, aileden kalan arsa, kardeşim ve benim biriktirdiklerimiz, anne babanın katkısı) inşaatımızda çalışan işçilerin benden daha iyi cep telefonu vardı. Lütfen yanlış anlamayın bu hakir görmek değil, ama mantık sınırları içinde böyle bir olayın olmaması gerekirdi. İnşaat işçisi 12 ayın yerine göre 8-10 ayında çalışır, sigortası ödenir ya da ödenmez, artık onun da iPhone'u ya da kaliteli telefonu olmasın, çünkü o onun için çok daha önemli şeylerden feragat etmek zorunda kalıyor. Geçen sene Vatan Bilgisayar'da birşeyler alırken Samsung Note alan bir işçi abi ile tanıştım, telefonun özellikleri ile çok ilgili değildi, derdi sadece fabrikadaki / atolyedeki arkadaşlarına telefonu göstermekti. Tezgahtar çocuk telefonu şarja takın 12 saat şarjda dursun dedi, yok olmaz dedi, bu akşam göstermeliyim arkadaşlara dedi, siz şunu açılacak kadar şurada şarj edin edi. Demek istediğim telefon komik bir gösteriş vasıtası oldu. Bu yanlış. Sanmayın ki hükümetin bu 2. durum çok umrunda ama, bunu da bu yasakların bir bahanesi olarak sunacaklardır, ilk maddenin üzerini biraz olsun kapatabilmek için... Bir de tabi babasına zorla telefon aldıttıran, ama kontör dilenen yeni yetmelere bakalım.Ya da boşverin bakmayalım. Onu da bir arkadaş burada özetlemişti.

Demek istediğim basitçe üretmeden harcayamazsın, önce üret sonra istediğini al, Türkiye cari açığı yakalasın, benzin / mazotta ki vergiler de bir baktık gidivermiş. Bu çok basit matematik. Tekrar yazıyorum Almanya'nın dış ticaret fazlası (ihracat - ithalat) Türkiye'nin ihracatından fazla. Bu arada da Türkiye'nin ithalatı neredeyse ihracatının iki katı... Bu tabloda olaya partilerüstü bakmak lazım.

Reaksiyon puanı
0
Benim bildiğim kayıt dışı tohum üretimi ve satışının yasaklandığı yönünde bir yönetmelik.Gerekli görülen bilimsel testler sonucu risk taşımadığı ispatlananlar etiketlenme zorunluluğu olmak kaydıyla satışı üretimi yapılıyor diye biliyorum.Ayrıca takas da edilebiliyor diye biliyorum.

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Cari açık sırf telefon la büyüyor diyen su iktisatçılar neden ordunun ihtiyaçlarınin hepsi ısrail den alınıyor hani dûnyaya meydan okuyan tank tüfek üretiyoruz neden kendi malımıza tenezul etmeyip ısraile el pençe divan silah alıyoruz

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Ha birde başka ülkeler bizim silahları alıp gayet stabil kullanabiliyorlar

falcon291

Profesör
Reaksiyon puanı
45
Hewal,

1. Çünkü İsrail'in silah teknolojisi bizden ileri... Mesele bu teknolojiyi kar edebilecek şekilde geliştirmekte. Aynı şekilde kendi cep telefonumuzu neden yapmıyoruz, ya da kendi televizyonumuzu neden yapmıyoruz diye soraibliriz? Cevap aynı teknoloji. Cari açık da teknoloji ile kapanıyor zaten. Japonya doğal kaynağı yok, tarım kendine yetiyor, yettiği kadar, ama felaket cari fazlası var. Neden? Teknoloji.

2. Tüfek yapmak, füze sistemi yapmak, tank modernizasyonu yapmak, çok farklı şeyler. Türkiye için şu anda kendi jet uçağını yapmak hayal, hayal çünkü hem bu imalatı kar edebilir şekilde yapmak için almamız gereken çok yol var, hem de bu yolları bulsak bile belli adetten fazla yapma şansımız yok, pazar yok vs. vs. Ama kendi tankımızı yapmak zorundayız, zırhlı taşıyıcılarımızı yapıyoruz, tankların modernizasyonu ise İsrail'e verdik, ama know-how anlaşması var bildiğim kadarıyla aramızda...

Sözün kısası alınacak yok var, bir iktidarın görevi işte bu yolları kolaylaştırmaktır.

Mesela, elektrikli araba için kaldırın tüm vergileri... Bakalım ne oluyor? İçten yanmalı motorla bu piyasaya giremeyiz, ama elektrikli arabada Türkiye kendi geleceğini yazabilir yeniden, neden denenmesin...

Tohum konusuna gelince üretimin sertifika altına alınması için bir çaba var. Amaç daha bol ürün elde etmek, iyi niyetli bir gelişim, tabi tohumlar Türkiye'den çıkarsa, yerli üreticiler bu konuda desteklenirse, yoksa tohumu ABD ve İsrail'den alırsak bu da yanlış olur. Demek istediğim herşey körü körüne iyi ya da kötü değildir. İyi okuyup araştırmak lazım...

alig_6

Doçent
Reaksiyon puanı
27
Dün 3500TL olan MSI GE-70 bugün 3700TL. Bu taksit olayının fiyatları düşürmesi gerekmiyor muydu? Yoksa mantığı ben mi yanlış anladım :D

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Hewal,

1. Çünkü İsrail'in silah teknolojisi bizden ileri... Mesele bu teknolojiyi kar edebilecek şekilde geliştirmekte. Aynı şekilde kendi cep telefonumuzu neden yapmıyoruz, ya da kendi televizyonumuzu neden yapmıyoruz diye soraibliriz? Cevap aynı teknoloji. Cari açık da teknoloji ile kapanıyor zaten. Japonya doğal kaynağı yok, tarım kendine yetiyor, yettiği kadar, ama felaket cari fazlası var. Neden? Teknoloji.

2. Tüfek yapmak, füze sistemi yapmak, tank modernizasyonu yapmak, çok farklı şeyler. Türkiye için şu anda kendi jet uçağını yapmak hayal, hayal çünkü hem bu imalatı kar edebilir şekilde yapmak için almamız gereken çok yol var, hem de bu yolları bulsak bile belli adetten fazla yapma şansımız yok, pazar yok vs. vs. Ama kendi tankımızı yapmak zorundayız, zırhlı taşıyıcılarımızı yapıyoruz, tankların modernizasyonu ise İsrail'e verdik, ama know-how anlaşması var bildiğim kadarıyla aramızda...

Sözün kısası alınacak yok var, bir iktidarın görevi işte bu yolları kolaylaştırmaktır.

Mesela, elektrikli araba için kaldırın tüm vergileri... Bakalım ne oluyor? İçten yanmalı motorla bu piyasaya giremeyiz, ama elektrikli arabada Türkiye kendi geleceğini yazabilir yeniden, neden denenmesin...

Tohum konusuna gelince üretimin sertifika altına alınması için bir çaba var. Amaç daha bol ürün elde etmek, iyi niyetli bir gelişim, tabi tohumlar Türkiye'den çıkarsa, yerli üreticiler bu konuda desteklenirse, yoksa tohumu ABD ve İsrail'den alırsak bu da yanlış olur. Demek istediğim herşey körü körüne iyi ya da kötü değildir. İyi okuyup araştırmak lazım...

Ha o zaman medyaya çıkıp dûnyaya meydan okuyan silahlarımız diye palavra atmayalım Demek neymis kendimize bile yetmiyor o teknolojiler

Reaksiyon puanı
16,118
nerde tv üretilmiyor? vestel dünya markalarına üretiyor beko dünyaya satıyor yerli tv var arçelik,beko ve vestel askeri taşıt da bmc,otokar var.

watchers

Doçent
Reaksiyon puanı
9
nerde tv üretilmiyor? vestel dünya markalarına üretiyor beko dünyaya satıyor yerli tv var arçelik,beko ve vestel askeri taşıt da bmc,otokar var.

senin o saydıklarına biz montaj sanayii diyoruz :) parçaları dışardan al burada birleştir bu üretim olmuyor montajlama oluyor senin dediğine bakarsa biz arabada üretiyoruz :D

obmann

Asistan
Reaksiyon puanı
2
senin o saydıklarına biz montaj sanayii diyoruz :) parçaları dışardan al burada birleştir bu üretim olmuyor montajlama oluyor senin dediğine bakarsa biz arabada üretiyoruz :D
Zaten bu tip ürünlerde dünyanın her yerinde montojlama vardır.Mesela bi akıllı telefonun tüm donanımını üretici marka yapmıyor.Senin tabirinle o da montaj sanayiye giriyor.

Son mesajlar