Soru M1'li Macbook'a Windows 10/11 kurmak

Bu konuyu okuyanlar

MrKonce

Öğrenci
Reaksiyon puanı
32
Selam, internette bu sorunu araştırırken bayağı beni yordu aslında çünkü şimdi M1 çipli olduğu için Bootcamp vs çalışmıyormuş. VirtualBox eskiden olmuyordu fakat şu an tam 1 yıl önce gelen güncelleme ile artık destekleniyor olmalı. Bu arada belirtmeyi unuttum mümkünse ücretsiz bir program olursa daha iyi olur. Ücretli programın ücretsiz versiyonu yerine VirtualBox veya benzeri ücretsiz bir program öneriniz ve kurulum yolunuz var mıdır?

42545

Doçent
Reaksiyon puanı
241
Windows kuracaksanız neden Mac aldınız?

MrKonce

Öğrenci
Reaksiyon puanı
32
Windows kuracaksanız neden Mac aldınız?
Ben almadım, bir arkadaşımın ricası üzerine yardımcı olmaya çalışıyorum ve macten de gayet memnun pil ömrü vs ona lazım sadece bazı windows programları vs arada lazım olunca alternatif vs uğraşmak yerine cihazında bi kenarda windows durmasını istiyoruz sanal makine olarak virtual box bir türlü çalıştıramadık hatalar vs oldu da başka önerisi olan yok mu yada şöyle açık açık virtualboxda da kurulumu yapmış anlatabilecek?

ilkaybaki

Asistan
Reaksiyon puanı
86
Merhaba,
M1 çipli MacBook'larda Windows çalıştırmak için ücretsiz bir sanal makine programı olarak UTM'yi önerebilirim. UTM, macOS için geliştirilmiş bir sanal makine programı olup, ARM tabanlı işletim sistemlerini de desteklemektedir. UTM'nin ücretsiz sürümü, Windows 10 ARM, Ubuntu MATE ve Fedora ARM gibi işletim sistemlerini çalıştırmanıza olanak tanımaktadır.

UTM'yi kurmak için şu adımları takip edebilirsiniz:
  1. Apple Mağazası'ndan UTM uygulamasını indirin ve yükleyin.
  2. UTM uygulamasını açın ve "Yeni Makine Oluştur" düğmesine tıklayın.
  3. "İşletim Sistemi" açılır menüsünden "Windows 10 ARM" veya başka bir desteklenen işletim sistemini seçin.
  4. "Makine Adı" ve "Makine Boyutu" için uygun ayarları yapın.
  5. "İleri" düğmesine tıklayın.
  6. Sanal makinenize ayırmak istediğiniz RAM ve depolama alanını seçin.
  7. "Oluştur" düğmesine tıklayın.
Sanal makineniz oluşturulduktan sonra, onu başlatmak için "Makineler" penceresinde simgesine çift tıklayın. Sanal makineniz başlatıldıktan sonra, Windows 10 kurulumunu başlatabilirsiniz.

UTM'nin kurulumu ve kullanımı oldukça basittir. Ancak, bazı durumlarda performans sorunları yaşayabilirsiniz. Bu durumda, ücretli bir sanal makine programı olan Parallels Desktop'ı deneyebilirsiniz. Parallels Desktop'ın ücretsiz deneme sürümü, Windows 10 ARM ve Ubuntu MATE gibi işletim sistemlerini çalıştırmanıza olanak tanımaktadır.

Parallels Desktop'ı kurmak için şu adımları takip edebilirsiniz:
  1. Parallels Desktop web sitesinden programı indirin.
  2. İndirilen dosyayı açın ve kurulumu başlatın.
  3. Kurulum sihirbazını takip ederek kurulumu tamamlayın.
  4. Parallels Desktop uygulamasını açın ve "Yeni Makine Oluştur" düğmesine tıklayın.
  5. "İşletim Sistemi" menüsünden "Windows 10 ARM" veya başka bir desteklenen işletim sistemini seçin.
  6. "Makine Adı" ve "Makine Boyutu" için uygun ayarları yapın.
  7. "İleri" düğmesine tıklayın.
  8. Sanal makinenize ayırmak istediğiniz RAM ve depolama alanını seçin.
  9. "Oluştur" düğmesine tıklayın.
Parallels Desktop'ın kurulumu ve kullanımı oldukça kolaydır. Ancak, ücretli bir programdır.

Umarım bu bilgiler yardımcı olur.

MrKonce

Öğrenci
Reaksiyon puanı
32
Merhaba,
M1 çipli MacBook'larda Windows çalıştırmak için ücretsiz bir sanal makine programı olarak UTM'yi önerebilirim. UTM, macOS için geliştirilmiş bir sanal makine programı olup, ARM tabanlı işletim sistemlerini de desteklemektedir. UTM'nin ücretsiz sürümü, Windows 10 ARM, Ubuntu MATE ve Fedora ARM gibi işletim sistemlerini çalıştırmanıza olanak tanımaktadır.

UTM'yi kurmak için şu adımları takip edebilirsiniz:
  1. Apple Mağazası'ndan UTM uygulamasını indirin ve yükleyin.
  2. UTM uygulamasını açın ve "Yeni Makine Oluştur" düğmesine tıklayın.
  3. "İşletim Sistemi" açılır menüsünden "Windows 10 ARM" veya başka bir desteklenen işletim sistemini seçin.
Sanal makineniz oluşturulduktan sonra, onu başlatmak için "Makineler" penceresinde simgesine çift tıklayın. Sanal makineniz başlatıldıktan sonra, Windows 10 kurulumunu başlatabilirsiniz.

UTM'nin kurulumu ve kullanımı oldukça basittir. Ancak, bazı durumlarda performans sorunları yaşayabilirsiniz. Bu durumda, ücretli bir sanal makine programı olan Parallels Desktop'ı deneyebilirsiniz. Parallels Desktop'ın ücretsiz deneme sürümü, Windows 10 ARM ve Ubuntu MATE gibi işletim sistemlerini çalıştırmanıza olanak tanımaktadır.

Parallels Desktop'ı kurmak için şu adımları takip edebilirsiniz:
  1. Parallels Desktop web sitesinden programı indirin.
  2. İndirilen dosyayı açın ve kurulumu başlatın.
  3. Kurulum sihirbazını takip ederek kurulumu tamamlayın.
  4. Parallels Desktop uygulamasını açın ve "Yeni Makine Oluştur" düğmesine tıklayın.
  5. "İşletim Sistemi" menüsünden "Windows 10 ARM" veya başka bir desteklenen işletim sistemini seçin.
  6. "Makine Adı" ve "Makine Boyutu" için uygun ayarları yapın.
  7. "İleri" düğmesine tıklayın.
  8. Sanal makinenize ayırmak istediğiniz RAM ve depolama alanını seçin.
  9. "Oluştur" düğmesine tıklayın.
Parallels Desktop'ın kurulumu ve kullanımı oldukça kolaydır. Ancak, ücretli bir programdır.

hocam çok teşekkürler bide şu windows 10 arm için normal iso çalışmıyor mu nereden edinebilirim onu?

ilkaybaki

Asistan
Reaksiyon puanı
86
Rica ederim.

Bunun nedeni, Windows 10 ARM'nin x86/64 mimarisine yönelik olmayan bir işlemci mimarisi olan ARM üzerinde çalışmasıdır. Normal ISO dosyaları, x86/64 mimarisine yöneliktir.

Windows 10 ARM için ISO dosyası edinmek için Microsoft'un web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Microsoft, Windows 10 ARM Insider Preview sürümünü ücretsiz olarak indirmenize olanak tanımaktadır.

Windows 10 ARM Insider Preview sürümünü indirmek için şu adımları takip edebilirsiniz:
  1. Microsoft'un web sitesine gidin.
  2. "Windows Insider Programına Katılın" düğmesine tıklayın.
  3. Windows Insider Programına kaydolmak için gerekli bilgileri girin.
  4. "Windows Insider Programına Katılın" düğmesine tıklayın.
  5. "Windows 10 ARM Insider Preview" sürümünü indirmek için "İndir" düğmesine tıklayın.
Windows 10 ARM Insider Preview sürümünü indirdikten sonra, UTM veya Parallels Desktop gibi bir sanal makine programında kullanabilirsiniz.

UTM'de Windows 10 ARM Insider Preview sürümünü kullanmak için şu adımları takip edebilirsiniz:
  1. UTM uygulamasını açın.
  2. "Yeni Makine Oluştur" düğmesine tıklayın.
  3. "İşletim Sistemi" açılır menüsünden "Windows 10 ARM Insider Preview" seçeneğini seçin.
  8. Sanal makineniz oluşturulduktan sonra, onu başlatmak için "Makineler" penceresinde simgesine çift tıklayın.
  9. Sanal makineniz başlatıldıktan sonra, Windows 10 kurulumunu başlatabilirsiniz.
Parallels Desktop'ta Windows 10 ARM Insider Preview sürümünü kullanmak için şu adımları takip edebilirsiniz:
  1. Parallels Desktop uygulamasını açın.
  3. "İşletim Sistemi" açılır menüsünden "Windows 10 ARM Insider Preview" seçeneğini seçin.
  8. Sanal makineniz oluşturulduktan sonra, onu başlatmak için "Makineler" penceresinde simgesine çift tıklayın.
  9. Sanal makineniz başlatıldıktan sonra, Windows 10 kurulumunu başlatabilirsiniz.

MrKonce

Öğrenci
Reaksiyon puanı
32
Rica ederim.

Bunun nedeni, Windows 10 ARM'nin x86/64 mimarisine yönelik olmayan bir işlemci mimarisi olan ARM üzerinde çalışmasıdır. Normal ISO dosyaları, x86/64 mimarisine yöneliktir.

Windows 10 ARM için ISO dosyası edinmek için Microsoft'un web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Microsoft, Windows 10 ARM Insider Preview sürümünü ücretsiz olarak indirmenize olanak tanımaktadır.

Windows 10 ARM Insider Preview sürümünü indirmek için şu adımları takip edebilirsiniz:
  1. Microsoft'un web sitesine gidin.
  2. "Windows Insider Programına Katılın" düğmesine tıklayın.
  3. Windows Insider Programına kaydolmak için gerekli bilgileri girin.
  4. "Windows Insider Programına Katılın" düğmesine tıklayın.
  5. "Windows 10 ARM Insider Preview" sürümünü indirmek için "İndir" düğmesine tıklayın.
Windows 10 ARM Insider Preview sürümünü indirdikten sonra, UTM veya Parallels Desktop gibi bir sanal makine programında kullanabilirsiniz.

UTM'de Windows 10 ARM Insider Preview sürümünü kullanmak için şu adımları takip edebilirsiniz:
  1. UTM uygulamasını açın.
Parallels Desktop'ta Windows 10 ARM Insider Preview sürümünü kullanmak için şu adımları takip edebilirsiniz:
  1. Parallels Desktop uygulamasını açın.
Çok teşekkür ederim hocam açık ve net yazmışsınız elinize emeğinize sağlık hayırlı akşamlar :)

Son mesajlar