Nasıl Format Atılır ?

Hangi işletim sistemini kullanıyorsunuz ?

• Windows

• Linux

• MAC OS

Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.

rawbick

Öğrenci
Reaksiyon puanı
20
Merhaba. Bilgisayarına format atmak isteyenler ve nasıl yapacağını bilmeyenler için 7 adımlık basit bir anlatım yapacağım.

1-Rufus programını indirin.
2-Linux-Windows7-8.1-10 işletim sistemlerinden hangisini kurmak istiyorsanız ona ait ISO dosyasını indirin.
3-İndirdiğiniz ISO dosyasını Rufus programını kullanarak en az 4 gb boş hafızası olan bir USB'ye yazdırın.
4-USB 'niz takılı iken bilgisayarınızı yeniden başlatın ve bios ayarlarına girin.
5-Bios ayarlarınızdan bilgisayarınızı USB 'den başlatın.
6-Disk bölme adımında c-d disklerinizi biçimlendirip, istediğiniz oranda bölebilirsiniz.
7-Ardından gerekli adımları tamamlayarak format atmış olursunuz.(Klavyeniz,saat diliminiz vs.)

NOT: 5. adıma kadar yaptıklarınız sisteminize etkisi olmaz. Sadece format atmak için gerekli olan bileşenleri oluşturursunuz. 6. Adımı tamamlayıp 7. adıma geçtiğiniz takdirde format %100 tamamlanmış olur.

NOT: Windows paralı bir işletim sistemi olduğu için indireceğiniz ıso dosyaları lisanslı olmaz. Korsan sürüm olur. Ancak linux işletim sistemi açık kaynak kodlu özgür yazılım olduğu için ücretsizdir. Ben orjinal windows kullanmanızı tavsiye ederim.

muratflash

Rektör
Reaksiyon puanı
510
Hiç format atmayan biri olarak kendimi düşünsem bu yazı beni pek tatmin etmezdi ve format atmaktan korkardım.

Hiç format atmayan arkadaşlara benim tek tavsiyem olur. Format atmaktan korkmayın kendiniz ısrarla deneyin. İnternetteki bilgiler sadece teoriktir. Siz bunları pratikte uygulamadığınız sürece asla öğrenemezsiniz.
Bu dediğim şey sadece format atmak konusunda değil. Mesela Linux dağıtımlarını kurmaktan korkan kişiler de var. Korkmayın korkacak bişey yok. Israrla üstüne gidin deneyin. Teorik bilgilerle olmaz işi pratiğe dökmelisiniz.

rawbick

Öğrenci
Reaksiyon puanı
20
Hiç format atmayan biri olarak kendimi düşünsem bu yazı beni pek tatmin etmezdi ve format atmaktan korkardım.

Hiç format atmayan arkadaşlara benim tek tavsiyem olur. Format atmaktan korkmayın kendiniz ısrarla deneyin. İnternetteki bilgiler sadece teoriktir. Siz bunları pratikte uygulamadığınız sürece asla öğrenemezsiniz.
Bu dediğim şey sadece format atmak konusunda değil. Mesela Linux dağıtımlarını kurmaktan korkan kişiler de var. Korkmayın korkacak bişey yok. Israrla üstüne gidin deneyin. Teorik bilgilerle olmaz işi pratiğe dökmelisiniz.

Aynen katılıyorum. Ben format atmayı bilmediğim zamanlar sanki çok zor bir bir şeymiş gibi gelirdi. Sürekli cafelere gidip korsan windowsa para verirdik. Bir gün merakımdan linux kurmuştum ve bunu kurarken windows kurmayıda öğrenmiştim. Format atmak zor bir şey değil. Linux'un merak edip kuran arkadaşlar için hiçbir zararı yoktur. Hatta android bile linux üzerinden geliştirilmiştir.

Bilgiler biraz teorik oldu evet, ama yinede konunun bilmeyen arkadaşlara yararı olacağını düşünüyorum.