SDN Programlama Kafe

VincentVega

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Gençler şu anda öğrenimime isveçte devam ediyorum. Burda gördüğüm derslerin sonucunda meslek değiştirme kararı aldım. bilgisayar mühendisliğinden interaction design ya da game design bölümlerine geçesim var tabi Türkiye'de varsa bu bölümler.
Burda insanların yaptıklarını görünce kendimi kod yazarken amele gibi hissetmeye başladım :D

MentorAuditore

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bende yazılım-bilgisayar okumak istiyorum , sizce nereyi tercih etmeliyim ?

MentorAuditore

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bilgisayar tercih et yazilim uzerine master yaparsin

Burada tek sorun artık ingilizce bilgisayar kalmadı. Etrafımda benden iyi ingilizce bilen yok , şu anki jenarasyon yabancı dilde çökmüş durumda. Yazılım ingilizce olunca bana cazip geliyor , ancak çok az üniversite var. Puanı uçuk olmayan kaliteli bir bilgisayar bölümü önerebilirmisin ?

ivank0wsi

Asistan
Reaksiyon puanı
1
private void Form1_Load(object sender, EventArgs e)
{
MessageBox.Sho("c# yeni başlamş olarak merhaba diyorum");
}
Merhaba.
Uzun zamanım var daha :) 11.Sınıf

Tepelii

Asistan
Reaksiyon puanı
1
PHP:
<? php

$hayalurunu;

$hayalurunu=Odtu;

echo $hayalurunu;

?>

:) :)

sino

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
public string Merhabalar(string merhaba)
{
merhaba = Console.WriteLine("Selamın Aleyküm");
return merhaba;
}
public string Selamlar(sting selam)
{
selam = Console.WriteLine("Herkeze selam olsun");
return selam;
}
static void Main(...)
{
Merhabalar();
Selamlar();
}

Burada tek sorun artık ingilizce bilgisayar kalmadı. Etrafımda benden iyi ingilizce bilen yok , şu anki jenarasyon yabancı dilde çökmüş durumda. Yazılım ingilizce olunca bana cazip geliyor , ancak çok az üniversite var. Puanı uçuk olmayan kaliteli bir bilgisayar bölümü önerebilirmisin ?

Bas bas bağırıyorum. Yazılım da çok iyi olmak istiyorsan ve üniversite okuyacaksan Yaşar Üniversitesine gidin diye dinleyen yok. Sen dinle beni ve Yaşar'a git.
dotNet ağırlık gösteren bir üniversite. Ayrıca Java'da uzmanlaştıran bir üniversite.
Onu bunu geçtim , Hangi Üniversite şuan MVC veriyor ? Yakında Yaşar Üniversitesi Hibernate verirse şaşırmam yani.

max12

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bi sorum var arkdaşlar yardımcı olabilecek var mı?:)
dışarıdan girilen kelimeyi ekrana dikey olarak yazdıran(harfleri alt altta) vb kodunu yapabilecek var mı?

Reaksiyon puanı
188
Kodu önce bir kendin yazmaya çalış biz gerekli düzeltmeleri yaparız...

OnLT

Dekan
Reaksiyon puanı
149
#Java ile ilgili bir sorum olacak. Aşağıdaki kodlarda bir sorun mu var? Yeni öğrenmeye başladım bişi deneyeyim dedim ama hata nerede anlamadım. IF koşuluna göre yazi değişkenine inputtan Ali yazdığımda "Demek adın Ali?" yazdırması gerekiyor ama ne yazarsam yine de "Demek adın Ali?" yazdırıyor.

PHP:
import java.util.Scanner;

public class deneme {

public static void main(String args[])
     {
         Scanner scan = new Scanner(System.in);

String yazi;

System.out.print("Adınız? ");
         yazi = scan.nextLine();

System.out.print("Merhaba " + yazi + ", nasılsın");

if (yazi.equals("Ali"));
         {
             System.out.print(" Demek adın Ali?");
         }     
     }
}

İhtiyar-1

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Ben HTML'ciyim :)

<html>
<body><b>Bende geldim millet :)</b>
</body>
</html>

SerdarGokcen

Asistan
Reaksiyon puanı
3
PHP:
import java.util.Scanner;

public class deneme {

public static void main(String args[])
     {
         Scanner scan = new Scanner(System.in);

String yazi;

System.out.print("Adınız? ");
         yazi = scan.nextLine();

System.out.print("Merhaba " + yazi + ", nasılsın");

if (yazi.equals("Ali"))
         {
             System.out.print(" Demek adın Ali?");
         }     
     }
}

Hatan var...

if (yazi.equals("Ali"));
{

if in sonuna ; koymuşsun... kaldırdım :)

yasn11

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
c# tanıtım veya uygulamalı videolaı varmı dha iyi öğrenmek için,varsa koyarsanız sevinirm.

theley

Asistan
Reaksiyon puanı
0
arkadaşlar mesela java öğrenince java telefonlara program yapılabilir mi?

theley

Asistan
Reaksiyon puanı
0
programlara öğrenmek istiyorum.

C# mi, C++ mı?

hakan98

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kesinlikle C++ bence :) C# taşınabilir bir dil değil diye duymuştum tam emin değilim ama yine de c++ öneririm çok çok performanslı olması da diğer bir artısı :D

Reaksiyon puanı
188
Kesinlikle C++ bence :) C# taşınabilir bir dil değil diye duymuştum tam emin değilim ama yine de c++ öneririm çok çok performanslı olması da diğer bir artısı :D

C# aynı Java gibi taşınabilirliği daha fazla bir dil (MSIL'dan dolayı) ama doğru düzgün çalıştıracak platform bulmak zor. C++'da yazılmış bir uygulamayı taşıyamazsın ancak başka bir platformda yeniden derlersen istediğini elde edersin. Hele ki QT gibi bir framework üzerinde çalışıyorsan...

S

SDN Okuru

SDN Okuru
C++ da C# da taşınabilir diller değiller. Biri Netframework bağımlısı, diğeri ise farklı kütüphanelere bağımlı. Java daha taşınabilir bir ortam. Netframework gibi sadece farklı Windows sürümleri ile sınırlı kalmıyor. 100% bir taşınabilirlik ise yok. Mutlaka yeniden kodlamak ve derlemek gerekiyor. Taşınabilirlik sadece basit kodlarla sınırlı kalıyor.

kosasker

Profesör
Reaksiyon puanı
49
C++ sadece sistem kritik uygulamalar için değil, tüm uygulamalar için kullanılabilir.
Mübalağa, abartı yaparak insanları yanlış fikir edinmeye sevk etme hakkımız yok.

nobody946

Doçent
Reaksiyon puanı
2
arkadaşlar mesela java öğrenince java telefonlara program yapılabilir mi?

elbette, ancak biraz farklı bir yazım tarzı olur diye biliyorum, pc ile aynı olmaz.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

C++ sadece sistem kritik uygulamalar için değil, tüm uygulamalar için kullanılabilir.
Mübalağa, abartı yaparak insanları yanlış fikir edinmeye sevk etme hakkımız yok.

öyle bir düşüncem yok zaten, ancak programlamaya yeni başlayan birinin c++ yerine c# dan başlaması daha uygun değil midir? ayrıca c++ daha çok mikroçip gibi sistemlerin geliştirilmesi için kullanılırken, c# bilgisayar programı geliştirilmekte kullanılıyor. Ancak bu ikisinin birbiri yerine kullanılmayacağı anlamına gelmez. Ki bunun birçok örneği var dediğiniz gibi.

kosasker

Profesör
Reaksiyon puanı
49
Burada C++ dilini belli bir kalıba sokmanıza itiraz ediyorum. C# kolaydır, C++ zordur diye bir kanun yok.
Yeni başlayan bir insan, öğreten kişi iyi ise veya öğrenen kişi yetenekli ise istediği dilden öğrenmeye başlayabilir. Orası insanın merakı ve becerisine kalmıştır.

Yeni başlayanlar programlamaya ne ile, hangi dil ile başlasın derseniz, benim önerim de sırası ile Python ve ondan sonra Java' dır.