Sağlığınız için Türk ayakkabısını seçin!

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
10,325
Sağlığınız için Türk ayakkabısını seçin!

untitled4fe186c7fcfeb8288.jpg

Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) Başkanı Hüseyin Çetin, "Türk halkının yerli ayakkabıyı tercih etmesi kendi menfaatleri, sağlığı ve maddiyat açısından çok önemli. Türkiye'de üretilen ayakkabıların tamamı insan sağlığına uygun" dedi.

Çetin, yaptığı açıklamada, tüketicileri ayakkabı satın alırken dikkat etmesi gereken hususlar konusunda uyararak, ucuza satılan ayakkabılara rağbet etmemeleri gerektiğini bildirdi.

Türkiye'nin her yıl yaklaşık 56 milyon çift ayakkabı ithal ettiğini açıklayan Çetin, "İthal edilen ayakkabıların yüzde 85'i Çin, Endonezya ve Vietnam'dan geliyor. Kaliteleri çok kötü olan bu ayakkabılar Türk ayak yapısına ve sağlığına uygun değil, bunların hepsi gerekli denetimlerden geçemiyor. Uzakdoğudan gelen ayakkabıların, ayak yapısına uygun olmadığı için özellikle ayağı sıkma, insanda stres, bel ve baş ağrısı gibi rahatsızlıklara sebebiyet verdiğini yaptığımız araştırmalarda görüyoruz" diye konuştu.

Gümrüklerde belirli testlerin yapıldığını ancak 2012 yılında özellikle Ekonomi Bakanlığının yurtdışından gelen ürünler üzerinde yaptığı araştırmada kanserojen maddenin en çok tespit edildiği ürünün ayakkabı olduğunu anımsatan Çetin, şunları kaydetti:

"Gerçekten nihai tüketicinin ayakkabı alırken çok dikkat etmesi gerekiyor. Ayakkabının altının, üstünün ve içinin ne olduğunu bilmesi gerekiyor. Ayakkabı tanıtım kılavuzları var. Yani bu kılavuz aslında ayakkabının altının, üstünün, içinin ne olduğunu ve ayakkabıların üzerinde bulunan etiketlerde yer alan ibarelerin ne anlama geldiğini belirten bir şema ve mağazalara asılarak, müşterinin bilinçlendirilmesi gerekiyor. Tüketicilerin ayakkabı tanıtım kılavuzlarının olmadığı ayakkabıları kesinlikle almamaları lazım. Bu da zaten mağazalarda olması gereken bir mecburiyet. Maalesef bugün baktığımız zaman özellikle büyük markaların çoğunda, ayakkabı satan mağazalardan ziyade giyim satan mağazaların çoğunda bu levhalar yok ve ayakkabıların bazılarında da içinde bulunması gereken ufak ibarelerin olmadığını gözlemliyoruz."

"Bugün 10 liraya satılan bir ayakkabının 10 liraya mal olması imkansız"

Tüketicilerin ayakkabı alırken söz konusu ibarelere bakması gerektiğine dikkati çeken Çetin, "Ayakkabıyı eline aldığı zaman da kalitesini hissedebilmesi lazım. Bugün 10 liraya satılan bir ayakkabının 10 liraya mal olması imkansızdır. Çünkü tabanda ve üzerinde kullanılan deri hammaddesi de dışarıdan geliyor. Biz, yüzde 40 ham deri kullanıyoruz. Alt tabanında da yüzde 100'ü petrol ve petrole dayalı olduğu içinde tamamı yurtdışından geliyor sadece burada kimyasallarla birleştirilerek taban haline getiriliyor. Bunların da aşama aşama yapılan testleri var. Keşke imkan olsa da testlerin yapıldığı laboratuvarın belgelerini müşteriye sunabilseler. Bu sunulduğu zaman Türk halkının kalitesiz ayakkabı giymesi engellenebilir" ifadelerini kullandı.

Türk ayakkabısının bin 200 yıllık bir tarihçesi olduğunu vurgulayan Çetin, şöyle devam etti:

"Ayakkabı sektörü ülkemizde çok gelişmiş bir sektördür. Türk halkının yerli ayakkabıyı tercih etmesi kendi menfaatleri, sağlığı ve maddiyat açısından çok önemli. Türkiye'de üretilen ayakkabıların tamamı insan sağlığına uygun. Yurtdışından gelen petrole dayalı malzemelerde zaten teste tabi tutulduğu için üretici açısından da son dönemlerde yapılan iş güvenliği, iş sağlığı bu gibi etkenlerle birlikte ülkemizdeki üretim tesislerinden çıkan ayakkabılar Türk halkının ayak sağlığı için Türk ayakkabısını tercih etmesini istiyoruz."

KaynaK

Tükenir Kalem

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Ne reklamı ,avmlerdeki ayakkabılardan bahsetmiyor burada.Avm mağazaları genelde kaliteli Avrupa malları satar.Ama Türkiye avmlerden ibaret değil,üstelik çarşılarda satılan ayakkabıların sayısı toplam ayakkabı sayısının büyük kısmı.Bu da demek oluyor ki Türk malı giymek daha iyi,ehliyet dersinde öğretmenimiz söz gelimi çok güzel bir şey demişti.

"Kılık kıyafette kalitesiz giyebilirsiniz,ucuz giyebilirsiniz.Ama sakın ayakkabı da paradan çekinmeyin kalitelisi pahalıysa kıyın paraya alın,ayaklarınız mahvolduğunda pişman olursunuz."

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
ehliyet dersinde öğretmenimiz söz gelimi çok güzel bir şey demişti

"Kılık kıyafette kalitesiz giyebilirsiniz,ucuz giyebilirsiniz.Ama sakın ayakkabı da paradan çekinmeyin kalitelisi pahalıysa kıyın paraya alın,ayaklarınız mahvolduğunda pişman olursunuz."

Dogru söylemis.

Gecenlerde aldigim 15 liralik ayakkabidan sonra bu yazdigini tasdik ederim. Kaliteli ayakkabi gercekten kendini belli ediyor.

/xo/

Dekan
Reaksiyon puanı
226
İyi o zaman, madem türk yapımı ayakkabılar çok iyi, spor model satsınlar. Daha 4–5 gün önce Puma Whirlwind ve Roma aldım. Çok da şahane ayakkabılar.

Tükenir Kalem

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Niye üretsinler ki,nasılsa gene Adidas Nike vs. alacak herkes.Benim memleketimde futbol oynarken yırtmak için giydiğimiz converse tipi ayakkabıları 5 liraya alıyorduk.Aynısının üzerinde Converse yazıp yanına da bir yıldız çakınca o bildiğin kumaş ayakkabı oluyor 100 lira.Ama aynısı Türk malı pazarda satılınca ve bunu ben giyince orjinal değilmiş diye espri konusu oluyorum.

Puma nın çoğu ayakkabısı kalitelidir zaten.Bu haber başka bir noktaya dikkat çekmiş :)

Reaksiyon puanı
10,325
Ne reklamı ,avmlerdeki ayakkabılardan bahsetmiyor burada.Avm mağazaları genelde kaliteli Avrupa malları satar.Ama Türkiye avmlerden ibaret değil,üstelik çarşılarda satılan ayakkabıların sayısı toplam ayakkabı sayısının büyük kısmı.Bu da demek oluyor ki Türk malı giymek daha iyi,ehliyet dersinde öğretmenimiz söz gelimi çok güzel bir şey demişti.

çok doğru bir söz, aynen katılıyorum.

kubrasafak

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Dogru söylemis.

Gecenlerde aldigim 15 liralik ayakkabidan sonra bu yazdigini tasdik ederim. Kaliteli ayakkabi gercekten kendini belli ediyor.

Aslında kaliteli ayakkabının fiyatı ile alakası yok ben 200 TL verdim bir ayakkabıya 2-3 ayda rengi soldu garip garip şeyler oldu ve ayağımı da rahatsız ediyordu garantiye vermek istedim ve almadılar. Üstelik bu Bilinen büyük bir marka. Bundan sonra 10 TL de olsa rahatsa alacağım.

Reaksiyon puanı
16,118
%100 doğru çin malı ayakkabı sağlığa zararlı.

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Bundan sonra 10 TL de olsa rahatsa alacağım.

Rahat olup olmadigi sonradan anlasiliyor maalesef.. Ben ayakkabida illa marka olacak diye israr edenlerden degilim, ama bu zamana kadar aldigim ucuz ayakkabilarin cogu fos cikti. Bu yüzden almadan önce en az 5-10 dakika ayakkabiyi deniyorum. Dükkanda calisanlarin hosuna gitmesede :)

Reaksiyon puanı
16,118
Rahat olup olmadigi sonradan anlasiliyor maalesef.. Ben ayakkabida illa marka olacak diye israr edenlerden degilim, ama bu zamana kadar aldigim ucuz ayakkabilarin cogu fos cikti. Bu yüzden almadan önce en az 5-10 dakika ayakkabiyi deniyorum. Dükkanda calisanlarin hosuna gitmesede :)

denemen doğru araba alırken denerken sorun etmiyorlar ayakkabı arabadan daha çok muhatab olduğun bir şey sonuçta.

AnOldFriend

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Türkiyede ayakkabıcılık daha çok ufak atölyelerde el işçiliği ile yapıldığından daha pahalıya imal oluyor ama bunu seri üretim bandıyla teknoloji destekli üretirseniz maliyeti düşürebilirsiniz. Yurtdışından gelen ithal ayakkbıların birçoğu bu nedenle ucuz.

Ayak sağlığına gelecek olursak zaten ayak sağlığı için ise bence yanlış bir yazı.

Kundura kösele ayakkabılar zaten sağlığa zararlı;
-zeminden gelen baskı ve darbenin şiddetini emecek yumuşak katman yok.
-sivri burunsa zaten parmak fizyolojisini bozup tırnak batması ve şekil bozuklıklarına sebep olur.
-dar ve esnemeye pek müsait olmadıklarından rahatsızlık yaratır. İnsan ayağı gün içerisinde şişer ve genişler dönem dönem.
-terlettiği için mantar gibi hastalıklara sebep olabilir.

O nedenle ayak sağlığı ile alakalı tavsitye verilecekse ortopedik tabanlı spor ayakkabıları doğru cevap olacaktır.

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
255
zaten o çin malları 2-3 ay dayanıyor en fazla. 2-3 ay da bir ayakkabı almaktansa bir kere 60-100 tl verip adam akıllı bir ayakkabı almak daha mantıklı.
hem daha konforlu hemde 1 yıldan fazla dayanıyor (kullanıma göre değişir )

UNBAHTIBIL

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Geçen sene bu zamanlarda indirimdeyken aşağıdaki ayakkabıyı almıştım. 200 TL'den 80 TL'ye düşmüştü. Giydiğim en rahat ve konforlu ayakkabılardan birisi budur ve hala da giyiyorum bir problemi yok...

Bazen paraya kıymak gerekiyor.

puma-roma-lp-low-lodge-spor-ayakkabi-original-detail.jpg

kubrasafak

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

Bende bundan sonra öyle yapacağım aksi takdir de ayağıma da cebime de zarar.

kayhankaan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Aynı şey Çin malı giyim eşyalarının tamamı için geçerli bence.
Kanserojen boyar maddeler Çinli sanayiciler tarafından bolca kullanılıyor çünkü.

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Yabancılar ayakkabı işini çok iyi biliyorlar.Aynı fiyata iki tane ayakkabı aldım biri türk mali diğeri popüler yabancı markalar dan ,türk malı olan altı ayda tabanında kesikler ,renginde solmalar kullanılmaz hale geldi ,yabancı marka ayakkabı ise hala giyiyorum sadece iç astarın giyip çıkarırken bir miktar aşınma var o kadar ve bir seneden fazladır giyiyorum.

Reaksiyon puanı
10,325
ah [MENTION=35568]-Hewal-[/MENTION] şu muhalefet huyun geçmiyor bi türlü! :)
halbuki ben de tam dört yıldır bir türk ayakkabısı giyiyorum, yıpratıp elden çıkarmak için elimden geleni yapmama rağmen kurtulamıyorum!

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
[MENTION=129454]|SeYYaH|[/MENTION] huyum kusurun doğruyu söylemeden edemiyorum.

laramio

Asistan
Reaksiyon puanı
0
20 tlye verip 2 ay giyecegine 100 tl verip 2 yil giy bu kadar basit.

giskur11

Profesör
Reaksiyon puanı
160
Türk malı olsun diye (inşallah firma ismi vermek suç değildir) flo'dan türk malı bir ayakkabı aldım bir kaç ay kullandıktan sonra sol ayağımda bir ağrı baş göstermeye başladı gittim 20 liraya silikon taban aldım ağrı geçti.Üstteki yazı biraz iddalı olmuş.

laramio

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Türk malı olsun diye (inşallah firma ismi vermek suç değildir) flo'dan türk malı bir ayakkabı aldım bir kaç ay kullandıktan sonra sol ayağımda bir ağrı baş göstermeye başladı gittim 20 liraya silikon taban aldım ağrı geçti.Üstteki yazı biraz iddalı olmuş.

Ustteki derken benim yazdigim mi

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Neyi beğenmesek "kanserojen"i yapıştırıyoruz direkt alnına. :) Her zamanki gibi abartmayı, işi sulandırmayı başarıyoruz. Hele ki "yerli malı" diye aşırı suistimal edilmiş bir konuda.. Yine de ayakkabı imalatında çalışmış birisi olarak söyleyebilirim ki, ülkemizde gerçekten kaliteli ayakkabı üretiliyor. Fakat ülkemizde üretilen her ayakkabı kalitelidir anlamına gelmiyor bu. O yüzden iyi seçmek lazım, kaliteden emin olmak lazım.

enesfatihan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Kesinlikle Türkiye'de üretilen ürünlere yönelmemiz gerekiyor. Ben bu konuda değinmek istiyorum. Günlük ayakkabı modeli kategorisine dahil edilen ürünlerden bir tane ayakkabı satın aldım ve oldukça da memnunum. Yine müşteri hizmetlerindeki arkadaşlar vs. hayli yardımcı oldu konuyla ilgili, bence bu tarz bir arayış içerisinde olan arkadaşlar deneyebilir.

Emir Timur

Doçent
Reaksiyon puanı
445
10 yıldır giydiğim botumla vedalaştım; öneri bot markası var mı?

Son mesajlar