Mini Dizüstüler-Bücürler İş Başında-Bölüm 1

metude

Asistan
Reaksiyon puanı
0
En İyi Mini Dizüstü hangisi diye merak edenler için bir yazı hazırladık.
dell-mini-inspiron.jpg

Bu da nereden çıktı?
Bir gün saat 21 gibi bir akrabam aradı ve dedi ki:
"Bu mini dizüstüler nasıllar? Alacaksak hangisini alalım?"
Ben de hemen bir Google destekli arama yaptım ve bilgiye ulaştım desem yalan olur. Pek yorum bulamadım. Yazanların çoğu özellikleri yazmış güzel bir PC demiş geçmiş gitmiş.

Başlığımızda Bölüm 1 demişiz. Neden bölüm 1 dediğimiz merak konusu olacağa benziyor. Çoğu mini dizüstü firmaları modellerinin daha gelişmişleri için çalışmaları son hızla devam ediyor. Yakın bir zamanda arka arkaya çok kaliteli modeller çıkacağa ve çoğu kaliteli modelin artık Türkiye'ye gelmesini bekliyoruz. Ayrıca yeni modellerinde çıkacak olması varolan fiyatları düşüreceğinden fiyatları dikkate almadık. Yazımızın ikinci bölümünde tüm modelleri ayrıntılarıyla inceleyip sizlere sunacağız.
26052008165416EN0EQ9.jpg

Giriş
Son zamanlarda işten eve, evden işe kullanıcılara destek olacak onlarca ürün çıkıyor piyasaya. Tabii ki bu cihazların içinde en güzel olanı mini dizüstü bilgisayarlar. Mini dizüstü bilgisayarlarla Crysis oynayamazsınız veya Dreamweaver'la Photoshop aynı açıp işlem yapamazsınız(yaparsınız, rahat edemezsiniz) ama İnternetle ilgili her tür işlemi yapabilir ve Office programlarını çok rahat bir şekilde kullanabilirsiniz. Üstelik hepsinde standart olan kablosuz bağlantı açık olsa bile saatlerce kullabileceğiniz bir laptop'unuz olmuş oluyor. Günlük işler için birebir laptop. Hatta günlük bir bilgisayar diyelim. Çünkü harddiskleri çok sınırlı. 20GB ile 80GB arasında değişiyor. (Ama istisna olan 160 GB'lik model de var.)

Çıkış
Üstelik bu mini dizüstüler kolay kolay hatta hiç ısınmıyorlar. Halbuki normal laptopların çoğu kucağınıza aldığınızda üzerinde çay kaynatma imkanı veriyorlar. Isınmaması büyük bir eksiklik. Çayları nerede yapacağız? :D

En büyük eksileri bir CD Okuyucuları yok. Ama minicik bilgisayarın neresine takacaklar değil mi? Hem şimdi taşınabilir CD-DVD okuyucular var piyasalarda :D

Mini Dizüstülerin maddi açıdan artısı hem Linux hemde Windows(Bazıları XP'li bazıları Vista'lı) seçeneklerinin olması. Eğer sıkı bir PC kullanıcısıysanız formatı biliyor olmalısınız. Ve bence 100 lira daha ucuz olan Linux modellerini alın. Beğenmezseniz XP yüklersiniz.

Tarihi Gelişimleri
İlk olarak bu mini dizüstü bilgisayar modelini ortaya çıkaran ASUS'tur. Fakat(tıpkı cep telefonunda olduğu gibi) kendisinden çok daha başarılı modellerin üretilmesi yüzünden olsa gerek yakın bir zamanda şimdiki EEE PC'sinden çok daha kaliteli bir sürüm çıkaracağı söyleniyor.

Sadete Gelelim
Modellerin genel özelliklerinde bahsetmedik. Sebebi ise zaten olması gereken özellikler ve tümünde standart olarak var. USB 2.0 var demek boş bir özellik olacaktır. Zira USB Hub'u olmayan bilgisayar direksiyonu olmayan araba gibidir.
Ya da kablosuz internet bağlantısı gibi özellikleri pas geçtik.

Birde Türkiye'de olmayan modelleri inceledik.

*İşlemci Intel Atomdur. Intel bu mini pcler için en yüksek performası olmasını sağladığından dolayı Intel Atom işlemcisi olmayanları almayın derim.

[MSI Wind*]
wind6x.jpg

MSI'nın ilk olarak Türkiye'de duyurduğu modeli olan bu bilgisayar çok kaliteli şık(Gerçi tüm modeller öyle ama) ve ergonomik. 10"'lik ekranı ile geniş bir görüntü alanı sağlayan bilgisayar, 1GB'lik RAM'ı ve 80GB'lik SATA Harddisk'i ile göz dolduruyor. Ayrıca klavye tuşlarının kullanımıda diğer modellere göre daha rahat. Bluetooth olması çok önemli bir fark. Dahili web kamerası ise(1,3 MP) sohbet ile ilgilenen kullanıcıları memnun edeceğe benziyor. Bataryası 6 hücreli.(batarya fiyatı biraz can yakıyor) Entegre 4in1 kartda okuyucu ise yüksek bir artı. Ayrıca monitör çıkışı ile projeksiyon cihazlarına bağlayıp görsel sunum yapma imkanıda tanıyor...
MSI_Wind_2.jpg

[CASPER Minibook*]
4_331.jpg

Casper Mini'si MSI Wind'in kopyası desek yeridir. Ama bluetooth'u unutmuşlar. Ama 160 GB'lik harddisk çok büyük bir ekstra. Pili hakkında bilgi bulamadık. Fakat 4 saat pil ömrü dediğine göre tahminim 6 hücreli.
4_317.jpg

[DATRON Mobee]
UN760DAT901.jpg

Datron diğer modellere nazaran daha küçük bir mini dizüstü 7"'lik ekranı aslında ihtiyacı karşılasada küçük diyorum. 40 GB'lik sabit disk fena değil. Ayrıca 1GB'lik RAM'inin performansı yüksek. Entegre web kamerası 0,3 MP olduğundan çok da kaliteli denemez ama yinede güzel. 3in1 Kart okuyucusu mevcut. Ayrıca Datron'un yerli bir firma olmasıda müşterisini çoğaltıyor. Microsoft Vista yüklü olarak gelmesi adeta diğer PC'lere hava atıyor. Neden mi Microsoft Vista'nın ne kadar sistem gereksinimi istediğinden haberiniz yok mu?

[ASUS EEE 900 30G*]
eeepc+900+1.JPG

ASUS EEE PC'yi tanıtmaya gerek var mı bilmiyorum? Hemen hemen herkes biliyor. Harddisk alanı çok düşük.(30GB (4GB built-in + 26GB flash)). 8"'lik yüksek kaliteli net ekranı var.. Ayrıca Mini PC'ler arasında en performanslısı. Ve en büyük özelliği darbelerden az etkilenmesi. Şimdiki hassas 1 milyarlık telefonları göz önüne alırsak, ASUS cebinizi düşünmüş. Ayrıca 999 gram ile en hafif mini laptop. Sohbetseverler için entegre 1,3 MP Web Kamerası(+ entegre mikrofon) istenilenden fazlasını veriyor. Ayrıca monitör çıkışı ile projeksiyon cihazlarına bağlayıp görsel sunum yapma imkanıda tanıyor.

TÜRKİYE'DE OLMAYAN MODELLER
[Acer Aspire One*]
AcerAspireOne.jpg

Acer 9 inçlik geniş ekranı ve yüksek çözünürlükle diğerlerinden farkı yok :D RAM 1GB. 8GB SSD + 80GB harika olmuş. Yalnız, sadece SD kart okuyucu olması ve SD'lerin neredeyse devrinin geçmesi eksi bir yönü. 3 hücreli pil olmasından ziyade 6 hücreli pil'in opsiyonel yapılması çok daha güzel.(6 hücreli piller 4 saatden daha uzun süre dayanabiliyor.)
acer_aspire_one1_500x333.jpg

Acer rahat bir klavye kullanımı için düzenlemeler yapmış. Ve görünüşe bakılırsa işede yaramış.. Klavyenin tuşlarının büyük olması yazmayı sevenler için çok iyi.

Acer bu modelden biraz daha pahalı bir sürüm hazırladı. Daha fazla sabit disk ve standart olacak 6 hücreli pil imkanı bir artı olacak.

[Dell Mini Inspiron ve E]
Dell yine yaptı yapacağını ama ülkemizde yok. Hem ince hemde kaliteli bir mini dizüstü. Rakiplerini zorlayacağa benzesede rakipleri de boş durmuyor. Mini Inspiron hakkında fazla bilgimiz yok.
dell-mini-inspiron.jpg

Ama yeni çıkacak e serisi hakkında kısa bir kaç bilgi:
greengoods_dell.jpg

9" ekran
Dell E Classic (Adı üstünde klasik bir mini laptop, RAM 512MB bekliyorum)

9" ekran, webcam, +RAM(Tahminen 2GB ama ticaret bu belli mi olur bakarsınız 1GB çıkarır.)
Dell E Video (Daha fazla Harddisk (tahminen 80GB))
Dell E Video+ (Çok daha fazla harddisk(tahminen 160GB), Bluetooth)

12" ekran, WebCam
Dell E Slim (8GB flash + 40GB + 4,5 saaten daha fazla pil süresi,)
Dell E Slim+ (60GB hard disk, Bluetooth)

[HP Compaq-Mini Note]
fowinfi6.jpg

Henüz ülkemizde yoktur. 2 modeli var. İlk model'in pil ömrü çok kısa denebilir(2 saat), ram'i diğer modellere nazaran daha düşük ve harddisk çok yetersiz... Bu yüzden hiç bahsetmeyeceğim :). Yeri gelmişken belirtelim eğer HP Compaq alacak imkanınız varsa, almayın ve bekleyin. Neden mi yazının geri kalanını okuyun o zaman!
fowindr2.jpg

İkinci model ise 2GB RAM ile rakiplerine fark atıyor, 7200RPM'lik 120GB harddisk pilav üstü az döner hesabında oluyor. Monitore webcam, kasaya bluetooth çok güzel oluyor. Vista Business işletim sistemi DATRON'a hodri meydan diyor. Ayrıca touchpad tuşlarını yan tarafa almış, böylece klavyede tuşlar birbirine girmemiş. Tabi bu kadar özellikten sonra 1,2 kg olması normal diyorum. Pil ömrüne gelince 4 saaten fazla süren 6 hücreli pillerden. Gülü seven dikenine katlanır(çifte diken). VIA'nın C7-M işlemcisi eski bir model. Performans konusunda yetersiz.(küçük celeron diyebiliriz) 2GB Ram ile 1,6 GHz işlemci kurtarsada yeni beklemeniz tavsiye edilir. Yalnız bu bekleyiş uzun süreceğe benziyor. Ama HP şaşırtıp çok kısa bir zamanda donanımı yenileyip yepyeni bir modelle ortaya çıkabilir.

SONUÇ
Bu durumda hangi PC'yi almanız sizin kullanım alanınıza bağlı oluyor. Eğer sürekli yazılarla uğraşıyorsanız, ergonomik klavye tercihiniz olacak. Videolarla uğraşıyorsanız, yüksek harddisk tercihiniz olacak. Fakat genel kullanımı göz önüne alırsak bizim tercihimiz MSI Wind'den yanadır. Eğer imkanlarınız varsa yurtdışında olan HP Mini Note çok daha caziptir. Ama vaktiniz varsa beklemeniz tavsiye edilir.

2. Bölümde Buluşmak Üzere... :smartass:

Faydalanılan Kaynaklar:

HepsiBurada.com
DonanimHaber.com
PCLabs.com.tr
Firmaların Web Siteleri

VincentVega

Profesör
Reaksiyon puanı
3
güzel bir araştırma olmuş.bilgilendirme için teşekkürler....

eF.E

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
31
baya uğraşmış olmalısın, teşekkürler :)

Chester Merve

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Süper olmuş, hayran kaldım.

Ah bir de şu "Sadete"yi "Sadede" diye yazsaydın. :D:D

metude

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Anlaşılan Türk Dil Kurumu'nun imla klavuzuyla geziyorsun. :D Sahi TDK ile ilgili bir işin mi var? :D Nedir bu çektiğim? :D

Artık heralde yazılarımı Office'de yazmanın zamanı geldi. Zira metin belgesinde yazınca otomatik düzeltmiyor... :D

Webkont

Asistan
Reaksiyon puanı
0
yakında ipod boyutuna getirirler sanıyorum. Cebimizde gezdiririz :)

metude

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Cep bilgisayarları ne güne duruyor D: :happy:

Chester Merve

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Anlaşılan Türk Dil Kurumu'nun imla klavuzuyla geziyorsun. :D Sahi TDK ile ilgili bir işin mi var? :D Nedir bu çektiğim? :D

Artık heralde yazılarımı Office'de yazmanın zamanı geldi. Zira metin belgesinde yazınca otomatik düzeltmiyor... :D

:D:D TDK da kimmiş? :D O benim klavuzumla gezsin. :D

Bilmiyorsunuz siz, ben gizli TDK ajanıyım. :wassat::D:D

buhari

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Güzel bir tanıtım ve açıklama olmuş, teşekkür ederim.
Fakat bazılarının fiyatları neredeyse 15.4 inch ekrana sahip dual core işlemcili dizüstülere yaklaşıyor. Yani fazla pahalı kalıyorlar.
Devamını da bekleriz... :)

metude

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ben aslında modellerin Türkiye'ye gelmesini ve yeni modellerin çıkmasını bekleyecektim... ama ilgiyi görme açısından bu konuyu açmıştım görünen o ki ilgi pek yok... galiba o yazıyı yazmayacağım...