Suya Dayanıklılık Neden Önemli?

Kaya26

Profesör
Reaksiyon puanı
550
Zaten forumlarda tonlarca telefonum suya düştü ne yapmam gerek tarzı konular çok var. Şöyle de bir şey var, insanlar suya dayanıklı ibaresini görünce amacından farklı kullanıyorlar cihazı ve sonuç olarak cihazları bozuluyor. Tabi burada biraz reklam anlayışı da yanlış. Ama yine de her cihazda suya dayanıklılık standart olmalı. Mesela dün masamda ki su telefonum ile yan yana duruyordu , sıcaktan içindeki su dışarı çıkmış 1-2 saat sonra fark ettim ki telefonumun suyun içinde durduğunu cihazım Z1C olmasaydı, şu anda çalışmıyor olabilirdi. O yüzden suya dayanıklılığa ne gerek var demek yerine Samsung ve Sony gibi her üreticinin artık standart hale getirmesi gerekli.

TEGİN

Profesör
Reaksiyon puanı
92
Suya dayanıklılıktan daha ziyade darbelere karşı dayanıklılık daha önemli. İnsanlar her gün havuza veya denize girmiyorlar ama telefonlarını günde yüzlerce kez ceplerinden, çantalarından vs. çıkarıyorlar ve çoğunlukla da telefonlarını düşürüyorlar. Bence su geçirmezlikten önce-ki bu da önemli- darbelere karşı dayanıklılık üzerinde durulması şart. Tamam belki yeni teknolojiler sayesinde telefonun camını çizemiyorsunuz ama o telefon dik bir şekilde yere düştüğün de telefona elveda diyorsunuz. Telefonum örneğin 1 veya 2 metreden elimden kayıp yere düştüğün de 4 parçaya ayrılıyor ve çalışmıyorsa veya düzgün çalışmıyorsa o telefon su geçirse ne olur su geçirmese ne olur.

Reaksiyon puanı
16,118
çok şükür hormonlu telimi daha düşürmedim zaten düşse 3-4 tane dark evo g m7220 olurdu...

S

SDN Okuru

SDN Okuru
[MENTION=183989]ConfickerBelasi[/MENTION]
madem beğenmiyon bana yollasana... 35040 Moda İstanbul değil tabi...

AtakanSayin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Darbeye karşı dayanıklılık fikri de çok mantıklı ancak üretimi daha zor. Telefonun etrafını kaplamak, tasarımda büyük değişiklikler yapmak gerekli. Suya dayanıklılık ise biraz daha kolay Samsung kadar korusa yazıda bahsettiğim etkenler için yeterli olacak. Bu arada yorumlar arasında yazının reklam olduğunu söyleyen birisi olmuş. Şunu belirtmeliyim sitemizde Advertorial yazısını görmediğiniz hiç bir makale reklam ya da tanıtım değildir. Bu yazıda kendi düşüncelerimi aktarmak, başımdan geçen bir olayı paylaşmak istedim. Ayrıca Windows Phone düşmanı da değilim hatta editörler arasında Windows Phone'a en fazla sempati besleyen kişiyim bile diyebilirim :D Geçtiğimiz günlerde ufak bir hesap yaptım yaklaşık 20 kişinin Nokia (Windows Phone) almasında katkıda bulunmuşum.Özellikle giriş seviyesinde Windows Phone'un rakipsiz olduğunu düşünüyorum ve 1000 TL altı telefon tavsiyesi isteyenleri direkt Nokia'ya yönlendiriyorum.

Kaya26

Profesör
Reaksiyon puanı
550
Suya dayanıklılıktan daha ziyade darbelere karşı dayanıklılık daha önemli. İnsanlar her gün havuza veya denize girmiyorlar ama telefonlarını günde yüzlerce kez ceplerinden, çantalarından vs. çıkarıyorlar ve çoğunlukla da telefonlarını düşürüyorlar. Bence su geçirmezlikten önce-ki bu da önemli- darbelere karşı dayanıklılık üzerinde durulması şart. Tamam belki yeni teknolojiler sayesinde telefonun camını çizemiyorsunuz ama o telefon dik bir şekilde yere düştüğün de telefona elveda diyorsunuz. Telefonum örneğin 1 veya 2 metreden elimden kayıp yere düştüğün de 4 parçaya ayrılıyor ve çalışmıyorsa veya düzgün çalışmıyorsa o telefon su geçirse ne olur su geçirmese ne olur.

O bakış açısı ile cihazlarda standart olmasını çok şey isteyebiliriz. Darbelere karşı dayanıklı cihazların 2 telefon ağırlığında ve kalınlığında olduğunu görüyoruz. Ama bazı üreticiler suya dayanıklılığı telefonun tasarımından fazla ödün vermeden standart hale getirdi. Bunu diğer üreticilerden de bekliyoruz. Tabi eğer darbelere karşı dayanıklı vb. gibi özellikleri fazla ödün vermeden standart hale getirilirse öbür üreticilerden de bu beklenirdi.

Reaksiyon puanı
16,118
yalnız bu suya dayanıklı ve darbeye dayanıklı yapma işi kolay değil.