[Rehber] Microsoft Edge Geliştirici Ön İzleme Sürümünü Kurmak

GamePlayer52

Öğrenci
Reaksiyon puanı
28
Debian/Fedora/Ubuntu/openSUSE için;
Linux'te Microsoft Edge (Geliştirici Önizleme) Kurulumu nasıl Yapılır?

Test amaçlı olarak kullanabileceğiniz Microsoft Edge (Geliştirici Önizleme) sürümünün Debian/Fedora/Ubuntu/openSUSE için DEB veya RPM dosyasını aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz.
Microsoft Edge (Geliştirici Önizleme) – İndir
Microsoft Edge'in bu ilk önizleme sürümü, sitelerini ve uygulamalarını Linux'ta oluşturmak ve test etmek isteyen geliştiriciler için temsili bir deneyim sağlamayı amaçlamaktadır.
DEB dosyasını kurduğunuzda, resmi deposu da otomatik olarak ayarlanacak. Eğer depoyu kendiniz eklemek isterseniz aşağıdaki komutları terminalde çalıştırın.

Bash:

wget -O - https://packages.microsoft.com/keys/microsoft.asc | sudo apt-key add -

sudo sh -c 'echo "deb [arch=amd64] Index of /repos/edge/ stable main" >> /etc/apt/sources.list.d/microsoft-edge-dev.list'

Depoyu ekledikten sonra aşağıdaki komutu terminalde çalıştırın.

Bash:

sudo apt update && sudo apt install microsoft-edge-dev

Microsoft Edge'i kaldırmak isterseniz aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.

Bash:

sudo apt remove microsoft-edge-de

Peki Arch/Archo/Manjaro gibi dağıtımlar için?

Bash:

Sudo pacman -S git

Terminali açarak yukarıdaki kodu giriyoruz ve git aracını yüklüyoruz.
Sırada AUR reposundan yükleyeceğiz eğer AUR/Yay yüklü değil ise ilk önce bu rehber ile Repoyu ekleyiniz;
Eğer eklediyseniz devam edelim sıradaki kodu girerek AUR topluluk reposundan MS Edge tarayıcımızı yükleyelim;

Bash:

Bu komut süreci bittikten sonra terminali nerede açtıysak o dosya bölümünde "Microsoft-Edge-dev-bin" diye bir klasör oluşacaktır klasöre geçiş yapalım;

Bash:

cd microsoft-edge-dev-bin

Aşağıdaki komut ile PKGBUİLD dosyasını derliyelim;

Bash:

Bu kadar artık "Microsoft Edge" diye aratarak bulabilirsiniz.
Örnek Görsel;
1618824816448.png

Ram_kafasi

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Debian/Fedora/Ubuntu/openSUSE için;
Linux'te Microsoft Edge (Geliştirici Önizleme) Kurulumu nasıl Yapılır?

Test amaçlı olarak kullanabileceğiniz Microsoft Edge (Geliştirici Önizleme) sürümünün Debian/Fedora/Ubuntu/openSUSE için DEB veya RPM dosyasını aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz.
Microsoft Edge (Geliştirici Önizleme) – İndir
Microsoft Edge'in bu ilk önizleme sürümü, sitelerini ve uygulamalarını Linux'ta oluşturmak ve test etmek isteyen geliştiriciler için temsili bir deneyim sağlamayı amaçlamaktadır.
DEB dosyasını kurduğunuzda, resmi deposu da otomatik olarak ayarlanacak. Eğer depoyu kendiniz eklemek isterseniz aşağıdaki komutları terminalde çalıştırın.

Bash:

Depoyu ekledikten sonra aşağıdaki komutu terminalde çalıştırın.

Bash:

Microsoft Edge'i kaldırmak isterseniz aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.

Bash:

Peki Arch/Archo/Manjaro gibi dağıtımlar için?

Bash:

Terminali açarak yukarıdaki kodu giriyoruz ve git aracını yüklüyoruz.
Sırada AUR reposundan yükleyeceğiz eğer AUR/Yay yüklü değil ise ilk önce bu rehber ile Repoyu ekleyiniz;
Eğer eklediyseniz devam edelim sıradaki kodu girerek AUR topluluk reposundan MS Edge tarayıcımızı yükleyelim;

Bash:

Bu komut süreci bittikten sonra terminali nerede açtıysak o dosya bölümünde "Microsoft-Edge-dev-bin" diye bir klasör oluşacaktır klasöre geçiş yapalım;

Bash:

Aşağıdaki komut ile PKGBUİLD dosyasını derliyelim;

Bash:

Bu kadar artık "Microsoft Edge" diye aratarak bulabilirsiniz.
Örnek Görsel;
1618824816448.png
Açıkçası Mozilla Firefox varken Chromium Edge'in GNU/Linux tarafında tercih edileceğini sanmıyorum. Bu sürümü ben de kurdum ve pek beğenmedim açıkçası. Hatta şimdi bir daha indirip onun ekran görüntüsünü de koyayım şuraya:
Ekran Görüntüsü - 2021-04-25 14-15-21.png

Genel olarak az çok hızlı olsa da çoklu sekmeler konusunda Mozilla Firefox kadar başarılı bir tarayıcı değil bence.

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Henüz Dev Kanalı'nda ve geliştirilme aşamasında. Ben üstelik Beta sürümünü bile Windows'da beğenmemiştim. :)

Çok değil, sadece 7 ay öncesi:

coming soon.JPG

darkstar

Profesör
Reaksiyon puanı
1,481
Henüz Dev Kanalı'nda ve geliştirilme aşamasında. Ben üstelik Beta sürümünü bile Windows'da beğenmemiştim. :)

Çok değil, sadece 7 ay öncesi:

Ekli dosyayı görüntüle 149456
Üstad Debianda şaşılacak derecede düzgün çalışıyor. Microsoftla ilgili en son 10-15 sene evvel wine ile İnternet explorerı çalıştırdığımdaki hızına bu kadar şaşırmıştım...

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Üstad Debianda şaşılacak derecede düzgün çalışıyor. Microsoftla ilgili en son 10-15 sene evvel wine ile İnternet explorerı çalıştırdığımdaki hızına bu kadar şaşırmıştım...
Debian'da denemediğim için yorum yapamayacağım yalnız Windows 10'un vazgeçilmezi oldu diyebilirim. Betasını ne kadar beğenmediysem kararlı sürümü en az o kadar iyi, bence. :)

Son mesajlar