Oyuncu Kasası Tavsiyesi

ozan6065

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Selam arkadaşlar, üst düzey bir kasa topluyorum. Anakart Amd Ryzen 9 3950X, sıvı soğtuma içinde Corsair iCUE H150i RGB PRO XT 360mm Sıvı İşlemci Soğutucu aldım. Ekran kartı olarak 10 gün sonra piyasaya çıkacak olan RTX 3080' ni alacağım. 3 tane kasa arasında kararsız kaldım.
1. ASUS ROG Strix Helios White Edition Tempered Glass RGB
2. CORSAIR Obsidian Serisi 500D RGB SE Premium Tempered Glass
3. CORSAIR iCUE 465X RGB Tempered Glass

Sizlere sormak istediklerim;
1. Bunlardan hepsi işlemcime ve sıvı soğutma radyatörüme uyumlumu
2. Bu konuda tecrübeli olanlar bun kasalardan hangisini tercih ederdiniz
3. Corsairin 2 ürünüde ön kısımda fanlarıyla beraber gelmekte, fakat kasaların üst kısımları 360 mm radyatör için uygun değil bu sebepten dolayı ön tarafa takılması gerekiyor. Bu radyatörü öndeki mevcut fanları sökmeden radyatöründe kendi fanlarıyla beraber takıp kullanabilirmiyim. Hem uygunluk açısından soruyorum kasalarda yeterli genişlik varmıdır sizce hemde teknik olarak soruyorum böyle birşey mümkünmü radyatörün önünde 3 fan arkasında 3 fan olması. Kasa ile gelen rgb fanları söküp ziyan etmek istemem bu yüzden sormak istedim. Zaman ayırıp cevap yazacak olanlara teşekkür ederim.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Kasa konusunu yine konuşuruz ama aklıma takılan bi şey oldu. RTX 3080 gibi bi e.kartı için RYZEN 3950X işlemci epey hafif ve yetersiz kalacak, oyunda. 3950X ,RYZEN 3700X ile,oyunda, aynı performansı veren bi işlemci. Yani hiç durmadan ,render vs .yapmıyorsanız ve ( RTX 3080 aldığınıza göre oyuna da düşkün olduğunuzu anlıyorum)3950x doğru bi seçim değil.

ozan6065

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Render kısmı ve kullandığım diğer uygulamalar içinde tercih ettim sadece oyun oynamayacağım ama hangi işi yapıyorsam yapayım tatmin etmesini istedim. Bu sebepten bunu tercih ettim. Kasa konusunda yardımınız dokunursa çok makbule geçer. Monitör olarakta Samsung Odyssey G7 LC32G75TQSMXUF 32" 240Hz 1ms aldım. Monitör konusundada çok karrasız kalmıştım.

Kutto

Asistan
Reaksiyon puanı
121
Vay be sisteme bak,hayırlı olsun şimdiden.

ozan6065

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Teşekkür ediyorum. Üst düzey sistem toplamada çok tecrübeli değilim bu sebepten dolayı çözemediğim kısımları soruyorum. Yardımınız olursa çok sevinirim.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Render kısmı ve kullandığım diğer uygulamalar içinde tercih ettim sadece oyun oynamayacağım ama hangi işi yapıyorsam yapayım tatmin etmesini istedim. Bu sebepten bunu tercih ettim. Kasa konusunda yardımınız dokunursa çok makbule geçer. Monitör olarakta Samsung Odyssey G7 LC32G75TQSMXUF 32" 240Hz 1ms aldım. Monitör konusundada çok karrasız kalmıştım.
Gene dayanamayıp yazacağım. :)
3080 İN fiatları nasıl olur bilemem ama ,eğer çok yüksek olursa ,bari ,almayın. Çünkü o işlemci ,o e.kartını besliyemez.Verdiğiniz paranın eğpey bi kısmı boşa gidecek.

Kasa konusuna gelirsek işlemci ile uyum sorunu diye bi şey yok zaten. Yalnız anakartı yazmamaışsın E-ATX falan bi anakartsa durum değişebilir. Her kasaya sığmaz o anakartlar. Soğutma içinde kasanın önünü kullanmayın zaten. İçeriye sıcak hava püskürtürsünüz.Ve öndeki fanlarla beraber ,soğutucu sığmaz,fanları sökmeniz gerekir. Bu seferde ham fanlar boşa gider ,hemde esteteik bozulur. Kasanın üstünü kullanın.Üstü 360 mm euygun kasalar var, TR de,az da olsa. Bakarım isterseniz.

ozan6065

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Kasa konusuna gelirsek işlemci ile uyum sorunu diye bi şey yok zaten. Yalnız anakartı yazmamaışsın E-ATX falan bi anakartsa durum değişebilir. Her kasaya sığmaz o anakartlar. Soğutma içinde kasanın önünü kullanmayın zaten. İçeriye sıcak hava püskürtürsünüz.Ve öndeki fanlarla beraber ,soğutucu sığmaz,fanları sökmeniz gerekir. Bu seferde ham fanlar boşa gider ,hemde esteteik bozulur. Kasanın üstünü kullanın.Üstü 360 mm euygun kasalar var, TR de,az da olsa. Bakarım isterseniz.
[/QUOTE]
Anakartı almadım henüz ama ATX olur. Sıvı soğutmayı aldım 360 mm. bunu üst tarafına takacak bi kasa bulurum umarım:) işlemciyide almış olduğuma göre ekran kartıda tavsiye edermisiniz peki, oyunları 2k ve yüksek fps ile oynayabileceğim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Gene dayanamayıp yazacağım. :)
3080 İN fiatları nasıl olur bilemem ama ,eğer çok yüksek olursa ,bari ,almayın. Çünkü o işlemci ,o e.kartını besliyemez.Verdiğiniz paranın eğpey bi kısmı boşa gidecek.

Cooler Master MasterCase H500P ARGB Mesh Ön Panel Temperli Cam MidTower Bilgisayar Kasası Üst tarafına 360 mm. fan takılabiliyor. Sizce nasıl bir kasa ?

Son düzenleme:

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Kasa iyi. Ama max. soğutucu kalınlığı 55 mm. Aldığınız soğutucunun kalınlığına bi bakın.

E.kartında , RTX 2070 SUPERİ geçmeyin. Elinizdeki işlemci , bu e.kartını bile fps olarak ,tam besliyemez, ama ben sizi ikna edemedim maalesef. Siz bilirsiniz.

Yoksa, çok daha da ucuza, i9 10900K bi işlemci ile de,yapamayacağınız hiçbi şey yoktu. Ve bu işlemci ile ,RTX 3080 takılır ve yüksek fps ile kullanılırdı.

ozan6065

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Kasa iyi. Ama max. soğutucu kalınlığı 55 mm. Aldığınız soğutucunun kalınlığına bi bakın.

E.kartında , RTX 2070 SUPERİ geçmeyin. Elinizdeki işlemci , bu e.kartını bile fps olarak ,tam besliyemez, ama ben sizi ikna edemedim maalesef. Siz bilirsiniz.

Yoksa, çok daha da ucuza, i9 10900K bi işlemci ile de,yapamayacağınız hiçbi şey yoktu. Ve bu işlemci ile ,RTX 3080 takılır ve yüksek fps ile kullanılırdı.
İlginiz ve yardımınız için çok teşekkür ederim üstadım. Gece baya araştırdım Kasa olarak Cooler Master Cosmos C700P Temperli Cam Full Tower Bilgisayar Kasası yasa Asus ROG Strix Helios White Edition Temperli Cam Mid Tower ATX Bilgisayar Kasasını tercih edicem sanırım biraz daha araştırdıktan sonra.