Sony Xperia SP Kullananlar Kulübü

ALBATROS84

Doçent
Reaksiyon puanı
54
8IjpbLB.png

nYMzPRS.png

Xperia SP için Viskan Board yazan driver seçilecek. Üstüne gelince Xperia SP yazıyor zaten.
Teşekkür ederim hocam son adım cwm kurma kaldı tekrar bir onay isteyeceğim kusura bakmayın baya heyecan yapıyor bu yüklemeler :)
Siz bu cwm sürümünü yüklerken 205 sürümündemiydiniz ve dosyayı açtım baktım içinde 1,2,3 diye sıralanmış ancak hangisini seçeceğime karar veremedim seçenekler CWM kurmadan çok root etme gibi duruyor dh forumundakinde tek seçenek vardı bir an onu yüklesemmi diye düşündüm sonra vazgeçtim size sormak istedim
Bootloaderi açatıktan sonra telefon 3dk dan fazla animasyonda kaldı baya endişelendim açıldığında sıfırlanmıştı çok önemli değil içinde herhangi bir verim yoktu zaten yardımlarınız için şimdiden teşekkürler :)

Elusive

Dekan
Reaksiyon puanı
260
Hocam Play Store'den SuperSU'yu indir.
Daha sonra 1. seçeneği seç.

ALBATROS84

Doçent
Reaksiyon puanı
54
Hocam telefon açıkken şarj olmuyor bilgisayar telefonu görmüyor kapatınca şarj edebiliyor nerde hata yaptık
Daha 2. günü telefonun korkmaya başladım moralim fena bozuldu :(
CWM daha kurmadım bootloader kaynaklı diye düşünüyorum :(
Hocam biraz şarjda kaldı şimdi şarj ediyor ama telefonu açarken pil atsarrufu için şarjdan çekin yazdı pil %22 temassızlıkmı var bilmiyorum şarjda kalsın biraz dolup dolmayacağını görmek istiyorum

Elusive

Dekan
Reaksiyon puanı
260
Hocam öncelikle sakin ol. Telefona bişey olmaz en kötü olmadı stock rom yükleyip eski haline getirebilirsin. Ayrıca bu işlerle uğraşıyorsan böyle şeylere alışman gerek öyle hemen olmaz her şey. Arada telefon göçer sıfırlar eski haline getirirsin olur öyle şeyler :)
Şarj olmama konusunun yaptığın işlemlerle bi alakası yok bence kabloda bir sorun var.

Önerim önce tertemiz bir stock rom yükle

https://mega.co.nz/#!JYAFFKBT!X3g295UOgPflUguF4Cd4dzvRX1H0oIck-ybpkPqRchg

http://forum.shiftdelete.net/sony/3...sil-kullanilir-flashtool-ile-rom-yukleme.html

Daha sonra dünkü mesajımda anlattığım gibi işlemleri yap;

Hocam bu CM11'in akıbeti ne oldu bilmiyorum xda'ya baktım bir sürü cm11 başlığı var dh'deki de eski diye biliyorum. Pek de uğraşan yok zaten. CM12.1 kurmanı öneririm.

Açtığım rehberden yardım alarak yedekleri al, BL'yi aç;

http://forum.shiftdelete.net/sony/371904-rehber-xperia-sp-drm-backup-bl-acma-kapama-rom-yukleme.html

Towelroot ile rootla.

http://forum.shiftdelete.net/android/375470-towelroot-ile-telefonunuzu-rootlayin.html

Daha sonra bu recovery'i yükle.(Öncekiler romu yüklerken hata veriyor.)
[DEVDB][TWRP][PhilZ Touch][CWM] XZDualRecovery 2.8.15-RELEASE - XDA Forums

Şuradan 0602 veya 0531'i seçip indir. (ben 0602 kullanıyorum diğerini denemedim);

https://basketbuild.com/devs/Mrcl1450/Huashan

Şuradan da gapps paketini indir.

https://www.androidfilehost.com/?fid=23991606952615026

Daha sonra recovery'e girip;

Full Wipe (dalvik, system, data, cache) yap.
Romu ve ardından gapps paketini yükle. İngilizce bilmiyorum anlamadım diyorsan da boş bir zamanımda bunun hakkında konu açabilirim.

ALBATROS84

Doçent
Reaksiyon puanı
54
Hocam öncelikle sakin ol. Telefona bişey olmaz en kötü olmadı stock rom yükleyip eski haline getirebilirsin. Ayrıca bu işlerle uğraşıyorsan böyle şeylere alışman gerek öyle hemen olmaz her şey. Arada telefon göçer sıfırlar eski haline getirirsin olur öyle şeyler :)
Şarj olmama konusunun yaptığın işlemlerle bi alakası yok bence kabloda bir sorun var.

Önerim önce tertemiz bir stock rom yükle

https://mega.co.nz/#!JYAFFKBT!X3g295UOgPflUguF4Cd4dzvRX1H0oIck-ybpkPqRchg

http://forum.shiftdelete.net/sony/3...sil-kullanilir-flashtool-ile-rom-yukleme.html

Daha sonra dünkü mesajımda anlattığım gibi işlemleri yap;
Hocam başka kabloyla denedim telefon %26 da şarjı kesiyor cwm kurmadım bootloader açık bootloadere kadar herşey normaldi telefon %26 nın altına düşünce şarj alıyor ancak %26 da kesiyor o kadar okudum bootloaderi açınca sıfırlanma diye birşey hiç bir yerde okudğumu hatırlamıyorum ama bende bootloaderi açtıktan sonra cihaz 2 kere reset attı ve sıfırlanmış bir biçimde açıldı

Elusive

Dekan
Reaksiyon puanı
260
Telefon ikinci el olduğu için micro usb portunda sorun olabilir. Bu adımlarda böyle şeyler olması mantıksız çünkü.
Üstte verdiğim stock romu yükle hocam öncelikle. mega linkini verdiğim ftf'yi indir ve ve altındaki linkten yardım alarak yükle. Ve gerçekten sakin ol :)

ALBATROS84

Doçent
Reaksiyon puanı
54
Telefon ikinci el olduğu için micro usb portunda sorun olabilir. Bu adımlarda böyle şeyler olması mantıksız çünkü.
Üstte verdiğim stock romu yükle hocam öncelikle. mega linkini verdiğim ftf'yi indir ve ve altındaki linkten yardım alarak yükle. Ve gerçekten sakin ol :)
Hocam sakin olmaya çalışıyorum ancak bende heyecan var biraz lise 1. sınıfım ve kendi paralarımla aldım birden elimden uçmak gibi olmasını kaldıramıyorum telefonu pc ye bağladım şarj gidip geliyor ama düzenli gidip geliyor saliseler ile oluyor gidiyor oluyor gidiyor pc ye bağladım böyle oldu bağlı kalmıyor telefon pc den hiç bir şey yapamam şu an o yüzden bu telaşım seninde işin var her an gidebilecekmişsin gibi hissediyorum o biraz endişemi arttırıyor şuan tam olarak ne yapacağımı bilmiyorum telefon pc ye bağlıyorum gidip geliyor şarja takıyorum şarj olmuyor sakin olmaya çalışıyorum

Elusive

Dekan
Reaksiyon puanı
260
Hocam sakin olmaya çalışıyorum ancak bende heyecan var biraz lise 1. sınıfım ve kendi paralarımla aldım birden elimden uçmak gibi olmasını kaldıramıyorum telefonu pc ye bağladım şarj gidip geliyor ama düzenli gidip geliyor saliseler ile oluyor gidiyor oluyor gidiyor pc ye bağladım böyle oldu bağlı kalmıyor telefon pc den hiç bir şey yapamam şu an o yüzden bu telaşım seninde işin var her an gidebilecekmişsin gibi hissediyorum o biraz endişemi arttırıyor şuan tam olarak ne yapacağımı bilmiyorum telefon pc ye bağlıyorum gidip geliyor şarja takıyorum şarj olmuyor sakin olmaya çalışıyorum
Dedim ya üstteki dosyayı indirip romu yükle ondan sonra bakarız duruma.

Elusive

Dekan
Reaksiyon puanı
260
Rehberi okursan görürsün, telefon açık şekilde bağlaman gerekmiyor kapalı bir şekilde yükleniyor.

ALBATROS84

Doçent
Reaksiyon puanı
54
Rehberi okursan görürsün, telefon açık şekilde bağlaman gerekmiyor kapalı bir şekilde yükleniyor.
Hocam bağlantı sürekli gidiyor yani şarjdada böyle olduğunu düşünüyorum az önce şarja taktığımda pil azaldı yani usb slotunda sorun var gibi eğer işlemlere başlarsam telefon sürekli koptuğundan işlemleri yapamayacak ben böyle düşünüyorum yani

Elusive

Dekan
Reaksiyon puanı
260
O zaman aldığın yere/kişiye götür bunun usb portunda sorun var de. Çünkü bu işlemlerden sonra telefon şarj oluyorsa şarj olmamazlık yapması gibi bir durum söz konusu değil.

ALBATROS84

Doçent
Reaksiyon puanı
54
O zaman aldığın yere/kişiye götür bunun usb portunda sorun var de. Çünkü bu işlemlerden sonra telefon şarj oluyorsa şarj olmamazlık yapması gibi bir durum söz konusu değil.
Hocam peki bootloaderi açık olduğu ve rootlu olduğu için sorun çıkartırlarmı bunlar yazılımsal sorun donanımsal gibi ancak tekrar sormak istiyorum bootloaderi açtığımızda telefonun fabrika ayarlarına dönmesi normalmi

FataL Rhyme

Doçent
Reaksiyon puanı
4
Hocam peki bootloaderi açık olduğu ve rootlu olduğu için sorun çıkartırlarmı bunlar yazılımsal sorun donanımsal gibi ancak tekrar sormak istiyorum bootloaderi açtığımızda telefonun fabrika ayarlarına dönmesi normalmi
Bootloader açıldığı zaman sistem kendini yeniden kurar bu normal bir şey lakin rootlu gözükmesin gösterirken

Meridian

Dekan
Reaksiyon puanı
765
[MENTION=440970]ALBATROS84[/MENTION] Usb ile bağlayınca tepki veriyor demi bilgisayar?
Benim G3 aynı oldu. Bilgisayar algılamıyordu.(Mtk hatası)Bir yerden bir dosya silin dediler. Güvenemedim. Ama riske girdim. Sildim ve bilgisayar okudu telefonumu. Sonra rom attım telefon düzeldi. Ama sonra bilgisayar açılmadı. Bir ekran geldi. Oturum kurtarma dedim o da düzeldi. O dosyayı sildiğim için heralde.

Elusive

Dekan
Reaksiyon puanı
260
Sony Garantisi değilse ne gibi bir sıkıntı olabilir ki? Evet BL açınca sıfırlanıyordu.

ALBATROS84

Doçent
Reaksiyon puanı
54
Sony Garantisi değilse ne gibi bir sıkıntı olabilir ki? Evet BL açınca sıfırlanıyordu.
Cihazı gittigidiyordan aldım teşhir olarak yanında 1 yıllık faturası orjinal kutusu ve aparatları var gogoleye girdiğimde gördüm ki google telefonu turkcell xperia sp olarak gördü yani galiba türkcellden teşhir
Telefonun sorununu tam kestirdim pil%26 dan önce ise sorun yok şarj işlemi oluyor bağlantı oluyor ancak %26 olduğu an gidiyor bağlantılar bir kopuyor bir kaybediyor saniyeden daha az bir zamanla gidiyor geliyor gidiyor geliyor

FataL Rhyme

Doçent
Reaksiyon puanı
4
Cihazı gittigidiyordan aldım teşhir olarak yanında 1 yıllık faturası orjinal kutusu ve aparatları var gogoleye girdiğimde gördüm ki google telefonu turkcell xperia sp olarak gördü yani galiba türkcellden teşhir
Telefonun sorununu tam kestirdim pil%26 dan önce ise sorun yok şarj işlemi oluyor bağlantı oluyor ancak %26 olduğu an gidiyor bağlantılar bir kopuyor bir kaybediyor saniyeden daha az bir zamanla gidiyor geliyor gidiyor geliyor
cihazı ilk aldığınızda bu sorun var mıydı?

Meridian

Dekan
Reaksiyon puanı
765
[MENTION=440970]ALBATROS84[/MENTION] Usb ile bağlayınca tepki veriyor demi bilgisayar?
Benim G3 aynı oldu. Bilgisayar algılamıyordu.(Mtk hatası)Bir yerden bir dosya silin dediler. Güvenemedim. Ama riske girdim. Sildim ve bilgisayar okudu telefonumu. Sonra rom attım telefon düzeldi. Ama sonra bilgisayar açılmadı. Bir ekran geldi. Oturum kurtarma dedim o da düzeldi. O dosyayı sildiğim için heralde.
Okudun mu ? [MENTION=440970]ALBATROS84[/MENTION]

ALBATROS84

Doçent
Reaksiyon puanı
54
evet okudum ancak bir sürü şeyden şüpheleniyorum şuan şarj olmayışı usb portundan şüphelendiriyor %26 dan düşükse şarj etmesi ve %26 dan sonra bozulması pilden şüphelendiriyor yazılımdan şüphelendiriyor [MENTION=288507]Elusive[/MENTION] hocam şarjı %20 gibi seviyelere getirip bootloaderi geri yüklesem sorun olurmu acaba bootloaderi geri yüklemek kaç dakika alır pilinin %26 yı geçmemesi lazım

FataL Rhyme

Doçent
Reaksiyon puanı
4
evet okudum ancak bir sürü şeyden şüpheleniyorum şuan şarj olmayışı usb portundan şüphelendiriyor %26 dan düşükse şarj etmesi ve %26 dan sonra bozulması pilden şüphelendiriyor yazılımdan şüphelendiriyor
root varsa cwm at wipe battery stats diye bi seçenek var cwmde onu uygula bir de öyle dene bakalım.

Elusive

Dekan
Reaksiyon puanı
260
BL'yi kapatabilirsin yüzde 20'deyken sorun olmaz. [MENTION=440970]ALBATROS84[/MENTION]

ALBATROS84

Doçent
Reaksiyon puanı
54
root varsa cwm at wipe battery stats diye bi seçenek var cwmde onu uygula bir de öyle dene bakalım.
Hocam uğraşmak istemiyorum ben direk bootloaderi kapatmayı ve aldığım yere verip kabul ederler ise ya değişim ya da para iadesi isteyeceğim cihazı onayladıktan sonra sorun çıktı ve teşhir olduğu için garanti belgesi yok onun yerine aldığım yer 1 yıl boyunca garantisi var dedi ve yanında ismimize fatura kesti @Elusive Hocam olmuyor pil%18 ve görmüyor telefonu olduğu gibi paketine koyuyorum bootloader açık ve cihaz rootlu ama son anda fabrika verilerine tekrar döndürdüm uygulama kalmadı

FataL Rhyme

Doçent
Reaksiyon puanı
4
Hocam uğraşmak istemiyorum ben direk bootloaderi kapatmayı ve aldığım yere verip kabul ederler ise ya değişim ya da para iadesi isteyeceğim cihazı onayladıktan sonra sorun çıktı ve teşhir olduğu için garanti belgesi yok onun yerine aldığım yer 1 yıl boyunca garantisi var dedi ve yanında ismimize fatura kesti @Elusive Hocam olmuyor pil%18 ve görmüyor telefonu olduğu gibi paketine koyuyorum bootloader açık ve cihaz rootlu ama son anda fabrika verilerine tekrar döndürdüm uygulama kalmadı
geçmiş olsun dostum Allah iyi sabır versin sana ben olsam telefonla arayıp demediğimi bırakmazdım gerçi sen ilk aldığımda böyle bir sorun yoktu demişsin sorun sonradan da olmuş olabilir

ALBATROS84

Doçent
Reaksiyon puanı
54
geçmiş olsun dostum Allah iyi sabır versin sana ben olsam telefonla arayıp demediğimi bırakmazdım gerçi sen ilk aldığımda böyle bir sorun yoktu demişsin sorun sonradan da olmuş olabilir
Eğer ilk geldiğinde olsaydı benim için daha iyi olurdu dava açma hakkım var tazminat alabilirdim sanırım ürün neredeyse 2 hafta sonra elime geçti neymiş kargoda hata olmuş cihaz van gezisine gitmiş biraz neyse cihaz geldi sıfır gibi neredeyse hiç çizik yok o yüzden kargo olayının hiç üstüne gitmedik.
Sorunda benden kaynaklı oldu aynı zamanda teşhir olduğu için slot yıpranmışta olabilir belkide slotta hiç sorun yok sorun direk pildedir teşhirdeki cihazlar genelde sürekli şarjda kalır ve ısı yaratır buda pile zarar vermiş olabir diye düşünüyorum sizce ürünü geri almayı kabul ederler ise para iadesimi talep etmeliyim yoksa yeni cihazmı ben para iadesine biraz daha yakınım ancak para iadesi yapmayada bilirler

FataL Rhyme

Doçent
Reaksiyon puanı
4
Eğer ilk geldiğinde olsaydı benim için daha iyi olurdu dava açma hakkım var tazminat alabilirdim sanırım ürün neredeyse 2 hafta sonra elime geçti neymiş kargoda hata olmuş cihaz van gezisine gitmiş biraz neyse cihaz geldi sıfır gibi neredeyse hiç çizik yok o yüzden kargo olayının hiç üstüne gitmedik.
Sorunda benden kaynaklı oldu aynı zamanda teşhir olduğu için slot yıpranmışta olabilir belkide slotta hiç sorun yok sorun direk pildedir teşhirdeki cihazlar genelde sürekli şarjda kalır ve ısı yaratır buda pile zarar vermiş olabir diye düşünüyorum sizce ürünü geri almayı kabul ederler ise para iadesimi talep etmeliyim yoksa yeni cihazmı ben para iadesine biraz daha yakınım ancak para iadesi yapmayada bilirler
İade yapacaklarını sanmıyorum eğer yaparlarsa sana birçok alternatif telefon modeli sunabilirim

ALBATROS84

Doçent
Reaksiyon puanı
54
İade yapacaklarını sanmıyorum eğer yaparlarsa sana birçok alternatif telefon modeli sunabilirim

Hocam sunun bütçem 600 tl zorlasam 700 olabilir
e4g olabilir diyorum bazen ben rom atmayı çok seviyorum ve bunlarla uğraşmak çok hoşuma gidiyor bugün yaşadığım olayda artık unutamayacağım bir tecrübe olarak kaldı teşhir ürün almamayı öğrendim :) önereceğiniz telefonlar custom rom yönünden iyi olursa daha fazla ilgimi çeker performans canavarı rekorları alt üst eden telefonlara gerek yok :)