Sigara satışında yeni dönem başlıyor

michuozawa

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
493
Tütün ve tütün ürünlerinin kullanımının önlenebilmesi amacıyla, ürün markasının paketin üstünde belli olmadığı "düz paket" uygulaması başlıyor. Bakan Akdağ'ın açıkladığı uygulama kapsamında sigara satışının yapıldığı yerlerdeki dolaplar da dışarıdan görülemeyecek şekilde tasarlanacak.
337

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Sağlık Bakanlığının 2017 yılı bütçesinin sunumunu yaptı.

Tütünle mücadele kapsamında yapılanlar hakkında da bilgi veren Akdağ, Türkiye'nin tütünle mücadele programında dünya birincisi olduğunu anımsattı.

Akdağ, Türkiye'nin Dünya Sağlık Örgütünün belirlediği kriterlerin tamamını karşılayan ilk ülke olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Dünya Sağlık Örgütünce 4 kez ödüllendirildik. Türkiye, tütünle mücadelede bir model ülke olarak kabul edildi ancak yapmamız gereken yeni hamleler var. Yürüyüş yolu ve çocuk parkı gibi kamuya açık alanlarda tütün kullanımının önlenmesine yönelik bir genelge düzenledik. Burada, yeni iki alanı önümüzdeki yıl, belki bu yıl huzurunuza getirmeyi düşünüyoruz.

DÜZ PAKET UYGULAMASI
Bunlardan birisi 'düz paket' uygulaması dediğimiz uygulamadır. Avusturalya'nın başlattığı bir uygulamadır. Markanın paket üzerinde hemen hemen hiç görülemediği, küçücük bir marka konularak sadece uyarılarla dolu bir paket sistemi.

DIŞARIDAN GÖRÜLEMEYECEK
İkinci olarak tütünle ilgili kanunumuzda tütün mamüllerinin satıldığı yerlerin, dışarıdan görülemeyecek şekilde olması gerektiğine dair böyle bir hüküm var. Ama oradaki cümlenin yapısından dolayı, vitrinden görülmeyecek ancak içeriden görülebilecek şekilde satılıyor. Dolayısıyla, bunu da düzelterek, açıkta satılamayacak duruma getirmeyi, kapalı dolaplara konularak tütünün satılması gerektiğini de mevzuatımıza eklemeyi düşünüyoruz."

Takvim

pesimist

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
2,008
Marka görülmeyince ne değişiyor? Saçma sapan işler bunlar.

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Tam sigaraya yeni başlayacaktım. Yapılırmı bu şimdi. Malboro tüttütdüğümü şimdi kim nasıl anlayacak ki?

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Bütün sıgaralar maltepe paketi gibi olsun :D

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Kendi kendine sigara tüketmenin bir anlamı yok ki. İnsanlar İçki'yi de, Sigara'yı da diğer insanlar ile daha çok ortak yön bulabilmek ve yeni insanlar tanıyabilmek için tüketirler. (Muhabbete ilk adım bahanesi)

_FAUST_

Dekan
Reaksiyon puanı
1,612
Ben de bir süre boyunca kullandım ama sonra vazgeçtim tavsiyem siz de vazgeçin.:)

uydu3405

Doçent
Reaksiyon puanı
115
Sigara içenler paketlerin üstündeki resimleri görüyor mu ? Bunların farkında olarak nasıl içmeyi sürdürebiliyor insan çok şaşırtıcı.
Keşke ülkemizde sigara ve alkol tamamen yasaklansa nice aileler sevinecektir.Emin olun içenler bile zaruretten bırakıp mutlu olacaktır.

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Sen öyle san. Rakı'yı kendileri yapan tanıdıklarım var. Bir yerlerden Tütün bulup, sigaralarını da kendileri çeviriyorlar. Üstelik filtresiz.

_FAUST_

Dekan
Reaksiyon puanı
1,612
Sigara tamam da alkole yasak gelmesin.;)

fragger

Dekan
Reaksiyon puanı
3,061
Parliament içiyorum ama şekil olsun diye değil tadı çok ayrı bi sigara olduğu için :p

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Sigara içenler paketlerin üstündeki resimleri görüyor mu ? Bunların farkında olarak nasıl içmeyi sürdürebiliyor insan çok şaşırtıcı.
Keşke ülkemizde sigara ve alkol tamamen yasaklansa nice aileler sevinecektir.Emin olun içenler bile zaruretten bırakıp mutlu olacaktır.
İçenden banane ? İçen benden uzak dursun yeter, kendisi nerede geberiyorsa gebersin. Ben bu milleti anlamıyorum. Spor yapmazlar, sigara/alkol içerler, yediklerine, giyimlerine, vücutlarına özen göstermezler (özellikle bayanlardan kışın çok ince giyinenler var ve ben üstümdeki mont ile üşüyorum), sonra yaşlanınca affedersiniz bir tarafım çalışmıyor ayağına mal mal ilaçlar alıp geberip gidiyorlar. Şimdi ben bu adamlara ne üzüleyim ? Benim annem de babam da eski içenlerdendiler ama ben lise 1'deyken ikisi de tamamen bırakmıştı (Annem babamdan geç bıraktı) ve ben 2 yıllık ön lisans bitirdim şu an, aradan 7 sene geçti, 1 kere ağızlarına sürmediler. Yasak gelse ne yazar, gelmese ne yazar. Bu sefer el altından yürüyecek bu iş, satanları zengin edecez. Bırakcak adam bırakıyor.

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Asıl yolda yürürken içenler konusunda yasak getirilsin, ben o fabrika bacalarının dumanlarını çekmek zorunda mıyım ?

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Sigara sosyalleşmedir geçler arasından. Hiç bir marifet geretirmeyen bir ortak alışkanlık. Bir arkadaş ortamına mı girmek istiyorsunuz? Sigara ikram edin. Bir bayan ile mi tanışmak istiyorsunuz? sigarasını yakın. Ben de sigara da yok, çakmak ta yok. Bayan sigarsı elinde bekliyor, bekliiyor, bekliyor, sonra söyleniyor ve gidiyor. Arkadaşlar sigaran varmı? diye soruyor, ben hayır diyorum ve kendilerini terslenmiş hisine kapılıp gidiyorlar.

_FAUST_

Dekan
Reaksiyon puanı
1,612
Sigara sosyalleşmedir geçler arasından. Hiç bir marifet geretirmeyen bir ortak alışkanlık. Bir arkadaş ortamına mı girmek istiyorsunuz? Sigara ikram edin. Bir bayan ile mi tanışmak istiyorsunuz? sigarasını yakın. Ben de sigara da yok, çakmak ta yok. Bayan sigarsı elinde bekliyor, bekliiyor, bekliyor, sonra söyleniyor ve gidiyor. Arkadaşlar sigaran varmı? diye soruyor, ben hayır diyorum ve kendilerini terslenmiş hisine kapılıp gidiyorlar.
Ben de önceleri içmedigim için yalnızca yanımda çakmakla dolaşıyordum ama sonra vazgeçtim.

utkuversus

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
13,190
Zehir iciyorsunuzz haberiniz yok. Yinede saygimiz sonsuz...

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Paketin üzerinde bulunan resim veya uyarılar kimi ilgilendir ki? İçen yine içecek. Saçma bir uygulama daha.

M. Samet

Doçent
Reaksiyon puanı
91
Cidden bunun için mi sigaraya başlayacaksınız?

fthtsdmr

Profesör
Reaksiyon puanı
44
Camel olacak 9.5 lira daha ne yeni dönemi? Ama gerçekten başarılı oldular. Sigarayı bıraktım tütüne başladım. Sağalsunlar.

okinkurt

Profesör
Reaksiyon puanı
1,233
İnsanın kendine zarar veren şeyleri devamlı kullanmasını anlamıyorum şahsen irade sağlam ise bırakılabilir.

neskalii

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Camel olacak 9.5 lira daha ne yeni dönemi? Ama gerçekten başarılı oldular. Sigarayı bıraktım tütüne başladım. Sağalsunlar.
:D Alemsin ya...

Düdüklenmedik neremiz kaldı vergi zam konusunda acaba insan hayret ediyor...

Reaksiyon puanı
227
Bazı insanlar görüyorum safraya koyacak birşeyi yok. Ama ayda sigaraya 300 Tl veriyor. Nasıl zihniyettir.

Bağımlılıkmış, dönemmiş napıp edip bırakın. Bırakınca kötü hissediyorsun hisset. Çatla ne olacak nefesin daralıncada bünyen çöküncede kötü hisetmiyecekmisin.

Kandırılmayın artık! Bir ay eziyet çek ne olacak. Çoğu insanın ayda 300 lirası olsa sevinir. Bir eksigini alacak çünkü.

Geçen başıma saçma birşey geldi. :) İnsanları gözü ne kadar görmez olmuş. Bir parfüm sıktım çok beğendir. Bunun adı ne dedi. Verdim adını fiyat sordum. 350 Tl dedim. Enayi misin dedi? En azından sigara içip zehirlenmiyorum dedim. Hala savunma o başka diyor.

Resmen görmez olmuşuz. Gidin karar alın ve yapın bırakın şunu gidip o para ile pahalı zevkleriniz olsun. ;)

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Bazı insanlar görüyorum safraya koyacak birşeyi yok. Ama ayda sigaraya 300 Tl veriyor. Nasıl zihniyettir.

Bağımlılıkmış, dönemmiş napıp edip bırakın. Bırakınca kötü hissediyorsun hisset. Çatla ne olacak nefesin daralıncada bünyen çöküncede kötü hisetmiyecekmisin.

Kandırılmayın artık! Bir ay eziyet çek ne olacak. Çoğu insanın ayda 300 lirası olsa sevinir. Bir eksigini alacak çünkü.

Geçen başıma saçma birşey geldi. :) İnsanları gözü ne kadar görmez olmuş. Bir parfüm sıktım çok beğendir. Bunun adı ne dedi. Verdim adını fiyat sordum. 350 Tl dedim. Enayi misin dedi? En azından sigara içip zehirlenmiyorum dedim. Hala savunma o başka diyor.

Resmen görmez olmuşuz. Gidin karar alın ve yapın bırakın şunu gidip o para ile pahalı zevkleriniz olsun. ;)
Hocam, ben de parfüm hastasıyımdır ama benim için bile ekstrem bir fiyat bu :D Genelde avon full speed, blade, antonio banderas gibi 60TL'yi geçmeyen şişeler bakıyorum :) Hangi parfüm merak ettim ? :)

Reaksiyon puanı
227
Hocam, ben de parfüm hastasıyımdır ama benim için bile ekstrem bir fiyat bu :D Genelde avon full speed, blade, antonio banderas gibi 60TL'yi geçmeyen şişeler bakıyorum :) Hangi parfüm merak ettim ? :)
Söyle diyim bu parfümü büyük boy diye 350.

Senin parfüm EDT'dir. Ben EDP kullanıyorum. Geçtiğim yerde kokumu alırsın. Cafe oturuyorum bazen bi rüzgar esiyor. Herkes alıyor kokuyu.

Önemli olan herkesin alması kokuyu. :D Diğerleride sigara koksun. ;)

150 Ml olanı bendeki.
Dior Homme Intense Edp 100 Ml Erkek Parfümü Fiyatı
Özel yerlere giderken sıkıyorum. Gelip bunun adı ne diye soruyorlar.

Son düzenleme:

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Söyle diyim bu parfümü büyük boy diye 350.

Senin parfüm EDT'dir. Ben EDP kullanıyorum. Geçtiğim yerde kokumu alırsın. Cafe oturuyorum bazen bi rüzgar esiyor. Herkes alıyor kokuyu.

Önemli olan herkesin alması kokuyu. :D Diğerleride sigara koksun. ;)

150 Ml olanı bendeki.
Dior Homme Intense Edp 100 Ml Erkek Parfümü Fiyatı
Özel yerlere giderken sıkıyorum. Gelip bunun adı ne diye soruyorlar.
Aslında bu EDT ve EDP ayrımını iyi bildiğim için özellikle EDP'lere yönelmeye çalışıyorum. Uzun zamandır kendim parfüm almadığım için elimde çok fazla edt yok şu an ama bendekiler de alınıyor :D Ama şunu diyeyim, kullandığım kokular iyi ki EDT, çünkü EDP'leri çekilmez :D Hafif alınca hoş kokuyorlar ama çok yoğun olunca kötü kokarlar çünkü ya tatlı yada keskin kokular kullanıyorum.

Reaksiyon puanı
227
Bende kesin sevmem. Bendeki yoğun ama keskin değil. Nasıl diyim Pudra kokusu gibi yada ruj kokusuna benzer bişey. Terli ortamda iyi olmuyor sadece. Sıktığın kokuyu insanlar alacak yoksa bi anlamı yok. Mesela otobüs gibi. Neyse özelden devam ederiz saptırmayalım asıl konuyu.