lordare

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,792
Evet arkadaşlar, uzun bir araştırma sonucunda kısıtlı bütçeyle alınabilecek en uygun telefon olan Redmi Note 9S telefonu almış bulunmaktayım.
İnternet aleminde hiçbir yerde bu telefonun uzun kullanım yorumunu yok ve "bu telefonu alırsam bu foruma konu açıp çeşitli zaman aralıklarında izlenimlerimi paylaşacağım, arkadaşlara mümkün olduğunca ve objektif şekilde yardımcı olacağım" diye de bir söz söylemiştim.

Özellikle de bu telefonla ilgili her kafadan farklı ses çıktığı ve kafa karışıklığı olduğu için bu konuyu açma gereğinde bulundum.
Bu başlık altında zaman zaman telefondaki kullanım izlenimlerimi paylaşacağım ve bu konuyu güncel tutmaya çalışacağım:

1. Gün İzlenimlerim:
Telefon, içinde %45 şarj halinde geldi. Kurulum vs yaptım, kendi kafama göre uygulamalarımı indirip kurdum, hesaplara giriş yaptım ve şarjı %40'a indiğinde telefonu kapatıp ilk şarjına taktım. MIUI12 güncellemesi ile gelen kronik sorunlar sebebiyle telefonu güncellemedim; fakat uygulamaların hepsini güncelledim.
Yaklaşık 1,5 saat sonra, saat 17'de şarjı %100 olmuştu ve telefonu açıp dışarı çıktım.
Kamera ile olabilecek en rastgele yerlerde rastgele birkaç fotoğraf çektim. Günbatımında çekilen kamera performansını gerçekten beğendim.
Yürürken video çektim, videoda telefon ekranında hiçbir titreme görünmemesine rağmen daha sonra videoyu oynattığımda gerçek anlamda titrediğini gördüm. Buna rağmen titremeyi saymazsak video performansı ve yapay zekanın renkleri güzelleştirmesi gayet iyiydi. 3 axisli bir gimbal ile (sabitleyici) sağlam videolar çekilebilir.
Video ve fotoğraf çekiminin yanında kablosuz kulaklığımı bağladım, müzik dinledim, telefon görüşmeleri yaptım, 2,5 saat sonra eve geldim ve şarjın %95 olduğunu gördüğümde gerçekten şaşırdım. Batarya performansı gerçekten de dedikleri kadar iyiymiş. Gece 02'ye kadar telefonda oyun oynadım, aralıksız sosyal medyada takıldım, youtube videoları izledim ve şarjını bitirmek için elimden ne geldiyse yaptım. Şarjı %60 'a kadar düşürebildim ve bu şarj bir günde bitemeyecek deyip yattım. Sabah 8'den beri takılıyorum ve şu an şarjı %51 (saat:11.20) . Bu vesileyle bataryası gerçekten takdir edilecek cinsten.

Telefon, kağıt üzerinde ağır bir telefon olsa da(209gr) nedense 170 gramlık önceki telefonumdan sonra bu telefonda hiç ağırlık hissetmedim. Tek elle kullanmak zor; ancak telefonu elinize aldığınız an alışmış vaziyette kullanmaya başlıyorsunuz ve hangi elinizle tuttuğunuz aklınıza bile gelmiyor.
Koruyucu jelatin kılıfı, kameraların çıkıntısını rahatlıkla koruyor. Ekranı gerçekten büyük(6,67") ve ekran gövde oranı memnun edici(%84,27). Ortadaki noktasal ön kamera, sanki yokmuş gibi bir algı yaratıyor ve oradaki noktasal kameranın varlığını unutuyorsunuz.
Hız konusunda, MIUI12 güncellemesi yapılmamış ve telefonun içindeki stabil sürümle kullanan biri olarak gerçekten hızlı ve en ufak bir kasma belirtisine rastlamadım. Yalnızca, büyük oyunlar arkaplana aldıktan 3-5 dk sonra otomatik kapanmış oluyor ve tekrar açınca tekrar yükleme ekranıyla karşılaşıyorsunuz. Bunun sebebi de benim kullandığım modelin 4GB RAM'li versiyonu olması. Bunun dışında herhangi bir RAM eksikliğini hız konusunda hissettirmiyor.

Konu sürekli güncellenecektir.

Son düzenleyen moderatör:

lordare

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,792
4. Gün İzlenimlerim:
MIUI12'ye güncellemeden kullandığımı tekrar belirtmek isterim.
Telefonun şarjı ilk başta 3 gün dayanmıştı. Bu miktar 2 güne yani normal seviyelerine kadar düştü, batarya performansında çok ufak bir düşüş görmekle birlikte batarya zaten çok iyi olduğu için ağır oyun oynayaman birisi rahatlıkla 2 günü çıkarır, birkaç saat pubg oynayan birisi 1 tam gün olarak rahat çıkarır. Pubg testlerimde 15 dk lik bir oyunda yaklaşık olarak %3-4 şarj gidiyor. Bu arada Pubg'yi en yüksek ayarlarda hiçbir sıkıntısız ve akıcı bir şekilde oynadım.
Telefonun şarjı %14 iken bile "birkaç el daha pubg atarım" diyecek kadar güven veriyor.
Batarya testlerinde 2 saat denmiş ama bana daha kısa gibi geldi. 1 saat 40 dk civarında tam şarj oluyor.
Batarya konusunda örnek vermek gerekirse sabah 8'de 100 olarak şarjdan çıkardım ve şu anda şarjım %52 (saat: 00.13) .
Kamera konusunda 48MP kamerası uzakları detaylı vermiyor. Sonuçta zaten yazılım ile oluşturulmuş olduğu için. Yine de 48MP çekim modunda güzel fotoğraflar çektiğini söyleyebilirim. Elbette normal fotoğraf modu daha güzel fotoğraflar çekiyor.
Geniş açı kamerası berbat diyebilirim. Çekilen fotoğrafı hafif yakınlaştırınca görüntü
yü pastel boya gibi bozduğu açıkça görülebiliyor.
Bununla birlikte Makro kamerası övgüyü hak ediyor.
Hiçbir ısınma sorunu yaşamadım.
Hafifliğini hissetmiyorum demiştim, farkına varmıyorsun ama uzun süre havada ellerinle tuttuktan sonra ellerinin ağrıdığını hissediyorsun. Arada bir ellerini bir yere yaslama ihtiyacı hissediyorsun. Farkında olmadan elinin ağrıması dışında bakıp da bu çok ağır dedirtecek kadar hissiyat açısından bir ağırlık yok.
Telefon normal rahat bir kot pantolon cebine tam yerleşiyor. Azıcık slim fit giyen biriyseniz büyük ekrandan dolayı cepten ekranı çıkabilir. Ben rahat kalıp giydiğim için cebe ucu ucuna yerleşiyor telefon.
Ön kamera diyaframı beni meraklandırmıştı; çünkü diyaframı çok yüksekti ve telefonu almadan evvel, acaba görüntüyü yakından mı çekiyor diye endişelenmiştim. Fotoğraf modunda ön kamera yapay zeka ile desteklenmiş ve ön kameranın çekim uzaklığı çok iyi ayarlanmış vaziyette; fakat video moduna geçince ön kameranın diyafram açıklığı kendini hissettiriyor ve görüntüyü daha yakından gösteriyor video modunda. Normal tutarsam video çekme modunda ön kamerada sadece yüzüm çıkıyor diyebilirim.
Donma veya kasma problemine rastlamadım, parmak izi algılaması gerçekten çok hızlı.
TV kumandasını test ettim bugün, gerçekten başarılı bir kumanda arayüzü ve tüm tuşları koymuşlar.
Telefonun ön ekranı koruyucu jelatin takılmış vaziyette geliyor, bu ön ekran havadaki tozları çok topluyor ve bir süre masada bırakılsa tozlu bir şekilde bulunuyor, hızlıca kıyafete silme ihtiyacı hissettiriyor. Sanırım uzun kullanımda ahize sorunu çekenler, aslında ahizede birikmiş olan tozlardan dolayı o sorunu yaşıyor olabilirler. Çünkü koruyucu kılıf şarj girişini kapıyor, hoparlörü koruyor; lakin ekran üstündeki ahizeye bir şey yapılamaz.
Bu arada hoparlör performansı söylendiği kadar kötü değil, standart bir hoparlör var telefonda. Ses yüksekliği tatmin edici düzeyde. Ben hoparlörden aşırı yüksek ses çıksın isteyenlerden ve hoparlörle şarkı dinleyenlerden olmadığım için(Bluetooth hoparlör ve Bluetooth kulaklık tercihimdir) bana gayet normal geldi.
Tavsiye eder misin derseniz 4. gün deneyimi olarak hala tavsiye ederim.

Son düzenleme:
S

SDN Anonim 645270

SDN Okuru
Ek olarak, resmi kırpmayın, yakınlaştırın. Yazılım sorunu var mı? Halihazırda ben de Note 8 Pro için detaylı konu açmıştım:

lordare

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,792
Birkaç fotoğraf örneği bırakıyorum.

Normal Çekim:

Geniş Açı:

lordare

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,792
Normal resim çıkmamış :) Yazılımsal sorun var mı, aloooo? :D
Forumun maksimum MB kapasitesinden fazla olduğu içindir :D

Ben MIUI12 güncellemesini yapmadığım için hiçbir yazılımsal sorun yaşamadım, telefonun kendi sürümüyle stabil haliyle kullanma yanlısıyım ?
Güncelleme yapılmamış bir telefona göre hiçbir çalışma durdurma hatası veya donma hatası veya başka bir hatayla hiçbiriyle karşılaşmadım

lordare

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,792
Güncelleme yapsaydım yazılım sorunu yaşayacağımı düşündüğüm için yapmadım bu arada :D

S

SDN Anonim 645270

SDN Okuru
Ben de öyle düşünüyordum, abarttıklarını anladım. Yok kamera buga giriyormuş, yok aniden kilitleniyormuş falan. Korktum tabi, güncellemeye çekindim. Sonra kendiliğinden indi :D Sorun çıkmadı, hatta 2 sorunum çözüldü :)

lordare

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,792
Ben bu korkuyla 6 ay 1 sene daha güncellemem sanırım ?
Güncellersem buraya ayrıntılı şekilde yazacağımdan emin olabilirsiniz

Erenist2020

Dekan
Reaksiyon puanı
7,299
@Yasiin @Cvnmrt siz de şahitsiniz, yazılım sorunu yok diyor :D Xiaomi düşmanı @Erenist2020 sürekli kötülüyordu, gelsin baksın şimdi.
Dedi Xiaomi fanboyu.??? Xiaominin yazılımsal hatalarından bu forumdada diğer forumlardada şikayetçi olan bir sürü insan var.Bir laf var bilirmisin:"İstisnalar kaideyi bozmaz" birkaç kişinin sorun yaşamaması Xiaominin yazılımının sorunlu olduğunu gerçeğini değiştirmez.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,998
MIUI güncellemesi haberini sitede yazdığımız zaman çok fazla yorum geliyor. Oradaki yorumlara baktığım zaman hata yaşayan kullanıcısı sayısı az değil. Hiç hata yaşamayan da var orası ayrı. Ancak genel olarak Redmi serileri hata çıkarmaya müsait. Ben 9T kullanırken bazı kişilerin yaşadığı hataları hiç yaşamamıştım mesela ama pil performansı MIUI 12'de, 10'a göre çok düşmüştü. Ancak Xiaomi'nin daha üst seviye telefonlarında pek hata yaşandığını görmedim özellikli Mi 8-9-10 gibi ana amiral modelleri ve türevlerinde.

lordare

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,792
Redmi Note 9 Pro.
Valla üstat benim telefonla seninki arasındaki tek fark kamerası. Bu yüzden soruyorum MIUI12 ve sistem güncellemelerini yaptın mı
Yaptıktan sonra yaşadığın bir sorun oluştu mu
Bana ve arkadaşlara yardımcı olma hususunda

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968
Valla üstat benim telefonla seninki arasındaki tek fark kamerası. Bu yüzden soruyorum MIUI12 ve sistem güncellemelerini yaptın mı
Yaptıktan sonra yaşadığın bir sorun oluştu mu
Bana ve arkadaşlara yardımcı olma hususunda
Yaptım onun üstüne bir yada iki güncelleme daha geldi onlarında yaptım, 11den geçince 12ye bir tek fabrika ayarlarına sıfırladım fişek gibi bir sıkıntı yok. Miui 12.0.3 var şuan.

lordare

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,792
8. Gün İzlenimlerim:
Batarya, %100'den %97'ye çok çabuk iner oldu
Arama bug'ıyla karşılaştım. Telefon görüşmesi yapılan kişi beklemeye alınıp sonra beklemeden çıkarılsa bile hala beklemede tutuyor ve sesi gelmiyor.
Telefon görüşmesi yaparken telefon çok büyük olduğu için hala alışamadım, yaşlı dedeler gibi yanağımla tuşlara basıp duruyorum konuşurken.

Mesaj otomatik birleştirildi:

Gece Modu:

Pro mod, tripod ve kendi manuel ayarlarımla çekilen:

İnsan şu ikisinin de aynı kamera olduğuna inanmakta güçlük çekiyor :D

Elon Musk'ın uyduları mı onlar ?

Mars! alpotter Rchive Cvnmrt

Son düzenleme:

glossofobhia

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
515
8. Gün İzlenimlerim:
Batarya, %100'den %97'ye çok çabuk iner oldu
Arama bug'ıyla karşılaştım. Telefon görüşmesi yapılan kişi beklemeye alınıp sonra beklemeden çıkarılsa bile hala beklemede tutuyor ve sesi gelmiyor.
Telefon görüşmesi yaparken telefon çok büyük olduğu için hala alışamadım, yaşlı dedeler gibi yanağımla tuşlara basıp duruyorum konuşurken.

Gece Modu:

Pro mod, tripod ve kendi manuel ayarlarımla çekilen:

İnsan şu ikisinin de aynı kamera olduğuna inanmakta güçlük çekiyor :D

Elon Musk'ın uyduları mı onlar [emoji848]

Mars! alpotter Rchive Cvnmrt
İzmit değilmi burası ya

lordare

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,792
13. Gün İzlenimlerim:

Daha önce belirttiğim arama bekletme bug'u telefonu yeniden başlattıktan sonra düzeldi. Bir sıkıntı yok.
Telefonun tık tık yapınca veya sertçe koyunca içindeki parçaların titreşimini hissediyor olma gibi bir durumu var, bu kalitesiz bir izlenim bırakıyor ama sağlam telefon maşallah :D

S

SDN Anonim 645270

SDN Okuru
Şarjı %100 iken en düşük ayarlarda PUBG için ne kadar gider? Yarın veya Pazartesi testini yapabilir misin?

lordare

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,792
Şarjı %100 iken en düşük ayarlarda PUBG için ne kadar gider? Yarın veya Pazartesi testini yapabilir misin?
Ben zaten testi yaptım. En yüksek ayarlarda 15 dk'da %4 şarj yiyor. 1 saatte %16 şarj desek 6,5 saat boyunca kesintisiz en yüksek grafiklerde oynayabilirsiniz.
Hadi en düşük ayarlarda 15 dk'da %3 şarj gidiyor desek 10 saat rahat oynarsınız

S

SDN Anonim 645270

SDN Okuru
Ben zaten testi yaptım. En yüksek ayarlarda 15 dk'da %4 şarj yiyor. 1 saatte %16 şarj desek 6,5 saat boyunca kesintisiz en yüksek grafiklerde oynayabilirsiniz.
Hadi en düşük ayarlarda 15 dk'da %3 şarj gidiyor desek 10 saat rahat oynarsınız
Peki, daha fazla öğle saatleri resim bekliyorum sizden :) 15 tane falan olsun, özellikle çimlerin doygunluğu ve canlılığı çok iyi olur.

oguzhanb3y

Doçent
Reaksiyon puanı
140
Ben bu marka telefonu alma planındayım 2. el alıcam izlemlerinizi okudum bir kaç sorun olmuş fakat siz düzeldiğinden bahsettiniz, dediğim gibi gözlemlerinizden bahsetmenizi bekliyorum

Ve @Rchive arkadaşında bahsettiği gibi kamerasını çim ve bina gibi yerlerin resimlerini atarsan kalitesini daha net bilgilenmiş olurum

darknight25

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
13. Gün İzlenimlerim:

Daha önce belirttiğim arama bekletme bug'u telefonu yeniden başlattıktan sonra düzeldi. Bir sıkıntı yok.
Telefonun tık tık yapınca veya sertçe koyunca içindeki parçaların titreşimini hissediyor olma gibi bir durumu var, bu kalitesiz bir izlenim bırakıyor ama sağlam telefon maşallah :D
telefonu ne kadar aldın ?

lordare

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,792
telefonu ne kadar aldın ?
Efsane cuma indirimlerinde 2.563 TL'ye almıştım. Şu anda 2.620TL civarında. 255 lira daha verip Realme 7 alabilirsiniz, veya bütçenize göre bu telefon da güzel
Şarj süresini test ettim %10'ken şarja taktığımda 1 saat 25 dk da tam şarj oluyor