Longhorn tipinde Windows XP/Server 2003/Server 2003 R2 kurulumu (x64)

Bu konuyu okuyanlar

Windows Server 7

6801.winmain_win7m3
Reaksiyon puanı
563
Evet, hatırlıyorsanız bunun x86 sürümünü yapmıştım. Şimdi x64 sürümünü yapacağız.
Gerekenler:
  • Windows XP/Server 2003/Server 2003 R2 ISO dosyası (x64)
  • Windows Longhorn ISO dosyası (x64 ve sürüm numarasının 4083 olmasına dikkat edin.)
  • Ximage 4059
  • VirtualBox
  • ISO düzenleme programı. (UltraISO vb.)
  • Windows XP/Server 2003/Server 2003 R2 64-Bit kurulumu için olan key. İndirdiğiniz sitede yazar.
Yapılışı:
  1. VirtualBox'u açın ve yeni sanal makine oluşturun. Windows sürümünü XP veya 2003 (64-bit) olarak seçin.
  2. Sabit disk dosyası türünü VHD yapınız. (Önemli)
  3. ISO dosyasını sanal makineye yerleştirin ve Windows XP/Server 2003 kurulumunu normal bir şekilde yapın. Ve ürün anahtarını yazın. 64-Bit sürümlerde key kısmı atlanmadığından dolayı keyi yazmak zorundasınız.
  4. Kurulum tamamlandıktan sonra sanal makineyi kapatın.
  5. Disk yönetimini açın.
  6. "Ek eylemler" sekmesinden SSD ekle seçeneğini seçin. SSD olarak sanal makinenin VHD dosyasını bulun ve seçin. Konumu genelde şu şekilde olur: "C:\Users\(Kullanıcı Adı)\VirtualBox VMs\(Sanal makinenin adı)\(Sanal makinenin adı).vhd"
  7. Komut istemini yönetici olarak çalıştırın.
  8. Ximage.exe aracının olduğu tam konuma gitmek için tam yolu kopyalayın ve şu şekilde komutu girin. "cd (Sürücü harfi):\(Tam yol)"
  9. Ardından şu komutu çalıştırın.
  10. Kod:
    Ximage.exe /capture "sürücü harfi: (tırnaklar dahil değil)" install.wim "Windows XP x64"
    ve tamamlanmasını bekleyin.
  11. ISO düzenleme programını açın Longhorn 4083 ISO dosyasını seçin. Ve aşağıdaki dosyaları sources klasörüne kopyalayın. Var olanları değiştirin.
  12. Kod:
    (Ximage aracının yanındaki) install.wim
    ISO dosyasından: eula.txt, pidgen.dll ve setupp.ini (AMD64 klasöründen bulabilirsiniz.)
  13. ISO dosyasını kaydedin.
  14. Sanal makinede test edin ve değiştirdiğimiz ISO dosyasından kurarken XP ürün anahtarını girin. (Longhorn ürün anahtarı değil.)
  15. Tamamlandı.
@EFI Shell, @Allah'ın Kulu, @Java Ama 16 Gb istiyor, @Toprak Kokusu

Yapamayanlar bana özelden yazabilirler. Özelden müsait olduğum zaman yardım edeceğim.

Son düzenleme:

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,969
Evet, hatırlıyorsanız bunun x86 sürümünü yapmıştım. Şimdi x64 sürümünü yapacağız.
Gerekenler:
  • Windows XP/Server 2003 ISO dosyası (x64)
  • Windows Longhorn ISO dosyası (x64 ve sürüm numarasının 4083 olmasına dikkat edin.)
  • Ximage 4059
  • VirtualBox
  • ISO düzenleme programı. (UltraISO vb.)
  • Windows XP/Server 2003 64-Bit kurulumu için olan key. İndirdiğiniz sitede yazar.
Yapılışı:
  1. VirtualBox'u açın ve yeni sanal makine oluşturun. Windows sürümünü XP veya 2003 (64-bit) olarak seçin.
  2. Sabit disk dosyası türünü VHD yapınız. (Önemli)
  3. ISO dosyasını sanal makineye yerleştirin ve Windows XP/Server 2003 kurulumunu normal bir şekilde yapın. Ve ürün anahtarını yazın. 64-Bit sürümlerde key kısmı atlanmadığından dolayı keyi yazmak zorundasınız.
  4. Kurulum tamamlandıktan sonra sanal makineyi kapatın.
  5. Disk yönetimini açın.
  6. "Ek eylemler" sekmesinden SSD ekle seçeneğini seçin. SSD olarak sanal makinenin VHD dosyasını bulun ve seçin. Konumu genelde şu şekilde olur: "C:\Users\(Kullanıcı Adı)\VirtualBox VMs\(Sanal makinenin adı)\(Sanal makinenin adı).vhd"
  7. Komut istemini yönetici olarak çalıştırın.
  8. Ximage.exe aracının olduğu tam konuma gitmek için tam yolu kopyalayın ve şu şekilde komutu girin. "cd (Sürücü harfi):\(Tam yol)"
  9. Ardından şu komutu çalıştırın.
  10. Kod:
    Ximage.exe /capture "sürücü harfi: (tırnaklar dahil değil)" install.wim "Windows XP x64"
    ve tamamlanmasını bekleyin.
  11. ISO düzenleme programını açın Longhorn 4083 ISO dosyasını seçin. Ve aşağıdaki dosyaları sources klasörüne kopyalayın. Var olanları değiştirin.
  12. Kod:
    (Ximage aracının yanındaki) install.wim
    ISO dosyasından: eula.txt, pidgen.dll ve setupp.ini (AMD64 klasöründen bulabilirsiniz.)
  13. ISO dosyasını kaydedin.
  14. Sanal makinede test edin ve değiştirdiğimiz ISO dosyasından kurarken XP ürün anahtarını girin. (Longhorn ürün anahtarı değil.)
  15. Tamamlandı.
@EFI Shell, @Allah'ın Kulu, @Java Ama 16 Gb istiyor, @Toprak Kokusu

Yapamayanlar bana özelden yazabilirler. Özelden müsait olduğum zaman yardım edeceğim.
VMWare'de nasıl yapacağız peki?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu arada Server 2003 R2'yi unutmuşsun. :)

Windows Server 7

6801.winmain_win7m3
Reaksiyon puanı
563
VMWare'de nasıl yapacağız peki?
VMware için ise bazı adımlar değişir:
5. Sanal Makinenin üzerinde sağ tıklayın. "Settings" sekmesini seçin.
6. Harddisk kısmından "Map" seçeneğini seçin. Windows XP'nin kurulu olduğu sürücüyü seçin. "Read-only" seçeneğini devre dışı bırakın. Ve OK tuşuna basın.
Geri kalan adımlar sabit.
Edit: 2. Adım kaldırılır. Bu yüzden 1. adımdan sonra hemen 3. adıma geçin.

Server 2003 R2'yi hemen ekliyorum. :)

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,969
VMware için ise bazı adımlar değişir:
5. Sanal Makinenin üzerinde sağ tıklayın. "Settings" sekmesini seçin.
6. Harddisk kısmından "Map" seçeneğini seçin. Windows XP'nin kurulu olduğu sürücüyü seçin. "Read-only" seçeneğini devre dışı bırakın. Ve OK tuşuna basın.
Geri kalan adımlar sabit.

Server 2003 R2'yi hemen ekliyorum. :)
Ha, tamam sanal disk mountlamayı biliyorum VMware'de. :)

Son mesajlar