Ne alsam Mac & Windows

Apple mı yoksa Windows işletim sistemli bi bilgisayar mı?

• Kullanılan toplam oy
    14

emrker

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhabalar ben bilgisayar mühendisliği okuyorum ve yeni bir bilgisayar almak istiyorum ve aklımda Mac almak geçiyor pro yada air sizce almam doğru olur mu? Yoksa Windows işletim sistemli bir bilgisayar mı almalıyım? Aynı zamanda grafik tasarımı ile ilgileniyorum arkadaşlar.

Reaksiyon puanı
30
Grafik tasarımla uğraşıyorsan kesinlikle Mac. Neden dersen birincisi retina ekranın farkı kaçınılmaz bir fark koyuyor ortaya. İkincisi 5 yıllık bir Mac'te bile Adobe uygulamaları çok akıcı bir şekilde çalışmaya devam ediyor. Eğer sadece Windows'ta bulunan programlar kullanmıyorsan tercihini Mac'ten yana kullan bence. Windows'a ulaşmak kolay olduğu için ucuz bir bilgisayar ile de o tür işler halledilebilir. Bu arada, 5 Haziran'da WWDC 2017 var. Yeni Mac'ler gelmeden alayım deme :)

emrker

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Grafik yanında da Veri Tabanı ve visual studio gibi programlarda kullanıyorum malum mühendislik olduğundan. Araştırdığım kadar bu programlar da mac'e kurulabiliyormuş.

Reaksiyon puanı
227
Bence Kesinlikle Windows almalısın. Ayrıca Teknoloji çok gelişmiş durumda diğer bilgisayarların ekranı geri kalmış gibi bir yorum garip.
Sen program uyumuna bak program uyumunda problem yok ise kesinlikle ve kesinlikle Windows MSI veya Asus gibi markaları bütçene göre alabilir.

Mac almanın artısı parça ömrü daha uzun. Bozulması daha zor yani. Tek artısı o.

Örneğin: 10 bin Tl verip Mac alırsın 10 yıl kullanırsın.
5 bin verip aynı performası alırsın 5 yıl kullanırsın? Diğer yeni yıl içinde yeni model bir pc alırsın. ;)
10 yıl sonunda ikisinede verdiğin para aynı olur. Ama diğerinde yeni nesil 2. bir pc almış olursun.

Reaksiyon puanı
30
Şuan Mac'e en yakın ekran kalitesine sahip Dell XPS serisi var. Ayrıca Mac gücünü donanımından değil işletim sisteminden alıyor. Windows masaüstü bilgisayar olmadıkça, dizüstünde OS X'in önüne geçemez hız konusunda. Ayrıca Visual Studio Mac'te Windows'takinden iyi çalışır bundan şüphen olmasın. :)

root61

Profesör
Reaksiyon puanı
459
256gb ssd li Macbook air veya pro.

emrker

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Benim korkum aslında Mac aldıktan sonra ihtiyaclarımı karşılar mı ? Yanı Program ve Yazılım olarak :D

Reaksiyon puanı
227
Şuan Mac'e en yakın ekran kalitesine sahip Dell XPS serisi var. Ayrıca Mac gücünü donanımından değil işletim sisteminden alıyor. Windows masaüstü bilgisayar olmadıkça, dizüstünde OS X'in önüne geçemez hız konusunda. Ayrıca Visual Studio Mac'te Windows'takinden iyi çalışır bundan şüphen olmasın. :)
Zaten program desteğine bakmasını tavsiye ettim. Ve donanımdan alıyor veya İşletim sisteminden güçünü alıyor diye söz etmedim genel performanstan söz ettim. :)

Solucan

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
35
Bence MAC Almalısın,Eğer Windows'a Çok İhtiyacın Olursa Paralel Desktopla WİNDOWS İLE MAC Arasında bir geçiş yapabilirsin.BEN OYUNDA WİNDOWS PC'yi, Yazılım ve Grafikte İse Mac OS'u Tercih ediyorum.En Son olurda windows pc'ye karar verirsen,Tercihini ASUS,MSİ Gibi Markalardan Yana Kullanmalısın.Eğer Hiç Biri Kafana Yatmazsa KendinWindowsPC Topla İhtiyacın Arttıkça Donanımda değişiklikler Yapabilirsin.

Reaksiyon puanı
30
Bence MAC Almalısın,Eğer Windows'a Çok İhtiyacın Olursa Paralel Desktopla WİNDOWS İLE MAC Arasında bir geçiş yapabilirsin.BEN OYUNDA WİNDOWS PC'yi, Yazılım ve Grafikte İse Mac OS'u Tercih ediyorum.En Son olurda windows pc'ye karar verirsen,Tercihini ASUS,MSİ Gibi Markalardan Yana Kullanmalısın.Eğer Hiç Biri Kafana Yatmazsa KendinWindowsPC Topla İhtiyacın Arttıkça Donanımda değişiklikler Yapabilirsin.

Katılıyorum. İlle de Windows dizüstü dersen Dell XPS, HP Spectre veya Lenovo Yoga serilerini tercih edebilirsin. Taşınabilirlik önemli değil dersen Msi veya Monster gibi güçlü donanımlı bilgisayar alınıp, hem iş hem de eğlence için kullanılabilir.

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
2 boyutlu grafik için Mac alabilirsin, 3 boyutlu grafik ve renderin için kesinlikle Windows.

fragger

Dekan
Reaksiyon puanı
3,061
Merhabalar ben bilgisayar mühendisliği okuyorum ve yeni bir bilgisayar almak istiyorum ve aklımda Mac almak geçiyor pro yada air sizce almam doğru olur mu? Yoksa Windows işletim sistemli bir bilgisayar mı almalıyım? Aynı zamanda grafik tasarımı ile ilgileniyorum arkadaşlar.

Ben windows laptop kullanıyorum hem yazılım programlarını kullanıyorum hemde oyun oynuyorum. Para olmadığından dolayı yazılım için mac alamadım. Tüm işlemleriniz yazılım üzerine olacaksa mac, yazılım ve oyun için isterseniz windows öneririm.

emrker

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar ben oyun oynamıyorumki web sitesi veri tabanı yazılım gibi işlerle uğraşıyorum büyük ihtimalle mac alırım ya :)

fragger

Dekan
Reaksiyon puanı
3,061
Ben windows laptop kullanıyorum hem yazılım programlarını kullanıyorum hemde oyun oynuyorum. Para olmadığından dolayı yazılım için mac alamadım. Tüm işlemleriniz yazılım üzerine olacaksa mac, yazılım ve oyun için isterseniz windows öneririm.

Arkadaşlar ben oyun oynamıyorumki web sitesi veri tabanı yazılım gibi işlerle uğraşıyorum büyük ihtimalle mac alırım ya :)

Söylemiş olduğum gibi yazılım için maç almanızı öneririm.

emrker

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Herkese teşekkür ederim tüm yorumlar için :)

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Mac'e yazılım yapacaksanız elbet Mac alın ama Windows'a Mac üzerinden yazılım yapma hayalleri kuruyorsanız işiniz biraz zor, mümkün ama sürekli bir adım geride olacaksınız.

Reaksiyon puanı
30
Mac'e yazılım yapacaksanız elbet Mac alın ama Windows'a Mac üzerinden yazılım yapma hayalleri kuruyorsanız işiniz biraz zor, mümkün ama sürekli bir adım geride olacaksınız.

Tabi bunun tam tersi de mevcut. Windows üzerinden Mac veya ios uygulaması geliştirmek de öyle. Tam bir karın ağrısı. Bütün firmalar kullanıcıyı kendine bağlamaya çalışıyor. :)

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Linux cephesini de devreye katarsak ibre yine PC'ye dönüyor çünkü Mac bilgisayarlara Linux yükleyip uygulama geliştirmek, standart PC'lere göre daha zor.

Akif52

Profesör
Reaksiyon puanı
110
Yazılımcıysan niye bir bilgisayara o kadar para veriyorsun?

goodman*

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Parasal açıdan bir kısıtın yoksa (macler çok pahalı ya o kadar para vermem demiyorsan) mac pro almanı öneririm. hangi ortam için yazılım yapmak istiyorsan sonuçta sanal makine kurup orda da geliştirme yapabilirsin deneyebilirsin

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Al bir FreeDos bilgisayar ve Linux kur.