RTÜK'ten Digiturk'e sigara cezası!

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
530
RTÜK, 16 Şubat'ta gerçekleştirdiği Üst Kurul toplantısında, DIGITURK'e toplam 250 bin TL sigara cezası kesti.

DIGITURK'ün üç kanalı, yayınladığı toplam 5 filmde 4207 sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanunundaki yasak uyarınca "Televizyonlarda yayınlanan programlarda, filmlerde, dizilerde, müzik kliplerinde reklam ve tanıtım filmlerinde tütün ürünleri kullanılamaz, görüntülerine yer verilemez" hükmüne aykırı olduğu gerekçesiyle para cezası aldı.

-MAHKEME KARARI UFUK AÇACAK-

Öte yandan RTÜK bir süre önce de "Mafya üyeleri sigara içiyor" diye, Tenten çizgi filmi için TV8'e para cezası vermişti. Ankara 4. Sulh Ceza Mahkemesi ise, 4207 sayılı sigara kanunu çıkmadan önce çekilen filmlerde "Bu yasağın uygulanamayacağına" hükmetti.

Karar kesinleştiği taktirde, 26 Kasım 1996 tarihinden önce çekilen film ve kliplerdeki sigara içilen sahneler artık kapatılmayacak. Bu karar özellikle eski Yeşilçam filmleri ile, dünya klasikleri arasına giren eski filmleri etkileyecek.

Ankara 4. Sulh Ceza Mahkemesi, RTÜK'ün uyguladığı 50 bin liralık sigara cezaları nedeniyle yapılan bir itirazı değerlendirmiş ve Tütün mamulleri yasası gereği, film ve kliplerde sigara içilen sahnelerin ekrana getirilmemesi ve "Mozaik ya da buzlanma" yöntemiyle kapatılmasının öngörüldüğünü hatırlatmıştı.

Ancak yasanın 26 Kasım 1996 tarihinde yürürlüğe girdiği ve bu tarihten önce çekilen filmlerdeki sigara sahnelerini bağlamayacağı kararına varıldı. RTÜK ise bu karara itiraz etti. Dosya itiraz üzerine Yargıtay'a gönderildi. Yargıtay yerel mahkemenin kararını onayladığı taktirde, 1996 öncesi çekilen filmlerdeki sigara içilen sahneler kapatılmayacak.

RTÜK üyesi Hülya Alp, sigara cezası ile ilgili kararlara yazdığı muhalefet şerhlerinde "Mahkemenin verdiği karar, kurum itirazından dolayı kesinleşmemiş olmakla birlikte, 4207 Sayılı kanunun ilgili hükümlerinin TV programlarının niteliklerine bağlı olarak nasıl farklı şekilde yorumlanabileceği hususunda ufuk açacaktır" dedi.

KAYNAK

emubaltaci

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
129
iyi paraymış. bu kesilen paralar nereye gidiyor onu merak ettim şimdi

ufukcoskun

Dekan
Reaksiyon puanı
104
Acısını kullanıcılardan çıkarırlar.

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
530
RTÜK'ü yaşatma derneğine. :D

ersinak

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Yahu bu rtük'e giden paraların haddi hesabı yok tv radyo ile alakalı ne varsa bunlara bir pay çıkıyor mutlak.Özerk kurumlar demokrasilerin vazgeçilmezidir aslına bakarsanız lakin bu tür denetleyici kurumlarında mutlak şartlarda denetim altında olması gerekir.Tam yetki kesinlikle sakıncalı bu tür kurumlar için.Ben yaptım oldu durumuna yatıyorlar kurumların başındakiler.Bu konudaki rahatsızlığı heryerde dile getirdim getirmeyede devam edeceğim.Sizlerinde bu konularda duyarlılık sahibi olmanızı isterim.