Sizce Bir Telefona Verilebilecek İdeal Para Ne Olmalı?

Quilliam

Doçent
Reaksiyon puanı
86
Piyasada 3bin tlden tut 600 500 tlye kadar telefonlar var sizce bir insan çok zengin değilse ideal fiyat ne olmalı 1000 tl altı üstü tabi herkese göre değişecektir ama orta gelirli bir ailede birinin bir telefona 2500 tl vermesi mantıklı mı?

M

Murat Burç

SDN Okuru
Az bir bütçen varsa çok çıkmak istemiyorsan 1150ye Xioami mi5
biraz daha yükseklere çıkabiliyorsan 2000-2400 arasında gelip gidiyorsan Note 5 G5 veya axon 7 daha da üste çıkabiliyorsan S7-HTC 10-V20 dahada üste çıkacam dersen S7 edge
Bana göre bir telefonun hakkı en en fazla 1500 tl
Yurtdışında almanyada adamın 1500 euro asgari ücreti var 7 plus 32 gb tam 900 euro bizde asgari ücret 1300 tl 7 plus 3800 tl ülkemiz şartları çok kötü
orta halli bir aile diyorsun 3000 maaşı orta halli kabul eden var mesela 2000i orta halli kabul eden var. Diğer harcamalarından kısarsın gider 2000-2500 civarı alırsın başka türlü zor

_FAUST_

Dekan
Reaksiyon puanı
1,612
Eğer öğrenci isen en fazla 1000 tl aşağısı ya da aynı fiyata 2.el teller ama bakışıyla etkileyecek adeta bilmem anlatabildim mi?:)

Ahbârî

Dekan
Reaksiyon puanı
346
bende elin gavuru gibi, (nasıl ki onlar 600 dolara vs alıyorlar ) bende 600 liraya alsam çok mu ?

geçen dh'nin mobilite programından 25 dolarlık yeni çıkacak nokia telefonun piyasaya çıksa ne kadara çıkar diye hesapladıklarında 500 küsür liradan fazla olacağını hesapladılar.

bu piyasada gidip çin modellerini alacan. yakın olsam çıkar gider dışardan alır gelirim.

...Görkem...

Profesör
Reaksiyon puanı
779
Piyasada 3bin tlden tut 600 500 tlye kadar telefonlar var sizce bir insan çok zengin değilse ideal fiyat ne olmalı 1000 tl altı üstü tabi herkese göre değişecektir ama orta gelirli bir ailede birinin bir telefona 2500 tl vermesi mantıklı mı?

Merhaba,

Bir telefon çok pahalı diye çok iyi olduğu anlamına gelmiyor öncelikle bunu belirtelim. Yani xxxx xxxx marka model bir cihaz 3000-4000 tl diye bu piyasanın en iyisi olduğu izlenimi tamamen yanlış. Ki bu fiyatlardaki markayıda biliyoruz çoğu konuda rakiplerinin gerisinde kalıyor. O nedenle cihaz alırken bilinçli olmak çok önemli. Hiçbir cihaz 4-4'lük değil. Bir cihazı alırken sizin öncelikleriniz ne ise ona göre tercih yapmalısınız. Kameram mı, stabilite mi? Batarya mı? Ekran mı? vb.

Şuan ülkemizde rakiplerine göre uygun fiyatlara gayet güzel cihazlar var. Xiaomi mi5, ithalatçı garantili lg g5, ithalatçı garantili lg g4 gibi. Bu ürünlerin değerlendirilmeli. Eğer yok ithalatçı garanti bana göre değil derseniz. Örneğin 1500 tl bandında bir cihaz bakıyorsunuz kendimize. Bu fiyat bandında orta veya orta üst segement seviyesindeki cihazlar satılıyor. Ben bu cihazlardan önce kullanıcıların eski amiral diye tabi edilen bir önceki yıla ait üst segment cihazları tercih etmesini tavsiye ediyorum. Aynı veya çok yakın fiyata daha güçlü ve daha iyi özelliklere sahip bir cihaza sahip olabilirler.

Özetle bu konuda kullanıcıları özellikle bir fiyat bandına yönlendirmek doğru değil ama 1000-2000 tl arasında başlıca bu ithalatçı garantili mi5, g5 , g4, s6 gibi ürünler dikkat çekiyor. Bu modeller cep dostu ve performans olarak da gayet iyi. Ben bu fiyat aralığının güzel bir aralık olduğu 1000 tl altında çok kırpılmış cihazlar olduğı 2000 tl'nin üstünün ise 1800-1900 tl'lik lg g5'den çok daha öte birşey sunmadığını belşirtelim. Üst segmentte belli bir fiyattan sonra aralarında çok bi fark yok. Hepsi benzee kaliteyi ve performansı sunyor.

Uber

Profesör
Reaksiyon puanı
798

dürüst olmamı isterseniz 1500 ideal geliyor ama gözüm hep 2500-3000 likler de kalıyor. onları da alsam bu sefer içime dert oluyor bu kadar para verilir mi diye

Reaksiyon puanı
30
teknolojiye yetişmek imkansız olduğu için, ihtiyaç görecek olanı ve beğenilen telefonu alıp uzun süre kullanmak en iyisi gibi geliyor bana. Fiyat olarak 3000 tl gerçekten çok fazla, bilgisayarlar bile daha ucuz. Ancak uzun süre kullanılması halinde veya maddi durum yeterliliği söz konusu olursa, yüksek fiyatlar verilebilir. Ayrıca özellikle Apple telefonlarında değer kaybetmeme gibi bir durum var. Aradan yıllar geçmesine rağmen bak 5S modeline (2013 yılında çıktı), hala pahalı. 6 desen 6S ile arasında 300 lira var. Apple telefon altın gibidir. Sıfır kutulu olarak saklarsan antika değerinde olur. Ancak diğer markalar için bunu söylemek pek mümkün değil. Bu arada doların son 1-2 yılda çok yükselmesinin de etkisi büyük.

Quilliam

Doçent
Reaksiyon puanı
86
Merhaba,

Bir telefon çok pahalı diye çok iyi olduğu anlamına gelmiyor öncelikle bunu belirtelim. Yani xxxx xxxx marka model bir cihaz 3000-4000 tl diye bu piyasanın en iyisi olduğu izlenimi tamamen yanlış. Ki bu fiyatlardaki markayıda biliyoruz çoğu konuda rakiplerinin gerisinde kalıyor. O nedenle cihaz alırken bilinçli olmak çok önemli. Hiçbir cihaz 4-4'lük değil. Bir cihazı alırken sizin öncelikleriniz ne ise ona göre tercih yapmalısınız. Kameram mı, stabilite mi? Batarya mı? Ekran mı? vb.

Şuan ülkemizde rakiplerine göre uygun fiyatlara gayet güzel cihazlar var. Xiaomi mi5, ithalatçı garantili lg g5, ithalatçı garantili lg g4 gibi. Bu ürünlerin değerlendirilmeli. Eğer yok ithalatçı garanti bana göre değil derseniz. Örneğin 1500 tl bandında bir cihaz bakıyorsunuz kendimize. Bu fiyat bandında orta veya orta üst segement seviyesindeki cihazlar satılıyor. Ben bu cihazlardan önce kullanıcıların eski amiral diye tabi edilen bir önceki yıla ait üst segment cihazları tercih etmesini tavsiye ediyorum. Aynı veya çok yakın fiyata daha güçlü ve daha iyi özelliklere sahip bir cihaza sahip olabilirler.

Özetle bu konuda kullanıcıları özellikle bir fiyat bandına yönlendirmek doğru değil ama 1000-2000 tl arasında başlıca bu ithalatçı garantili mi5, g5 , g4, s6 gibi ürünler dikkat çekiyor. Bu modeller cep dostu ve performans olarak da gayet iyi. Ben bu fiyat aralığının güzel bir aralık olduğu 1000 tl altında çok kırpılmış cihazlar olduğı 2000 tl'nin üstünün ise 1800-1900 tl'lik lg g5'den çok daha öte birşey sunmadığını belşirtelim. Üst segmentte belli bir fiyattan sonra aralarında çok bi fark yok. Hepsi benzee kaliteyi ve performansı sunyor.

Gerçekten çok güzel bir konuya değindin. Piyasada öyle bir algı var, isim vereceğim mesela iphone en iyi telefon olarak görüyorlar. Zaten benim anlamadığım bu kadar çok insanın iphone kullanmasının sebebi ne güvenliğimi iyi? 3000 tl belki onlara fazla gelmiyordur ama bu telefon gerçekten o fiyata değiyor mu? Söylediklerinden şunu çıkardım bir insanın durumu ortaysa 1000 tl den fazla telefona vermemeli benim görüşüm bu zaten 1000 tl lik bir telefon neredeyse pek çok işi görüyor. Görüşleriniz için size teşekkür ediyorum.