Sdn Erkekleri ! Bu Huriler Sizlerin Olacak

mehmet

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
47
önceki vermiş olduğum cevabı aynen yazıyorum

mehmet1101 dedi ki:
hayırlı akşamlar arkadaşlar

ben hiçbir zaman ne ayetlerde ve ne de hadislerden böyle bir şey duymadım

ama şu şekilde bir hadis var

herkese 70 huri verilecek diye değil de;

"Cennet ehlinin kadınlarından bir kadının bacağının beyazlığı, yetmiş kat Cennet elbisesinin ardından görünür. Ve hatta onun iliği dahi görünür."[Tirmizî, Cennet, 5.]

“Cennette kişinin eşi üzerinde yetmiş Cennet elbisesi olacak. Güzelliğinden dolayı bacağının iliği görünecektir.”[Tirmizî, Cennet, 5.]

Bu hadiside şu ayet destekliyor

Rahman suresi 56-57-58-59'uncu ayetler
"Oralarda bakışlarını sadece eşlerine çevirmiş dilberler vardır.
Onlara eşlerinden önce ne bir insan, ne bir cin dokunmuştur.
O halde, Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlıyorsunuz?
Onlar sanki yakut ve mercandır."

herhalde yeterli bir cevap olmuştur.

Saygılarımla

orcagada

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Bu saçmalığa hakkaten inanıyormusunuz ya.Tamam huriler var erkeklere de verildi napcaksınız onlarla.Resmen cenneti sex mekanı ve özellikle erkek hegamonyasının kalesi gibi göstermekten başka birşey değil.Peki eşi olmayan cennetlik kadınlara ne olucak.Lezbiyen olup hurilerle mi takılcaklar.Yeter artık açın biraz gözlerinizi.Elalemin pis arabına vaktiyle islamı hoş göstermek için uydurulmuş şeyler bunlar.Çöldeki bedeviyi gaza getirmenin bir yolu.Allahın işi kalmadı da cennetlik adamlara hatun vercek.Komik be güzelim...

mehmet

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
47
Peki dostum arkadaşım.

HAŞA VE KELLA diyerek başlıyorum

Peki dostum

Allahın işi yokda sana her vakit soluyacak hava veriyor
Allahın işi yokda sana bulutlardan yağmur indiriyor.
Allahın işi yokda sana düşünmen için akıl veriyor.
Allahın işi yokda sana seni veriyor
Allahın işi yokda sana hayatını devam ettirmen için sayısız rızık ve nimetler veriyor.
Allahın işi yokda senin hayatını devam ettirebilmen için bütün şartları hazır ediyor.

Elbette Allahın işi kalmadıda inşallah bizlere ve sizlere cenneti verecek.
Ben sadece cennetin güzel tarafının bir ucunu anlatmaya çalıştım.
Elbette cennet sadece hurilerden veya gılmanlardan ibaret değil

Orda efendimiz var
orda %99 ahbabımız var
orda cennetle müjdelenmiş sahabiler var
orda altından ırmaklar akan kasırlar var
orda Rabbimizin cemalini görmek var
orda istediğin herşey var

Ama sen oraya gitmek istemessen veya oraya inanmassan sana bu dünyada rahat yok gibi be kardeşim.
Çünkü herşey o zaman sana düşman olur
Buna inşallah delil getireceğim

Saygılarımla

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Orcagada, bazı insanların herşeyi anlama kabiliyetleri omadığı için onlara ancak anlayabildikleri şekilde yaklaşılır. Belli ki konuyu okumamışsın direkt içindeki zehiri akıtmışsın.
Bu konunun açılmasındaki asıl amaç, eğer insan cennete eşiyle girerse, bu kadar güzel olan hurilere rağmen gözü onları görmez.

Eğer yine anlamadıysan şöyle de açıklayabiliriz; tarif edilen cennet sadece insanların anlayabilecekleri şeylere indirgenerek anlatılabilmiştir. Yoksa oradaki bahçenin senin anlayabildiğin bahçeyle alakası bile yoktur. Oradaki meyvenin adının nar veya üzüm olduğuna bakma, çünkü ne şekli, ne rengi ne tadı benzer. Yani anlayabilesin diye adına üzüm demişler halbuki üzümle yakından uzaktan ilgisi yok. Ayrıca şunu da eklemeliyim ki "pis Araba İslam'ı hoş göstermek için.." diye başlayan ifadende belirttiğin bugünün bütün insanları için aynen geçerli. Çünkü hiç boşuna kendini kandırma, doğanı reddedecek değilsin ya? Boşuna kendini kandırma çünkü ilk fırsatta sen de kendini hoş tutmak istersin. "Yok mok herkesi kendin gibi sanma sen sapıksan ben ne yapayım" diyerek boşuna kendini yorma, insanı tanıyoruz. ;) Nitekim bu sapıklık da değildir, ahlaksızlık da değildir; insanın doğasıdır.

En tuhafıma giden de, işlerine gelince "çağdaşlık heey, cinsel eğitim, çocukları bilgilendirin" gibi saçma şeylerle çocukların ahlakını bozup, ondan sonra bu gibi şeylere de "sex mekanı" diyerek dil uzatmak.. :) Ne ilginç bu insanoğlu..

bulmeh

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Güzelim çorbayı mahvedemezsiniz , bu çorba başka ;)

red-bird

Profesör
Reaksiyon puanı
8
online destek dedi ki:
Cennetteki huriler yakut ve mercan gibidirler. Adam onlardan birinin yüzüne bakar da, kendini onun yanağında, aynada gördüğünden daha berrak görür. Onların incilerinin en ednası (en küçük, en önemsiz) şark ile garbi ışıklandırır. [Ramuz el-Ehadis-2, s. 337/7]

Allahım bizleri "ikrama layık görülmüş" kullardan etsin.

Amin cümlemizi ^^

orcagada

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Ben Doğru,Dürüst,Borcuna sadık,Kimsenin karısında kızında gözü olmayan,Kimsenin hakkını yememiş,Namusuyla çalışan dinsiz biriyim.Gerçekten allah kavramına beni ikna etmek için çürütülemeyecek, bariz müsbet şeyleri dinde bulamadım.Şimdi içindeki zehri akıtmış olmak gibi şiirsel laflarla üstüme de gelebilirsiniz ama şunu bilin ki bir allahın olmadığına inanmak inanıpta her pis işi yapmaktan daha kötü olamaz.Bu şekilde hiç olmazsa riyakar değilim.Hepiniz kendinizi tartın.İçinizdeki allah korkusu sizi gerçekte ne kadar normal ihtiyaç ve alışkanlıklarınıza devam etmekten alıkoyuyor.Eğer gerçekten islamın tüm şartlarıyla yaşadığınıza kanaat etmiş olsaydım gerçekten takdir ederdim.Ama işinize yaramayan şeylerde çoğumuzun olduğu gibi kaytardığınızdan da eminim.Bu laflarımdan gerçek anlamda herhangi bir dinin emirlerini yerine getiren (istinasız) kimse alınmasın.Olduğu veya göründüğü gibi yaşayan herkese saygım sonsuzdur.Bu sözlerim üstten su dökerken alttan ateşi körükleyenleredir,yarımyamalaklaradır.

mehmet

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
47
orcagada dedi ki:
Ben Doğru,Dürüst,Borcuna sadık,Kimsenin karısında kızında gözü olmayan,Kimsenin hakkını yememiş,Namusuyla çalışan dinsiz biriyim.Gerçekten allah kavramına beni ikna etmek için çürütülemeyecek, bariz müsbet şeyleri dinde bulamadım.Şimdi içindeki zehri akıtmış olmak gibi şiirsel laflarla üstüme de gelebilirsiniz ama şunu bilin ki bir allahın olmadığına inanmak inanıpta her pis işi yapmaktan daha kötü olamaz.Bu şekilde hiç olmazsa riyakar değilim.Hepiniz kendinizi tartın.İçinizdeki allah korkusu sizi gerçekte ne kadar normal ihtiyaç ve alışkanlıklarınıza devam etmekten alıkoyuyor.Eğer gerçekten islamın tüm şartlarıyla yaşadığınıza kanaat etmiş olsaydım gerçekten takdir ederdim.Ama işinize yaramayan şeylerde çoğumuzun olduğu gibi kaytardığınızdan da eminim.Bu laflarımdan gerçek anlamda herhangi bir dinin emirlerini yerine getiren (istinasız) kimse alınmasın.Olduğu veya göründüğü gibi yaşayan herkese saygım sonsuzdur.Bu sözlerim üstten su dökerken alttan ateşi körükleyenleredir,yarımyamalaklaradır.

orcagada arkadaşımızı buradan bu yazı münasebetiyle desteklediğimi bildirmek isterim.
Çünkü eğer ben hakkıyla allahtan korkup hakkıyla onun emir ve yasaklarını yerine getirmiş veya getirme gayreti içerinisinde bir kul olsaydım,
O zaman buna ister inanın ister inanmayın,
ama gerçekten orcagada arkadaşımız dinsiz ise müslüman olacaktı.

Evet bu yazı bence
Allah'tan korkanlar
Allah'ı sevenleri
Allah'ın emir ve yasaklarını yerine getirme gayreti içerisinde olanlara

Evet beni hakiki olarak Allahtan korktuğunuza inandırın.
Eksikliğimi ve noksanlığımı bildirdiğin için sana teşekkür ediyorum orcagada arkadaşım

İnşallah bundan sonra daha da fazla İlahi emir ve yasaklara dikkat ederek örnek bir müslüman olmaya çalışacağım

Bu arada sizlere manevi olarak destek olamasamda maddi olarak Allahın varlığı ve birliğinin ispatı konusunda bilgilendirmek isterim.

Aklınızdaki şüpheleri ya buradan veya özel mesajla sorun elimden geldği kadar ispatını yapmaya hazırım

saygılarımla

yer6

Profesör
Reaksiyon puanı
54
orcagada dedi ki:
bir gün müslümanın birisi soğuk havada,caminin avlusunda abdest alıyomuş.yoldan geçen bir dinsiz camiye gelip müslümanla dalga geçmek istemiş.müslümanın yanına gelmiş ve sormuş :
-bu soğuk havada abdest alıyosun.su dokunmak için bile çok soğuk.peki hiç düşündünmü ya inandığın Allah yoksa yaptıklarının hepsi boşa gitmiş olmazmı?
müslümanda şöyle karşılık vermiş :
-eğer yoksa benim hayatım boyunca yaptığım sadece birkaç şey boşa gitmiş olur.ama varsa senin tüm hayatın boşa geçmiş olur...

tutupta ben sana işte islam şöle böle gel sende islamı seç diye zorlayamam.benden daha bilgili arkadaşlar var forumda.sana açıklama yaparlar heralde.kendine uygun görürsen karar verirsin belki...
umarım doğru yolu çok geçmeden bulursun...

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Orcagada, herkes sana bir şeyler yazmış. Aman ha birden saldırıya geçtiler diye düşünmeyesin. Bizler kendi iyiliğimizi istediğimiz gibi senin de iyiliğini isteriz. Bu da "gel Allah'a inan" cümlesini kurmakla değil, fiziksel ve ruhsal iyiliğini kastediyorum. Bu bağlamda ben de biraz yazışmak istiyorum seninle;

1- Gerçekten söylediğin gibi biriysen ne mutlu sana. Nitekim böyle birisi (ki genelde böyle birisi olduğunu söylemez ama kendini zorda kalmış hissedebilirsin), benim gözümde bir çok müslümandan daha değerli olur.

2- Her halükarda sonuç bugün soyut boyutta kalacağı için inanamamakta kesinlikle özgürsün. Ancak biraz da kalbini dinlemen lazım. Yani müspet şeyleri görebilmek için nereye baktığını merak ediyorum. Ya da şöyle de sorabilirim; şu anda müspet ne başka yerde?

3- Bizim göründüğümüz gibi olmadığımızı düşünerek yazmışsın yazını. Oysa burası sanal bir ortam. Hiç birimizi tanımıyorsun. O halde nasıl böyle konuşabilirsin ki? Böylece "inanıp da bütün pis işleri yapmak" diye başlayan cümlenle bize acaba büyük bir haksızlık etmiş olmuyor musun?

4- İslam'ı sadece hurilerden ibaret görüyor olmalısın. Yukarıda mesajımda açıklamıştım; sen cennetin tasvirlerine bakma. Oranın burayla hiç alakası yok. Üzüm diyorsa onu üzüm, kadın diyorsa onu kadın gibi anlama. Bunlar sadece anlamaktan aciz insanların seviyesine indirgenmiş şeyler. Yoksa cennet bizim evin bahçesi gibi bir yer değil. Bu İslam'daki müjdelerden bir tanesi sadece. Oysa çok daha önemli nice şeyler var ki onlar cennet istemek veya cehennemden kaçmak için inanmayan özgürlere hitap eder.

5- Allah korkusu konusundaki tespitin çok güzel. Yani kötülükten alıkoymak. Bunu bilmeyen çok fazla müslüman var. Allah'tan korkmak Allah'ı öcü görmek demek değildir. Bu konuda sana şunu söyleyeyim; İbadet üç türlüdür. Birincisi kölelerin ibadetidir, cehennemden korktukları için ibadet ederler. Birisi tacirlerin ibadetidir, cenneti istedikleri için ibadet ederler. Birisi de özgürlerin ibadetidir, sadece Allah'ı sevdikleri ve ona teşekkürlerini bildirmek istedikleri için ibadet ederler. En üstün ibadet budur. Ama Allah kullarını sever, o yüzden bu ibadetlerden üçünü de kabul eder.

red-bird

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Arkadaşlar her insan hata yapar;

Yüce Allah kullarına zorlamada bulunmamıştır ki,
şunu yaparsan bu olur bunu yaparsan bu olur şeklinde bi nebze uyarılarda bulunmuştur. İnsanlar kendi istedikleri yoldan giderler ve hangi seçimi yaparsak yapalım sonu yine O'na çıkar... çünkü o herşeye Kadir'dir...

yanlış bi kelime kullandıysam af ola...

saygılar

red-bird

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Elmacik dedi ki:
Orcagada, herkes sana bir şeyler yazmış. Aman ha birden saldırıya geçtiler diye düşünmeyesin. Bizler kendi iyiliğimizi istediğimiz gibi senin de iyiliğini isteriz. Bu da "gel Allah'a inan" cümlesini kurmakla değil, fiziksel ve ruhsal iyiliğini kastediyorum. Bu bağlamda ben de biraz yazışmak istiyorum seninle;

1- Gerçekten söylediğin gibi biriysen ne mutlu sana. Nitekim böyle birisi (ki genelde böyle birisi olduğunu söylemez ama kendini zorda kalmış hissedebilirsin), benim gözümde bir çok müslümandan daha değerli olur.

2- Her halükarda sonuç bugün soyut boyutta kalacağı için inanamamakta kesinlikle özgürsün. Ancak biraz da kalbini dinlemen lazım. Yani müspet şeyleri görebilmek için nereye baktığını merak ediyorum. Ya da şöyle de sorabilirim; şu anda müspet ne başka yerde?

3- Bizim göründüğümüz gibi olmadığımızı düşünerek yazmışsın yazını. Oysa burası sanal bir ortam. Hiç birimizi tanımıyorsun. O halde nasıl böyle konuşabilirsin ki? Böylece "inanıp da bütün pis işleri yapmak" diye başlayan cümlenle bize acaba büyük bir haksızlık etmiş olmuyor musun?

4- İslam'ı sadece hurilerden ibaret görüyor olmalısın. Yukarıda mesajımda açıklamıştım; sen cennetin tasvirlerine bakma. Oranın burayla hiç alakası yok. Üzüm diyorsa onu üzüm, kadın diyorsa onu kadın gibi anlama. Bunlar sadece anlamaktan aciz insanların seviyesine indirgenmiş şeyler. Yoksa cennet bizim evin bahçesi gibi bir yer değil. Bu İslam'daki müjdelerden bir tanesi sadece. Oysa çok daha önemli nice şeyler var ki onlar cennet istemek veya cehennemden kaçmak için inanmayan özgürlere hitap eder.

5- Allah korkusu konusundaki tespitin çok güzel. Yani kötülükten alıkoymak. Bunu bilmeyen çok fazla müslüman var. Allah'tan korkmak Allah'ı öcü görmek demek değildir. Bu konuda sana şunu söyleyeyim; İbadet üç türlüdür. Birincisi kölelerin ibadetidir, cehennemden korktukları için ibadet ederler. Birisi tacirlerin ibadetidir, cenneti istedikleri için ibadet ederler. Birisi de özgürlerin ibadetidir, sadece Allah'ı sevdikleri ve ona teşekkürlerini bildirmek istedikleri için ibadet ederler. En üstün ibadet budur. Ama Allah kullarını sever, o yüzden bu ibadetlerden üçünü de kabul eder.

elmacık çok güzel yazmışsın ^^ ellerine sağlık

cabbarcan

Profesör
Reaksiyon puanı
1
cabbarcan dedi ki:
Bide hocam bi sorum var.. Kişi başı 70 huri verilecekmiş diye bişey duydum... Rakam acaba doğrumu?

( ;D cümbüş olur... öbür taraf bu taraftan hızlı bozulur orayıda paklamak için kıyamet gerekir :p )

cabbarcan dedi ki:
;D Hem demişimdir öbür tarafta iyi insanlar Hurilerle çatır-çatırmış, kötüler de Nurilerle kütür-kütür.

Bu muhabbetin sonu kötü ;D

tugbagaleri dedi ki:
ben 70 bin huri duymuştum

Sen bendende deli çıktın be arkadaş ;D ;D ;D

mehmet

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
47
bu arada acaba orcagada arkadaşımız bize şüpheleriyle ilgili bir soru bahşedemez mi?

Bu demek değildir Gel allaha inan
Biz kimseyi zorla kendi inancımızı güzel gösterip inandıramayız

Sadece varsa sorularına,şüphelerine ve düşüncelerine cevap vermek isterim.

Saygılarımla

linux

Doçent
Reaksiyon puanı
1
abi şimdi ben şeyi merak ediyorum..
bize huriler gelecek ya..
bizim hatunlara kimler gelcek nuriler mi..
şimdi gözle gözet dünyada orda nuri gelsin olmaz.
yakarım cenneti falan :D

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Bu Nuri muhabbeti İslam'la pek hoşlaşmayan ve alay etmek için kendine eğlence bulmuş olan "muhteşem" zekaların ürünü. :) Keşke "cennete girene şu kadar huri" gibi anlamsız muhabeti olmasa bunun. Konu başlığını görünce yok artık, Mehmet kesinlikle böyle bir hata yapmamıştır diye düşündüm. Nitekim yapmamış da, çok farklı ve çok güzel bir noktaya değinmek istemiş ama kimsenin aldırdığı yok. :)

Madem öyle anlıyorsunuz, o halde ben de şöyle diyeyim; kıskanmak yok. Madem laf hurilerden açılınca şanzumanı dağıtıyorsunuz, o halde kadınlara da karışmayın.. :)

orcagada

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar öncelikle şunu belirtmek isterim ki sanal ortamda gerçekten de hiçbirinizi tanımış olamam.Zira sözlerimden alınması gereken tipleri yazımda belirttim.Ama kendi adıma dediklerimin doğruluğunu yani karakterimle ilgili yazdıklarımı her ortamda ispatlayabilirim ve hatta isteyen arkadaşlar varsa ortamımda misafir ederek şahsen görmelerini ve denemelerini de sağlayabilirim.Hiçbir çekincem yok ve bu konuda gayet samimiyim küçük bir yerde yaşıyorum beni tanımayan yoktur.Bu teklifimi değerlendirmek isteyen,"hakikatten biri bunları kendine yakıştırıyorsa bir bit yeniği vardır" diyen herkesin başımın üstünde yeri var buyursun.
Şüphelerime gelince konu bana dönsün istemediğimden başka bir konu açılırsa orda bunlardan bahsedebilirim.Konumuz bu değil paylaşımcı arkadaşı rahatsız etmek istemem.Saygılar...

mehmet

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
47
orcagada dedi ki:

hayırlı akşamlar sdn üyeleri,misafirleri ve orcagada arkadaşım ;

sizler yazınız başında
orcagada dedi ki:
Ben Doğru,Dürüst,Borcuna sadık,Kimsenin karısında kızında gözü olmayan,Kimsenin hakkını yememiş,Namusuyla çalışan dinsiz biriyim.
diyorsunuz.

Siz kendi ağzınızla Allah olan inancınızı tasdik ediyorsunuz.
Allah doğru olun diyor
dürüst olun diyor
ahdinize ve borcunuza vefa gösterin diyor
kimsenin karısına kızına bakmayın zinanın hiçbirine yanaşmayın diyor
benim yanıma kul hakkı ile gelmeyin diyor
helalinden kazanın haram yola girmeyin diyor
....
....
....
daha bunlar gibi yüzlerce insanın günlük hayatının ve ebedi hayatının kurtuluşu için kurallar mevcut
Nerde derseniz hepsi kitabında mevcut.

Ve ben hakikaten inanıyorum ki
Siz onlarıda yapıyorsunuz

Bir örnek vereyim
Evli iseniz eşiniz seviyorsunuz değil mi?
veya çocuklarınız var ise onlarıda seviyorsunuz değil mi?
aynısı efendimizde yapmış hanımını sevmiş çocuklarını sevmiş.
O zaman sizler efendimizin sünnetlerinide yerine getiriyorsunuz
Peki şimdi siz hem allah inanmıyacaksınız hemde onun emirlerini yerine getireceksiniz.
bu bir çelişki değil mi?

Eğer siz bu saydıklarınızın aksini yapsaydınız o zaman ben size
Hiç mi allahtan korkmuyorsunuz?
sizin dininiz diyanetiniz yok mu?
gibilerinde sorma hakkım olur değil mi?

Şimdi lütfen sizde kendinize dinsizim Allah'ı tanımam demeyin
Eğer Allah'ı tanımıyorsanız bence onun emirlerinin aksini yapın ki bizde inanalım.

Ha bu arada dininiz islam olmayabilir
Saygım sonsuzdur.
Ama dinsiz asla olamassınız değerli kardeşim

Saygılarımla

tugbagaleri

Profesör
Reaksiyon puanı
46
cabbarcan dedi ki:
cabbarcan dedi ki:
Bide hocam bi sorum var.. Kişi başı 70 huri verilecekmiş diye bişey duydum... Rakam acaba doğrumu?

( ;D cümbüş olur... öbür taraf bu taraftan hızlı bozulur orayıda paklamak için kıyamet gerekir :p )

cabbarcan dedi ki:
;D Hem demişimdir öbür tarafta iyi insanlar Hurilerle çatır-çatırmış, kötüler de Nurilerle kütür-kütür.

Bu muhabbetin sonu kötü ;D

tugbagaleri dedi ki:

Sen bendende deli çıktın be arkadaş ;D ;D ;D

buradada 70bin diyor ben uydurmadım alın size kaynak:

Madde-3

Cennet Nimetlerinin özetini ve o devlete nail olanı bildirir:

Ey aziz bil ki Cenab-ı Hak, kutsi hadisinde buyurmuştur ki: Ey ademoğlu! Dünyaya nasıl değer verir ve bağlanırsın ki dünya fani ve nimetleri geçicidir ve hayatı muvakkattır. Muhakkak ki benim yanımda, bana itaatli olan kularım için 8 Cennet hazırlamışımdır. 8 Kapısı olan bu cennetlereni her birinde Zağferandan 70 bin bahçe vardır ve her bahçede inci ve mercandan yapılı 70 bin şehir ve her şehirde, kırmızı yakuttan yapılmış 70 bin köşk ve her köşkte zebercedden yapılmış 70 bin ev ve her evde sarı altından 70 bin oda ve her odada sarı yakuttan 70 bin taht ve her tahtın üzerinde ipekten işlenmiş 70 bin yatak ve her yatak üzerinde bir huri kızı ve her hurinin önünde sarı altından bir tepsi ve her tepside renkli mücevherlerden 70 bin tabak ve her tabakta başka bir çeşit yemek vardır.

Her köşkün altında 4 nehir akar ki, biri su, biri süt, biri temiz şarap, biri de süzülmüş baldır. Her nehirin kenarında 70 bin ağaç vardır. Her ağacın 70 bin çeşit meyvesi ve 70 bin renkte yaprakları ve her ağaç üzerinde renkli kuşlardan 70 bin kuş vardır ve her kuş 70 bin çeşit sesle Allah’ı tesbih eder.

Cenab-ı Hak buyuruyor ki:" bana itaat etmiş olan kullarıma, bunlardan başka her saat başında gölerin görmediği, kulakların işitmediği, gönüllerin duymadığı 70 bin hediye bağışlarım. Cennet halkının elbiseleri 70 kat hülledir, o kadar incedir ki birbirini kapamaz, latındakinin rengi üstündekine vurup birbirinini güzelliğini artırır. Bunlar, Cennetten çıkmaz, ihtiyarlama, ölmez, üzülmez, ağlamaz, namaz kılmaz, oruç tutmaz, hastalanmaz, kadınlar hayız ve nifas görmez, tuvalete gitmezler. Yalnız gülsuyu gibi ter dökerler. O halde benim rızamı ve Cennetimi isteyen dünyarda kanaatkar ve gözü tok olsun. Dünyanın fani ve geçici olan izzet ve lezzetlerine bağlamasın ve yalnız sevgilim Hz. Muhammed (S.A)'a bağlanıp onu içten sevsin ve onun çizdiği yoldan gitsin.

http://www.atominsan.com/cennet_ve_cehennem.php

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
@tugbagaleri, kaynak olarak belirttiğin yerin kendisi bir kaynak belirtmemiş. Zaten belirtmiş de olsa o kaynak iyice irdelenmeli. Öyle her okuduğumuzu doğru kabul edemeyiz. İslam'da vecizli sözler çok kullanılır ancak bunu, kendi yalanlarına kılıf hazırlamak için kullananlar da çok olmuştur.

Örneğin elindeki soğanları satamayan adamların "kim ekke soğanını Mekke'de yerse, ona cennetten bir karış toprak" diye uydurduğu "hadis"ler vardır.

tugbagaleri

Profesör
Reaksiyon puanı
46
Niye dogru olamazmı dinde mantık aramak dogru değildir şüpheye düşersin kesinlikle dogrudur demiyorum ama sanırım bu bilgileri Erzurumlu İbrahim Hakkı yorumlamış bu kişide ikimizdende bilgilidir sanırım ttp://www.biyografi.net/kisiayrinti.asp?kisiid=562

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Dinde mantık aramamak doğru değildir. ;) Yalnızca hükümlerin ve bazı olguların mahiyetini tam olarak bilemezsin. O da aklın alabileceği ve alamayacağı durumla ilgilidir. "Şşt sus bakıyım sen hoca efendiden daha mı iyi bileceksin" yaklaşımı yoktur İslam'da. İslam herşeyi bir hikmete, bir sebebe dayandırır. İslam, sormanın öğrenmenin yarısı olduğunu söyleyen dindir. Sormak da mantık ürünüdür.

İbrahim Hakkı'yı tanımıyorum, ancak nice alimler vardır ki bu konuda önemli hatalara düşmüşlerdir. "Bizden daha iyi bilir" denilen bir takım insanlar eğer işleri Allah'ın kitabında belirttiği ehil kişilere bıraksaydılar İslam zaten şu anda böyle kıvranıyor olmazdı. Bu konuda çok ayet vardır.

Zaten ben de kesinlikle yanlıştır demiyorum. İşin içine cennet ve cehennem girince insanın iki defa düşünmesi lazım. Çünkü bunlar sadece anlaşılma seviyesine indirgenmiş betimlemelerden ibaret.

orcagada

Doçent
Reaksiyon puanı
0
mehmet1101 dedi ki:
orcagada dedi ki:

hayırlı akşamlar sdn üyeleri,misafirleri ve orcagada arkadaşım ;

sizler yazınız başında
orcagada dedi ki:
Ben Doğru,Dürüst,Borcuna sadık,Kimsenin karısında kızında gözü olmayan,Kimsenin hakkını yememiş,Namusuyla çalışan dinsiz biriyim.
diyorsunuz.

Siz kendi ağzınızla Allah olan inancınızı tasdik ediyorsunuz.
Allah doğru olun diyor
dürüst olun diyor
ahdinize ve borcunuza vefa gösterin diyor
kimsenin karısına kızına bakmayın zinanın hiçbirine yanaşmayın diyor
benim yanıma kul hakkı ile gelmeyin diyor
helalinden kazanın haram yola girmeyin diyor
....
....
....
daha bunlar gibi yüzlerce insanın günlük hayatının ve ebedi hayatının kurtuluşu için kurallar mevcut
Nerde derseniz hepsi kitabında mevcut.

Ve ben hakikaten inanıyorum ki
Siz onlarıda yapıyorsunuz

Bir örnek vereyim
Evli iseniz eşiniz seviyorsunuz değil mi?
veya çocuklarınız var ise onlarıda seviyorsunuz değil mi?
aynısı efendimizde yapmış hanımını sevmiş çocuklarını sevmiş.
O zaman sizler efendimizin sünnetlerinide yerine getiriyorsunuz
Peki şimdi siz hem allah inanmıyacaksınız hemde onun emirlerini yerine getireceksiniz.
bu bir çelişki değil mi?

Eğer siz bu saydıklarınızın aksini yapsaydınız o zaman ben size
Hiç mi allahtan korkmuyorsunuz?
sizin dininiz diyanetiniz yok mu?
gibilerinde sorma hakkım olur değil mi?

Şimdi lütfen sizde kendinize dinsizim Allah'ı tanımam demeyin
Eğer Allah'ı tanımıyorsanız bence onun emirlerinin aksini yapın ki bizde inanalım.

Ha bu arada dininiz islam olmayabilir
Saygım sonsuzdur.
Ama dinsiz asla olamassınız değerli kardeşim

Saygılarımla
Değerli arkadaşım bunlar gibi faziletlere sahip olmanın dinle bir ilgisi yoktur kanımca.Yani bunları söylemiş olmak için allah ya da peygamber olmak gerekmediği gibi bu şekilde yaşamak için dine sahip olmak da gerekmiyor.Kendi adıma bunlar benim insanlık anlayışımla örtüşen ama asla dini bir anlamı olmayan güzel huylardır.
Bunlar bugün her aklı başında insanın kendi için isteyeceği ve etrafındakilerinde riayet etmelerini umacağı şeylerdir.
Kendimi övüyor gibi hissettim ve bundan müzdaribim.İlgileriniz için teşekkürler.Saygılar...

tugbagaleri

Profesör
Reaksiyon puanı
46
Elmacik dedi ki:
Dinde mantık aramamak doğru değildir. ;) Yalnızca hükümlerin ve bazı olguların mahiyetini tam olarak bilemezsin. O da aklın alabileceği ve alamayacağı durumla ilgilidir. "Şşt sus bakıyım sen hoca efendiden daha mı iyi bileceksin" yaklaşımı yoktur İslam'da. İslam herşeyi bir hikmete, bir sebebe dayandırır. İslam, sormanın öğrenmenin yarısı olduğunu söyleyen dindir. Sormak da mantık ürünüdür.

İbrahim Hakkı'yı tanımıyorum, ancak nice alimler vardır ki bu konuda önemli hatalara düşmüşlerdir. "Bizden daha iyi bilir" denilen bir takım insanlar eğer işleri Allah'ın kitabında belirttiği ehil kişilere bıraksaydılar İslam zaten şu anda böyle kıvranıyor olmazdı. Bu konuda çok ayet vardır.

Zaten ben de kesinlikle yanlıştır demiyorum. İşin içine cennet ve cehennem girince insanın iki defa düşünmesi lazım. Çünkü bunlar sadece anlaşılma seviyesine indirgenmiş betimlemelerden ibaret.

Bunun muhabetin sonu gelmez 7 ,70 veya 70bin hiç farketmez 1 tanede olur oraya gidersek iyi :)

mehmet

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
47
tugbagaleri dedi ki:
Bunun muhabetin sonu gelmez 7 ,70 veya 70bin hiç farketmez 1 tanede olur oraya gidersek iyi :)

hayırlı sabahlar arkadaşlar
işin özetini tugbagaleri arkadaşımız belirtmiş.
hele bir oraya girelim ondan sonra "mevla görelim neyler neylerse güzel eyler."

Saygılarımla

Reaksiyon puanı
188
tugbagaleri dedi ki:

yaw böyle diyip de toplu intiharlara sebebiyet vermeyin gözünüzü seveyim ;D

gerçi intihar eden cennetten önce bi cehennemde bronzlaşıyo ama :}