Merak Edilen İnceleme:Detaylı Sony Xperia SP İncelemesi {Yazı+Foto Galeri}

mstdrsn

Asistan
Reaksiyon puanı
0
kapak.jpg

Merhabalar, bugün de elimde Sony’nin orta-üst seviyede konumlandırdığı Xperia SP’si var. Aslında çok uzun zamandır elimde ancak incelemesine elim yeni değiyor. İsterseniz hep birlikte biran önce yazıya girişelim.

Tasarım

P10406121-e1374062147196.jpg

Telefonun en vurucu noktalarından birisi. Gayet güzel ve Premium bir tasarımı var, kenarlarını tam çözemedim ama alüminyum gibi duruyor ve tutuşu kolaylaştırıyor. Telefon yekpare bir yapıda değil, kadifemsi bir dokuya sahip oldukça ince olan arka kapak çıkarılabiliyor ve bu bölümden micro-sim ve micro-sd kart giriş çıkışı yapılabiliyor. Sony’nin burada düşüncesi neydi bilmiyorum fakat kapağı çıkartabildiğimiz halde pili çıkartamıyoruz. Bana göre bu rakiplerinin karşısında bana göre önemli bir dezavantaj.

Tasarım detaylarına gelirsek Xperia ailesinden alışa geldiğimiz üzere ön yüz oldukça sade tutulmuş. Ekranın hemen altında şeffaf bir bölüm bulunuyor. Bölümün içerisinde oldukça güzel yanan LED’ler yerleştirilmiş ve bildirim geldiğinde (özellikle bildirim geldiğinde cayır cayır yanıyor geceleri falan göz alıyor bakmadan edemiyorsunuz) fotoğraflara bakarken veya müzik çalarken yanıyor. Ayrıca bir özelliği de bildirimin türüne göre veya fotoğrafta ağırlıklı olan tonlara göre farklı renklerde yanması.
Sağ tarafta ses açma kapama ve fotoğraf çekmek için atanmış bir deklanşör bulunuyor. Deklanşör iyi hoş olmuş fakat kullanımı biraz zor olmuş, bastığınızı algılayamayabiliyor. Nokia Lumia cihaz kullananlar bilir o seride deklanşör tuşları oldukça işlevseldir ve hızlı çalışır. Açıkçası deklanşör tuşunu beğenmedim olmasa da olurmuş.
Sol tarafta alıştığımızın dışında (Xperia cihazların haricinde) USB portu konumlandırılmış, şunu söylemeliyim ki Xperia serisinden bir cihaz kullandığınızda kesinlikle USB portunun altta olmasını gerektiğini anlıyorsunuz. Yanda olması her ne kadar Sony’e aksesuar satma avantajı getirse de kullanım açısından cihazı zayıflatıyor. Ben keşke alt tarafta olsaymış diyorum.
Arka tarafta da fotoğraf makinesi ve ufak çıtı pıtı kendi kendini aydınlatan bir led bulunuyor. Lens biraz çıkıntılı yapılmış, nedense Xperia cihazlarda genelde bu çıkıntı abartılıyor yada Xperia E’de olduğu gibi çukur oluyor. Neyse k bu çıkıntı rahatsız etmiyor ve lensi koruyor. Altındaki LED’e gelirsek, sanki biraz öylesine konulmuş gibi. Çok fazla ışık vermiyor ve tasarımdan dolayı çevresine değil de doğrusal bir ışık veriyor. Lumia 820 ile karşılaştırıldığında arasında dağlar kadar fark olduğu anlaşılıyor.

[video=youtube;27l7k70iDxo]http://www.youtube.com/watch?v=27l7k70iDxo[/video]

Donanım

P10406301-e1374062538149.jpg

1.200TL civarından satılmasına rağmen Xperia SP bünyesinde Snapdragon S4 pro, Adreno 320 gibi iddialı özelliklerinin yanında 1Gb da bir bellek bulunduruyor. Bu donanımlara doğrudan indirimsiz bu fiyatlara ulaşabilmek birkaç aya kadar hayaldi. Adreno 320 ve HD ekran da birleşince kesinlikle çok güzel bir oyun deneyimi ortaya çıkıyor. Donanım konusunda bir sıkıntınızın olmayacağı aşikar. Ayrıca not olarak ekleyeyim, donanımdan mıdır tam bilemiyorum fakat telefonun Wi-Fi çekimi çok kötü. Tüm telefonların çektiği odadan ancak modeme 1-2 oda yakınından çekebiliyor. Bu her ne kadar basit bir sorun gibi gözükse de kullanımda sinir krizi geçirtebilecek düzeyde. Umarım donanım değil de yazılım kaynaklıdır ve güncelleme ile düzelir veya bu sadece bana gönderilen örnek cihaza özel bir sorundur.

Performans

P10406381-e1374062672698.jpg

Donanım kısmında da belirttiğim üzere telefonun performansı gayet iyi, web sayfalarında gezinme olsun oyun deneyimi olsun gayet tatminkar. Ara yüzde ve menülerde de kasma olmaması gayet güzel. Her ne kadar kesin sonuçlar vermese ve bir şeyleri kanıtlamasa da sizler ile sentetik test sonuçlarını paylaşayım.

3D Mark Ice Storm10149
3D Mark Ice Storm Extreme5690 Grafik:5355(Test1:27FPS,Test2:20FPS),Fizik:23FPS
GeekBench2157
Antutu15715
Quadrant Standart7566
Nenamark 259.9Fps
Sunspider1205ms

Ekran

P10406331-e1374063033280.jpg

Bana göre bu ekran olayı Sony’nin çözemediği bir iş, nedense en üst modelinden en alt modeline bir şeyler size eksik gibi geliyor. Ben en sonunda işin ekranda kaplı olan çizilmeye dayanıklı kaplamada olduğuna karar verdim. Zira elde Gorilla Glass’a göre daha kötü ve daha kalitesiz bir his veriyor. Fakat Sony’nin bu dayanıklı camı da bana göre Gorilla Glass’a göre işini daha iyi yapıyor ve gerçekten çizilmiyor. Benim elime gelip de çizilmeyen Gorilla Glasslı telefon yoktur fakat Sony’nin ekranlarında daha çizilmeye rastlamadım. Fakat bir Sony telefonum olsa o ekrandaki hissiyatı gidermek için ekran filmi alırım. Bunun yanı sıra ekranın keskinliği çok güzel. Renk konusunda her ne kadar rakiplerinin biraz gerisinde kalsa da kullanılabilir bir ekrana sahip olduğunu söylemeliyim.

Hafıza

Donanım ve Performansta bahsettiğim üzere telefon gayet performanslı ve oyun oynamayı sevenleri üzmeyecek cinsten fakat gel gelelim yine Sony telefonu marketing konusunda sınıflandırabilmek için hafızasından kesmiş ve sadece 8Gb hafıza koymuş. Ee ben bunun neresine Asphalt 7 neresine Real Racing 3 neresine NFS Most Wanted kuracağım. Markette bir sürü güzel oyun var ve bu donanım ile çatır çatır oynanır fakat telefonun üzerinde kuracak yer yok. Çözüm telefonu ROOT edip uygulamaları micro sd karta kurmak. Unutmadan Xperia SP hafızayı 32’a kadar micro sd kart ile genişletmeye imkan tanıyor.

Pil

Telefonun en sevdiğim yönü pil konusu oldu, uzun zamandır pili su gibi bitmeyen telefon kullanmıyordum iyi geldi. Hatta şöyle diyeyim bir gün GPS’e işim düştü ve 3 saat boyunca elimde Google Maps açık ekrana baka baka adres buldum. Pili %70’ten %50 seviyesine düştü. Bana göre mobil veri ve GPS açıkken pilin bu kadar gitmesi çok iyi. Başka bir telefon olsa muhtemelen “%” ifadesinin hızlıca düştüğüne şahit olacaktım. İdareli kullanımda telefon 2. Günü çıkarabilir.

Ses

Fiyat konusunda orta-üst seviye demiştim, e bu donanımla bu fiyat seviyesine düşebilmek için Sony bazı noktalardan kesmiş. Bu noktalardan biri de her zaman ki gibi ses. Xperia SP arama geldiğinde sesini duyuruyor ama müzik dinletme konusunda sınıfta kalıyor. Müzik severlerin kendi kulaklıklarını kullanmaları gerekecek. Kulaklık demişken kulaklığını deneme şansım olmadı.

Kamera

P10406511-e1374063157299.jpg

Snapdragon S4 pro işlemcisi sayesinde Full HD video çekimi yapabilen Xperia SP üzerinde 8mplik bir sensör bulunduruyor, bu sensör ile 4:3 oranında 7 16:9 oranında 5mp fotoğraf çekebiliyoruz. Fotoğraf kalitesi ortalamayı geçemeyen Xperia SP video konusunda da çok fazlasını vaat edemiyor. Her ne kadar Full HD çekim yapsa da bitrate oranı düşük olduğu için ortaya çok tatminkar görüntüler çıkmıyor. Ayrıca bana gönderilen örneğin kamerası biraz sorunluydu ve üst taraflarda siyah benekler oluşmasına neden oluyordu.

##Resimlere Buradan Göz Atabilirsiniz##

Yazılım

P10406471-e1374063228256.jpg

Sony’nin bir zayıf olduğu nokta daha. Bana göre ara yüz geliştirme kosunda Sony çok sınıfta kalıyor. Özellikle HTC’nin geliştirdiği Sense 5 gibi çok gelişmiş ara yüzlere baktığımda Sony’nin ara yüzünün pek fazlasını sunamadığını ve geliştirilmesi gerektiğini görüyorum. Sadelik adına ara yüzü çok fazla kırpan Sony, renk seçimlerinde ve UI tasarımda da geri kalıyor. Bunun yanı sıra dahili olarak birkaç uygulamayı yüklü olarak sunan Sony, Xperia SP’ye araç modu, Walkman™, Sesli Çevirici, Update Center gibi uygulamalarını yüklü göndermiş. Kısaca özetlemek gerekirse; araç modunda artık alıştığımız üzere ekranda temel birkaç işlevi yerine getirecek butonlar geliyor ve bunlar araç kullanırken rahat kontrol edilebilmesi için olabildiğince büyük yapılmış durumda. Walkman™ uygulaması ise adından da anlayabileceğiniz üzere bir müzik çalar uygulaması ve telefondaki ses dosyalarınızı bir yere toplamanıza yarıyor. Buradan müziklerinizi açabiliyor veya karışık olarak listeleyip dinleyebiliyorsunuz son olarak, tasarımı çok fazla olarak Nokia Müzik ve Windows Phone’un müzik çalarına benziyor. Update Center’da ise telefona gelen güncellemeleriniz bir noktada toplanıyor ve buradan tüm güncellemelerinizi görebiliyorsunuz.

Sonuç

Kendi yorumuma gelecek olursak, telefon gerçekten bir fiyat/performans telefonu olmuş ve arkasında sonuçta Sony gibi bir dünya devi var, 1.200TL iyi bir fiyat. Artılarından eksilerinden yazıda bahsettim. Bu fiyat bandında düşünebileceğiniz telefonları listeleyecek olursak

Galaxy S3
Nexus 4
Lumia 820
HTC One SV
LG Optimus G (150-200TL daha pahallı)
Gibi sayabiliriz. Windows Phone kullanan Lumia 820’yi dışarıda bırakırsak Xperia SP diğer rakiplerine kafa tutabilecek hatta geçebilecek donanımlara sahip. Bu konuda hem fiyatı hem de donanımı ile Optimus G biraz daha yukarıda kalıyor. Bütün seçenekleri inceleyip ona göre bir karar vermek en mantıklı seçim olacaktır.
Değerlendirme

Tasarım:
9/10

Donanım: 9/10
Performans: 10/10
İnternet Deneyimi: 9/10
Multi Tasking: 9/10
Ses: 8/10
Kamera: 7/10
Pil: 10/10
Hafıza: 8/10
Ergonomi: 8/10
Fiyat: 8/10
Fiyat/Performans: 9/10

Teknik Özellik Tablosu

Sony Xperia SP
Boyutlar130.6 x 67.1 x 10 mm
Ağırlık150g
İşlemciSnapdragon S4 Pro
Grafik işlemciAdreno 320
Ram1Gb
KameraArka:8mp Ön:VGA
Pil2370mAh
Ekran4.6”, 720p, TFT LCD + Çizilmeye dayanıklı kaplama
Hafıza8Gb+32Gb micro SD kart desteği
İşletim SistemiAndroid 4.1.2 (17.07.2013 itibari ile)

Foto Galeri

##Resimlere Buradan Göz Atabilirsiniz##

..::Kaynak::..

hussun

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Pil performansını çok merak ediyorum mesela sık kullanımda gece 24 ü çıkarır mı?

pilger

Doçent
Reaksiyon puanı
11
Çok güzel bir inceleme olmuş elinize sağlık.Açıkçası telefon alacak olsam z sp yada optimus g den birini alırdım 3üde çok hoşuma gidiyor ama ihtiyacım yok :)

/xo/

Dekan
Reaksiyon puanı
226
İşlemci nasıl s4 pro oluyor, emin misiniz? S4pro 4 çekirdek değil miydi

/xo/

Dekan
Reaksiyon puanı
226
Yani S4Plus işlemci. Demiştim, S4 pro 2 çekirdek olmaz.

mstdrsn

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Pil performansını çok merak ediyorum mesela sık kullanımda gece 24 ü çıkarır mı?

Sabah 08.00 gibi şarjdan çekerseniz sık kullanımda o saati görmesi zor fakat normal bir kullanımda günü rahat bir şekilde çıkarabilir. :)

Çok güzel bir inceleme olmuş elinize sağlık.Açıkçası telefon alacak olsam z sp yada optimus g den birini alırdım 3üde çok hoşuma gidiyor ama ihtiyacım yok :)

Yorumunuz için teşekkürler. :)
İphonedo :)

s4 plus var sanırım bunda

Sanırım işlemcinin adını tam yazmamış.

1.7 GHz S4 Pro (APQ8064) from Qualcomm.

Hayır işlemci bu Snapdragon MSM8960 Pro

Yani S4Plus işlemci. Demiştim, S4 pro 2 çekirdek olmaz.

Arkadaşlar kaynağa göre telefonda Qualcomm MSM8960T işlemci var, yine araştırmalarıma göre bu işlemci S4 Pro olarak geçiyor. Yorumlarınız için teşekkürler. :)

İlgili: http://www.gsmarena.com/sony_xperia_sp-5364.php
İlgili: http://www.qualcomm.com/media/docum...snapdragon-at-the-heart-of-mobile-devices.pdf (Sayfada MSM8960T diye aratırsanız S4 Pro kategorisinde olduğunu göreceksiniz.)

/xo/

Dekan
Reaksiyon puanı
226
Arkadaşlar kaynağa göre telefonda Qualcomm MSM8960T işlemci var, yine araştırmalarıma göre bu işlemci S4 Pro olarak geçiyor. Yorumlarınız için teşekkürler. :)

İlgili: http://www.gsmarena.com/sony_xperia_sp-5364.php
İlgili: http://www.qualcomm.com/media/docum...snapdragon-at-the-heart-of-mobile-devices.pdf (Sayfada MSM8960T diye aratırsanız S4 Pro kategorisinde olduğunu göreceksiniz.)

Buraya bakar mısın.

http://cpuboss.com/cpus/Qualcomm-Snapdragon-S4-Pro-(APQ8064)-vs-Qualcomm-Snapdragon-S4-Plus-(MSM8960)

mstdrsn

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar telefon hakkında sorularınız varsa sorabilirsiniz. :)

CesuRR

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar lütfen bu sorunumun çözümünü bir kişi söylesin. Kamerada hızlı çekim modunu nasıl aktif hale getiriyoruz ve video kayıtına tıkladığımda 1 megapixelde çekim yapıyor flaş yanmıyor arkadaşlar durum acil çekim yapmam gerekiyor lütfen haber bekliyorum sizden..

mstdrsn

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar lütfen bu sorunumun çözümünü bir kişi söylesin. Kamerada hızlı çekim modunu nasıl aktif hale getiriyoruz ve video kayıtına tıkladığımda 1 megapixelde çekim yapıyor flaş yanmıyor arkadaşlar durum acil çekim yapmam gerekiyor lütfen haber bekliyorum sizden..

Ayarlar kisminda istediğiniz ayarlamaları yapabilirsiniz.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Arkadaşım bir sorum olacak
kamera yanında 2 tane led var onlar sadece telefonlagörüşürken ekran kapansın diye mi yanıyor mu
bide son gelen güncelleme ile gelen mesaj olunca sadece bir kere yanıyor altta ki led mesaj geldiği anlaşılmıyor eğer telefon yanında değil ise onu düzeltebiliyormuyuz
şimdiden teşekkürler

mstdrsn

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşım bir sorum olacak
kamera yanında 2 tane led var onlar sadece telefonlagörüşürken ekran kapansın diye mi yanıyor mu
bide son gelen güncelleme ile gelen mesaj olunca sadece bir kere yanıyor altta ki led mesaj geldiği anlaşılmıyor eğer telefon yanında değil ise onu düzeltebiliyormuyuz
şimdiden teşekkürler

Biraz daha anlaşılır yazsaydınız keşke. :)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
ledın bır kere yanması stamına modda olmasından kaynaklı ayrıyetten kamera yanında ıkı tane led var demıssınız sanırım on yuzdekı kamera yanındakılerden bahsedıyorsunuz onlar sensorler

S

SDN Okuru

SDN Okuru
sakına almayın 3 aylık cihazımı 2 kere garantiye gönderdim arka kapak berbat kamera kötü yazılım desen her tarafı fire veriyo yaklaşmayın...

rtekin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
yine takdirlik bir inceleme olmuş tebrik ederim :thumbup1:

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Pili gerçekten iyi ve performansıda bir kere ekran HD ve bunu filmelerde belli ediyor bence s3 gecer bırde sesten kastı ne bu arkadasların sesı gayet guzel yuksek hem dınamkık gelıyor yanı amfı almıyoruz sonucta

LittleMonster

Profesör
Reaksiyon puanı
33
İşlemci nasıl s4 pro oluyor, emin misiniz? S4pro 4 çekirdek değil miydi
1.7 GHz çift çekirdekli Qualcomm MSM8960T Snapdragon S4 Pro işlemci
var .
S4 Pro sadece 4 çekirdek değil 2 çekirdek formuda var hocam :)
S4 Plus
MSM8960
S4 Pro
MSM8960T son harfteki farklılığı gözden kaçırdınız sanırım

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Kamerada çok önemli bir özelliği unutmuşsunuz 16x dijital zoom var.
Bu kadar fazla zoom özelliğini üst segmentte bir çok cihaz verememekte.
G2 , s4 , note3 , htc one , iphone 5s gibi...
Lumia 1020 de bildiğim kadarıyla 4x optik zoom var
Xperia Z1de de 3x optik zoom + 8x dijital zoom var

rtekin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
var .
S4 Plus
MSM8960
S4 Pro

16x zoom iyidir ama kamera kalitesine göre :) o zoomu pixel saymak icin kullanmamalı kullanıcı :)

mstdrsn

Asistan
Reaksiyon puanı
0
var .
S4 Plus
MSM8960
S4 Pro

41mp'lik Lumia 1020 bile en fazla 3X kayıpsız zoom yapabilirken, ufacık bir sensöre ve 8mp kameraya sahip Xperia SP'nin yapacağı 16x'i varın siz düşünün artık. :)

LittleMonster

Profesör
Reaksiyon puanı
33
41mp'lik Lumia 1020 bile en fazla 3X kayıpsız zoom yapabilirken, ufacık bir sensöre ve 8mp kameraya sahip Xperia SP'nin yapacağı 16x'i varın siz düşünün artık. :)
Dijital zoom ile optik zoom aynı şey değil karıştırmayalım lütfen
Dijital zoom da olsa o kadar zoom yapma yeteneğini oraya koymak başarıdır bence . Üst segmentlere 8x koyarken bile çok kalın cihazlar yapabiliyorlar hem kalın değil hemde bu kadar zoom yeteneği var :)

Elusive

Dekan
Reaksiyon puanı
260
Dijital zoom da olsa o kadar zoom yapma yeteneğini oraya koymak başarıdır bence . Üst segmentlere 8x koyarken bile çok kalın cihazlar yapabiliyorlar hem kalın değil hemde bu kadar zoom yeteneği var :)
Bak orda durcan işte bro :)
16x zoom var eyvallah ama dijital olduğu için hiç bir halta yaramaz isterse 32x olsun.
İsterseniz 16x te pikselleri sayıp yazayım buraya ? :D
Ha bu sony e özel değil sadece . Piyasadaki diğer telefonlarda da dijital zoom olduğu için onların zoomu da bi halta yaramaz. Ne zaman optik zoom olur telefonlarda işte o zaman hangisinin zoomu daha iyi diye tartışırız. :)

mstdrsn

Asistan
Reaksiyon puanı
0

Çektiğin fotoğrafı paint'e at, birkaç kere büyüt al sana dijital zoom, pek de zor değilmiş sanırım. Ayrıca Lumia 1020 de 3x dijital zoom ile kayıpsız yakınlaştırıyor.

LittleMonster

Profesör
Reaksiyon puanı
33
Çektiğin fotoğrafı paint'e at, birkaç kere büyüt al sana dijital zoom, pek de zor değilmiş sanırım. Ayrıca Lumia 1020 de 3x dijital zoom ile kayıpsız yakınlaştırıyor.
Lumia 1020 yi bu karşılaştırmaya dahil etmen yanlış bence ona bakarsan Z1 de 4x optik zoom var , S4 zoomda 10x ben bundan bahsetmiyorumki üst segment cihazların birçoğundan orta segmentte olmasına rağmen daha fazla zoom yeteneğine sahip başka bir şey söylemiyorum :))