Mini DP to Dp Önerisi, Nasıl Yaparız?

The Commander

Profesör
Reaksiyon puanı
1,338
Merhaba. 165 hz bir monitör var elimizde. Bunu laptopa bağlamak için ya HDMI ya da DP ile yapacağız bildiğiniz gibi.
HDMI ile 165 hz almak mümkün mü?
Mini Display portunu DP'ye nasıl çevirebiliriz? Kablo önerir misiniz? Bilmeden bir dönüştürücü alıp para boşa gitsin istemiyoruz açıkçası.

Örneğin bu dönüştürücü yeterli gelir mi 165 hz için?

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
25,238
Dönüştürücü almana gerek yok ki. Direkt miniDP to DP kablo ile görüntü alabilirsin laptopta miniDP portu varsa. Ben öyle yapıyorum ve bu kabloyu kullanıyorum. FHD'de 240 Hz'e kadar desteği var.

The Commander

Profesör
Reaksiyon puanı
1,338
Teşekkür ederim. Kullanan birinin yorumuyla sıkıntısız bir kablo almak daha iyi olacak. Bu kablonun siparişini verdim.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
25,238
Kablo geleli epey oldu. Kalitesinden vs oldukça memnunum, tekrar teşekkür ederim. Bir sorum daha olacak. Laptopun ekranını 2.monitör gibi kullanma imkanım var mı?
Var elbette ben öyle kullanıyorum. İlk önce yansıt ayarlarından uzat seçeneğini seçeceksin. Sonra monitörü ana ekranın yapman lazım. Masaüstüne sağ tıklayıp görüntü ayarlarına git. Oradan monitörüne yani 2 numaralı ekrana tıkla. Aşağıda bunuı ana ekranım yap seçeneği var. Ona tıkladıktan sonra laptopun ikinci monitörmüş gibi olacak. Dilersen 2 numaralı ekranı o kısımda fare ile sürükleyek istediğin pozisyona alabilirsin.

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
Merhaba. 165 hz bir monitör var elimizde. Bunu laptopa bağlamak için ya HDMI ya da DP ile yapacağız bildiğiniz gibi.
HDMI ile 165 hz almak mümkün mü?
Mini Display portunu DP'ye nasıl çevirebiliriz? Kablo önerir misiniz? Bilmeden bir dönüştürücü alıp para boşa gitsin istemiyoruz açıkçası.

Örneğin bu dönüştürücü yeterli gelir mi 165 hz için?
HDMI 2.0. ile 240 HZ alabiliyorsun.

The Commander

Profesör
Reaksiyon puanı
1,338
Var elbette ben öyle kullanıyorum. İlk önce yansıt ayarlarından uzat seçeneğini seçeceksin. Sonra monitörü ana ekranın yapman lazım. Masaüstüne sağ tıklayıp görüntü ayarlarına git. Oradan monitörüne yani 2 numaralı ekrana tıkla. Aşağıda bunuı ana ekranım yap seçeneği var. Ona tıkladıktan sonra laptopun ikinci monitörmüş gibi olacak. Dilersen 2 numaralı ekranı o kısımda fare ile sürükleyek istediğin pozisyona alabilirsin.
Çok güzel. Tasarım, kurgu montaj vs işi yaptığım için çok işime yarayacak 2.ekran olarak kalması. Teşekkür ederim, deneyeceğim.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
25,238
Çok güzel. Tasarım, kurgu montaj vs işi yaptığım için çok işime yarayacak 2.ekran olarak kalması. Teşekkür ederim, deneyeceğim.
İkinci ekran hayat kalitesini artıran şeylerden. İnsan bir alışınca bir daha bırakamıyor.

The Commander

Profesör
Reaksiyon puanı
1,338
İkinci ekran hayat kalitesini artıran şeylerden. İnsan bir alışınca bir daha bırakamıyor.
Aynen öyle. Yapılacak işi çok çok kolaylaştırıyor. Artık şart gibi bir şey. İkinci ekran 60 hz olunca ana ekranıda etkiliyor diye söylüyor bazıları, buna katılıyor musunuz?

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
25,238
Aynen öyle. Yapılacak işi çok çok kolaylaştırıyor. Artık şart gibi bir şey. İkinci ekran 60 hz olunca ana ekranıda etkiliyor diye söylüyor bazıları, buna katılıyor musunuz?
Öyle bir şey olacağını sanmıyorum. Mantıken de anlamsız zaten.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
25,238
Ben bir iki twitch yayıncısından duymuştum ama tabii ben de pek anlam verememiştim, haklısınız. İyi forumlar.
Yaklaşık 3 ay laptopum 60 Hz, monitörüm 144 Hz şeklinde kullandım herhangi bir sorun yaşamadım.

The Commander

Profesör
Reaksiyon puanı
1,338
Yaklaşık 3 ay laptopum 60 Hz, monitörüm 144 Hz şeklinde kullandım herhangi bir sorun yaşamadım.
Fareyi en sağa değilde, en sola getirdiğimde 2.ekrana geçiyor. Normalde ben bir ara kullanırken en sağa getirdiğimde geçtiğini hatırlıyorum. Sol yerine sağdan geçmesi için yapabileceğim bir şey var mı? Laptop sağımda kaldığı için daha iyi olur benim için.

Nasıl yaptığım biraz kurcalayınca aklıma geldi ve çözdüm. Görüntü ayarlarında 1-2 yazan kısımda yerleri değiştirince oluyordu. Başka sorunum kalmadı her şey için teşekkürler.

Son düzenleme:

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
25,238
Fareyi en sağa değilde, en sola getirdiğimde 2.ekrana geçiyor. Normalde ben bir ara kullanırken en sağa getirdiğimde geçtiğini hatırlıyorum. Sol yerine sağdan geçmesi için yapabileceğim bir şey var mı? Laptop sağımda kaldığı için daha iyi olur benim için.
Masaüstünde sağ tıklayıp görüntü ayarlarına geldikten sonra, bir numaralı ekrana tıklayıp tuttuktan sonra iki numaralı ekranın sağına sürükleyebilirsin. Oradaki iki numaralı ekran monitör, bir numaralı ekran laptopun. O kısımda istediğin gibi sürükleyip ekranların yerlerini değiştirebilirsin.

The Commander

Profesör
Reaksiyon puanı
1,338
Masaüstünde sağ tıklayıp görüntü ayarlarına geldikten sonra, bir numaralı ekrana tıklayıp tuttuktan sonra iki numaralı ekranın sağına sürükleyebilirsin. Oradaki iki numaralı ekran monitör, bir numaralı ekran laptopun. O kısımda istediğin gibi sürükleyip ekranların yerlerini değiştirebilirsin.
Evet dediğiniz gibi yaptım düzeldi, tekrardan teşekkürler.