Neden Windows kullanmalıyım ?

eronis

Dekan
Reaksiyon puanı
4,382
Uzun zamandır kendimi Windows kullanmaya zorluyorum ama olmuyor. Windows kullanmak için bir neden bulamıyorum ufak tefek şeyler hariç. Genel olarak 5-6 yıldır Linux kullanıcısıyım. Linux fanboyu yada Windows hater'ı olmak istemiyorum. Her işletim sisteminin bir iyi ve kötü yanları da vardır elbet. Sizce Windows'un yapıp, Linux'un yapmadığı ne var ? Neden dual boot yapmalıyım ? @Mrtaltg @Forumun Ağası Finix @Halktan Biri @Princeps @Frosa @ConfickerBelasi @bütün forum gelin lan :p

Son düzenleme:

Frosa

Profesör
Reaksiyon puanı
1,414
Kısaca özetleyeyim,
iş, oyun, eğlence ve bulunan alakalı, alakasız yazılımlar :)
Bu yüzden Windows 10 <3

Death Mark

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,458
Oyunlarda sıkıntı yaşıyorsun sadece gerisi hikaye zaten :)

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Linux kullanırken sürekli yeni dağıtımlar kurarsın, Windows kullanırken de format atarsın. İkisi de aynı kapıya çıkıyor. :D

utkuversus

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
13,219
Kısaca özetleyeyim,
iş, oyun, eğlence ve bulunan alakalı, alakasız yazılımlar :)
Bu yüzden Windows 10 <3
Sana yakıştıramadım. Windows 7 varken Windows 10a bakmam bile. Windows 7 Home Premium 4ever.

eronis

Dekan
Reaksiyon puanı
4,382
Windows XP'yi ilk kullandığım zamanları hatırlıyorum. Eve ilk kez XP ile internet almıştık bir flash oyunu kaç dakikada indiriyordu. 2GB kota vardı, aşınca ek ücretti. Kotayı takip için program vardı, onu sürekli kontrol ederdik. Hele 98'li ilk bilgisayarım <3 O zamanlar biz mavi masaüstü ekranı ile, Windows'un 90'lı yıllarının sesleri ile kullandık. XP'yi ilk elime aldığımda rüya gibiydi. İlk kez renkli bir işletim sistemi görüp biraz yavaş olmasına rağmen (LOL :p) heyecanlanmıştım. Menülere aşık olmuştum :p 512MB ram vardı bilgisayarımda, arkadaşlarım "Ooo, sen Max Payne 2'yi oynarsın o zaman" ve o zaman orjinal oyun da yoktu ülkede. Nostalji :p

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,164
Uzun uzun tartışmak istemiyorum. :)
Her ne kadar Linux tarafında gelişmeler olsa da program ve oyunların çoğu Windows için yapılıyor.

Windows'u Photoshop, oyun oynamak için vb. kullanıyorum. Ama Linux'u da seviyorum.

utkuversus

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
13,219
Windows XP'yi ilk kullandığım zamanları hatırlıyorum. Eve ilk kez XP ile internet almıştık bir flash oyunu kaç dakikada indiriyordu. 2GB kota vardı, aşınca ek ücretti. Kotayı takip için program vardı, onu sürekli kontrol ederdik. Hele 98'li ilk bilgisayarım <3 O zamanlar biz mavi masaüstü ekranı ile, Windows'un 90'lı yıllarının sesleri ile kullandık. XP'yi ilk elime aldığımda rüya gibiydi. İlk kez renkli bir işletim sistemi görüp biraz yavaş olmasına rağmen (LOL :p) heyecanlanmıştım. Menülere aşık olmuştum :p 512MB ram vardı bilgisayarımda, arkadaşlarım "Ooo, sen Max Payne 2'yi oynarsın o zaman" ve o zaman orjinal oyun da yoktu ülkede. Nostalji :p
İlk defa bilgisayarım olmuştu ayyyy. Biraz geç oldu ama olsun. Ondan önce annemin vardı 2001 model winows 98 resmen bağırıyodu cd rom. :D.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,164
Windows XP'yi ilk kullandığım zamanları hatırlıyorum. Eve ilk kez XP ile internet almıştık bir flash oyunu kaç dakikada indiriyordu. 2GB kota vardı, aşınca ek ücretti. Kotayı takip için program vardı, onu sürekli kontrol ederdik. Hele 98'li ilk bilgisayarım <3
Benim ilk bilgisayarımda da Windows XP vardı. :) Ayrıca ben de 4GB kotalı internet kullandığım zamanları hatırlıyorum. :)

utkuversus

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
13,219
Uzun uzun tartışmak istemiyorum. :)
Her ne kadar Linux tarafında gelişmeler olsa da program ve oyunların çoğu Windows için yapılıyor.

Windows'u Photoshop, oyun oynamak için vb. kullanıyorum. Ama Linux'u da seviyorum.
Yakında göreceğiz Steam hazırlanıyor artık her şey linux olacak directx devri bitecek yerine opengl tabanlı linux oyunları gelecek. Buradan windowsun yaratıcılarına alırı terbiyeli bir şekilde selam yolluyorum.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,164
Yakında göreceğiz Steam hazırlanıyor artık her şey linux olacak directx devri bitecek yerine opengl tabanlı linux oyunları gelecek. Buradan windowsun yaratıcılarına alırı terbiyeli bir şekilde selam yolluyorum.
İnşallah hocam. Oyunlar için sorun olmazsa neden Linux kullanmayalım? :)

eronis

Dekan
Reaksiyon puanı
4,382
İnşallah hocam. Oyunlar için sorun olmazsa neden Linux kullanmayalım? :)
Oynamak istediğin belli bir oyunun olup olmadığına bakar. Yoksa Steam'de emin ol 10 oyundan 7-8 tanesi Linux desteğine sahip.

by efsane

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135

Hahah. Windows'u sadece steam olarak özetlemek tamamen cahillik. Windows Linux'tan daha basit kullanıma sahip, temel kullanıcı asla Linux'a geçmeyecek.

MrtAltg

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
12,086
Maceraya gerek yok herkesin bildiği sır değildir 10 kişiye linux nedir diye sorsak büyük bir ihtimal 10 u da o ne diyecek boşverin bilmediğiniz şeyleri kurun windows keyfinize bakın

Reaksiyon puanı
16,118
10pro.PNG

bana da bedava vermişlerdi ama linux mint forever...
Ekran Görüntüsü 2018-03-03 00-52-31.png

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Hahah. Windows'u sadece steam olarak özetlemek tamamen cahillik. Windows Linux'tan daha basit kullanıma sahip, temel kullanıcı asla Linux'a geçmeyecek.

Bence Windows o kadar da kolay ve basit değil. Hatta devasa bir karmasa, gün geçtikçe Microsoft daha da saçmalıyor. Xfce verelim bak, her şey sade. Kullanıcı Windowstan daha rahat alışacaktır. Windows kolay değil, sadece alışkanlık meselesi. Windows kullanmayan birisi olarak Windows 10 gözümde tamamen karmaşa.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Not: Güncellemeleri nasıl kapatıyorduk windowsta? Peki ya Ubuntu'da? Hehehe.

Son düzenleme:

Rita Judy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
Linux dağıtımları sorunlu dağıtımlar ve linux fanlarının bahsettikleri gibi firmalar ve kullanıcılar kaynaklı değil. Bir çeşit yamalı bohça.

93 yılından beri ara ara linux kullanıyorum. Debian, Slackware, Red Hat, Gentoo, Ubuntu, Mandrake, Mandriva, Mint, Fedora, Arch ve türevleri... Anlayacağın tonla sürümünü kullandım. Eminim ki saymadığım bir 50 60 tane daha dağıtım vardır.

Bak bu arch

Ekran_G_r_nt_s_2016_07_06_22_12_22.png

Bu da bu sene Debian

qJB4Dq.png

Şunu geçen sene yapmıştım mesela. Malesef sorunlu işletim sistemleri. Ubuntu ve Mint bloatware mertebesine yükselmiş durumdalar. En son 2 ay önce debian'da gnome music albüm kapaklarını gösteremiyordu. Tracker güncellemesinden dolayı. Ubuntu ekran resimlerini kaydedemiyordu bir kaç sürüm önce.

Anlayacağın çok amatör işi ve çok çirkin. Çatallamaları özellikle felsefe kelimesinin arkasına sunup sürekli savunuyorlar. Sürekli bir bocalama. Unity gitti, mir'i yıllardır bekliyoz. Wayland eh işte. Kernel ve aidwata teması dışında linux ortamında elle tutulur birşey yok son kullanıcı için. Aidwata teması da süper çalışıyor fakat iğrenç görünüyor.

Ben bu saatten sonra ihtiyaç olursa kurarım, kurarsam da debian kurarım. Kullanıcıların kodla ilgili derdi yok. Kodu girersin olur biter. İşletim sistemi fazla sorun çıkartıyor ve bunları kabul etmek istemiyorlar.

Linux dağıtımları zihniyet değiştirmedikçe gönüllerin işletim sistemi olarak kalacaklar.

Son düzenleme:

Samet UCA

Profesör
Reaksiyon puanı
2,930
Bu, kullanıcının ne istediğine, ihtiyaçlarına bağlıdır.
Kullanıcı dostu olan Windows. Oyunlar şuanlık Windows. Kullanıcıları oranladığımızda çok büyük bir bölümü gamer ve sade internet kullanıcısı. Bu ihtiyacı Windows da giderebilen normal bir kullanıcı başka bir işletim sistemine geçiş yapmak istemez. Neden yapsın ki? Bakın bunu Windows için söylemiyorum başka bir işletim sisteminde görüyorsa da Windowsa geçiş yapmaz. Yukarıda bahsedildiği gibi kaç kişi Linuxu biliyor ve bu sisteme geçmeye cesaret edebilir. İnsanlar format atmaya korkuyor ki kalksın Linux kursun birde konfigüre etmekle uğraşsın.
İşletim sistemlerinde fanatiklik yapmam ama Microsoft bu işin hakkını veriyor ve bence dünyanın en iyisi.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
25,268
Witcher da mı oynamıyah? :) Şaka maka bu oyun sevdası yüzünden Windows bırakılmaz.OpenGL ve DirectX olayı bence o kadar kolay değil.Dünyanın en büyük 3 şirketinden birisi oyunların elini kolunu sallaya sallaya Linux a yönelmesini izlemez zaten.Elbet bir politikaları vardır.E konsollara da alışkın değilim.Hoş konsol alacak durumda yok zaten.Windows devam :D

eronis

Dekan
Reaksiyon puanı
4,382
Bugün Windows kullanıcıları bir programı edinmek için internet tarayıcısı ile bir internet sitesinden kurulum sihirbazını indiriyorlar. Kurulum sihirbazı ? Yıl 2018. Üstelik bugün çoğu işletim sistemi, Linux dağıtımları dahil, işletim sistemi depoları her pakete sahip. Windows Store hala adam edilemediği için kimse kullanmıyor :p

Rita Judy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
Bugün Windows kullanıcıları bir programı edinmek için internet tarayıcısı ile bir internet sitesinden kurulum sihirbazını indiriyorlar. Kurulum sihirbazı ? Yıl 2018. Üstelik bugün çoğu işletim sistemi, Linux dağıtımları dahil, işletim sistemi depoları her pakete sahip. Windows Store hala adam edilemediği için kimse kullanmıyor :p

Hocam duyan da linux kütüphanelerini appstore zannedecek :) Yani şu bahsettiğiniz kadar saçma bir illüzyon yok.

"İşletim sistemi depoları her pakete sahip"

Şu cümle bana göre komediden ibaret :)

Reaksiyon puanı
16,118
Hocam duyan da linux kütüphanelerini appstore zannedecek :) Yani şu bahsettiğiniz kadar saçma bir illüzyon yok.

Şu cümle bana göre komediden ibaret :)
kullanıyon mu? sallıyon önce kullan ne var? yok gör ondan sonra konuş appstore Ubuntu'dan araklama.

eronis

Dekan
Reaksiyon puanı
4,382
İşte o lafı asla etmem, etmedim. Zaten yok ve belli başlı programlar için evet Deb dosyası indirmen gerekebilir. Depo eklemen gerekebilir. Şanslıysan AUR'da (Arch kullanıcıları için) biri çoktan derlemiştir. Ama büyük oranı var paketlerin. %80'i falan :)

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
25,268
İşte o lafı asla etmem, etmedim. Zaten yok ve belli başlı programlar için evet Deb dosyası indirmen gerekebilir. Depo eklemen gerekebilir. Şanslıysan AUR'da (Arch kullanıcıları için) biri çoktan derlemiştir. Ama büyük oranı var paketlerin. %80'i falan :)
En azından paketler için paralar saçmak gerekmiyor :)

eronis

Dekan
Reaksiyon puanı
4,382
En azından paketler için paralar saçmak gerekmiyor :)
O da bir düşünce şekli ama misal Sublime Text paralı normalde ama kullanımı sınırsız ücretsiz. Burada dürüstlük prensibi ortaya çıkıyor. Programın kendisi paralı ama bedavaya kısıtlama olmadan istediğin kadar kullanırsın. Ama devamlı kullanacaksan 60$'a satın almanı geliştiriciler rica ediyorlar. Bence oldukça makul bir teklif. Satın almaya zorlamıyor kimse ama Sublime Text 3'ü görmek isteyen alacak :) Genelde programlara kullanıcılar fon desteği yolluyor. Yani topluluk destek oluyor ama zorunda oldukları için değil, canları istediği için :)

Reaksiyon puanı
16,118
gelecekte para olmıcak herşey bedava olucak.