Haber Ruhi Çenet'in Youtube kanalı tekrar çalındı

barisbiyik

CEO
Moderatör
SDN
Reaksiyon puanı
1,647
260-201606-image-2024-04-10t191457.295_700x400 (1).jpg

Türkiye'nin önde gelen YouTuberlarından Ruhi Çenet, hesabını 2 kere çaldırıp geri almıştı. Ancak bugün, YouTube hesabı yeniden(3. kere) çalındı.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

mychar276

Profesör
Reaksiyon puanı
2,696
Hemen hemen tüm youtube kanalı çalınmalarında aynı senaryo var. Pdf dosyası ile sponsorluk anlaşması gönderiyorlar ama gönderdikleri pdf dosyası virüslü, açıldığı an pc yada cihaz ele geçiriliyor.
Komik olan dümdüz pdf göndermiyorlar, önce iletişim kurup sponsorluk almak istediklerini vs. bildiriyorlar. Hatta bazen kameralı görüşme bile yapıyorlar.

Ben uzun süredir bana atılan tüm pdfleri online pdf okuyuculara upload ederek okuyorum. Pdf konusuna dikkat edilmeli.

Nixc0r

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
15,879
Hemen hemen tüm youtube kanalı çalınmalarında aynı senaryo var. Pdf dosyası ile sponsorluk anlaşması gönderiyorlar ama gönderdikleri pdf dosyası virüslü, açıldığı an pc yada cihaz ele geçiriliyor.
Komik olan dümdüz pdf göndermiyorlar, önce iletişim kurup sponsorluk almak istediklerini vs. bildiriyorlar. Hatta bazen kameralı görüşme bile yapıyorlar.

Ben uzun süredir bana atılan tüm pdfleri online pdf okuyuculara upload ederek okuyorum. Pdf konusuna dikkat edilmeli.
Merakımdan soruyorum abi. Bu olaylardan cihaz değiştirerek vesaire kurtulma şansı var mı? Yani hesabı kurtardığı taktirde geri çalınabilir mi farklı bir cihazda?

mychar276

Profesör
Reaksiyon puanı
2,696
Merakımdan soruyorum abi. Bu olaylardan cihaz değiştirerek vesaire kurtulma şansı var mı? Yani hesabı kurtardığı taktirde geri çalınabilir mi farklı bir cihazda?
%90 cihaz değişmeden kurtulunabiliyor. Sadece bazı virüsler sadece yazılım katmanında değil, donanım katmanına, bios'a veya ROM lara yerleşebiliyor (pegasus virüsünün bazı varyantları rom belleklere yerleşiyor telefon sıfırlansa bile kalıyor). Özellikle donanımsal açıklardan yararlanan bazı virüslerde bu yapışkanlık söz konusu olabiliyor (meltdown ve spectre gibi). Ama bu tarz virüsler genelde çok ileri mühendislik gerektirdiğinden sana özel yazılmış olmalı öyle yaygın değil. Genelde format yada sıfırlama yetiyor.

Nixc0r

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
15,879
%90 cihaz değişmeden kurtulunabiliyor. Sadece bazı virüsler sadece yazılım katmanında değil, donanım katmanına, bios'a veya ROM lara yerleşebiliyor (pegasus virüsünün bazı varyantları rom belleklere yerleşiyor telefon sıfırlansa bile kalıyor). Özellikle donanımsal açıklardan yararlanan bazı virüslerde bu yapışkanlık söz konusu olabiliyor (meltdown ve spectre gibi). Ama bu tarz virüsler genelde çok ileri mühendislik gerektirdiğinden sana özel yazılmış olmalı öyle yaygın değil. Genelde format yada sıfırlama yetiyor.
Ruhi Çenet'in bunu akıl etmeyecek bir adam olduğunu sanmıyorum. Hesabı 3 kez çaldırmak birazcık aşırıya kaçıyor. Cevapladığın için sağolasın abi. 🥰

mychar276

Profesör
Reaksiyon puanı
2,696
Ruhi Çenet'in bunu akıl etmeyecek bir adam olduğunu sanmıyorum. Hesabı 3 kez çaldırmak birazcık aşırıya kaçıyor. Cevapladığın için sağolasın abi. 🥰
Hemen hemen hepsi öyle. Ruhi bizzat kaptırmamıştır genelde kanala erişimi olan, düzenleme yapabilen modlardan biri, mailleri okuyanlardan birileri kaptırıyor zaten. Kanal sahipleri kolay kolay kaptırmıyor. Aynı hikaye pintipanda vs. vs. hemen hemen tüm youtuberlara oldu tam da aynı yöntemle.

Nixc0r

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
15,879
Hemen hemen hepsi öyle. Ruhi bizzat kaptırmamıştır genelde kanala erişimi olan, düzenleme yapabilen modlardan biri, mailleri okuyanlardan birileri kaptırıyor zaten. Kanal sahipleri kolay kolay kaptırmıyor. Aynı hikaye pintipanda vs. vs. hemen hemen tüm youtuberlara oldu tam da aynı yöntemle.
Anladım abi sağolasın kafamda bu konu hakkında birkaç soru işareti vardı, iyi oldu. 🙂
Mesaj otomatik birleştirildi:

Sondaki 4 fazla olmuş aga.

destinyhome

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13
Bu kadar kolay mı ya bunların kanalları böyle çalışıyorsa biz napalim

barisbiyik

CEO
Moderatör
SDN
Reaksiyon puanı
1,647
Bu kadar kolay mı ya bunların kanalları böyle çalışıyorsa biz napalim
Aslında şöyle genellikle bu işi sağlam yapanlar bilgisayara değil hesaplara çöküyor. Yani şöyle anlatayım youtuberlarla çalışıyordum, aynısı şirketteki diğer bir youtube kanalının başına gelmişti. Bir çok çalışanın kanala erişimi oluyor.

Şimdi adamlar mail atıyor sana reklam, sponsorluk vesaire tıklıyorsun o tıklayanın tüm hesaplarına vesaire çöküyor virus haliyle ne oluyor sen bilmediğin için geri aldığındada o hesaplar sende açık olduğundan tekrar çalabiliyorlar.

Maalesef youtube bu konuda hala pek bir güvenlik alamadı. Kullanıcılarda şöyle o kadar gerçekçi mailler geliyor ki en ufak zaten bir şey yaptığında geçmiş olsun. Genellikle yüksek takipçili youtuberlar bilincinde olurlar ve kaptırmazlar kanallarını. Ancak çalışanları daha toy olduğu için maalesef bu profesyonel hırsızların tuzağına düşebiliyor.

Çalındıktan sonra en temizi bulunan ve bağlantılı hesapları bir daha kullanmamak... Yoksa göründüğü gibi 3 kere çalınır ve devam ettirilirse daha çok çalınır... Çalıştığım şirket bu dediklerimi yapmıştı 2 kere çalındıktan sonra ve bir daha olmamıştı...

Death Mark

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,455
YouTube'un 2012'lerde popülerlik döneminden hiç faydalanmasaymış fenomenim diye ortalıkta dolaşamayacaktı. O yıllarda bizde teknik imkansızlık ve yokluktan yayıncılığa başlayamadık. Saçma sapan içeriklerle fenomen olup bugünlerde basit açıklıklara ( .exe , kısatmalı linkler) clickbate olabilecek kadar bilgisiz oluşuna hayret ediyorum. Siber danışmanlık almayı bile akıl edemeyen birini böyle sömürürler.
1715075713464.png