Linux nasıl öğrenilir?

karakule_66

Asistan
Reaksiyon puanı
4
merhaba arkadaşlar ben linux öğrenmek istiyorum.linux bilen arkadaşlar nasıl öğrendiler nasıl öğrenmeye başladılar.ilk neresinden başlamak gerekiyor.win ile arasındaki farklar nelerdir yardımcı olursanız sevinirim.şimdiden teşekkürler.

Reaksiyon puanı
188
anlatılmaz yaşanır. windows'u iyi derecede biliyorsan zaten linux'de sorun yaşamazsın. ortalama benzer şeyler var ama çok fazla komut öğrenmen gerekir. eğer komut sistemini sevmiyorsan hiç bulaşma...

YoungClever

Profesör
Reaksiyon puanı
2
diğer işletim sistemleri gibi kullana kullana öğrenirsin. kurcalaman lazım baya... ayrıca çıkan sorunları nette aratıp çıkan makalelerden bişiler kaparsın..

kısacası iyi bir sürüm yükle, ama sakın windowsu silme. çünkü o senin can simidin =)
önerim ubuntudur.. ama son zamanlarda stabilitesini kaybetti felan diyolar.. pardus da iyi yeni başlayanlar için...

kısacası öğrenmek için işin bir ucundan başlamak, bol bol makaleler okumak lazım..
eee hadi ne duruyosun indirsene iyi bir sürümünü linux'un ....
=)

IncredibleTurk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Windows teknik olarak DOS işletim sisteminin görselleşmiş halidir tabii kendi geliştirmeleri falan vardır da temel olarak DOS işletim sisteminin kabuklaşmış halidir o yüzden herşey kolaylaşmıştır. Fakat Linux , UNIX tabanlı olup çok karışık ve bir o kadar zor bir işletim sistemidir. Pek fazla tecrubem olmadı fakat Windows'ta 1 dakikada kuracağın bir program , Linux'ta konsol kodlarını falan da dahil ederek biraz uzuyor mesela. Linux'un tanımadığı bazı donanımları kurmak da bazen çıldırtıyor insanı en azından beni bayağı uğraştırdı:) Sana tavsiyem , 2. makinen varsa , bir tanesine direkt olarak Linux kur , bir müddet kendi kendine bişeyler yapmaya çalış. Daha sonra kitap , eğitim cd leri falan ne kadar bulabilirsen bunlara iyice dal. Bundan daha önemlisi gerçekten içinde Linux kullanma isteği varsa başla , yoksa 1-2 ay kullanıp bırakırsın. Çok arkadaşım makinesine Windows'un yanında Suse , Pardus gibi Linux versiyonlarını kurdular fakat 1-2 kullanımdan sonra kaldırdılar. Benim bildiklerim bu kadar :) Elbette çok iyi kullanıcılar ve daha tecrubeli kullanıcılar vardır onlar sana yardımcı olabilirler

karakule_66

Asistan
Reaksiyon puanı
4
önerileriniz için teşekkürler.Peki benim pc de win yüklü iki işletim sistemi olabilirmi.win ve linux gibi yani bişeyler öğrenmek için karıştırmam için

hellmarch

Profesör
Reaksiyon puanı
20
evet yan yana kurabiliyorsun. ubuntu'dan başla direk. ubuntu-tr.org'dan faydalanabilirsin. biraz öğrendikten sonra ArchLinux kurarak tavan yaparsın :p

üste edit: ubuntu bir linux dağıtımıdır. çeşit çeşit oluyor bu linuxlar.

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
sabır vakit risk hayal kırıklığı...
hepsini göze aldıktan sonra başla...
yani deneyeceğim mi diyorsun öğreneceğim mi diyorsun...
öğreneceksen bol bol okuyacaksın...
vakit emek vereceksin...
riskegirip dosyalarını kaybetme riski taşıyacaksın...
bazne donanımlarını kuramayacaksın bazne istediğin programları hayal kırıklığı yaşayacaksın...
ama sonunda sen de windows a küfür etme :D
yaw bu insanlar bunca yıl bilgisayarı öğrendikleri iyi güzel vakit geçirdikleri hizmet aldıkları bir siseme neden küfür ederler... beğenmiyorum dersin tamam ama hakaret de etme yaw... sen daha iyisini yapana dek :D

sdelta

Profesör
Reaksiyon puanı
140
Ubuntu' dan başla, windows'u iyi derece biliyorsan kurmasını vs.. linux uda öğrenirsin zor birşey değil.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Pardustan başla sonra 5 ay sonra kubuntu(masüstü bağımlığı)5ay sonra openSUSE 5 ay sonra zelwalk

rozabay

Dekan
Reaksiyon puanı
34
Bian linux a ilk geçtiğim zaman aklıma geldi.
Hey be 10yıllık windows maceramdan sonra yıllarca drive virüs trojen vb sıkıntılarla mücadeleye alışmışken birden kendimi başka diyarlarda bulmuştum.
Pardus 2007 yeni çıkmıştı o zaman ve sistemi kurduğumda hemen driver aramaya başladım. Biyandan da antivirüs arıyodum :D
Ama tüm driverler kurulu ve antivirüs e gerek olmadığını sonradan öğrendim :) Windows kullanırken chkdisk , defrag vb gibi rutin sıkıcı işlemler vardı linux sistmlerinde bu dertte yok. Yeni kullanıcılar en çok bu tarz sorularla geliyor. Program ekleyip kaldırmak windowstan daha basittir. Kullandığın dağıtımın paket yöneticisi diğer adı program ekle kaldırdan tüm program ve oyun ihtiyaçlarını giderebilirsin. Güncellemeler ve program kaldırma işlemlerini de bilmediğin programları sakın kaldırma. Neden dersen programların bağımlılıkları yüzünden kaş yaparken göz ve beynide çıkarma ihtimalin var.
Ben sana pardus işletim sistemini öneririm.
Pardus Download - Pardus Kullanıcıları Mail gurubu

Pardus Destek amaçlı kullanılan bu gurup hakkında bilgi almak için Pardus E-Posta Listeleri - Nasıl - Özgürlük için... adresini ziyaret edebilirsiniz.

Sana şimdiden bol linux lu günler.

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
Pardustan başla sonra 5 ay sonra kubuntu(masüstü bağımlığı)5ay sonra openSUSE 5 ay sonra zelwalk

Ben bu yorumlardan bir şey anlamıyorum. Ubuntudan sonra niye OpenSuse veya bir arkadaş ArcHlinux demiş.

Anlamıyorum Ubuntu gibi kararlı ve sorunsuz bir sistemden sonra neden başkasına gideceksin. Hem yorumuna bakınca sanki diğerleri Ubuntudan yüksekteymiş gibi görünüyor.

Pardustan başlıyoruz ama Pisi'de olmayan bir programı acemi biri kurana kadar canı çıkıyor. Halbuki Ubuntu'nun deb paketleri var. İki kez tıklıyorsun kuruluyor.

Bence hep Ubuntu.

stttntnzn

Asistan
Reaksiyon puanı
2
kesinlikle pardus'dan başlanmalı.
sonrası senin zevkine tercihine kalmış. istediğine geçersin yada pardusda kalırsın.

nacizane tavsiyem, ubuntu'dan şaşma ;) her kesime hitap ediyor + çok çok geniş bir kullanıcı kitlesi var ( =destek kitlesi :p) linux kullanmanın en güsel yanı herkes birbirine yardım eder, sorulara cvp verilir yada çözüm aranır ^^ n'alet olsun winzorta :D