Yardım R5 3500X Overclock Sonrası Görüntü Yok

cLasico

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Herkese selam.

Arkadaşlar elimde Ryzen 5 3500X işlemci var. Overclock yapmaya çalıştım ve sonuç görüntü gelmiyor. İnternette yabancı bir forumda video izledim adamın bilgisayarı benim anakart işlemciyle aynıydı işlemciyi 4.4 voltajı ise 1.210 yaptım kaydetim çıktıktan sonra görüntü gelmedi BIOS pilini çıkarım bekledim olmadı hala nasıl çözülür? Bulamadım.

Bilgisayar özellikleri

GTX 1080 8Gb

16 GB XPM 3200 MHZ

RYZEN5 3500X 3.6GHZ

ASUS B450M S2H

1 TB M2 SSD

750W PSU

Rapor

Hamza Sağlam

Doçent
Reaksiyon puanı
751
Anakartın mosfetlerine veya işlemciye zarar vermişsin gibi...

cLasico

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Şuan çalışıyor ama görüntü yok işlemci ısınıyor. Şunu fark ettim sıvı soğutma kullanıyorum bilgisayarı ilk çalıştırınca işlemcinin üzerindeki kısmının ledleri 2 kere hızlı hızlı yanıp sönüyo sonra normale dönüyor

cLasico

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Buraya yazmadan aklıma gelen çözümleri uyguladım bios pilini çıkardım 10 dk bekledim jumper kullandım işlemci ramleri söktüm uzay sistem toplayıp denedim
Mesaj otomatik birleştirildi:

R5 1600 af işlemcide 4.5 ghz hızını 1.420 voltajla çalıltırmıştım işlemcininde bozulucağını düşünmem anakart bios kitlenmiş olabilirmi

Bilgi alabileceğim kimse yok mu?

Son düzenleme:

cLasico

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Sorunu çözdüm voltajı fazla arttırmadığım için anakarta veya işlemciye zarar vermedim bios kendini kitlemiş anakarta tekrar bios yazınca sorunu çözdüm başına gelen arkadaşlar olursa anakart almadan önce bios yazdırmayı denesinler.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Biosu nerede flash yaptırdınız.

cLasico

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Kendim yaptım eprom cihazıyla

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Kendim yaptım eprom cihazıyla
Bu konu gerçekten çok yararlı. Eğer cihazı nereden ,nasıl tedarik ettiğinizi,fiatını ve nasıl yaptığınızı detaylı bi şekilde anlatabilirseniz çok memnun olurum.

Biosu ,elektrik kesintileri,yanlış flashlama vs. gibi nedenlerle, uçuran pek çok insan var.Anakartları perte çıkıyor ve servise göndermek zorunda kalıyorlar.

Konuya yazabilirseniz,sabitleyeceğim.

Mr.Tyln

Öğrenci
Reaksiyon puanı
29
Uzun lafın kısası oc yapmayın hocam. Ne gerek var.

Bu konu gerçekten çok yararlı. Eğer cihazı nereden ,nasıl tedarik ettiğinizi,fiatını ve nasıl yaptığınızı detaylı bi şekilde anlatabilirseniz çok memnun olurum.

Biosu ,elektrik kesintileri,yanlış flashlama vs. gibi nedenlerle, uçuran pek çok insan var.Anakartları perte çıkıyor ve servise göndermek zorunda kalıyorlar.

Konuya yazabilirseniz,sabitleyeceğim.
Ben tarif edeyim size. 100 lira civarı flash bellek gibi bir cihaz var lakin her adam yapamaz bunu. Herkesin evinde havyadır lehim aletleridir bunlar yok. Bios çipini anakarttan söküp flash belleğe benzeyen alete takıp orjinal biosu indirip yazdırıyosunuz programla sonra o çipi tekrar yerine lehimliyosunuz ama bunu bu forumda 1000 kişi varsa 980 tanesi yapamaz. Yani gene servislik o işler.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Tahmin ettiğim gibi profesyonellerin ve gerekli alet edavata sahip insanların yapabileceği şeyler.

Astarı yüzünden pahalıya çıkar,adamın elinde alet edavat da yoksa.

Ama yine de o cihazın bi linki ile ,kullandığınız programın linkini atabilirmisiniz.

Bu arada ,overclock işine devam edin.Nerede yanlış yaptınız ki. 20 senedir overclock işi içindeyim Biosu hiç bozamadım.

Yardımcı olabilirim ..Yaptığınız ayarları bi yazın ,isterseniz.