Sabit Ücret Gerçeği

zuhtudogmus

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar, biliyorum ki pek çoğunuz telefon hatlarınıza gelen sabit ücret konusunda şikayetçisiniz. Bir çok kişi sabit ücretin abonelerden ne için alındığını bilmiyor. Bilmediği bir nedenle faturasına eklenen tutara tepki gösterdiği için de konuyu protesto ediyor. Hatta sabit telefonunu kapattırıp sadece cep telefonu kullanmayı önerenler bile var. İnternette dolaşan maillere göre bu ücret hepimizden ‘Deli Dumrul’ misali toplanıyor ve dünyada sabit hatlardan sabit ücret alan tek ülke de biziz.
Ben bu işte bir it yeni olduğunu düşünüp üşenmedim, konuyu araştırdım ve çok ilgilinç bir sonuçla karşılaştım. Aşağıda detaylı şekilde anlattığım şeyin özeti olrak şunu söyleyeyim:
1. Sabit ücret hattınızın çalışır durumda olmasını sağlamak için verilen hizmetlerin bedeli olarak tahsil ediliyor.
2. GSM operatörlerine göre sabit telefon operatörlerinin sabit ücret bedeli daha fazla çünkü GSM opreratörü bir baz istasyonun çalışmasını sağlayarak binlece abonenin hattını çalışır durumda tutarken sabit telefon operatörü her eve giden kablodan, o kabloların toplandığı kurulardan ve kutuların bağlı olduğu bölge santrallerinden de sorumlu ve evdeki hattınızın çalışır tutulma maliyeti çok yükseliyor.
3. Dünyada sabit hatlardan sabit ücret alan tek ülke Türkiye bilgisi tamamen bir şehir efsanesi. Avrupa’da sabit hatlardan ayda ortalama 13.4 Euro sabit ücret alınıyor. Türkiye’nin ortalaması ise 5.4 Euro. Üstelik tüm Avrupa’da Türkiye’den daha düşük ortalama sabit ücret alınan tek bir ülke var; ayda 4.9 Euro ile Letonya
4. Sabit ücretin iptal edildiğine dair bir mahkeme kararı olduğu doğru. Balıkesir 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin böyle bir kararı var fakat bu karar alınan ücretin yasalara ve anayasaya uygun ve kamu otaritesi tarafından belirlendiği belirtilerek Yargıtay tarafından iptal edilmiş.

Sabit ücret meselesine farklı bir bakış...
Temelde sabit ücret, Telekom’un evinize kadar getirdiği bakır kablonun çalışır durumda olması için talep ettiği tutarın adıdır. Diyeceksiniz ki cep telefonumun da çalışır durumda olması lazım. Niye GSM operatörü daha düşük sabit ücret istiyor.
Niye Telekom’un sabit ücreti GSM firmalarından yüksek?
Cevabı aslında çok basit. GSM operatörleri kablosuz operatör oldukları için onların sorumluluğu şehirlerin belirli bölgelerinde bulunan baz istasyonlarının çalışır durumda olmasını sağlamak ve bu baz istasyonlarına gelen fiber bağlantıların çalışmasındaki sürekliliği sağlamak. Kısaca her 3-5 bin kullanıcı için bir baz istasyonunun çalıştırılması sağlamak.
Öte yanda Telekom her eve kablo ile ulaşmak durumuda. Yani GSM operatörü 1 baz istasyonla uğraşırken Telekom binlerce bakır kablo hatla uğraşmak durumunda. İkisinin bakım maliyetleri arasında ise dağlar kadar fark var. GSM firmaları 1 adam çalıştırıyorsa Telekom’un en az 5-10 adam çalıştırması lazım ki telefonunuzun ahizesini kaldırdığınızda çevir sesi duyun ve biri sizi aradığında telefonunuzun zili çalsın. Sanmayın ki bu sabit ücret sadece Türk Telekom’da devam edecek. Kablolu iletişim alanında Telekom’a rakip olmak isteyen her firma benzer bir ücret almak durumda kalacak.
Türkiye’deki sabit ücretler Avrupa’dan çok daha düşük
Ortalıkta dolaşan maillerde sabit ücretin dünyanın hiçbir yerinde alınmadığı gibi tamamen hayal ürünü bir ibare de var. Yukarıda belirttiğim nedenlerden dolayı tüm sabit telekom operatörleri abonelerinden öyle vya böyle sabit ücret istiyor.
Avrupa Komisyonu’nun Mart 2009 tarihli raporuna göre sabit ücrette Avrupa ortalaması 13.4 Euro. Bu tutar zengin kesim olan Batı Avrupa’da ortalama 15.5 Euro’ya çıkıyor. Ekonomileri daha az gelişmiş olan Orta Avrupa’da ise 10.4 Euro. Peki Türkiye’deki sabit ücret ortalaması nedir derseniz hemen aynı rapora göre söyleyelim, aylık sadece 5.4 Euro. Yani Türkiye, Avrupa ortalamasından yüzde 60 daha düşük sabit ücret ödüyor.
Bir de ülke bazında bakalım isterseniz:
İrlanda – 25.4 Euro
Belçika – 18.4 Euro
Hollanda – 18.0 Euro
Almanya – 16.4 Euro
İspanya – 16.2 Euro
Fransa ve Avusturya – 16.0 Euro
Yunanistan – 14.8 Euro
Tüm Avrupa’da aylık sabit telefon ücreti Türkiye’den ucuz tek bir ülke var. O da 4.9 Euro ile Letonya. Bu rakamlar sabit ücret konusundaki suçlamaların ne kadar haksız olduğunu gösteriyor.
Telefon abonesi olmadan ADSL himzeti mümkün mü?
Sabit ücretin niye alındığını yukarıda anlattım zaten. O para evinize gelen bakır kablonun çalışır durumda tutulması için alınıyor. Yani eğer sabit telefon aboneliği olmadan ADSL abonesi olmak isterseniz, bu durumda ADSL için o sabit ücreti ödemek zorunda kalacaksınız ve değişen bir şey olmayacak.
Son olarak, sabit ücretin mahkemece iptal edildiği ve dileyen kişilerin TÜKODER’e başvuru yaparak bugüne kadar sabit ücret için ödedikleri tutarı 15 gün içerisinde geri alabilecekleriyle ilgili konuya değinmek istiyorum. Evet Balıkesir 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin böyle bir karar var fakat bu kararın iptal edildiği bir Yargıtay kararı da var. TÜKODER bu doğru olmayan mailden ve gereksiz başvurulardan o kadar bunalmış ki 2008 Kasım’ında web sitesinde bir açıklama bile yayınlamış.

kobalt

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
iyi ama avrupa'da adsl mi var da telefon hattına boşuna para ödüyolar?Bir arkadaşımdan duyduğuma göre belçika'da kablonet varmış, internet ile telefon hattı ayrıymış.Bizde de böyle olsa herkes ev telefonunu kapatır.

zuhtudogmus

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kablonet Türkiye'de de var ama yaygın değil sadece. Üstelik BTK, yalın ADSL konusunu 2010 çalışma takvimine almış diye okudum geçen gün. Yani bu düzenleme çıkınca telefon abonesi olmadan ADSL abonesi olabileceksin ama yazıda da belirtildiği gibi o zaman da sabit ücret ADSL faturana gelecek. Değişen pek bir şey olmayacak.