Oyunlarda "İslamofobi" tehlikesi

sifirbakiye

Profesör
Reaksiyon puanı
437
Oyunlarda İslam düşmanlığı

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Gençlik ve Spor Bakanları 3. Konferansı kapsamında hazırlanan "Oyunlarda İslamofobi" kitapçığıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Bakan Kılıç, dünyada İslamofobinin yayılmaya çalışıldığını dile getirerek, "Aynı zamanda bilgisayar oyunlarının içerisinde dijital dünyada bizim yaptığımız araştırmalar sonucunda İslamofobik birtakım unsurların oyunların içerisine yerleştirilmiş olduğunu görüyoruz. Dinimizce kutsal olarak görülen, birçok simgenin maalesef olumsuz anlamda bazı oyunlarda kullanıldığını tespit ettik. Bununla ilgili zaten çalışmalar yapıyoruz. Bunu özellikle dile getirmemizin nedeni İslam dünyasının ve İslam dünyasında sorumluluk almış kişilerin bunun farkında olarak tedbirlerini almaları, çocukları ve gençleri bu algı operasyonuna karşı korumaları." diye konuştu.

b8fe844ee4f9f4c55d75d2a045dfdcc3.jpg

İngilizce olarak da basıldı
Gençlik ve Spor Bakanlığınca hazırlanan "Oyunlarda İslamofobi" kitapçığında, her gün milyonlarca kişi tarafından oynanan dijital oyunlardaki İslam karşıtı ses, görsel ve karakterle vurgu yapılırken, söz konusu oyunların en popüler olanları hakkında bilgiler verildi.

Konferans kapsamında davetlilerin de ilgisine sunulan kitapçık Türkçe ve İngilizce olarak basıldı.

Kitapçıkta İslamofobik içerikleri tespit edilen bazı oyunlar ise şöyle sıralandı:

"GUITAR HERO-3: Konser havasındaki oyun, oyunculara sahnede müzik aleti çaldırma üzerine kurulu. Milyonlarca kullanıcı tarafından talep gören bu oyun sahnede karakteri coşkulu sıçrayışlarla Arapça 'ALLAH' ibaresinin üzerinde dans ettirmektedir.

DEVIL MAY CRY 3/DANTE’S AWAKENING: Dünyaca ünlü Third Person'ın 3. nesli oyununda da; Müslümanların kıblesi olan Kabe'nin kapısı şeytan kulesine girişin sembolü olarak kullanılıyor.

RESIDENT EVIL: Milyonlarca kullanıcısı olan oyunda Hz. Muhammed'in mezarının kapısı, düşmanların ordular halinde geldiği kötülüğün kaos ortamının kaynağı olarak lanse ediliyor. Mescid-i Nebevi'nin kapısının üzerinde İlluminati sembolü yerleştirilirken, oyunun kütüphanede geçen kısmında ise tüm kitaplar raflardayken sadece Kur'an-ı Kerim yerde gösteriliyor.

CALL OF DUTY: Seri bazlı düşünüldüğünde, dünyanın gelmiş geçmiş en büyük oyun serisi haline gelen Call Of Duty'de harabe bir evin tuvaletinde, kirli bir klozetin tam üstünde hadis-i şerif ile bezeli olan bir çerçeve asılı olduğu tespit edildi. Oyun firmasına giden şikayetler üzerine kaldırılan görsel yerine siyah renk bir çerçeve konuldu.

HITMAN: DNA'sı ile oynanmış bir asker oyun senaryosuna göre düşmanları öldürmeye ve görevleri yerine getirmeye uğraşır. Türkiye'de de yılın en iyiler arasında yer alan oyunda, İslam'ı aşağılayan görseller kullanıldı.

COUNTER STRIKE: Dünyaca ünlü asker terörist çatışmasına dayalı keskin nişancı oyunu Counter Strike'da teröristler yaralanırken ya da ölürken 'Allahu Ekber' ve 'La ilahe illallah' çığlıkları atıyordu. İslam dünyasının yoğun tepkisi üzerine oyun kurucular tarafından oyuna güncelleme getirilerek ses efektleri oyundan çıkarıldı.

SERIOUS SAM: Dünyayı canavarlardan koruma üzerine kurulu oyunda yaratıklar, Hz. Ali'nin kabrinden türemektedir. Bu sebeple ağır silahlarla Hz. Ali'nin kabrine saldırı içeren bir oyundur.

CLIVE BARKERS UNDYING: Oyunda ilerleyen bölümlerin birinde ana karakter şeytanın saldırısına uğramaktadır. Şeytan, sabit konumda bu saldırıları gerçekleştirirken ayetlerden birinin üzerinde durmaktadır.

ZACK & WIKI: Oyunda kötülük sembolü düşmanlar ölürken 'Allahu Ekber' sesi çıkarıyor.

AYO DANCE: Oyunda Dj 5.000.000 puan kazandığında Kuran-ı Kerim'in üzerinde şarkı söyleyip dans ediyor.

MUSLIM MASSACRE: Oyun çarşaflı kadınlar ve sakallı adamları öldürme üzerine kuruludur. Oyun sonunda Hz. Muhammed'in öldürülmesi isteniyor.

BOMB GAZZE: Gazze'yi bombalayıp, çarşaflı kadınları ve cübbeli erkekleri öldürme üzerine kurulu bir oyundur.

MINARETT ATTACK: Oyunda dağların hemen önünde kiliseleriyle sakin bir İsviçre şehri vardır. Ancak 'başlat' komutunu verir vermez yerden şehri işgal edecek biçimde minareler yükselmektedir. Oyuncu ne kadar minare ya da müezzin vurursa o kadar puan almaktadır. Vurulamayan müezzinler, oyunu kaybetmiş olmanın bir getirisi olarak durmadan ezan okumaktadırlar.

PACMAN: Dünyaca ünlü Pacman'in bir versiyonu Müslüman, çarşaflı kadınları toplayarak ilerleme oyunudur."

AA

Son düzenleme:

rawkid

Dekan
Reaksiyon puanı
1,316
Muhahahadassfaghsaassad

Cs:Go'da yazan Arapça yazı, farsça "Freeman, buradaydı" demek. Freeman'da valvenin eski oyunlarındaki gizemli bir karakterdir.

Birde oyun sonunda arada sırada "Good by my friend" diye bağırıyor. Ben başka bisey duyamadim.

Ayrıca pacman için yapılan açıklama ciddi mana da komik. Baya güldüm la :D

sifirbakiye

Profesör
Reaksiyon puanı
437
Kaldırıldı diyor zaten İslama uygun olmayan içerikler.

sifirbakiye

Profesör
Reaksiyon puanı
437
Cs de hiç olmadı mı? Cs.go değil.

Son düzenleme:

rawkid

Dekan
Reaksiyon puanı
1,316
CS sadece Global Offensive'den ibaret değil hocam biliyorsun dimi? İlk çıktığı zamanlardan bahsediliyor.
Önceki oyunlarda da böyle bisey duymamistim. Ama varsa da napalim ben yine de cs go da olmadığını belirteyim :) Önceki oyunlarda varmı diye araştırma yapacağım ama [emoji106]

sifirbakiye

Profesör
Reaksiyon puanı
437
Yanlış anlaşılma olmasın diye Cs:go oyunundan yaptığım alıntıyı kaldırdım.

SONG JOONG KI

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,025
Zaten bunu emin olun bilerek değilde alışkanlıklarıyla yapıyorlardır. Çünkü batıda müslüman demek terörist demek. Ki bunu ortadoğu da rahatlıkla görebiliyoruz. Şahsen ben bir Slavın eline silah alıp "Yüce İsa adına" deyip adam öldürdüğünü görmedim.

Bloother

Rektör
Reaksiyon puanı
2,327
Zaten bunu emin olun bilerek değilde alışkanlıklarıyla yapıyorlardır. Çünkü batıda müslüman demek terörist demek. Ki bunu ortadoğu da rahatlıkla görebiliyoruz. Şahsen ben bir Slavın eline silah alıp "Yüce İsa adına" deyip adam öldürdüğünü görmedim.
Kesinlikle bilerek yapıyorlar.. Siz masum düşündüğünüz için olaylara masum yaklaşıyorsunuz ancak bu yapı, sandığımızdan çok daha ciddi bir tehlike.. Tabi Müslümanlar için.. Küçük çocuk oyunlarından birinde "SEX" yazısı gördüm. Oyun, 7-13 yaş arasına hitap ediyor.. Sence bunu neden yapıyorlar?

SONG JOONG KI

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,025
Kesinlikle bilerek yapıyorlar.. Siz masum düşündüğünüz için olaylara masum yaklaşıyorsunuz ancak bu yapı, sandığımızdan çok daha ciddi bir tehlike.. Tabi Müslümanlar için.. Küçük çocuk oyunlarından birinde "SEX" yazısı gördüm. Oyun, 7-13 yaş arasına hitap ediyor.. Sence bunu neden yapıyorlar?
Haklısın. Fakat işte o çocuklara normal geliyor. Ama biz muhafazakar olduğumuz için bize değişik geliyor bence.

Bloother

Rektör
Reaksiyon puanı
2,327
Haklısın. Fakat işte o çocuklara normal geliyor. Ama biz muhafazakar olduğumuz için bize değişik geliyor bence.
Hangi toplumda olursa olsun, 7-13 yaş arasının bilinçaltına sex'i yerleştirmek normal değildir. Bu tamamen, sex'e düşkün, ahlak yapısı bozuk gençlik yetiştirme projesidir. Tüm dünya için geçerlidir. O yüzden bu proje sandığından çok daha tehlike, hatta korkunç bir projedir. Komplo teorisi diyenler olabilir, küçümseyenler olabilir, devam etsinler.. Mutlak doğruların ortaya çıktığı gün elbet gelecek.. İnsanın bilinç altı, en zayıf noktasıdır.. Oradan saldırmak ise en büyük insanlık suçudur ama her şey yine bu suçu işleyenlerin elinde olduğu için ses çıkarabilen yok..

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
CS'de hiç allahu ekber diye bağırdıklarını duymadım.

Hangisinde olduğunu belirtirseniz sevinirim.

rawkid

Dekan
Reaksiyon puanı
1,316
Bende biraz araştırma yaptım. Kayda değer bisey bulamadım. Hepsi 1-2 yil önce geçmiş yani işid olaylarının olduğu zamanlarda yazılmış çizilmiş şeyler. Daha önce de tüm counter videolariyla ilgili videolar izledim. Hiç böyle bir seye rastlamadım. Bence tamamen bomba patladigi için kesin vardır diye yazılmış, veya montajlanan bir videodan dolayı dusunulmus bisey.

Bloother

Rektör
Reaksiyon puanı
2,327
Bende biraz araştırma yaptım. Kayda değer bisey bulamadım. Hepsi 1-2 yil önce geçmiş yani işid olaylarının olduğu zamanlarda yazılmış çizilmiş şeyler. Daha önce de tüm counter videolariyla ilgili videolar izledim. Hiç böyle bir seye rastlamadım. Bence tamamen bomba patladigi için kesin vardır diye yazılmış, veya montajlanan bir videodan dolayı dusunulmus bisey.
Ben de 15 sene öncesinde oynuyordum da hiç böyle bir şey hatırlamıyorum.

okinkurt

Profesör
Reaksiyon puanı
1,233
Az evvel w.o.t oynarken yardım istedim adam call to allah help yazdı oyunda ne zaman türk bayrağı görseler islam veya ülkeye küfür yiyorum 10 kere girsem 7 sinde oluyor Avrupalılar tam düşman .

Yeşil Okçu

Profesör
Reaksiyon puanı
1,811
Az evvel w.o.t oynarken yardım istedim adam call to allah help yazdı oyunda ne zaman türk bayrağı görseler islam veya ülkeye küfür yiyorum 10 kere girsem 7 sinde oluyor Avrupalılar tam düşman .
Aynen . Mesela ALLAH'a kufreden salak bir kesim var . Aslında hepsi ediyor . Mesela Türk'üm dediğimde takım,arkadaşım falan beni öldürüyor. Kuyruk acıları varsa tabi ..

Kurt Cobain

Profesör
Reaksiyon puanı
90
Hocam kuyruk acıları var Tarih boyunca her zaman bizim köpeğimizdi onlar. Bakma şuanda bizi geçtiklerine onlar sömürdükleriyle güçlüler şuanda ama elbet sömürdükleri tükenecek ve gene bizim köpeğimiz olacaklar.

okinkurt

Profesör
Reaksiyon puanı
1,233
Aynen . Mesela ALLAH'a kufreden salak bir kesim var . Aslında hepsi ediyor . Mesela Türk'üm dediğimde takım,arkadaşım falan beni öldürüyor. Kuyruk acıları varsa tabi ..

Uçurumda dururken gelip arkadan ittiriyorlar aşağı adamlardaki kin öle böle değil daha şimdi üst üste 2. olayı yaşadım .

aXANkQ.png

Bunlara laf yetiştirmekten oyunu oynayamıyorum.

Yeşil Okçu

Profesör
Reaksiyon puanı
1,811
Uçurumda dururken gelip arkadan ittiriyorlar aşağı adamlardaki kin öle böle değil daha şimdi üst üste 2. olayı yaşadım .

aXANkQ.png

Bunlara laf yetiştirmekten oyunu oynayamıyorum.
Aynen . Hayır oyunun Besinlerin Oksitlenmiş Kalıtımını çıkarıyorlar. İnjure duruyoruz yardım etmiyor . Gelip kafamıza sıkıyor gidiyor .

_FAUST_

Dekan
Reaksiyon puanı
1,612
Her oyunda filmde şunda bunda hayatımızın her yerinde mevcut bunlar.:(

BrknEs

Dekan
Reaksiyon puanı
166
Bu sadece oyunlar da değil filmlerde de mevcut bunları tespit etmek ayırt etmek çok zor bence bunun bilinci de olmak için önce dinimizi iyi tanımamız gerek ve yazılan arapça yazıları tespit edebilecek kadar iyi arapça bilmemiz gerek bu yeterlilikte kaç kişi var oyun oynayan anca uzmanlar tespit ederse biz de varlığından haberdar oluruz.

mazruf

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117
Gençlik ve Spor Bakanlığı konuyla ilgili site açmış:

OYUNLARDA İSLAMOFOBİ

Adı geçen oyunlardan ekran görüntüleri falan verilmiş.

tengribizmenemen

Profesör
Reaksiyon puanı
485
Hangi toplumda olursa olsun, 7-13 yaş arasının bilinçaltına sex'i yerleştirmek normal değildir. Bu tamamen, sex'e düşkün, ahlak yapısı bozuk gençlik yetiştirme projesidir. Tüm dünya için geçerlidir. O yüzden bu proje sandığından çok daha tehlike, hatta korkunç bir projedir. Komplo teorisi diyenler olabilir, küçümseyenler olabilir, devam etsinler.. Mutlak doğruların ortaya çıktığı gün elbet gelecek.. İnsanın bilinç altı, en zayıf noktasıdır.. Oradan saldırmak ise en büyük insanlık suçudur ama her şey yine bu suçu işleyenlerin elinde olduğu için ses çıkarabilen yok..
Çizgifilmlerde Yıldızlarla Bahsettiğiniz kelimeyi yazmışlardı.Kuzenimin izlediği çocuk videosunda 6 six diye okunurken Bahsettiğiniz kelimeyi söylediler 6 yerine.

mazruf

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117
Oyunlara dikkat edersek çok eski oyunlar. Yeni oyunlarda buna cesaret edemezler. Para, para, para...

okinkurt

Profesör
Reaksiyon puanı
1,233
Bunlarla uğraşmak yerine ezelden beri oyun sektörüne ciddi ağırlık verilse kendimiz islami yanı kuvvetli kaliteli oyunlar yapsak güzel olurdu :) misal bf1 de kötü gösterildik diyoruz 6-7 sene önceden yapp çalışmanı kaliteli bir oyunu sen yap tamam eagames kalitesi olmasında yap en azından hiç birşey yokki crysis türk oyunu diye övünmeyi biliyoruz anca.

mazruf

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117
Bunlarla uğraşmak yerine ezelden beri oyun sektörüne ciddi ağırlık verilse kendimiz islami yanı kuvvetli kaliteli oyunlar yapsak güzel olurdu :) misal bf1 de kötü gösterildik diyoruz 6-7 sene önceden yapp çalışmanı kaliteli bir oyunu sen yap tamam eagames kalitesi olmasında yap en azından hiç birşey yokki crysis türk oyunu diye övünmeyi biliyoruz anca.

Aslında hazır bir BF1 Gelibolu haritası varken Dice ile anlaşıp Çanakkale'yi anlatan -kısa da olsa- bir oyun yapılabilir.

okinkurt

Profesör
Reaksiyon puanı
1,233
Aslında hazır bir BF1 Gelibolu haritası varken Dice ile anlaşıp Çanakkale'yi anlatan -kısa da olsa- bir oyun yapılabilir.

Evet ama bizim devletin eleştiriden başka bir adımı yokki armudun sapı var üzümün çöpü var deniyor kendimiz üretemiyoruz halbuki çoktan üretmemiz gerekirdi bizimle aynı dönemde oyun sektörüne atılan ülkelere bakın adamlar neler çıkardı biz mount blade den öteye gidemedik ki bunlarıda gruplar kendi imkanları ile yapıyor.