Ramazan Ayı Geliyor, Ramazan Başlıyor. Ramazan Ayını Peygamberimiz Nasıl Geçirirdi? Sağlıklı Oruç Tutmak

Dora

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,797
70740

11 Ayın Sultanı hepimizin gelince neşeyle karşıladığı yüreğimizde heyecanını hissettiren mübarek Ramazan-ı Şerif ayına girmek üzereyiz. Peki biliyor muyuz Yüce Peygamberimiz Muhammed sav. Efendimiz bu mübarek günleri nasıl geçirirdi? Ne gibi hadiselere vakıf oldu. Elbetteki bilmesekte merak ediyoruz. Öyle ki, duyunca o malumatları onun güzel halleri karşısında tatlı tebessümler ediyoruz.

Şimdi sizlere o Yüce Rasülün, böyle mübarek günlerde, neler nasihat edip ve hangi mucizelere vakıf olduğunu aktarmak istiyorum.

Peygamber Efendimiz sav. Şöyle buyuruyor ki, Oruç imanın 4 bölümünden bir bölümüdür. Başı Rahmet, ortası mağfiret, sonu ise Cehennemden azattır. Ve sözlerini Oruç sabrın yarısıdır, diyerek tamamlıyor.

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) bir gün Aişe validemize, "Ya Aişe cennet kapısını sürekli çal" buyuruyor.
Aişe validemiz soruyor :
"Ne ile çalayım Ya Rasulullah? "
Peygamber Efendimiz, "Oruçla ya Aişe" diye buyuruyor
.

Ve bende şunu eklemek isterim ki, çalınan kapı açılmaz mı? Biz acizler bile kapımızı çalana açıp, kim gelmiş diye bakmaz mıyız!? Elbette ki bakarız, tanıdık biri ise, hoşgeldin deyip, tebessüm ederekten, evimize davet ederiz. Peki bizi Yaratan, bizi tanımaz mı? Emrini yerine getirip orucumuzu tutmuşuz, bizi evine davet etmez mi? Elbette ki eder Rabbim hepimizi kapısını çalanlardan eylesin. (amiiin)

Oruç bilhassa, Şeytan'ı kahretmek ve onun geliş yollarını kapatmak maksadına dayanmaktır.
Allah'ın düşmanını kahretmek bir nevi Allah'a yardım olacağından, Allah'ın bize yardımını kazanmaya sebeptir.

Bu kısa dini bilgilerimizin ardından birazda sağlığımız açısından dikkat etmemiz gereken bilgilere kulak verelim.

-İlk olarak, yemeğe başlamadan önce Peygamber efendimizin buyurduğu üzre hurma ve çorba gibi mideyi yumuşak tutacak besinlerle başlarsak açlığın ardından basınç yapan yemeğin mideye zararı olmaz.

- İkinci madde ise: Gün boyu yemek ve su gibi besinlerden uzak durduğumuz için vücudumuzda çalışan bir çok organda susuz kalacaktır. Tabi ki su içme şekli çok önemlidir suyumuzu yudum yudum içip her yudumda nefes alıp verdiğimizde suyun organlarımıza sağlıklı bir şekilde ulaşıp düzgün çalışmasında rol oynarken, nefes alıp vermeden bir solukta içtiğimiz su ise, direk bağırsaklara ulaşıp hiç bir yararı olmadan idrar şeklinde çıkacaktır.

Hayırlı Ramazanlar diler, yazımı okuduğunuz için teşekkürlerimi sunarım :)