Özel Kuvvetler Süleyman Şah türbesinde

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
10,325
Özel Kuvvetler Süleyman Şah türbesinde

tekli_yeni_kopya4a707cff.jpg

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Suriye'deki Süleyman Şah Saygı Karakolu ile ilgili, "Özel kuvvetlerle orası güçlendirilmiş durumda. Biz, her türlü tedbiri aldık" dedi.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Suriye'deki Süleyman Şah Saygı Karakolu ile ilgili, "Özel kuvvetlerle orası güçlendirilmiş durumda. Biz, her türlü tedbiri aldık" dedi.

Seçim çalışmaları kapsamında Sivas'ın Gürün ve Yıldızeli ilçelerinde halka hitap eden Yılmaz, partisinin belediye başkan adaylarına destek istedi.

Yıldızeli mitinginin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yılmaz, Suriye'de bulunan Süleyman Şah Saygı Karakolu'nu koruyan askerlerin yerine "bordo bereliler" olarak bilinen özel kuvvetlerin gönderildiği yönündeki haberlerin sorulması üzerine, "Her zaman oraya Özel Kuvvetler'den arkadaşlardan zaten takviye ettik. Burada bir sıkıntı yok" dedi.

Yılmaz, "Özel kuvvetlerle orası güçlendirilmiş durumda. Biz, her türlü tedbiri aldık. Türk Silahlı Kuvvetleri teyakkuz halindedir. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, Türkiye Cumhuriyeti'nin vatan parçasını, sınırını koruma konusundaki iradesini herkes görmüştür. Bütün dünya görmüştür, ilave eklenecek bir husus yoktur" diye konuştu.

KaynaK

vfor

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
sorması ayıp ama kime karşı güvenlik güçlendirmesi yapmışlar bizi salak mı zannediyor bunlar akılları sıra bak ya biz değil demek suriye bomba atacakmışa mı getirmeye çalışıyorlar zaten biz füze atacakmışız kimi kime koruyoruz acaba

BERVA

Doçent
Reaksiyon puanı
8
"Sınırını,vatan parçasını koruma iradesini bütün dünya görmüştür."

Görmek mümkün değil de duydular ya sayın bakan.
Biz de duyduk.Ama siz duymamışsınız anlaşılan.

Reaksiyon puanı
10,325
kıymetli arkadaşlar, bu kadar celallenmek niye?
neden getirip işi hemen siyasete bağlıyorsunuz?

zamanında yapılmış bir anlaşmayla suriyede bulunan süleyman şah türbesi türk toprağı kabul edilmiş.
ve bugüne kadar da özel statüdeki bu arazi parçası türkler tarafından korunulmuştur.

türk devletinin suriye ve ortadoğudaki yayılan sempatisini gözü götürmeyen küresel güç taşeron olarak kiraladığı zibidi bir örgütü orada üzerimize salmıştır. ve türk devleti uluslararası antlaşmalarla tapusu kendinde olan bu türk toprağını savunmak için gerekli girişimlere müracaat etmek durumunda kalmıştır. bundan daha tabii ne olabilir? keza bunun siyasetle de bir ilgisi yok.

müsaade edin bu devlet de kendi namusunu, onurunu korumak için tedbir alsın, gereğini yerine getirsin.

işi getirip hemen siyasete dayamanın bir mantığı yok gerçekten.

insaf edin biraz yahu!

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Elbette korusun da konu bu değil ki @|SeYYaH| abicim. Bu forumda hiç kimse "toprağımızı niye koruyoruz" dedi mi? Hiç kimse "niye askerimiz bizi koruyor" gibi saçma şeyler söyledi mi? Tartışmamız bundan kaynaklı değildir, bizim konumuz şu: kendi kendine güvensiz bir ortam yarat, sonra da "biz vatanımızı koruruz" narası at. Hak değil ki bu? Eskiden 10 yıl önceki olayları unuturduk, şimdi 10 ay önceki olayları unutuyoruz artık. Hatay'da onlarca vatandaşımızı katleden patlama olduğunda El Nusra üstlenmedi mi? Hükümet bu işin üstünü örtmedi mi? Bugüne kadar hangi patlamayla ilgili yayın yasağı yapılmıştı da ona yasak getirildi? Üzerine kimsenin konuşmasına müsade edilmedi, El Nusra'nın yaptığını hükümet kabul etmedi. Yahu adamlar kendileri biz yaptık dediler, Erdoğan kabul etmedi. Sebebini de zaten biliyorduk, çünkü El Nusra'yı orada savaşması için biz beslemiştik, ama köpek döndü bizi ısırdı. Yani işlediğimiz insanlık suçunun cezasını çektik. Şimdi de afedersin aynı köpekler hakkında "kiralık zibidi örgütü" demek iki yüzlülük olmaz mı? Yani olayları onlar tırmandırıyor, sonra da koruyormuş gibi yapıyorlar; bu kabul edilebilir bir şey değil.

Daha önce de konuştuk, bizim uçağımız ülkemizden uzakta Lazkiye sınırında vurulmuştu. Yani çok alakasız bir yerde dolaşıyordu. Bizimkiler uçağın tanıtma sistemlerinin açık olduğunu ve uyarı yapılmadan düşürüldüğünü iddia ettiler, ama bütün bilgiler uçağın Türk olduğunun düştükten sonra anlaşıldığı yönünde. Demek ki tanıtma sistemleri açık değildi; bize yalan söylediler. Fakat gel gelelim onların uçağı ülkelerinden uzakta değildi, bizimle onların arasındaydı. Ve bize uyarılara verilen cevaplar bildirilmedi, açıklama yapılmadı, vurduk gitti dediler bitti gitti. Yani kimse demiyor herkesin uçağı ülkemize gelsin, karışmayalım vs.. Dediğimiz şu; bu çatışma ortamını kendi yaratıyor, askerimizi riske atıyor, pilotlarımızın şehit olmasına sebep oluyor, sonra da onların üzerinden "vatanı koruyoruz" siyaseti yapıyor. Aynı Kemal Sunal'ın filmindeki gibi, önce serserileri kadının üstüne sal, sonra da aralarına atlayıp kurtarıyormuş gibi yap.

Tükenir Kalem

Doçent
Reaksiyon puanı
2
[MENTION=129454]|SeYYaH|[/MENTION] konuyu yanlış açmışsın abi,bak yukarıda yazmış konunun ne olduğunu,sığar mı bilmem ama denemek lazım.

Reaksiyon puanı
10,325
Elbette korusun da konu bu değil ki @|SeYYaH| abicim. Bu forumda hiç kimse "toprağımızı niye koruyoruz" dedi mi? Hiç kimse "niye askerimiz bizi koruyor" gibi saçma şeyler söyledi mi? Tartışmamız bundan kaynaklı değildir, bizim konumuz şu: kendi kendine güvensiz bir ortam yarat, sonra da "biz vatanımızı koruruz" narası at. Hak değil ki bu? Eskiden 10 yıl önceki olayları unuturduk, şimdi 10 ay önceki olayları unutuyoruz artık. Hatay'da onlarca vatandaşımızı katleden patlama olduğunda El Nusra üstlenmedi mi? Hükümet bu işin üstünü örtmedi mi? Bugüne kadar hangi patlamayla ilgili yayın yasağı yapılmıştı da ona yasak getirildi? Üzerine kimsenin konuşmasına müsade edilmedi, El Nusra'nın yaptığını hükümet kabul etmedi. Yahu adamlar kendileri biz yaptık dediler, Erdoğan kabul etmedi. Sebebini de zaten biliyorduk, çünkü El Nusra'yı orada savaşması için biz beslemiştik, ama köpek döndü bizi ısırdı. Yani işlediğimiz insanlık suçunun cezasını çektik. Şimdi de afedersin aynı köpekler hakkında "kiralık zibidi örgütü" demek iki yüzlülük olmaz mı? Yani olayları onlar tırmandırıyor, sonra da koruyormuş gibi yapıyorlar; bu kabul edilebilir bir şey değil.

Daha önce de konuştuk, bizim uçağımız ülkemizden uzakta Lazkiye sınırında vurulmuştu. Yani çok alakasız bir yerde dolaşıyordu. Bizimkiler uçağın tanıtma sistemlerinin açık olduğunu ve uyarı yapılmadan düşürüldüğünü iddia ettiler, ama bütün bilgiler uçağın Türk olduğunun düştükten sonra anlaşıldığı yönünde. Demek ki tanıtma sistemleri açık değildi; bize yalan söylediler. Fakat gel gelelim onların uçağı ülkelerinden uzakta değildi, bizimle onların arasındaydı. Ve bize uyarılara verilen cevaplar bildirilmedi, açıklama yapılmadı, vurduk gitti dediler bitti gitti. Yani kimse demiyor herkesin uçağı ülkemize gelsin, karışmayalım vs.. Dediğimiz şu; bu çatışma ortamını kendi yaratıyor, askerimizi riske atıyor, pilotlarımızın şehit olmasına sebep oluyor, sonra da onların üzerinden "vatanı koruyoruz" siyaseti yapıyor. Aynı Kemal Sunal'ın filmindeki gibi, önce serserileri kadının üstüne sal, sonra da aralarına atlayıp kurtarıyormuş gibi yap.

şimdi kıymetli abicim, dediklerine hak verelim bir an için... tamam!
tamam da, affedersin bunca teknik bilgiyi kim verdi size? mesela vurulan türk uçağının suriye sınırında olduğu, suriye uçağının türk topraklarına girmemiş olduğu, tanıtma sistemlerinin açık-kapalı olduğu gibi sadece ilgili kurumlar nezdinde olan detayları hangi kaynaktan, nereden öğrendiniz de bize satıyorsunuz?

inan, çok merak ettim cidden. ben şahsen basında, medyada bu türden teknik detaylar hiç görmedim. belki yanılıyorumdur ama görmedim sahiden. ilk kez sizden okuyorum bunları.

ya bu hükümet ve ilgili yetkililer acaip derecede salak, ki kendilerini suçlu duruma düşürecek bu bilgileri servis ediyorlar, ya da devlet içinde bu işlere vakıf paralel hain bir güç sizlere servis ediyor.

bu iki şık da bu ülke adına utanılası bir zaaf, ama üçüncü bir şık daha var ki onu yazarsam nezaketsizlik olur, vazgeçiyorum.

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Onların çok önemli kaynakları vardır, bizim taraf ne derse desin yalandır, onların tarafı ne derse AYET gibidir doğrudur. Genel Kurmay başkanlığının resmi açıklamasından daha doğrudur kim tarafından yönetildiği belli olmayan dışarıdaki bir takım internet sitelerinde hangi propaganda amacıyla hazırlandığı az çok tahmin edilebilir internet sitelerindeki bir takım karanlık bilgiler. Ne yazık ki bazıları için -mış, -miş ler daha cazip ve daha inanılasıdır -dır, -dir lere göre...

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Hah, işte ben de onu diyorum, "bu kadar teknik bilgiyi kim verdi" diye soruyorum. Yani yorumlar, "ülkemizi koruduk" çığlıkları havada uçuşuyor, işte ben de onu soruyorum, nereden geliyor bu teknik bilgiler? Yavaş yavaş anlaşacağız galiba. :)

Uçağımızın uyarılmadan vurulduğunu Erdoğan söyledi. Tanıtma sistemlerinin açık olduğunu da Genel Kurmay'dan "sallıyorum". Uçağımızın "sözde" tanıtma sistemleri açık olduğu halde Türk olduğunun düştükten sonra anlaşıldığına dair ve "arama çalışmalarının Suriye ile ortak yürütüldüğünü" de MİT müsteşarı Hakan Fidan söyledi. Hem tanıtma sistemi açık, hem sözde uyarılmadan düşürüldü, ama hem de Türk olduğu düştükten sonra anlaşıldı; ve Suriye ile ortak yapıldı arama kurtarma çalışmaları.

Şimdi bunun üstüne senin mesajına tekrar bakalım:

ya bu hükümet ve ilgili yetkililer acaip derecede salak, ki kendilerini suçlu duruma düşürecek bu bilgileri servis ediyorlar

Sizi anlayamıyorum, kendi adamlarınızın sözlerine kimin söylediğini bilmediğiniz için önce sallama muamelesi yapıyorsunuz. Gerçek olduğunu öğrenince bu sefer de itiraz ettiğiniz şeyi savunmaya başlıyorsunuz. Uçağımızın sınırımızdan 80 km uzakta vurulduğu da bu bilgiler arasında. Ayrıca bizim düşürdüğümüz Suriye uçağıyla ilgili detayları da yine Genelkurmay "salladı". Bu "teknik" bilgilerin kendisinin gerçek olduğunu, bizzat Erdoğan, MİT, Genelkurmay tarafından söylendiğini gördüğünüze göre, şimdi şu anda tartışmakta olduğumuz şeyin bu bilgilerdeki çelişki olduğunu anladınız mı? Yani zaten biz de bunu tartışıyoruz. Uçağımız sözde tanıtma sistemi açık, ama Türk olduğu düşene kadar anlaşılmıyor. Uçağımız sınırımızın 80 km dışında Lazkiye yakınlarında vuruluyor. Arama kurtarma çalışmalarını "düşmanımız" olan Suriye ile beraber yapıyoruz. Tanıtma sistemi açık olduğu halde uçak tanınamıyor; ama pilotlarımızın telsiz bağlantısı kesilene kadar ne söylediği de bizimle paylaşılmıyor. Sanki birden bire yer yarılıyor da uçak kayboluyor.

Tükenir Kalem

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Kelimeleri dansöz yapmakta üstüne yok :) Erdoğan uyarılmadan vuruldu demiş,TSK tanıtma sistemleri açık demiş,bu ne demek ikisi de suçsuz yere uçak düşürüldü demek,diğer cümlen tam dansöz olmuş.Ona yoruma gerek yok.Gören de gerçekleri savunuyorsun sanacak :pPP

mustang

Dekan
Reaksiyon puanı
34
Bazılarının Hamurunda Hainlik olunca ne deseniz boş.
Boşuna uğraşmamak lazım.
Bu Memleketin Ekmeğini yiyipde Yine Bu Devleti sırtından hançerlemek bunlara has bir şey...
Binlerce Müslümanın Şehit eden eset adisini savunabilmekte bunlar için gayet basit bir olay...
Onun için pek nefes ve zaman tüketmeye değmez.

fthtsdmr

Profesör
Reaksiyon puanı
44
Suçluluk psikolojisiyle yapılmış bayat numaralar.Kimden koruyacaksınız?Hakan Fidan'dan korusanız yeter.

BuzzKnight

Doçent
Reaksiyon puanı
3
''Bugün bizdeki muhalefet, iktidarı düşürme şartıyla Vatanı düşürmeye bile razıdır.''

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Kelimeleri dansöz yapmakta üstüne yok :) Erdoğan uyarılmadan vuruldu demiş,TSK tanıtma sistemleri açık demiş,bu ne demek ikisi de suçsuz yere uçak düşürüldü demek,diğer cümlen tam dansöz olmuş.Ona yoruma gerek yok.Gören de gerçekleri savunuyorsun sanacak :pPP

Ben ne dedim? Önce bilgileri reddet, sonra gerçek olduğunu öğrenince reddettiğin bilgileri savunmaya dön. :) Bilgilerin sallama olduğunu @|SeYYaH| abi iddia etti; şimdi gerçek olduğunu öğrenmiş oldu. Lafa değil, icraate gelelim; hem tanıtım sistemi açık hem de Türk olduğu belli değil. Nasıl oluyor, açıklar mısın bunu?

Sonra "uyarmadan" vuracak kadar "düşman" Suriye, MİT ile ortak arama kurtarma yapmış. Hem bu kadar düşman, hem bu kadar yardımsever(!) nasıl oluyor açıklar mısın? Uçağı uyarmadan vurmuşsa, hem de sözde sınır ihlali yapmadan vurmuşsa, nasıl oluyor da onlarla ortak arama çalışması yapıyoruz? Buyur açıkla.

Bizim uçağımız sınırımızdan 80 km uzakta vuruldu, onların uçağı ise kendi sınırlarıyla bizim sınırlarımız arasında vuruldu. Seyyah bu bilgiye "nereden alıp nereye satıyorsun" dedi; açıklamaların Genelkurmay'dan olduğunu söyledim. Bu ikisini birbiriyle nasıl eşleştiriyorsun bunu açıkla.

Madem ki "telsizden birden bire kayboldu", öyleyse Erdoğan "uyarılmadan vurulduğunu" nereden biliyor, buyur açıkla.

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
@Elbruz46, "ayet" gibi olan kaynaklarım hakkında bir şey demedin kardeşim? Sanırım söylediğin sözün tam olarak kendi hakkında geçerli olduğunu gördüğün için olsa gerek? "Propaganda amacıyla hazırlanmış sitelerden alınmıştır" dediğin şeylerin Genelkurmay'dan gelmiş olması hakkında da bir sözün yok mu? Ayet gibi inandıkları kaynakları vardır dediğin kaynakların Genelkurmay olması sende hiçbir şey değiştirmedi mi?

@|SeYYaH|, senin deyiminle "iktidarı salak duruma düşürecek" bu bilgilerin nereden olduğunu gördün, bir şey değişti mi düşüncende? Eğer ilk mesajında samimi idiysen, şu anda en azından bazı fikirlerinin değişmiş olması gerekiyor.

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Sen kaynağını açıklamadın, kusura bakma laf cambazlığı yaparak senin söylediklerini Türk yetkili kurumları söylemiş gibi intiba yaratmaya çalıştın ama zorla bence... Tabiiyetinin gereğini yapıyorsun ve bunu gizli yaptığını sanıyorsun ama her şey ortada.

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Açıklamadım mı? Linklerde ne var baktın mı acaba? Abi ben hiçbir şey katmadan söylenenleri aktardım, Seyyah'ın o kadar ki dikkatini çekti, "bu teknik bilgiler asla paylaşılmamıştır" zannetti; ama bilgilerin hepsi Genelkurmay'dan ve MİT'ten. Zaten de hepi topu üç beş cümle bunlar; ülkenin gizli sırları değil.

Şimdi Allah aşkına söyler misin, "gizli" yaptığımı zannettiğim bu şeylerden hangisi benim sözüm? Eğer yiğitsen, sözünün eriysen, benim sözümle yukarıda kaynağını verdiğim kurumların sözleri arasında bir tane çelişki gösterebilir misin? Ayrıca yine mertsen, bir üstteki mesajda açık açık sorduğum sorulara cevap verirsin.

Hep aynı şey oluyor, önce "bu yalan" diyorlar, sonra gerçek olduğunu öğrenince "tabii ki doğru, ne var bunda" diye yalanladıkları şeye sahip çıkıyorlar. Abi hiç değişmeyecek misiniz? Bu kadar mertlik dışı bir ortam hiç görmemiştim. Daha neler göreceğiz diye korkuyorum.

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Yiğitsen, sözünün eriysen...

Bu nasıl çocukça bir tartışmaya davettir?

Öncelikle saldırıyı El-Nusra üstlendi demişsin. Bunun kaynağı nerede hacı? O saldırıyı hepimiz çok iyi biliyoruz ki El-Muhaberat'a yönetimindeki örgütler yaptı.

Şimdi sen El Nusra'yı de Genel Kurmay, Erdoğan falan açıkladı dersin.

Türk uçağının kimliği açıkdı kapalıydı...

Bölge Akdeniz, Türkiye ve Suriye topraklarına yakın bir bölge senin ALAKASIZ dediğin bölge...

Akdeniz^deki uluslar arası bölgeyi senin tabirinle ALAKASIZ olduğu için İsrail'e Rum'a mı terkedeceğiz?

Uçağın kimliğine gelince, Suriye Türk Uçağı olduğunu bilmiyormuş!!!

Suriye oradan geçen kimliği kapalı olan bir İsrail ya da Rum uçağını düşürür müydü???

Daha önce ülkesinin sınırlarını sayısız kez geçmiş İsrail uçaklarından kaç tane düşürmüş?

Düşürülen uçağın pilotlarını birlikte aramışlar...

Aynı şeyi Türkiye yapsa Türkiye sınırına yakın bir bölgede Türkiye bir uçağı deniz düşürse Türkiye o pilotları aramayacak mı? Bu iyi niyet değil savaşın bir gereğidir, Suriye pilotlarımızı bulmuş olsa Biz Türk uçağı olduğunu bilmiyorduk kusura bakmayın yanlışlıkla vurduk alın pilotlarınızı mı diyecekti?

Kesinlikle hayır, yanlışlıkla(!) düşürdükleri uçağımızdaki pilotları şu an bile rehin tutuyor olurlardı.

Bunların hadi hepsini bir kenara bırakalım.

Diyelim ki Suriye gerçekten Türk uçağı olduğunu bilmiyordu.

Türkiye Suriye'den her uçak ya da helikopter yaklaştığında anında Savaş uçaklarımızı kaldırarak bölgeye gidiyor ve engelleme yapıyor.

Suriye uçakları uyarılıyor.

Suriye madem uçağımızın kimliği kapalıydı neden uyarmadı? Neden kendi savaş uçaklarını kaldırıp sınırlarından dışarı çıkarmadı?

Kusura bakma ne kadar savunursan savun o Nusayri kardeşlerini, sözlerinin hiç bir tutulur yanı yok, AKP ve Erdoğan düşmanlığın, ülke sevgisinin önüne geçmiş...

Sürekli yiğitsen, erkeksen buna cevap ver gibi tavırların da liseli ergenler gibi bir daha bu şekilde gaza gelmem haberin ola...

vimjunon

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Süleyman Şah Türbesi'nin askeri gücü Şanlıurfa/Suruç'un 2. Hudut Tabur Komutanlığı tarafından gönderilmekte/tedarik edilmekteydi. Ancak tehlike boyutu arttı diye takviye yapılmış. Yaklaşık 40 askerimizin güvenliği için orda bulunuyorlar haberi benim için yeterlidir. Doğruluğunu tartışamam, orda yakını olmayan hiçkimse de tartışamaz, devlet kaynakları neyi söylüyorsa inanmak durumundayız, inanmayanlar bir koşu gidip bakıp gelebilir, yerse tabi!

Adı geçen örgütün türbe etrafını sardığı haberleri geliyordu. Bu casusluk ve hainlik faaliyeti sonucu duyulan konuşmaları duymasaydık, Özel Tim'in oraya gönderilmesi hakkında bu cenah ne diyecekti acaba? (ki adı geçen konuşma da mesele savaş çıkarmaksa bu bile yapılır ama mesele o değil anlamında sözler söylendiğini söylemeyenlere de selam olsun! )

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Öncelikle selamlar, @Elbruz46.

1. Saldırıyı El Nusra'nın üstlendiğini bütün dünya basını yazdı ve El Kaide yanlısı TV kanalları da doğruladı; sadece tek bir kişi kabul etmedi; Erdoğan. Bu yüzden yayın yasağı getirildi. Soruya hala cevap alamadım; bugüne kadar hiçbir patlamayla ilgili yayın yasağı getirilmemişken, bu patlamayla ilgili haberler neden yasaklandı? Halbuki madem El Muhaberat yaptı, Erdoğan'ın yayını yasaklamak yerine daha çok veryansın etmesi, daha fazla gündeme getirmesi gerekmez miydi? Böylece Suriye karşıtı propagandaları daha fazla tutmaz mıydı? Halbuki epey zaman sonra El Nusra müftüsü tarafından reddedilse de, El Nusra militanları tekbirler getirerek kutladılar bu patlamayı. Ayrıca o kin kustuğun Türk vatadaşlarının yoğun yaşadığı bir yerdir Reyhanlı. Sence Esad kendi ırkdaşlarını, kendi "mezhepdaşlarını" mı vurdu? Yani Türkiye'de bir saldırı düzenleyecek olsa, kendisini destekleyecek kişilerin arasında mı patlatır bombayı? Aslında Reyhanlı olayı kendisine sorulduğu zaman bıyık altından gülen Davutoğlu çok iyi özetliyordu durumu. Çünkü o da senin gibi kin doluydu o bölge halkına, o yüzden de Reyhanlı'da patlama olunca "tebessümü"nü gizleyemedi. İşte "kendi oylarıyla Türkiye Cumhuriyeti'ne katılan" Hatay Cumhuriyetinin ödülü buydu. Yani anlayacağın çelişki bir değil üç değil beş değil.. Yığınla.

2. Saldırıyı yapanlarla ilgili bizim kendi ordumuzun bilgileri sızdı, Erdoğan dahil hiç kimse o bilgileri yalanlamadı. Onun yerine bilgileri sızdıranın peşine düştüler. Yolsuzlukları yalanlamayıp ortaya çıkaranın peşine düştükleri gibi. O bizim jandarmamıza ait olan belgede ne yazıyordu; plakası bile belli olan bir aracın Suriye güvenlik güçlerince arandığı yazıyordu. Bizim ordumuzun dediğine göre bu teröristler Suriye'den kaçıyormuş, şimdi söyler misin, Suriye kendi istihbarat elemanlarını mı yakalamaya çalışıyor? Yani araç belli plaka belli, bunu kendi istihbaratımız çok önceden yazmış, ama ne hikmetse koskoca araç o sınırdan bizim tarafa rahat rahat geçmiş.

3. Konuları değiştirmeyelim; ben ilk mesajımda birçok bilgi verdim, onların El Nusra hariç hepsi Genelkurmay ve MİT'tendi. Önce "ayet gibi inandıkları kaynakları vardır" dedin, şimdi ise bilgilerin doğruluğunu görünce onları savunmaya başladın. Madem bilgilerde sakatlık vardı, öyleyse baştan neden söylemedin de kaynağa çamur attın? (Aynı şeyi Seyyah da yaptı, "bunlar teknik bilgi, sen bunları bilemezsin, bunlar gerçek olsa iktidarın salak olması lazım" dedi. Üstelik bunu derken senin gibi El Nusra'dan da değil, uçaklardan bahsediyordu.)

4. Türk uçağının tanıtma sisteminin açık olduğunu ben değil, Genelkurmay söyledi. O yüzden "madem ki tanıtma sistemi kapalıydı, niye uyarmadılar" sorusu geçersiz olur. Bu soruyu sorabilmen için tanıtma sisteminin kapalı olması, yani Genelkurmay'ın yalan söylüyor olması gerekir. Buna binaen, soru bir başka açıdan daha geçersiz, bu soruyu sorabilmen için önce benim sorumu cevaplamalısın; uyarılmadığını nereden biliyoruz? Genelkurmay'a göre uçak birden bire kaybolmuş, yani telsiz irtibatı kopmuş. Öyleyse uyarılmadığını nereden biliyoruz? Bu soruyu cevap bulmadan, uyarılmadığı üzerinden siyaset yapılamaz. Eğer bilgilerde çelişki olmasaydı, telsiz irtibatı kopana kadarki görüşmeler yayınlanırdı, ama gizlendi. Üstelik uyarmadan vurmuşsa, neden MİT ile işbirliği yapıyor?

5. Uçağın kimliğinin düştükten sonra anlaşıldığı yönünde herkes hemfikir. MİT de beraber arama kurtarma yapıyor, öyleyse hem tanıtma sistemi açık hem kimliği belli değil nasıl oluyor? Bu soruya da cevap gelmiş değil.

6. Suriye arama kurtarma yapıyor demedim, MİT ile birlikte, beraber arama kurtarma yapıyor dedim. Yani senin "savaşta olsa pilotlarımızı aramayacak mı" sözün boşa düşüyor, çünkü çalışmayı beraber yapıyoruz. Bunu Hakan Fidan söyledi. Sen düşmanınla birlikte nasıl çalışıyorsun? O yüzden pilotlarımızı bulmuş olsa bize mi verecekti sözün saçma olmuyor mu? Sen hangi savaşta böyle bir saçmalık gördün? Bir taraf uçak düşürüyor, sonra iki ülke güvenlik güçleri el ele verip beraber arama kurtarma yapıyor. İşte gerçek "çocukça" düşünce bu olsa gerek.

7. Benim kaynağım Genelkurmay ve MİT olduğu halde bir sürü laf söyledin, peki senin İsrail uçaklarının Suriye üzerinden sayısız geçtiğine dair ortaya attın iddianın kaynağı nedir? Hatay patlamasını El Muhaberat'ın yaptığının kaynağı nedir? Bununla beraber, senin bu kaynaksız ve mesnetsiz iddianı İsrail bile bir anlamda doğrulamıyor. Zira adam salya sümük bağırıyor, Esad gitsin de yerine kim gelirse gelsin diyor. Demek ki bu kadar basılmış kuyruğuna.. Ayrıca Türkiye bile Filistin davasına sahip çıkmamışken İsrail'e kafa tutarak Hamas liderini ülkesine kabul eden tek ülke Suriye olmuştu. Çok afedersin o zaman ödümüz patlamıştı da müslüman davasına ihanet ederek Filistin'i kovmuştuk. Senin bu iddian doğru olsaydı, asıl Suriye onu reddetmiş, Türkiye kabul etmiş olmalıydı.

8. Bizim uçağımız uluslarası karasularında bir tek Suriye'nin Lazkiyesini mi bulmuştu radar testi yapacak? Tabii ki uluslararası karasularında uçurabiliriz, kimse de itiraz edemez. Fakat konu bu değil, uluslararası karasularından başka ülkenin sınırlarını ihlal ediyorsun, ülkemizin dışında. Sonra bunu bahane ederek kendi ülkesi ile bizim ülkemiz sınırları arasında dolaşan uçağı vuruyorsun. Bu ikisi farklı şeyler. Ayrıca yine Genelkurmay'ın verdiği bilgiye göre, ihtar edildikten sonra uçak yön değiştirmiş, sonra vurulmuş. Vurulduktan sonra 1.2 km kendi sınırları içine düştüğüne göre sırtından vurmuş olma ihtimalimiz de az değil.

9. Bizim uçağımız radardan birden bire neden kayboldu? Telsiz irtibatı birden bire nasıl koptu? Telsiz irtibatı kopmadan önce son diyaloglar neydi?

10. Şu noktada çok yanılıyorsun; senin gibi savaş çığırtkanlığına prim vermediğim için asıl ülkemi senden daha çok seviyorum. Zira siz bizi ateşe atmak istiyorsunuz. Siz doğru yanlış demeden savaşa girmek, kan dökmek ve ülkemi zarara uğramak istiyorsunuz. Siz iki kardeşi birbirine düşürmek istiyorsunuz. Genellikle de ırkçı, mezhepçi ve partici, kontrolden çıkmış düşüncelerle yapıyorsunuz; ki bu mesajınızda gayet net de görülüyor. Eğer haklıysan, daha önce de sordum, cevap vermedin, bir daha soruyorum; bizi "düşman" yapan nedir? Eğer düşman idiysek, neden ticari ve kültürel anlamda ilişkilerimizi zirveye taşıdık? Hem de bir değil iki değil, 12 yıl boyunca! Eğer düşman değil idiysek, öyleyse birden bire nereden patlak verdi bu? Eğer yıllardır Esad zulmediyorduysa, neden 2011 yılına kadar hiç bahsetmediniz bundan? Neden zulmün karşısında 12 yıl boyunca sustunuz? Eğer bu zulüm vardıysa Esad vizeleri kaldırmaya nasıl cesaret etti? Daha da ilginci, vize bile sormuyor olmamıza rağmen neden bir tek Suriyeli bile o zulümden kaçmadı, tam 12 sene boyunca?? Eğer bu zulüm vardıysa, o zamanlar Esad'ın ordusunda olan ÖSO neden onun emrinde kalmaya devam etti? 12 yıl boyunca "Esad ordusu" olarak o zulümleri yapanlar bunlar değil miydi öyleyse?

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Bazılarının Hamurunda Hainlik olunca ne deseniz boş. Boşuna uğraşmamak lazım. Bu Memleketin Ekmeğini yiyipde Yine Bu Devleti sırtından hançerlemek bunlara has bir şey... Binlerce Müslümanın Şehit eden eset adisini savunabilmekte bunlar için gayet basit bir olay... Onun için pek nefes ve zaman tüketmeye değmez.
Ben sadece takipçiyim ama bu yorumunuzu görünce dayanamadım söyliyim dedim fikrimi. Şunu söylemek istiyorum, insanların ölmesine bir dur demek için Suriye'ye girme fikri çok iyi. Ancak şunu sormak istiyorum size, Filistinde yıllardır insanlar ölüyorlar değil mi? Doğru mudur? Myanmar'da yapılanları çok iyi biliyoruz zaten değil mi? Irak'ta zamanında neler olduğunu da gayet iyi biliyorduk. Tayyip Erdoğan'ın tecavüzcü amerikan askerleri hakkında sağ salim dönmeleri için duacı olduğunu söylediğini de izledik. Şuraya bağlıyorum; madem olaylara bu kadar duyarlıyız, "müslümanların ölmesi"ne bu kadar duyarlıyız da, bunlar için niye o ülkelere girme fikri söylenmedi? İsraile girelim? Diyarbakır kadar bile toprakları yok işimiz de gayet kolay olur, orada gereken neyse yapalım bakalım? Bunu söylememin amacı şudur, diyeceksiniz ki o işler o kadar kolay değil falan ama söylemek istediğim şey şu; ben Suriye'ye girme meselesinin tamamen ülkemizin farklı çıkarları olduğundan dolayı düşünüldüğünü, asıl amacın müslümanların ölümünü engellemek olmadığını düşünüyorum. Gerçekten bu kadar duyarlı bir ülke olmuş olsaydık şimdiye kadar yapacak daha fazla şey olduğunu düşünüyorum. İyi günler.