Neden Takılıyor??

Shadow`

Asistan
Reaksiyon puanı
2
İyi günler arkadaşlar.2 hafta önce aldığım Laptopumun modeli HP Pavilion dv6
İşlemci: İntel Core i7 4 Çekirdekli
Ekran Kartı Belleği: 2 GB
Ekran Kartı: İntel HD Graphics Family
Ekran Kartı: AMD Radeon HD 6770M [İki tane ekran kartı var]
İşlemci Hızı: HızlandırılmışIntel Turbo Boost Tenkonojisi ile max. 3,1 GHz
İşlemci Hızı: 2,20 GHz
Ram: 6 GB
Max. Bellek Desteği: 8 GB
Burdaki bilgilerin bazılarını aldığım yerde şöyle diyor:"Cihazda 6 GB Ram var ve 8 Gb’a kadar arttırabiliyorsunuz . Ekran kartı 2 Gb AMD Radeon HD 6770M grafik konusundada sorunsuz programlarınızı ve oyunlarınızı oynayabilirsiniz. İşlemcide aynı şekilde performansı gayet yüksek. Usb 3.0 uyumluluğununda olması uzun vadede bilgisayarın kullanılabilirliğini artırmış."

Soruma gelince, bazı oyunları açmayı denediğimde oyunda ekran kasıyor, takılıyor. Oyunun sistem gereksinimlerine bakıyorum bilgisayara göre hayli düşük ama açmaya gelince kasıyor.
Örneğin Assasins Creed(Ram 2GB / Intel Core 2 Duo 2.2 GH )'de gözcü kulesine çıkıp etrafa bakınca-synchronize- yaparken gözle görülür şekilde kasıyor.
Örneğin LOTR Conquest(1 GB RAM / Intel Core Duo 2.4 GHz / NVIDIA GeForce 7800) oynarken çözünürlüğü maximum(1366x768) yaptığımda mouseyi oynattığımda bile çok fena kasıyor oynayamıyorum bile..
Örneğin Rage'de(4 GB RAM / İntel Core 2 / Radeon HD 5550) çözünürlüğü max. yaptım ekran karardı öyle kaldı..
Örneğin Risen 2'yi açtığımda ekran bozuk ve karanlık gözüküyor-Print screen yapınca paintte ekran simsiyahmış gibi gözüküyor.

Neden böyle oluyor 2 haftadır bir türlü çözemedim, iyi yepyeni bilgisayar bazısı yeni bazısı 2 yıllık oyunları neden tıkır tıkır açamıyor?
(Not: Aygıt Yöneticisi'nden Görüntü Bağdaştırıcılarını yani ekran kartlarını güncellemeyi denedim zaten güncel diyor ve Değiştirilebilir Grafik Özellikleri'nden bahsettiğim oyunlar için yapılan ayarı 'Yüksek Performans' şeklinde ayarlamıştım.)

ByBerk

Profesör
Reaksiyon puanı
3
pc nin amd ekran kartında oldundan eminmsin ve şarjda dene

Shadow`

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Evet AMD Radeon internette baktığımda da öyle yazıyor. Oyunları hep şarjda oynuyorum zaten

erenberk

Rektör
Reaksiyon puanı
101
Sende fiziksel olarak aslında tek ekran kartı var, diğerine kart demeyi doğru bulmuyorum işlemciyle tümleşik bir yonga daha var. Bunlardan hangisini kullanmak istediğini kendin seçebiliyorsun, bildiğim kadarıyla intel hd graphics'i pasif hale getirebilirsin. Daha önce kendim kullanmadığım için sana ezbere nasıl yapıldığını söyleyemem ama bilen arkadaşlar vardır.

Shadow`

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Bilgisayarı Teknosadan aldım. Alırken şöyle demişlerdi 'Normalde İntel ekran kartı çalışır-internette gezinirken vs.- ama oyuna girdiğinde diğeri de çalışır' bir de teknosa müşteri hizmetlerini arattırmıştım oyun oynarken sorun olur mu diye.
Zaten bilgisayarın özelliklerine baktığımda ekran kartı İntel gözüküyor. Bahsettiğin ayarlara Masaüstünden girebiliyorum ama bahsettiğin gibiyse bir göz at istersen http://i48.tinypic.com/294127m.png

K

Kayıtsız Üye

SDN Okuru
bilgisayarı güç tasarrufu modunda çalıştırıyor olabilir misiniz ? eğer öyleyse;
sağ alttaki pil simgesine tıklayarak ek seçeneklerden tam performansı secmelisiniz, bilgisayarınızın özellikleri çok üstün olsa dahi güç tasarrufu modunda mevcut şarjı en üst düzeyde kullanmak için işlemciyi minimum seviyede kullanır. ancak bunu sadece oyuna girdiğiniz zaman kullanın, nette sörf yaparken veya işlemciyi fazla yormayacak birşey yaparken güç tasarrufu modunda kullanmanız daha yararlı olacaktır.

EsPriTüeL

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ekran kartın yani optimus gibi geçişli kartlardan ise bu şekilde bir panel olması gerek sendede,
Bendeki ekran kartı GT540m misal istediğim programı yüksek performans için nvidiayı seçiyorum.

1-1.png

Hwoarang

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Masaüstünde sağ tıkladığında "Değiştirilebilir Grafikleri Yapılandır Diye" bir seçenek olması lazım.

Buna bastığında böyle bir seçenek çıkacak. Yüksek performanslı gpu damı bir bak.
v.php
v.php
HpNCp.jpg

Driver dan mıdır nedir bazen bende bilgisayar açıldıktan sonra fişe taktığımda yüksek performanslı gpuya da olmasına rağmen performans tam olmuyor.
Oyüzden bilgisarı fişe taktıktan sonra bir kez kapatıp açıyorum o zaman gerçek performansını gösteriyor.

grcngnc

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Güncellemeleri kaldırıp yeniden yükle kardeş

Shadow`

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Masaüstünde sağ tıkladığında "Değiştirilebilir Grafikleri Yapılandır Diye" bir seçenek olması lazım.

Buna bastığında böyle bir seçenek çıkacak. Yüksek performanslı gpu damı bir bak.
v.php
v.php
HpNCp.jpg

Driver dan mıdır nedir bazen bende bilgisayar açıldıktan sonra fişe taktığımda yüksek performanslı gpuya da olmasına rağmen performans tam olmuyor.
Oyüzden bilgisarı fişe taktıktan sonra bir kez kapatıp açıyorum o zaman gerçek performansını gösteriyor.

Az önce yolladığım resimdeki gibi (http://i48.tinypic.com/294127m.png) oyunlarda Yüksek Performans'ı seçiyorum. Ona rağmen bahsettiğim takılma oluyor.

Güncellemeleri kaldırıp yeniden yükle kardeş

Güncelleştirme derken ekran kartını değil Win7 güncelleştirmelerini kastediyorsun sanırım. Bunu yapmamın bir faydası olur mu

muhammedyakup

Doçent
Reaksiyon puanı
4
arkadaşın lenovoda bu geçişi sağlayan çentik vardı onu sağa çekince oluyodu

Karargaht

Dekan
Reaksiyon puanı
112
Başlat/Çalıştır" kısmına "msconfig" yaz enter'a bas ve gelen ekranda, "başlatma" sekmesine geç, burdan bilgisayarın açılırken gerek duymadığın programlar varsa kapat,

Bilgisayarı baştan başlatma, daha sonra

http://support.amd.com/us/gpudownload/windows/Pages/radeonmob_win7-32.aspx#1

Bu linkten ekran kartın için gereken güncellemeyi indir. Bu program doğru sürücüyü indirmene yardımcı olacak, onunla ekran kartını (ati) güncelle, daha sonra

Kullanmadığın programlar varsa onları tamamen kaldır ve bilgisayarı baştan başlat.

Bilgisayar açılınca antivirüs programı varsa onu durdur ve oyuna gir, bide bu şekilde dene bakalım.

Shadow`

Asistan
Reaksiyon puanı
2

v.php
v.php
HpNCp.jpg

Bütün mesajlarınız için teşekkür ederim arkadaşlar sanırım oldu. Şimdi açtım Rage'yi maximum çözünürlükte kasmadan oynuyorum heyecandan direkt buraya geldim. Çok teşekkürler.
Aynı sorunu yaşayan arkadaşlar için denediğim şeyler:
1- Güç ayarlarından 'Yüksek Performans'ı seçtim
2- Grafik ayarlarından oyunlar için ayarı 'Yüksek Performans' yaptım
3- Güç seçeneklerinden Yüksek Performans'ı pille çalışırken de kullanmayı seçtim
4- AMD'nin sitesinden 3 tane güncelleştirme yükledim[catalyst_12-7_beta_windows7_20120629 ve 12-6_vista_win7_32_dd_ccc ve amd_catalyst_8.95_rc_vista_7_32-64]
5- PC'yi yeniden başlattım ve sorun çözüldü.
Sorunum 2 haftadır vardı son model bilgisayar alıp da nasıl eski oyunları kastığını görünce üzülmüştüm.Tekrar teşekkürler :)

Shadow`

Asistan
Reaksiyon puanı
2
En az iki yılın acısını çıkarıyorum birkaç gün daha tam gaz pcye devam edicem :) Oyunu tavsiye ederim bu arada güzelmiş :D Sorun hallolduğuna göre konuyu kilitleyebilirsiniz ;)

grcngnc

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Az önce yolladığım resimdeki gibi (http://i48.tinypic.com/294127m.png) oyunlarda Yüksek Performans'ı seçiyorum. Ona rağmen bahsettiğim takılma oluyor.

Güncelleştirme derken ekran kartını değil Win7 güncelleştirmelerini kastediyorsun sanırım. Bunu yapmamın bir faydası olur mu[/QUOTE
ekran kartını kastetmişdim ve yapmışsın zaten :)