Soru Otomatik Vitesten Manuele Geçiş

srmetin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Herkese merhaba arkadaşlar. Benim sorum şu olacak. 10 yıldır manuel araç kullandım sürekli olarak. Yakın zamanda otomatik bir araç alıcam ve bunu da en az 5 sene kullanırım diye düşünüyorum. Benim korkum acaba otomatik vitese alıştıktan sonra tekrar manuel vitese geçersem manuel vites kullanmayı unutur muyum? Daha önce böyle bir durumla karşı karşıya kalan oldu mu?

barisbiyik

CEO
Moderatör
SDN
Reaksiyon puanı
1,053
1 hafta alışma süreciniz olur sadece

kkarabulutsnyl

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Arabaya oturdugunuzda 15 dklik bir acemilik sonrasında herseyi hatırlıyorsunuz.Merak etmeyin.Bisiklete binmek gibi yıllarca kullanmasanızda bindiğinizde aynen devam edersiniz.

sdelta

Profesör
Reaksiyon puanı
140
5 yıl süre az değil bence. Unutabilirsiniz diye düşünüyorum, en azından büyük oranda reflesklerinizi kaybedersiniz. Ama şöyle bir gerçek var. Şimdi dahi manuel vites tercih edilmezken, bazı firmalar manuel üretimini durdurmuşken 5 yıl sonra kim manuel araba almak ister yada neden manuel'e geçmek isterseniz diye düşünüyorum. Otomatik şanzıman gerçekten büyük konfor.

srmetin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
5 yıl süre az değil bence. Unutabilirsiniz diye düşünüyorum, en azından büyük oranda reflesklerinizi kaybedersiniz. Ama şöyle bir gerçek var. Şimdi dahi manuel vites tercih edilmezken, bazı firmalar manuel üretimini durdurmuşken 5 yıl sonra kim manuel araba almak ister yada neden manuel'e geçmek isterseniz diye düşünüyorum. Otomatik şanzıman gerçekten büyük konfor.
Yani şirket için araba kullanmak gerekebilir, ya da acil bir durumda manuel kullanmak gerekebilir. Bu tarz durumlarda sıkıntı çeker miyim diye meraktan sormuştum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Arabaya oturdugunuzda 15 dklik bir acemilik sonrasında herseyi hatırlıyorsunuz.Merak etmeyin.Bisiklete binmek gibi yıllarca kullanmasanızda bindiğinizde aynen devam edersiniz.
Umarım dediğiniz gibi olur?

Graveworm

Profesör
Reaksiyon puanı
527
1-2 kez aracı stop ettirirsiniz gerisi hemen gelir. Bisiklet sürmek gibidir manuel araç kullanmak

srmetin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
1-2 kez aracı stop ettirirsiniz gerisi hemen gelir. Bisiklet sürmek gibidir manuel araç kullanmak

Umarım dediğiniz gibi olur. Otomatik vites çok rahat ama manuelin keyfini de bilen bilir. O yüzden bu keyiften mahrum kalmak istemiyorum?

Graveworm

Profesör
Reaksiyon puanı
527
Umarım dediğiniz gibi olur. Otomatik vites çok rahat ama manuelin keyfini de bilen bilir. O yüzden bu keyiften mahrum kalmak istemiyorum?

Kalabalık ve trafiği bol şehirlerde otomatiği tek geçerim. Ama dediğiniz gibi manuel kullanmak insana ayrı bir haz veriyor :D

sdelta

Profesör
Reaksiyon puanı
140
Yani şirket için araba kullanmak gerekebilir, ya da acil bir durumda manuel kullanmak gerekebilir. Bu tarz durumlarda sıkıntı çeker miyim diye meraktan sormuştum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Umarım dediğiniz gibi olur?

Acil durumda her türlü kullanırsınız. En fazla 1-2 stop yapar, devamında biraz debriyaj yer 15 dk ya uyum sağlarsınız. :D Sonuçta yıllarca manuel sürmüşsünüz, aynı pratikliğiniz kesinlikle kalmaz ama tamamen de unutmazsınız.

srmetin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Ben oturur oturmaz 15 dk sonra ralli pilotu gibi olmak istiyorum hocam? Şaka bir yana 1haftaya eski formuma kavuşurum gibime geliyor.