Yardım Mavi Ekran Problemi

Bu konuyu okuyanlar

Nafetz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Öncelikle herkese merhabalar;
Yeni bir laptop sahibi olalı 4 ay oldu. Çok temiz ve dikkatli bir şekilde kullanmakta olup herhangi bir darbe alması da söz konusu değildir. Hiçbir rahatsız edici ses ya da ısınma sorunu da yoktur. Bu yüzden problemin yazılımsal olduğunu düşünmekteyim. Yaklaşık 1 ay öncesine kadar hiçbir problemim yoktu fakat bu 1 aylık süreçte sistemim;

Mavi Ekran Hatası: Sistemim boştayken, sistem başlatılırken (sistem açılırken mavi ekran hatası alıp power tuşu ile tekrar başlatıyorum ve iki kere aynı problemi yaşatıp üçüncü denememde sistem açılıyor), zaman zaman da video/film izlerken gerçekleşiyor. Oyun oynarken saatler sürse bile hiçbir problem yaşamıyorum.

Donma ve Siyah Ekran Problemi: Ben bu satırları yazarken boşta bekleyen sistem bir anda simsiyah oldu, klavyede ve farede hareket yok, power tuşuyla tekrar başlatmak zorunda kaldım. Mavi ekran hatası kadar olmasa da arada bu problemi de yaşıyorum. Bu da aynı şekilde sistem boştayken ya da video/film izlerken gerçekleşiyor. Çok çok nadir de olsa video izlerken ekran kararmadan yalnızca donup kaldığı da olabiliyor.

Kardeşlerim, abilerim/ablalarım;
Sizler kadar bilgisayar konusunda bilgi becerisine maalesef ki sahip değilim. Bu problemi kendi başıma çözmeye çalıştığımda da diğer kaynaklar bende daha fazla kafa karışıklığı yarattı. Denizci olduğumdan ve 2 hafta içinde sefere çıkacağımdan garantiye yollama konusunda sıkıntılıyım. 6 ay boyunca seferde olacağımdan laptop en büyük ihtiyacım olacak. Bu yüzden son çare sizlere danışmak istedim. Aynı problemle ilgili açılmış konular olabilir fakat dediğim gibi ben tek başıma pek anlam veremedim kusuruma bakmayın. Tane tane izah ederseniz bana daha fazla yardımınız dokunacaktır.

Problemimle alakalı görselleri paylaşıyorum;

Gallery_1702054094899.jpg
Gallery_1702054121342.jpg

Gallery_1702054307113.jpg
Gallery_1702054367380.jpg
(ONARMA GERÇEKLEŞMİYOR FAKAT "DEVAM ET" SEÇENEĞİNDEN SONRA SİSTEM SORUNSUZ AÇILIYOR)
Gallery_1702054475185.jpg Gallery_1702054519956.jpg
(KONUYU AÇARKEN BOŞTAKİ SİSTEMİN BİR ANDA KARARIP DONMASI)
Gallery_1702054646390.jpg

Gallery_1702054691263.jpg
(İKİ ÜÇ KERE DE MAVİ EKRANDA "SYSTEM THREAD" GİBİ BİR HATA YAZIYORDU FAKAT YAKALAYAMAMIŞTIM)
Gallery_1702054921937.jpg
(BAZI KAYNAKLARDA BURADAN BİR ŞEYLERİN KONTROL EDİLDİĞİ YAZIYORDU FAKAT ANLAMADIĞIM İÇİN KURCALAYAMADIM)

Mesaj otomatik birleştirildi:

Yardımı dokunabilecek kimseler yok mudur?

Neyse boşuna dert yanmışız. Başka platformlara danışmak en mantıklısı.

Son düzenleme:

vedat_1966

Asistan
Reaksiyon puanı
79
Mavi ekran hatasının bir çok sebebi olabilir. Ben aklıma gelenleri yazayım.
- Mavi ekran hatasındaki Barkod'u okutarak çözüm sunulup sunulmadığına bakın.
- En düşük işlemci hızını %5'ten %30'e çekin.
- İşlemci sürücülerini güncelleyin.
- Ekran kartı sürücüsünü güncelleyin.
- Hard disklerinize hata taraması yapın.
- İşlemci ısı takibi yapın.
Windows'u temiz kurulum yapın.

(Daha fazla yardımcı olunması gerekir. Fakat diğer forumlarda da aynı sıkıntılar var. Belki de sürekli yardım eden arkadaşlar artık yoruldular.)

Nafetz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Mavi ekran hatasının bir çok sebebi olabilir. Ben aklıma gelenleri yazayım.
- Mavi ekran hatasındaki Barkod'u okutarak çözüm sunulup sunulmadığına bakın.
- En düşük işlemci hızını %5'ten %30'e çekin.
- İşlemci sürücülerini güncelleyin.
- Ekran kartı sürücüsünü güncelleyin.
- Hard disklerinize hata taraması yapın.
- İşlemci ısı takibi yapın.
Windows'u temiz kurulum yapın.

(Daha fazla yardımcı olunması gerekir. Fakat diğer forumlarda da aynı sıkıntılar var. Belki de sürekli yardım eden arkadaşlar artık yoruldular.)
Teşekkür ederim cevabınız için. Hiçbir şekilde ısınma problemi yok. Açıklamada belirttiğim gibi oyunları çok akıcı biçimde saatlerce oynuyorum ve hiçbir şekilde mavi ekran hatası almıyorum. Sistem boştayken oluyor. İşlemci sürücülerini, ekran kartı güncellemesini ve hard disk hata taramasını nasıl yapabilirim? Detaylı anlatabilir misiniz?

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Hemen iade et. Satın aldığın yeri ara ve görüş bir an önce.
Kendin kurcalayıp " k u l l a n ı c ı _ _ _ h a t a s ı " kategorisine düşme.

vedat_1966

Asistan
Reaksiyon puanı
79
Cihaz sanki uyku modundan çıkamıyor gibi. Bu yüzden CPU işlemci hızını yüksek tutarak deneyin diye yazmıştım.

zetian93

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
3
Merhaba! Öncelikle yaşadığınız sorunları anlıyorum ve elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım. Bu tür sorunlar genellikle birkaç farklı nedenden kaynaklanabilir ve sorunun tam olarak nereden geldiğini belirlemek için birkaç adımı kontrol etmek önemlidir:
  1. Sürücü Sorunları:
    • Bilgisayarınızın donanım sürücülerini kontrol edin ve güncel olduğundan emin olun. Özellikle grafik kartı sürücüleri ve anakart sürücülerini güncellemek bu tür sorunları çözebilir.
  2. Güç Yönetimi Ayarları:
    • Güç yönetimi ayarlarını kontrol edin. Bilgisayarınızın güç planını değiştirerek performans moduna alabilirsiniz. Ayrıca, bilgisayarınızın güç tasarrufu modunda çalışmasını önleyen ayarları kontrol edin.
  3. Isınma Sorunları:
    • Bilgisayarınızın ısınma durumunu kontrol edin. Isınma sorunları, donma ve mavi ekran hatalarına neden olabilir. Soğutma sistemini temizleyin ve fanların düzgün çalıştığından emin olun.
  4. Windows Güncellemeleri:
    • Windows işletim sisteminin güncel olup olmadığını kontrol edin. Güncellemeler, bilgisayarınızın güvenliğini ve performansını artırabilir.
  5. Antivirüs Taraması:
    • Bilgisayarınızı kötü amaçlı yazılımlara karşı tarayın. Bazı virüs veya kötü amaçlı yazılımlar bu tür sorunlara neden olabilir.
  6. Etkinleştirilmiş Mini Dump Dosyası:
    • Bilgisayarın mavi ekran hatası verdiğinde bir hata raporu oluşturmasını sağlamak için etkinleştirilmiş mini dump dosyalarını kontrol edin. Bu dosyalar, hatanın nedenini belirlemede yardımcı olabilir.
  7. Olay Görüntüleyicisi Kontrolü:
    • Windows'un Olay Görüntüleyicisi'ni kontrol ederek sistem hatalarını inceleyin. Buradan daha fazla bilgi alabilir ve sorunun kaynağını belirleyebilirsiniz.
Eğer bu adımlar sorununuzu çözmezse, ileri düzey bir teknik desteğe ihtiyaç duyabilirsiniz. Ancak, bu durumda garanti süresi içinde olduğunuzdan, sefer öncesi garantiye yollamak konusunda bir çözüm arayabilirsiniz. İyi şanslar!

Nafetz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Çok teşekkür ederim. Aslında dünden beri hemen hemen hepsini denedim fakat maalesef ülkemizdeki çoğu bilgisayarcı ufacık bir yazılımsal sebepten kaynaklanan bir sorun olduğunu farketse bile donanım problemi diye tabiri caizse hemen öpmeye kalkıyorlar. Hatta önceki cihazlarımda parçamı bozan, hatta kendi parçasıyla değişim yapanlara bile rastladım. Durum böyle olunca para verecek olsam bile bir bilgisayarcı fobisi oluştu bende.

Yarım saat kadar önce KERNEL SECURITY CHECK FAİLURE hatası aldım. Bunun üzerine yabancı kaynakları incelemeye koyuldum. Windows Update kısmının gelişmiş seçeneklerinde opsiyonel bir güncelleme olacağından bahsetmiş. Baktığımda gerçekten de HP'nin bir güncelleştirmesi olduğunu gördüm ve güncellemeyi gerçekleştirdim. İlginç bir şekilde yarım saattir mavi ekran hatası almadım. İnşallah bu böyle devam eder.

EDIT: Mesajı gönderdikten hemen sonra PC dondu kaldı. Şimdi de mavi ekran yerine son ekranda donup kalma sıkıntısı başladı. Tüm donanımları testten geçirdim bugün hepsi sorunsuz. Kafayı yemek üzereyim. :D

Gallery_1702166615166.jpg
Gallery_1702166707809.jpg
Gallery_1702166784223.jpg
Son görseldeki bazı driverlerın Stopped oluşuna anlam veremedim. Olması gereken bu mudur? Ayrıca bir kaynakta benzer bir sorunu BIOS güncellemesi ile çözen birisi olmuş. Denenebilir mi?

Son düzenleme:

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Senin Disk gitmiş. İnternet üzerinden aldıysan, Kargo elemanları senin cihazı köşeden köşeye savurmuşlar.

İçini açarsan garantisi uçup gider. Fazla kurcalmadan servise gönder. Vidaları boyalıdır, anında anlaşılır açarsan.

Önce satın aldığın yer ile temasa geç. Burası yanlş yer.

Nafetz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Diskin gittiğini tam olarak nereden anladın? İzah edersen net olarak fikir sahibi olabilirim. 8 saat boyunca oyun oynuyorum gık demiyor bilgisayar. Diskte problem olsa oyunlarda da sıkıntı çıkması gerekmez mi? Kaldı ki alım tarihim Nisanmış yani 8 ay olmuş. İnternetten almadım mağazadan sıfır kutuyla aldım ve Ekim'e kadar hiçbir sorun yaşamadım. 8 ay sonra gidip de bu niye dondu denir mi sence?

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Öncelikle herkese merhabalar;
Yeni bir laptop sahibi olalı 4 ay oldu. Çok temiz ve dikkatli bir şekilde kullanmakta olup herhangi bir darbe alması da söz konusu değildir. Hiçbir rahatsız edici ses ya da ısınma sorunu da yoktur. Bu yüzden problemin yazılımsal olduğunu düşünmekteyim. Yaklaşık 1 ay öncesine kadar hiçbir problemim yoktu fakat bu 1 aylık süreçte sistemim;
Burada 4 Ay yazmışsın.
DiskHealt gibi programlar var. Onlar ile diskini tarat.
Bilgisayar çalıntı mı? Neden o kadar servisten korkuyorsun? Biz tamir edecek değiliz. Öneride bulunuruz sade.

Nafetz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sonradan kontrol ettim 8 ay olmuş evet. Oturup laptop günü saymıyorum. Seninkisi öneri falan değil arkadaşım. Asabi asabi muhalefet olma çabaları. Zaman çizelgesini okuduysan niçin servisten çekindiğimi ve fazla zamanımın olmadığını da okusaydın keşke. Hırsız olan da sensin. Abuk sabuk yorumlarınla habire zamanımı çalıyorsun mesela.

Nafetz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
BIOS güncellemesi yapınca düzeldi. Donanımsal hiçbir problem yok. Her sorunu donanıma atanları sallamayın arkadaşlar. Konu kilit selametle.

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Bir ay sonra tekrar konu açarsın, düzelmedi diye.

Son mesajlar