"Ney Sesi" Neyin Sesi ?

EmremYunus

Asistan
Reaksiyon puanı
2
[video=youtube_share;eb8ypwKJnHQ]http://youtu.be/eb8ypwKJnHQ[/video]

"Ney" Sesi duyulmaya başladığı anda ne şartta olursanız olun hangi vaziyette olursanız olun mutlaka sizi çekip alıyor bulunduğunuz konumdan bir yerlere götürüyor.Size de aynısı oluyor mu bilmiyorum ama nasıl yaşarsa yaşasın herkes bu sese karşı derhal haşyet pozisyonunu alıyor.Bu seste ne var acaba ? Merak Edip Cevap arayanlarınız oldu mu acaba?

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
iki gün evvel kardeşim almış set olarak. aldım elime üfle üfle olmuyor. saatlerce uğraştım, artık üflemekten başım dönmeye başladı, en ufak bir ses kırıntısı çıkmadı.

kitapçığında şu yazıyordu "ney çalmada başarının %50 si ilk sesi çıkarabilmektir. ilk ses, ortalama 1 ayda çıkar". o an bıraktım üflemeyi :)

POWER

Rektör
Reaksiyon puanı
161
Çok derinden gelen bir sesi var. Büyüleyici <:)

EmremYunus

Asistan
Reaksiyon puanı
2
iki gün evvel kardeşim almış set olarak. aldım elime üfle üfle olmuyor. saatlerce uğraştım, artık üflemekten başım dönmeye başladı, en ufak bir ses kırıntısı çıkmadı.

kitapçığında şu yazıyordu "ney çalmada başarının P si ilk sesi çıkarabilmektir. ilk ses, ortalama 1 ayda çıkar". o an bıraktım üflemeyi :)
Ney Üflemek tabiri caizmidir bilmem ama Nargile çekmekle ters orantılı gibi nargilede pipetten su içer gibi ağzınıza çekmezsiniz direk çiğerlerinize çekersiniz Ney ise tam tersi direk ciğerlerden üflersiniz yada balonu üfleyerek şişirmekte aynıdır Ney zor bir enstrüman bende denedim olmadı.Sabır isteyen bir zenaat olsa gerek;))

---------- Post added at 11:31 ---------- Previous post was at 11:04 ----------

[video=youtube_share;7SGaiMsjJqA]http://youtu.be/7SGaiMsjJqA[/video]

Sezen Aksu'ya bu ve benzeri şarkıları yaptıran bir ilham kanalıdır "Ney" bizatihi itirafıda vardır Tasavvuftan yararlandığını ve tasavvufun en önemli enstrümanı "Ney" olsa gerek.