Sony Vaio Notebooklar neden pahalı

jestercat

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Benim merak ettiğim bir şey var Sony Vaio Notebooklar neden pahalı? Yani diğerleriyle aynı özellikte olsa bile fiyatı çok daha fazla oluyor. sony'i özel kılan ne yani? Hani filmlerde nasıl hep iphone kullanıyorlarsa dizüstü olarak da vaio kullanıyorlar sırf pahalıdır diye mi?

Abdüsselam FCB

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Benim merak ettiğim bir şey var Sony Vaio Notebooklar neden pahalı? Yani diğerleriyle aynı özellikte olsa bile fiyatı çok daha fazla oluyor. sony'i özel kılan ne yani? Hani filmlerde nasıl hep iphone kullanıyorlarsa dizüstü olarak da vaio kullanıyorlar sırf pahalıdır diye mi?
apple gibi düşün sadece ismi var

bizanskargasi

Asistan
Reaksiyon puanı
1
sadece ismi varmış mış.. Kasa kalitesi olsun, gerekli yardımcı yazılımları olsun, ufak ufakta olsa iyi yönleri var çoğu firmadan. en basit örenek oda arkadaşımda 2-3 yıllık vaio varken bende geçen senelik dell var ama adamınkı full cekerken neti benimki 3 cekiyor.. bunun gibi dikkat edilmeyen bi sürü sey.

St. Benoit

Profesör
Reaksiyon puanı
6
5 yıllık vaio kullanıcısı olarak gördüğüm ve helal olsun dediğim bazı şeyleri var sony' nin. Öncelikle bataryası çok kaliteli. 5 yıl geçmesine rağmen hâlâ 2 saate yakın pil ömrü veriyor. 5-6 kere yere (laminant parke) düşürmeme rağmen çatlama kırılma vs gibi sorunlar olmadı. Tabi bunların dışında kısıtlı ve güncellenmeyen bios, sadece 2 adet usb girişi de kıl eden yanları. Normal laptoplara göre o zaman çok pahalıydı (3000 TL civarıydı) ama değdi paraya.

blackdown

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Kalitelide ondan

5 yıllık vaio kullanıcısı olarak gördüğüm ve helal olsun dediğim bazı şeyleri var sony' nin. Öncelikle bataryası çok kaliteli. 5 yıl geçmesine rağmen hâlâ 2 saate yakın pil ömrü veriyor. 5-6 kere yere (laminant parke) düşürmeme rağmen çatlama kırılma vs gibi sorunlar olmadı. Tabi bunların dışında kısıtlı ve güncellenmeyen bios, sadece 2 adet usb girişi de kıl eden yanları. Normal laptoplara göre o zaman çok pahalıydı (3000 TL civarıydı) ama değdi paraya.

Modeli nedir hocam

ProRat`

Profesör
Reaksiyon puanı
11
SONY = Kalite demek. :D O kadar parayı hak ediyor. Apple gibi.

blackdown

Profesör
Reaksiyon puanı
1

Zamanına göre çok iyi bir cihazmış ekran kartı dışında tabi ekran kartı olayını bir türlü çözemedi şu Sony performans serisi olarak tanıttıkları S serisinde bile orta seviye 640m le kullanılıyor şöyle kullansa bi gtx765m falan

St. Benoit

Profesör
Reaksiyon puanı
6
Zamanına göre çok iyi bir cihazmış ekran kartı dışında tabi ekran kartı olayını bir türlü çözemedi şu Sony performans serisi olarak tanıttıkları S serisinde bile orta seviye 640m le kullanılıyor şöyle kullansa bi gtx765m falan

Hâlâ işlemciden çok iyi performans alıyorum. Ama oyunla çok aram olmadığı için gpu' yu tınlamadım fazla. Şimdi bide SSD taktım, yerinde duramıyor canavar :D

blackdown

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Hâlâ işlemciden çok iyi performans alıyorum. Ama oyunla çok aram olmadığı için gpu' yu tınlamadım fazla. Şimdi bide SSD taktım, yerinde duramıyor canavar :D

SSD takınca uçar tabi:D aman dikkat edin havalanır falan tutamazsınız:) bu arada size sıkıntı çıkarıyorum ama kaç GB lik SSD ayrıca HDD ve SSD yi aynı anda mı kullanıyorsunuz yoksa optik sürücüyü yada HDD yi çıkardınız mı?

St. Benoit

Profesör
Reaksiyon puanı
6
SSD takınca uçar tabi:D aman dikkat edin havalanır falan tutamazsınız:) bu arada size sıkıntı çıkarıyorum ama kaç GB lik SSD ayrıca HDD ve SSD yi aynı anda mı kullanıyorsunuz yoksa optik sürücüyü yada HDD yi çıkardınız mı?

120 GB Sandisk Extreme almıştım geçen sene. Onu taktım. İçinden çıkan HDD yi de kutu alıp external yaptım. Aslında dediğin gibi optik sürücüyü çıkarıp oraya hdd yi takacaktım ama optik sürücü alanı bunun biraz daha farklı. 2 adet slim dvd yazıcı takmaya çalıştım ama kasaya oturtamadım, halbuki universal olması gerekliydi. O yüzden hdd kasası almadım.

blackdown

Profesör
Reaksiyon puanı
1
120 GB Sandisk Extreme almıştım geçen sene. Onu taktım. İçinden çıkan HDD yi de kutu alıp external yaptım. Aslında dediğin gibi optik sürücüyü çıkarıp oraya hdd yi takacaktım ama optik sürücü alanı bunun biraz daha farklı. 2 adet slim dvd yazıcı takmaya çalıştım ama kasaya oturtamadım, halbuki universal olması gerekliydi. O yüzden hdd kasası almadım.

Anladım hocam

CorvoAttano

Profesör
Reaksiyon puanı
61
Sony VAIO'lar sadece monitör işlemci ram ana kart ekran kartı hdd bileşkesinden meydana gelen cihazlar değildirler. Cihaz bünyesinde kendine özel bazı teknolojileri taşır. Sony XBRITE, X-black and Clear Bright LCD panel teknolojileri bunların başında gelir. Boyutlarına oranla en hafif, en dayanıklı olabilme, en uzun batarya ömrü sunabilme gibi üstünlükleri vardır ve bahsi geçen teknolojileri patentli olduğundan sadece bir VAIO ile edinebilecek şeyler sunar. Sırf üzerindeki yazılımlar bile 1000 € değerini bulabilmektedir.
Magnezyum kasa-karbon fiber kasa yapısını ilk kullanan VAIO'dur.
Dünyanın ilk fansız notebook'unu ısınma sorunu olmadan yine VAIO yapmıştır. MacBook Air'den yaklaşık 6 sene önce ve tam 0.6mm daha ince olan loptop'u piyasaya sunmuştur. ( VAIO X505)
İlk Memory Card Reader, ilk 1 Kg. dan daha hafif bilgisayar, ilk DVD±RW(dualformat) sahibi bilgisayar, ilk 17″ WUXGA ekran kullanan dizüstü bilgisayar, ilk WLAN 802.11g protokolünü entegre olarak kullanan ve DLNA server desteğini ön yüklü olarak sunan bilgisayardır. Ayrıca iLink bağlantısını, laptoplarda ilk bluetooth-wifi bağlantısını ilk VAIO entegre etmiştir.
Şu an bile benzeri olmayan 1999 yılında geliştirilmeye başlanan ekranları var..
İçinde 1000€ değerine ulaşan programlar ile herhangi bir şeye ihtiyacın olduğunda VAIO, ihtiyacına göre hepsini barındırdığı için seni zahmete sokmadan sana sunabiliyor.
Kendi yürüttüğü Blu-Ray programı var o bambaşka bir şey zaten.
HP'nin kulandığı uzaktan kumandayı da ilk VAIO geliştirmiştir.
Ve en önemlisi, donanımsal olarak çok zor sorun çıkarır.
Bir VAIO kullanıcısı olarak (SVZ13115GNXI) bunları söylemek istedim.
VAIO tarih olmuş olsa da, hiçbir zaman benim nazarımda değeri değişmeyecek..