Muharrem İnce'nin tartışmalı okul konusuyla ilgili yaptığı açıklama!

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Katılmıyorum...

Özel okullar zorunlu değil sonuçta arz talep meselesi her İL'de var neredeyse paran varsa çocuğunu gönder yoksa devlet okuluna gönder. Muharrem İnce saçmalamış sanki biraz.

Hakantoris

Profesör
Reaksiyon puanı
1,242
2002 den önce özel okul yok muydu ? ???? :D

Cvnmrt

Dekan
Reaksiyon puanı
3,942
Okullar mı paralıymış?? ?

bilexsamet

Profesör
Reaksiyon puanı
2,415
Konu niye siyaset bölümüne açılmadı ki?

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,387
Cidden okullar paralı mı ? Özel okulları kastetmiyor sanırım. Zira ben ilkokuldayken koalisyonlar vardı ülkede ve gittiğim devlet okulunda katkı payı yatırıp dekont veriyorduk.

Reaksiyon puanı
16,118
okullar eğitim ve sağlık tamamen ücretsiz olmalı sağlığı kazanç kapısı olarak görmekten vazgeçilmeli.

Didem Ergin

Profesör
Reaksiyon puanı
2,343
Katılmıyorum...

Özel okullar zorunlu değil sonuçta arz talep meselesi her İL'de var neredeyse paran varsa çocuğunu gönder yoksa devlet okuluna gönder. Muharrem İnce saçmalamış sanki biraz.
fakir olan ve devlet üniversitesini kazanamayan öğrenciler ne yapsın peki... bir sürü böyle öğrenciler var

SinHa

Doçent
Reaksiyon puanı
767
fakir olan ve devlet üniversitesini kazanamayan öğrenciler ne yapsın peki... bir sürü böyle öğrenciler var
Fakir ve başarılı öğrencilere her zaman sahip çıkılıyor. Benim çalıştığım firma %100 burs veriyor. Başarısız olursa ne yapılmalı? Her yerde üni açıp zaten lise seviyesine indi. Eskiden liseler azdı mezunları uni seviyesindeydi. Şimdi uni mezunları lise seviyesinde bile değil.

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059

Fakir olup devlet Üniversitesi kazanamayan mı ne yapsın ?

Ne alaka şimdi ? Devlet birde her öğrenciye okul kazandırmak zorunda mı okumasın madem devlet üniversitesi kazanamadıysa. ( Seneye daha çok çalışsın kazansın yani. )

Didem Ergin

Profesör
Reaksiyon puanı
2,343
Fakir ve başarılı öğrencilere her zaman sahip çıkılıyor. Benim çalıştığım firma %100 burs veriyor. Başarısız olursa ne yapılmalı? Her yerde üni açıp zaten lise seviyesine indi. Eskiden liseler azdı mezunları uni seviyesindeydi. Şimdi uni mezunları lise seviyesinde bile değil.
Başarısız olanlarda düşünülmeli bence. Belki ders bakımından başarılı değildir ama çok yeteneklidir o zaman da harcanıyor çoğu genç. çok üzücü bu durum.

Mr_Ahmet

Doçent
Reaksiyon puanı
454
Tartışmalı ? Ben hiç görmedim böyle bir tartışma. Hani üniversite olarak düşünürsek paralı okullar var tabi. Ama devlet okulları da oldukça fazla. Üstelik üst düzey eğitim veren devlet okulları azımsanacak gibi değil. En kötü ilk 100-150 bine girse düzgün bir yerlere yerleşir. Kazanamıyorsa yapacak bir şey yok. Yerleşemeyen öğrenci okusa ne yazar ki ? Niteliksiz mezun olacağına hiç okumasın. Genç nüfus çok olduğu için rekabet kaçınılmaz.

Didem Ergin

Profesör
Reaksiyon puanı
2,343
Fakir olup devlet Üniversitesi kazanamayan mı ne yapsın ?

Ne alaka şimdi ? Devlet birde her öğrenciye okul kazandırmak zorunda mı okumasın madem devlet üniversitesi kazanamadıysa. ( Seneye daha çok çalışsın kazansın yani. )
Her insan okul hayatında başarılı olamıyor tabiki de devlet çözüm bulmalı. Yeteneklere dayalı bir sistemin gelmesini çok isterim.

SinHa

Doçent
Reaksiyon puanı
767
Eğitim sistemimiz zaten kötü. En basitinden evlatlarımız ilkokuldan itibaren yeteneklerine göre yönlendirilse zaten bu konuları konuşmayız bile. Şahsi fikrim eğer bir çocuğun okumaya niyeti yok ise (liseden sonra) zorlamanın anlamı yok. Bir meslek sahibi yapılmali koluna altın bilezik takılmalı. Meslek liselerinin imam hatipler yüzünden ikinci plana atılması geçmişte bu ülke için yapılan en büyük kötülüklerden biridir. Çocuklar üni okusun diye meslek liselerine yönlendirilmesi ve piyasa teoride iyi fakat pratikte sıfır insanlarla doldu. Buda ülkenin üretim kanadında bir şey yapamamasinin nedenlerinden biri. Üretim yapabilecek mekanikten elektrikten vb. anlayan personel yok

Didem Ergin

Profesör
Reaksiyon puanı
2,343
Eğitim sistemimiz zaten kötü. En basitinden evlatlarımız ilkokuldan itibaren yeteneklerine göre yönlendirilse zaten bu konuları konuşmayız bile. Şahsi fikrim eğer bir çocuğun okumaya niyeti yok ise (liseden sonra) zorlamanın anlamı yok. Bir meslek sahibi yapılmali koluna altın bilezik takılmalı. Meslek liselerinin imam hatipler yüzünden ikinci plana atılması geçmişte bu ülke için yapılan en büyük kötülüklerden biridir. Çocuklar üni okusun diye meslek liselerine yönlendirilmesi ve piyasa teoride iyi fakat pratikte sıfır insanlarla doldu. Buda ülkenin üretim kanadında bir şey yapamamasinin nedenlerinden biri. Üretim yapabilecek mekanikten elektrikten vb. anlayan personel yok
çok güzel anlattın ya. vallahi duygularıma tercüman oldun. imzamı atıyorum

Görkeem

Profesör
Reaksiyon puanı
3,392
paralı okullar da var gençler nasıl bilmezsiniz ?

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Her insan okul hayatında başarılı olamıyor tabiki de devlet çözüm bulmalı. Yeteneklere dayalı bir sistemin gelmesini çok isterim.
Yanlış anlama ama
Ne anlatmak nereye varmak istemektesin gerçekten anlamıyorum.
Üniversite sınavında bizim zamanımızda baraj 180 di barajı geçen öğrenci tercih yapabiliyordu. Sen diyorsun ki barajı geçemeyen devlet üniversitesi kazanamayan bile ne yapsın ? ( Banane abi kazanamıyorsa okumasın yani 4-5 soru yapıp barajı bile geçemiyorsa okumasın zaten. )

Ama dersleri kötüdür yeteneği vardır diyorsan. Özel yetenekle alan bölümlerde var gitsin başvursun. Resim müzik tarzı veya Beden eğitimi bölümleri yetenekle alıyor.

İnsan fakir ve fakirlikten okuyamıyorsa durum farklı. Burs başvurusu yapabilir. Kredi alabilir başarılı bir öğrenci olup derece alarak ücretsiz okuyabilir vb seçenecekler var.

Reaksiyon puanı
6,381
o insanın yardıma ihtiyacı varsa peki? vicdanlı bir şekilde düşünün lütfen...
Bir çok şekilde okuyabilir.

Burs başvurusu da yapabilir. Fakirlikten okuyamıyorsa yardım kuruluşlarına başvurabilir, benim annem bir yardım kuruluşunda çalışıyor ve bir çok kişi kullanmadığı kitapları, ders notlarını, dosyaları, okul gereçlerini, veya sınava hazırlanabilmek için gerekli olan neredeyse her şeyi vemek isteyenler de oluyor. Para yardımı da yapmak isteyenler oluyor.

Ki zaten barajı geçemeyecek kadar da yapamıyorsa özel bir hastalığı vardır.

Görkeem

Profesör
Reaksiyon puanı
3,392
Yanlış anlama ama
Ne anlatmak nereye varmak istemektesin gerçekten anlamıyorum.
Üniversite sınavında bizim zamanımızda baraj 180 di barajı geçen öğrenci tercih yapabiliyordu. Sen diyorsun ki barajı geçemeyen devlet üniversitesi kazanamayan bile ne yapsın ? ( Banane abi kazanamıyorsa okumasın yani 4-5 soru yapıp barajı bile geçemiyorsa okumasın zaten. )

Ama dersleri kötüdür yeteneği vardır diyorsan. Özel yetenekle alan bölümlerde var gitsin başvursun. Resim müzik tarzı veya Beden eğitimi bölümleri yetenekle alıyor.

İnsan fakir ve fakirlikten okuyamıyorsa durum farklı. Burs başvurusu yapabilir. Kredi alabilir başarılı bir öğrenci olup derece alarak ücretsiz okuyabilir vb seçenecekler var.

'' . Yeteneklere dayalı bir sistemin '' bak ne yazıyor burada yetenek yazıyor değil mi okuduğunu anlayabiliyormusunuz ? zaten sınavlarda başarısız ama yetenekli öğrenciler için bir sistem getirmesini istemiş devletten..

Reaksiyon puanı
6,381
'' . Yeteneklere dayalı bir sistemin '' bak ne yazıyor burada yetenek yazıyor değil mi okuduğunu anlayabiliyormusunuz ? zaten sınavlarda başarısız ama yetenekli öğrenciler için bir sistem getirmesini istemiş devletten..
O da diyor ki özel yetenek ile alan bölümler var. Bir özel yeteneği varsa oralara gitsin diyor hani.

Sınavda başarılı olamıyorsa, özel yeteneği falan varsa da oralara gitsin diyor.

utkuversus

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
13,200
Devlet okulu ile özel okul arasındaki uçurum farkları anlattırmayın bana şimdi.