Linux'a virüs girermi?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

ysnn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
paketler içinde geldiği için biraz zor ..

leanardo

Profesör
Reaksiyon puanı
9
Gazete bazı teknoloji siteleri haberleri çok abartiyolar sadece 1 kelime değisikliği ile düzelen şeyleri çok büyük açık diye lanse ediyolar o haberi yayinlayana kadar açik çoktan düzeltilmiş oluyor zaten

Reaksiyon puanı
16,118
onlar arızalı tipler windows7 temalı ubuntu versen windows 7 sanarlar...

lebib

Asistan
Reaksiyon puanı
56
Linux sistemlerde bir şey kurmaya çalıştığın zaman kendi depolarından kuruyor o yüzden virüs girme olasılığı daha az

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Virüs geçirmez, işlemez bir platform yoktur. En büyük tehdit kullanıcıdır. Sen aklını kullandıktan sonra, güvenmediğin şeyleri indirmezsen, ne olduğu belirsiz linklere tıklamazsan, crack kullanmazsan, güvenlik önlemlerini alırsan ha linux, ha windows, ha mac, ha bsd kullanmışın. Her sisteme virüs girebilir ve her sistemde tehlike vardır. Asıl soru, senin tehlikeye ne kadar toleransın var ? Paranoyak gibi yaşayıp flash, java gibi pek çok teknolojiyi reddedebilir, vpn kullanabilir, https everywhere, noscript, random user agent, self destructive cookies ve adblock gibi eklentileri tarayıcına kurabilir, üstüne 3 farklı virüs yazılımı kullanabilirsin. Yinede tehliken %0 değildir. Ayrıca bu teknolojilerden kendini mahrum bırakman ne kadar mantıklıdır. Onun yerine chrome gibi sandbox'lu bir tarayıcı kullanman daha makul sanırım ?

Linuxda binlerce virüs vardır yok değil.Linuxa virüs bulasmaz olayıda saçma.Linuxdaki uzantılar exe olmadıgı için windowsdaki virüsler linuxda çalışmaz aynı şekilde linuxdakilerde windowsda çalışmaz.İkinci olarak windowsdan farklı bi mekanizma vardır oda şu şekilde, mesela windowsda bir dosyayı sisteme taşırken sizden şifre gibi güvenlik protokolü uygulamaz ama linux uygular.Sistemde admin yetkili biri olsanız da sadece sistemin belli bir kısmına ulasmak istediginizde yine root şifresi girmeniz gerekir.Eğer linux virüsü bulasırsa çok fazla birşey yapacağını sanmam çünkü fazlasıyla yetki engeliyle karşılaşır.

Bir eklemeyapmak istiyorum, sudo komutu gerektirmeyen bir dünya önemli komut var şu an hali hazırda. Aslında bu komutlar kullanılarak da güvenlik açığı bulunabilir. Bunları kimse önemsemiyor ama en basidinden ping komutu root izni gerektirmiyor. Güvenlik uzmanlık alanım olmadığı için üstün körü anlatabiliyorum, bu konuda benden daha bilgili bir arkadaşımız daha iyi açıklayacaktır durumu ancak root izni istemeyen komutlarında hali hazırda oldukça ciddi olabileceğini biliyorum.

Bknz: Fork Bomb

fork-bomb-mousepad.jpg

Why did the command ":(){ :|: & };:" make my system lag so badly I had to reboot?

Bu bir linux virüsüdür ve root izni gerektirmiyor ve linux kullanıcılarının en korktuğu virüs. Çok kısa ama estetik bir virüs, yaptığı iş ise büyük :) Bilgisayarında bu virüs kendini kopyaladıkça kopyalar ve sistem kaynaklarını sömürür. İsterse i7 son nesil olsun, çok kötü kasar makinen. Felaket şekilde, linux kitlenir. Sonunda reset atarsın, bir süre sonra yine şişer, yine reset atman gerekir.

Son düzenleme:

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Denedim, bir şey olmadı.

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Dosyadan çalıştırmak gerekiyormuş.

algea

Doçent
Reaksiyon puanı
22
Virusun amacı mümkün olduğu kadar çok sisteme bulaşmaktır. Windows ‘un popülerliğini göz önüne alırsak virüs yazarlarının başlıca uğraştığı konu oluyor. Açık kod olmasına rağmen Linux’un da bir sürü açıkları vardır. Hatasız kul olmadığı gibi hatasız kod da olmaz. Hatasız olması varsayılan bir sürü askeri yazılım ve füzeler bile basit programcı hataları yüzünden hataları yüzünden yanlış işlemler meydana getiriyor. Linux’un bile bilmediğimiz kaç tane açığı vardır kim bilir.

Reaksiyon puanı
16,118
şatoya hırsız girer mi? gibi soru olmuş girmeyi çok isterse girer de ne işine yarıcak?

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Hata veya açık, bakış açısına göre farklı değerlendirilebilir. Bazı işlemler için bazı durumlarda mutlaka bir gereksinim vardır. Yararlı olabilecek bir işlem, götü amaçlıda kullanılabilir. Bilgisayarlar iyi veya kötü ayrımı yapmazlar. Kodlar hangi işlemleri içeriyorlarsa, onları sırasıyla uygularlar. Bir yazılımın ne zaman virüs sayılacağı ve ne zaman yaralı olarak nitelendirileceği, kullanıcının veya o yazılımdan yararlananlarının bakış açısına göre değişir.

algea

Doçent
Reaksiyon puanı
22
Simdi sen bana Linux’a güzel bir ortam dersen onca developer kişilere iftira atmis olursun sayin kmurat

Reaksiyon puanı
16,118
Simdi sen bana Linux’a güzel bir ortam dersen onca developer kişilere iftira atmis olursun sayin kmurat
ne iftirası? en güzel ortam Linux Mint 17.3 Rosa x64 bunu çalıştıran pcde bu çalışırken 8.1 ve 10 x64 işlemci uygun değil diyor 32bit olanı çalıştırıyor...
TfU_LVjFat1fzTwf2Au8MnZAsmrsQeTjzAsEnhU2XtkvYLLi4Vf2OTodue0cam5YKHgKVPNN5euIadExnuFsqiqzklB0XJ7h8321-CoY_Moo_jAQVX1pc1OWz3MxollA3M_ps5t9YUcYxkxX-8NqoCmqyOermWTD8mBrtPHeQGgvf9Jm1ljsFEfgCyAH1SBvRbd58CjfYsrFU9dT2-cMWW3OfqHIKEUBxa9fex5yNJ1Z_SJ4wv5CYTIF4dYbfGPgL7EfJ5CCotYuqT_GqlPCNF5l1uDJgQYe8S33bl0tUA5AqRdhl6oSI5pttMxCwdvB4RlwA49rk6Zu9RWe_36j8ElQGH2hSTiZhE46RdVbOoCuFQicaglNAmuqjQhq3mJl54vh5jBhQnFlRAbci8MID1iw1aBDbMZ_EH6jJvjQ307cLss93T7Z3km31CWZzZqXorINNciZe72rUX6WV6LbaSY54dZNZMYjJIQfOC0jyBbU30G7Ey0YwLARDwjVCAdQlaBxEA-yNrko_KLQ-aQkGcswkuu18ko2aB_c3Pz7HmfKnz-_dZnZIuniFHsgPKBzoijI=w1006-h449-no
PUcQFjh4MwcRlFHERREhg5YWgmapwYhXIwA2-6FDOXwlkTFT_TwoCMtTxn8d0HHdfBovk6p5cF0o1GRlTHU1CBbZXUDBkq59OEFJgIGf9bGxc0MBzsS_-tW3aaVO-Jl_5rNyEytyxyG-2mwBlKLkHndcFvktTxocoP1Ehp3pzE03WLsoL7NPjZnLC1E6MpZN3bzBNH_qg4mbv_uWIUfLF9wYVloLRqquqYZcGah-eJAGCIrOqfJRvpN7PB4D0lt9wvikOjedgSbzIOSqiUMYjGJCClhhoUdVMT3MGoqgvNFlMDkk2FE1tIvzZsl3LsZdQZ2-ADXsHFsMQaMj1fu9pFeoll9TGWRn-cdDxsCTn6VozL0S8V_FyJfPAPu5UfVNrUudxO7uRedqnZuWJREbDPD71ZOjcESkD8U9UaYSRqOIQxVyikEXkIfer7Rvw78KuDCDCbxWrNz6cVujjXlr6woOb44Bp1geesfiLKmWQJ8PYoRFm0WIihPMb2TrO5YHIeKzWciPJX0EjN3w4Q_iuNQrHbGd93-PIEHvx28SHWJi0vhelB_jEXvXvOTKTji60tgj=w1006-h390-no

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
@algea aslında linux windows'tan çok daha yaygın kullanılıyor. Avatar filmi aslında bir linux dağıtımı üzerinde çekildi. Sette tamamen açık kaynak kodlu yazılımlar kullanıldı.

The Technology Behind Avatar (Movie) | TechSource

* Linux's silent but important role
Weta Digital, the visual effects company that gave life to the flora and fauna on Pandora, uses Linux and other Linux-based software to achieve all those cutting edge graphics. It utilizes one of the world's largest Linux clusters (ranked #193 amongst the top 500 supercomputers) for film rendering, with Red Hat Enterprise Linux (RHEL) as their OS. The CGI are created using 64-bit Linux-based software for painting textures and 3D modeling.

Ayrıca linux bugün dünya üzerindeki neredeyse bütün süper bilgisayarlarda, serverlarda, internet sitelerinde, telefonunda (Evet, İOS'da linux teknolojisi kullanır ve BSD tabanlı linuxla kardeş bir sistemdir), arabanda, televizyonunda, hatta çamaşır makinende.

Car Makers Rev Up Automotive Grade Linux at CES

Linux şu zamana kadar ki ilk her alanı domine edebilecek, her ortamda çalışabilecek işletim sistemidir. Aslında linux dünya üzerinde en çok rağbet gören işletim sistemidir. Windows yada Mac bunun yanından geçmiyor. İnsanlar neden linux'u az kullanılıyor sanıyor peki ?

Linus Torvalds'ın açıklaması ile;

"Ben linux'u bir masaüstü işletim sistemi olması için yazdım, ancak bugün masaüstü dışında her alanı domine ettik. Gerçekten bu durum beni rahatsız etmeye başladı. Bunun nedeni aslında açık, insanların alışkanlıkları var ve insanlar bilgisayarlarının üzerindeki işletim sistemini değiştirmek istemiyorlar. Bir telefon aldığında da onun işletim sistemini değiştirmek istemezsin. Son kullanıcıyı öncelikle platformumuza çekmeliyiz. Bunun tek yolu ise linux yüklü gelen cihazlar ama onlar da bugün pek yaygın değiller malesef..."

Hatta microsoft ubuntu'nun bash'ını canonical ile yaptığı anlaşmaya göre windows 10'a yeni güncelleme ile getirecek. Çünkü microsoft şunun farkında, linux bugün windows'a oranla çok ileri bir teknoloji kullanıyor, bizim taraf microsoft'a göre çok ileride. Windows 9'un neden çıkmadığını insanlar bilmiyorlar sanırım ? Sistem Windows 9'u Windows 9* diye algıladı ve sistem kendini 95 yada 98 gibi açmaya çalıştı. Bunu çözmek yerine hiç uğraşmadan 10'u çıkardılar. Sence böyle bir firma ne kadar kaliteli iş yapıyordur ?

Bence eğer windows'taki bütün program ve oyunlar linux'ta da var olsaydı microsoft şimdiye batardı. Niye ? Windows 10 600TL miydi ? Ubuntu bedava...

Yanlış anlaşılma olmasın, microsoft'a düşmanlığım yok. Windows 10'u bir süre kullandım ve oldukça başarılı buldum. Ama;

1- Linux kadar hızlı değildi.
2- Bir programla hata yaşadığımda anlamsız bir hata raporu veriyordu (0xbilmem ne bilmem ne OCX) gibi. Bu da benim bir sorunla karşılaştığımda neden kaynaklandığını anlamamı imkansız kılıyor ve forumlarda yardımlaşmanın önüne geçiyor. Teknik servisinin bile desteği berbat. Bir linux forumundan alacağın desteğin çeyreği yok.
3- Bilgisayarımda geç kapanma/kapanmama sorununa neden oldu. (Hiç saatlerce kapanacak mı diye başında bekleyip izleyecek vaktim olmadı ama baya bekledim ve kapanmadı)
4- Güncellemeler çok başımı ağrıttı.

Hal bu olunca oyun için bile çekilecek çile değil deyip sildim :/

Son düzenleme:

yucesezar

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
557
Konu amacını aşıyor gibi.

SmokeXD

Dekan
Reaksiyon puanı
1,877
Evet konu amacını aşıyor sorun çözüldüğüne göre konu kilitlenmiştir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...