Ryzen 1500x ve Gtx 1060 darboğaz

HakanReiz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhabalar bilgisayarımın özellikleri şöyle Ryzen 1500x, Gtx 1060 6gb, 16gb Ram. Bu bilgisayarı almadan önce yabancı da olmak üzere çoğu forumda araştırma yapmıştım hiçbirinde darboğaz olmadığı, hatta bazılarının aynı ekran kartını Ryzen 5 1400 ile kullandıklarını gördüm fakat benim bilgisayarda darboğaz yapıyor, örnek olarak Battlefield 1’i yüksek ayarlarda oynarken işlemcinin bazen %95 e kadar dayandığını fakat ekran kartının %80 den yukarı çıkmadığını görüyorum işlemciyi 3.5 ten 3.7GHz’e overclock yapmayı da denedim fakt hiçbir yardımı olmadı. Ne yapmalıyım ?

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,998
Sürücüleri nasıl güncellediniz? Hangi işletim sistemi kullanıyorsunuz? BIOS sürümünüz güncel mi?

HakanReiz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sürücüleri nasıl güncellediniz? Hangi işletim sistemi kullanıyorsunuz? BIOS sürümünüz güncel mi?
Sürücü en güncel 2 kere kaldırıp tekrar kurmuşluğum var, Bios’u daha yeni güncelledim, Windows 10 Home 64bit

KimBuGamzeli

Profesör
Reaksiyon puanı
1,821
GTX 1060 3 GB versiyonunu AMD FX - 8300 işlemcili sistemim de 1 hafta test etmiştim 8 GB DDR3 ram var bu sistem de ve hiç bir şekilde darboğaz yaşamadım. Bence sisteminiz de bir sorun var.

HakanReiz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
A
Tamam işte nasıl güncellediniz?
Bios soruyor iseniz Asus’un sitesinden indirip C diskine attım daha sonra oradan kurulum yaptım
Ekran kartı için soruyor iseniz GeForce Exprience’tan 2 kere kaldırıp hızlı kurulum le tekrar kurdum

---- Mesajlar birleştirildi ----

GTX 1060 3 GB versiyonunu AMD FX - 8300 işlemcili sistemim de 1 hafta test etmiştim 8 GB DDR3 ram var bu sistem de ve hiç bir şekilde darboğaz yaşamadım. Bence sisteminiz de bir sorun var.
Evet orası bariz zaten. Daha az önce Bf1 oynamaya çalıştım işlemci %100 çalışırken ekran kartı %70’in üzerine çıkamıyordu, işlemci en fazla 65 dereceyi ekran kartı da en fazla 70 dereceyi görüyordu. Sıcaklıktan olmadığı da belli oldu başka bir problem var.

Son düzenleme:

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,998
A
Bios soruyor iseniz Asus’un sitesinden indirip C diskine attım daha sonra oradan kurulum yaptım
Ekran kartı için soruyor iseniz GeForce Exprience’tan 2 kere kaldırıp hızlı kurulum le tekrar kurdum

---- Mesajlar birleştirildi ----

Evet orası bariz zaten. Daha az önce Bf1 oynamaya çalıştım işlemci %100 çalışırken ekran kartı %70’in üzerine çıkamıyordu, işlemci en fazla 65 dereceyi ekran kartı da en fazla 70 dereceyi görüyordu. Sıcaklıktan olmadığı da belli oldu başka bir problem var.
Bilgisayarı malwarebytes ile tarayabilir misin? Baktın çözülmüyor bir temiz Windows 10 formatı at. Sürücüleri Windows Update ile güncelle ve ekran kartını ayrı olarak yine GeForce Experience ile güncelle bakalım ne olacak. Hala sıkıntı devam ederse donanımsal sıkıntı olabilir. Birde sistem hep böyle sorunlu muydu yoksa yeni yeni mi olmaya başladı?

HakanReiz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bilgisayarı malwarebytes ile tarayabilir misin? Baktın çözülmüyor bir temiz Windows 10 formatı at. Sürücüleri Windows Update ile güncelle ve ekran kartını ayrı olarak yine GeForce Experience ile güncelle bakalım ne olacak. Hala sıkıntı devam ederse donanımsal sıkıntı olabilir. Birde sistem hep böyle sorunlu muydu yoksa yeni yeni mi olmaya başladı?
Yok daha yeni olmaya başladı Bf1 de keşfettim sorunu, bazı yüksek gereksinimli oyunlarda da oluyordu tabi . Dediğiniz gibi Malwarebytes ile bilgisayarı taradım, kardeşimin kullanıcısında 1 adet virüs buldu sanırım onu sildim şuan Cpu %50 Gpu da %60 civarında seyrediyor yada %80’e %80 de olabiliyor bazen ama oynanabilir oldu sonuçta. Yardımınız için teşekkürler