Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Merakımdan sormuştum. Deepin, Çin orijinli bir dağıtım. Çoğu kişi güvenilir olduğunu düşünüyor gibi. Ben Kuzey Kore orijinli bir dağıtım görünce sormak istedim.
Şimdi çin hakikatten önemli bir ülke, adamlar adımlarını buna göre atıyor. Kuzey Kore ise daha içe kapanık olduğundan olaylar orada daha karmaşık, güvenliğe pek önem vermiyorlar çoğunlukla zira hacklecek yolu bulamazsın bile.

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Yok arkadaş, XFCE gibi bir nimet yok Linux camiasında :)

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Antergos'u kurmayı düşünüyorum. Ama şu an yüklü olan Kubuntu'yu ve özelleştirdiğim GRUB önyükleyicisini yanlışlıkla silmekten korkuyorum. :D

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Antergos'u kurmayı düşünüyorum. Ama şu an yüklü olan Kubuntu'yu ve özelleştirdiğim GRUB önyükleyicisini yanlışlıkla silmekten korkuyorum. :D
GRUB silinir eğer yeni dağıtıma geçeceksen. Yedeğini al, Antergos'tan yüklersin. Ama Kubuntu'nun / bölümünü silme, sıkıntı olmaz.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
GRUB silinir eğer yeni dağıtıma geçeceksen. Yedeğini al, Antergos'tan yüklersin. Ama Kubuntu'nun / bölümünü silme, sıkıntı olmaz.
Kubuntu'da güncelleme sorunu yaşıyorum. Yoksa bir süre daha Kubuntu'da kalmak isterim. Aslına bakarsan uğraşmak istemiyorum. :p
En iyisi özelleştirdiğim GRUB temasını internetten bulup indireyim. Sonra kafam eserse Antergos'u kurarım. :)

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Hocam evet ben de onu düşünüyorum. Bu arada Antergos'u kurarsam KDE'yi yüklerim. Zaten Antergos kurulumunda masaüstü ortamı seçimi yapabiliyoruz. Ve bu bence çok güzel bir şey. :)
Opensuse'nin kurulumunda da masaüstü seçebiliyoruz. Bu tarafa gelsene?

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
An itibarı ile Fedora'ya geçme kararı aldım. Kararımın sebepleri, şu an bir avukatın yanında çalışıyorum. Adam dedi ki misal tarayıcıyı bilgisayarına bağlayıp da şu kağıtların çıktısını alır mısın ? Dondum kaldım çünkü önce tarayıcı sürücülerini yüklemem ve çalışır hale getirmem gerek. Bunu patrona nasıl anlatacağım ? :p Allahtan adam "yada boşver, sen ders çalış, ihtiyacım olursa çağırırım seni" dedi, yoksa zor bir durumda kalabilirdim. Ayrıca avukat yanında çalışırken avukatlığın da ne menem bir meslek olduğunu farkettim, benim hayalimdeki avukatlığın fazla hayali olduğunu, sadece adıma zaman kaybı olacağını farkettim. Hangi mesleği yaparsan yap onu iyi yapmadığın, sıkı çalışmadığın sürece yiyecek yemek bulamazsın. Onun için yazılım mühendisliği yada ingilizce öğretmenliği okumaya karar verdim. Hala zabıt katipliği sınavına gireceğim eğer samsun yakınında çıkarsa. Konumuza dönersek şu an bana kurması kolay ve herşey ayarlı bir işletim sistemi gerek yoksa zor durumda kalabileceğimi anladım. Ayrıca Red Hat ürünlerini aktif olarak kullanıyor ve özgür yazılımk kullanıyor olmamın üniversite hayatımı kolaylaştıracağını umuyorum. Fedora tamamen özgür yazılım bir proje ve iyi yazılım araçları ile geliyor. Kernel konusunda da endişelenmeme gerek yok. Kısaca şu anki hayatım için en uygun dağıtımın Fedora olacağı kararını aldım. Arch beni sadece zor duruma sokacak gibi görünüyor. Normal ev kullanımında sorun yok, ama büroda işletim sistemi hakkında endişelenmek veya ona 1 dakika ayırmak gibi bile bir lüksüm yok. Patron bir şey dediğinde en hızlı şekilde yapmam normal olanı olur.

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Yok hocam. Biraz da Arch tabanlı dağıtımlar denemek istiyorum. :)

Bu arada GRUB önyükleyicisinde kullandığım temayı buldum.
Grub-theme-stylishdark

Manjaro veya Archman' dan başlayabilirsin. Tam destek :)

An itibarı ile Fedora'ya geçme kararı aldım. ... Arch beni sadece zor duruma sokacak gibi görünüyor. Normal ev kullanımında sorun yok, ama büroda işletim sistemi hakkında endişelenmek veya ona 1 dakika ayırmak gibi bile bir lüksüm yok. Patron bir şey dediğinde en hızlı şekilde yapmam normal olanı olur.
Manjaro
Get Manjaro | Manjaro Linux

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Dostum, Manjaro yada Arch tabanlı hiçbir şey otomatik değil. Misal Manjaro'da yazıcı kurmak ile Fedora'da kurmak arasında bir terminal kadar mesafe var ve benim bunu düşünecek vaktim kalmıyor bu noktada. Bana Fedora yada Ubuntu gibi herşey otomatik bir şey lazım ki endişem sıfır olsun. İşletim sistemi kendi başının çaresine bakmalı.

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Dostum, Manjaro yada Arch tabanlı hiçbir şey otomatik değil. Misal Manjaro'da yazıcı kurmak ile Fedora'da kurmak arasında bir terminal kadar mesafe var ve benim bunu düşünecek vaktim kalmıyor bu noktada. Bana Fedora yada Ubuntu gibi herşey otomatik bir şey lazım ki endişem sıfır olsun. İşletim sistemi kendi başının çaresine bakmalı.
İşte bu bahsettiğimiz otomatik yapılandırma Manjaro' da da var..
Printer Configuration - Manjaro Linux

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
@rise ArchMerge'i önerir misiniz? Manjaro'yu kurduğum oldu ama daha önce hiç Arch kurmadım.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
An itibarı ile Fedora'ya geçme kararı aldım. Kararımın sebepleri, şu an bir avukatın yanında çalışıyorum. Adam dedi ki misal tarayıcıyı bilgisayarına bağlayıp da şu kağıtların çıktısını alır mısın ? Dondum kaldım çünkü önce tarayıcı sürücülerini yüklemem ve çalışır hale getirmem gerek. Bunu patrona nasıl anlatacağım ? :p Allahtan adam "yada boşver, sen ders çalış, ihtiyacım olursa çağırırım seni" dedi, yoksa zor bir durumda kalabilirdim. Ayrıca avukat yanında çalışırken avukatlığın da ne menem bir meslek olduğunu farkettim, benim hayalimdeki avukatlığın fazla hayali olduğunu, sadece adıma zaman kaybı olacağını farkettim. Hangi mesleği yaparsan yap onu iyi yapmadığın, sıkı çalışmadığın sürece yiyecek yemek bulamazsın. Onun için yazılım mühendisliği yada ingilizce öğretmenliği okumaya karar verdim. Hala zabıt katipliği sınavına gireceğim eğer samsun yakınında çıkarsa. Konumuza dönersek şu an bana kurması kolay ve herşey ayarlı bir işletim sistemi gerek yoksa zor durumda kalabileceğimi anladım. Ayrıca Red Hat ürünlerini aktif olarak kullanıyor ve özgür yazılımk kullanıyor olmamın üniversite hayatımı kolaylaştıracağını umuyorum. Fedora tamamen özgür yazılım bir proje ve iyi yazılım araçları ile geliyor. Kernel konusunda da endişelenmeme gerek yok. Kısaca şu anki hayatım için en uygun dağıtımın Fedora olacağı kararını aldım. Arch beni sadece zor duruma sokacak gibi görünüyor. Normal ev kullanımında sorun yok, ama büroda işletim sistemi hakkında endişelenmek veya ona 1 dakika ayırmak gibi bile bir lüksüm yok. Patron bir şey dediğinde en hızlı şekilde yapmam normal olanı olur.
İşte pratik ve teorinin farkı. İnsan evde yalnızken hiç düşünmüyor şu lazım olur mu falan filan. İnsan zira kendisi sabırlı, çocuğu gibi bakıyor bilgisayarına ne olsun ne bitsin. Ama işte efendim, hadi bilgisayarı televizyona bağlayalım da hep beraber film izleyelim dediğin zaman önce tavuk gibi oradan oraya dört dönüyorsun, sonra da hatalarını düzelttim derken hop bambaşka bir hatayla karşılaşıyorsun. En acı olanı da başka birisinin o sırada windowsu bağlayıp 5 dakikada filmi açması. Hayat çok acımasız. Bu yüzden uzun süreler Pardus, Opensuse gibi çok kolay yapılandırılan, hani tık tık aha tamamlık dağıtımlar hep daha çok ilgimi çekti. Zira tarayıcı, hdmı gibi şeyler insanın aklına anca lazım olunca geliyor.

---- Mesajlar birleştirildi ----

@rise ArchMerge'i önerir misiniz? Manjaro'yu kurduğum oldu ama daha önce hiç Arch kurmadım.
Chakra Linux dene. Çok seveceksin.

Son düzenleme:

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Şu an Debian Testing'e MATE için 1.20 güncellemesi geldi. Güncelledim, herhangi bir sorun yok. Caja falan da çalışıyor. Fedora'da niye sorun yaptı bu kadar, çözemedim. Fedora'nın Rawhide yayınında MATE 1.20 varmış şu an:
DistroWatch.com: Fedora
Fedora 27'de Caja falan kararlı çalışmamıştı.

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Şu an Debian Testing'e MATE için 1.20 güncellemesi geldi. Güncelledim, herhangi bir sorun yok. Caja falan da çalışıyor. Fedora'da niye sorun yaptı bu kadar, çözemedim. Fedora'nın Rawhide yayınında MATE 1.20 varmış şu an:
DistroWatch.com: Fedora
Fedora 27'de Caja falan kararlı çalışmamıştı.
Debian geliştiricileri 2 şeyi herşeyin üstünde tutar
1- Güvenlik
2- Kararlılık

darkstar

Profesör
Reaksiyon puanı
1,481
Arkadaşlar nekadar çok dağıtım değitiriyorsunuz, sanırım aradığınızı henüz bulamadınız :p.
Slackware'e gelin nasıl olsa acemi değilsiniz beğenmezseniz bir dağıtım fazla yüklemiş olursunuz.

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Arkadaşlar nekadar çok dağıtım değitiriyorsunuz, sanırım aradığınızı henüz bulamadınız :p.
Slackware'e gelin nasıl olsa acemi değilsiniz beğenmezseniz bir dağıtım fazla yüklemiş olursunuz.
Ben diyorum ki uğraşacak zaman yok, sen bana uğraşacak Arch'tan beter bir şey öneriyorsun ? -_-

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Aynı Slackware'den mi bahsediyoruz ? Bence benim bahsettiğim Slackware bir Linux dağıtımıysa sizinki sanırım bir italyan mutfak araçlarından biri. Yoksa sanmıyorum aynı Slackware'den bahsedelim ?

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Finix'e sonuna kadar katılıyorum
Hangi yönleriyle rahattır, biraz açabilir miyiz?
Örnek olarak ;
USB 3.0 desteği altında ISO kalıbı yazım süresi dahil, 15 dk. sonrasına tümüyle hazır bir Slackware kurulumu var mı?

MrtAltg

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
12,066
Aynı Slackware'den mi bahsediyoruz ? Bence benim bahsettiğim Slackware bir Linux dağıtımıysa sizinki sanırım bir italyan mutfak araçlarından biri. Yoksa sanmıyorum aynı Slackware'den bahsedelim ?
Hangi yönleriyle rahattır, biraz açabilir miyiz?
Örnek olarak ;
USB 3.0 desteği altında ISO kalıbı yazım süresi dahil, 15 dk. sonrasına tümüyle hazır bir Slackware kurulumu var mı?
Aynı slackware den bahsediyoruz sanırım ama ben kullandığım zamanlarda en memnun kaldığım dağıtımlardan biridir o zaman için kurulum biraz zahmetli idi şu an nedir bilmiyorum baya zamandır kullanmıyorum çünki bir deneyin farkı anlatılmaz yaşanır :)

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Aynı slackware den bahsediyoruz sanırım ama ben kullandığım zamanlarda en memnun kaldığım dağıtımlardan biridir o zaman için kurulum biraz zahmetli idi şu an nedir bilmiyorum baya zamandır kullanmıyorum çünki bir deneyin farkı anlatılmaz yaşanır :)
Abi senin ne zamandan bahsettiğini çok iyi anladım. O zamanlar tamam rahat olabilir, bugün için değil :D

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Yok başkan yok; kurulum da zahmetli, kullanım da... Söylediğim gibi, 15 dk da USB 3.0 bellekten SSD diske, 4x4 sistemi hazır duruma getirebiliyorum.