Bu konuyu okuyanlar

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Arch tabanında 4.16'ya geçilmişti. Ubuntu da genelde güncel kernel sürümü kullanıyor diye biliyorum. Bu sebepten Ubuntu'nun da 4.16'ya geçtiğini düşünüyordum. Ama bu Linux Mint'in kernel sürümü konusunda geç davrandığı düşüncemi değiştirmiyor. :)

---- Mesajlar birleştirildi ----

@KALEMLİK100 Ubuntu'da kernel 4.16'ya geçilmiş.
How to Install Kernel 4.16 in Ubuntu / Linux Mint | UbuntuHandbook
Bu konuda kesinlikle size katılıyorum. Sunucular için daha kararlı olan kernel sürümleri kullanılmalıdır. Çünkü kimse sunucusunda sorun yaşamak istemez.

Benim demek istediğim bu değildi. Linux Mint bildiğim kadarıyla sunucular için özelleştirilmiş bir dağıtım değil. Debian, OpenSuse gibi sunucular için yaygın olarak kullanılan dağıtımların kararlı olması için en son çıkan kernel sürümünü kullanmamasına lafım yok ama Linux Mint gibi son kullanıcıya yönelik bir dağıtımda en güncel kernel sürümünün kullanılmaması açıkçası hoşuma gitmiyor.
@Halktan Biri
Linux Mint'i çekirdek sürümü olarak 4.15 kullandığından dolayı eleştirmiştiniz ama Manjaro'nun çekirdek sürümü 4.14. :p

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
@Halktan Biri
Linux Mint'i çekirdek sürümü olarak 4.15 kullandığından dolayı eleştirmiştiniz ama Manjaro'nun çekirdek sürümü 4.14. :p
Katılmıyorum. Arch tabanlı dağıtımlar çok daha hızlı bir şekilde kernel güncellemesi alır. Benim Antergos'ta 4.17 kullanılıyor.

Şahsen bu aralar Manjaro'ya karşı biraz mesafeli duruyorum. Başlangıçta birçok şey yüklü geliyor. Kurulumdan sonra illaki bir şeyleri kaldırma ihtiyacı hissedebiliyorum. :)

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Katılmıyorum. Arch tabanlı dağıtımlar çok daha hızlı bir şekilde kernel güncellemesi alır. Benim Antergos'ta 4.17 kullanılıyor.

Şahsen bu aralar Manjaro'ya karşı biraz mesafeli duruyorum. Başlangıçta birçok şey yüklü geliyor. Kurulumdan sonra illaki bir şeyleri kaldırma ihtiyacı hissedebiliyorum. :)
Gerçekten Arch Linux'a ters bir durum gibi gözüküyor. Çünkü Arch Linux güncelliği hedef alır. Doğal olarak da güncel çekirdek sürümünü kullanması lazım. Belki de son kullanıcılar için kararlılığı arttırmak amacıyla yaptılar.

Mtn S

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,374

Bazı uygulamalar işlevselliğini yitiriyor. Bende kaldırma ihtiyacında bulunabiliyorum.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Tamamı gereksiz değil.
Tamamına gereksiz diyen kim ki? :D Ben sadece kullanmadığım ve kullanmayacağım birçok şeyin yüklü geldiğini söylediğim.
Elbette hepsine gereksiz demiyorum. Benim gereksiz gördüğüm başkası için gerekli bir şey olabilir.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Tamamına gereksiz diyen kim ki? :D Ben sadece kullanmadığım ve kullanmayacağım birçok şeyin yüklü geldiğini söylediğim.
Elbette hepsine gereksiz demiyorum. Benim gereksiz gördüğüm başkası için gerekli bir şey olabilir.
Bu konuyu kapatıp sizi Gentoo Linux kullanmaya davet ediyorum:
Downloads – Gentoo Linux

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Hayır ama sizin deneyimlerinizden sonra denemeyi düşünüyorum. Ne kadar zor olabilir ki? :p
İnternette biraz araştırınca Gentoo hakkında şu lafı duyabilirsiniz. "Gentoo is geek distro"

Bu arada ben deneme tahtası değilim. :p İstiyorsan önce sen dene. :D
Ben BSD tarafını bir denemek istiyorum. TrueOS iso dosyasını indirdim ama ne zaman denerim bilmiyorum. :)

1531126190693.png

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
İnternette biraz araştırınca Gentoo hakkında şu lafı duyabilirsiniz. "Gentoo is geek distro"

Bu arada ben deneme tahtası değilim. :p İstiyorsan önce sen dene. :D
Ben BSD tarafını bir denemek istiyorum. TrueOS iso dosyasını indirdim ama ne zaman denerim bilmiyorum. :)

Ekli dosyayı görüntüle 44647
Masaüstü ortamı olarak ne kullanacaksınız?

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Masaüstü ortamı olarak ne kullanacaksınız?
Daha karar vermedim. Önceden hiç BSD dağıtımı kurmadım. Yani kurduğumda benim için bir ilk olmuş olacak. :)
Umarım kurulum sırasında zorlanmam. Zaten ilk olarak sanal makinede denemeyi düşünüyorum.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Daha karar vermedim. Önceden hiç BSD dağıtımı kurmadım. Yani kurduğumda benim için bir ilk olmuş olacak. :)
Umarım kurulum sırasında zorlanmam. Zaten ilk olarak sanal makinede denemeyi düşünüyorum.
Hiç bilmediğiniz sistemi yüklemeye çalışıyorsunuz. Sorun yaşadığınızda nasıl çözüm bulacaksınız? Galiba Lumina kullanıyormuş:
DistroWatch.com: TrueOS

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Ona bakılırsa birkaç yıl önce Linux'u da bilmiyordum. :) Yani pc dünyasında meraklı olmayı severim.
DistroWatch'ta ilk 10'a giren bir BSD dağıtımı göremiyorum. Ben olsam BSD dağıtımları yerine Arch Linux ve Gentoo Linux gibi zor Linux dağıtımlarını denerdim.
Forumda belki de ilk BSD dağıtımı kullanan siz olacaksınız, deneyimlerinizi bizimle paylaşırsınız herhâlde.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Forumda belki de ilk BSD dağıtımı kullanan siz olacaksınız, deneyimlerinizi bizimle paylaşırsınız herhâlde.
Açılan konulara bakılırsa forumda daha önceden BSD dağıtımı kullananlar olmuş.
BSD dağıtımları sanırım en çok sunucu tarafında kullanılıyor.
Ben olsam BSD dağıtımları yerine Arch Linux ve Gentoo Linux gibi zor Linux dağıtımlarını denerdim.
Antergos ve Manjaro dışındaki Arch ve Arch tabanlı dağıtımlarda (örneğin Arch ve Archman) boottan sonra siyah ekran sorunu yaşadığımı biliyorsunuzdur. Halen bu sorunu çözebilmiş değilim. Sanırım donanım uyumsuzluğu var.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
İlk deneyimleriniz nasıl?
sudo dnf update komutuyla sistemi güncelledim. Baktım kernel sürümü de güncelleniyor. Güncelleme bittikten sonra sistemi yeniden başlattım. Sorun çıktı. Kernel panic hatası aldım.

NOT: Kernel 4.17'de sorun yaşadım. Antergos'ta da 4.17 vardı. Ama onda bu sorunu yaşamadım.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
sudo dnf update komutuyla sistemi güncelledim. Baktım kernel sürümü de güncelleniyor. Güncelleme bittikten sonra sistemi yeniden başlattım. Sorun çıktı. Kernel panic hatası aldım.

NOT: Kernel 4.17'de sorun yaşadım. Antergos'ta da 4.17 vardı. Ama onda bu sorunu yaşamadım.
Bence Arch Linux ve Arch Linux tabanlı dağıtımlar, Fedora'ya göre daha kararlı.
Ubuntu tabanında defalarca anlattığım ve her defasında tekrar tekrar yaşadığım çok ilginç YouTube sorunu olmasa Kubuntu veya Xubuntu'ya geçebilirdim.
Siz, DNS'yi de değiştiremiyordunuz. :p
İzlesene ve Twitter'daki videoları açabiliyor musunuz?

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Manjaro'dan son günlerde biraz soğumuştum. Fedora'dan ümitliydim. Ama kernel panic hatası verdiği için başka bir dağıtıma geçmek istiyorum.

Ubuntu, Arch, Debian ve Fedora tabanları dışında önerebileceğiniz başka Linux dağıtımı var mı?
Slackware'i hiç denemedim. Mageia'da hatırlamıyorum ama sanırım kurulumda sorun yaşamıştım.
Başka da kaldı mı bilmiyorum.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Manjaro'dan son günlerde biraz soğumuştum. Fedora'dan ümitliydim. Ama kernel panic hatası verdiği için başka bir dağıtıma geçmek istiyorum.

Ubuntu, Arch, Debian ve Fedora tabanları dışında önerebileceğiniz başka Linux dağıtımı var mı?
Slackware'i hiç denemedim. Mageia'da hatırlamıyorum ama sanırım kurulumda sorun yaşamıştım.
Bence kurmadıysanız direkt Debian'ı deneyelim.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Saydığınız Linux dağıtımları zaten çoğunluğunu kapsıyor.
Slackware'yi denemedim ama belki @darkstar bilgi sahibidir. Aynı şekilde @Forumun Ağası Finix de...

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Bence Arch Linux ve Arch Linux tabanlı dağıtımlar, Fedora'ya göre daha kararlı.

Siz, DNS'yi de değiştiremiyordunuz. :p
İzlesene ve Twitter'daki videoları açabiliyor musunuz?
DNS sorununun ISS'le alakalı olduğunu düşünüyorum.

İzlesene'yi ve Twitter'ı kullanmıyorum. YouTube kullanıyorum. Onda da sorunlar sorunlar.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
DNS sorununun ISS'le alakalı olduğunu düşünüyorum.

İzlesene'yi ve Twitter'ı kullanmıyorum. YouTube kullanıyorum. Onda da sorunlar sorunlar.
Fedora'da bazı videolar açılmıyor, ondan dolayı söylemiştim. Ayrıca VLC, Discord gibi yazılımları kurmak için birkaç ayar yapmak zorundasınız.
Bu arada openSUSE kurmayı düşünüyor musunuz? :D